کارت ملی هوشمند فقط تا پایان سال جاری صادر خواهد شد
اعظم بجاری
نویسنده:اعظم بجاری
ارسال شده در:04 دی 1397، 17:00

کارت ملی هوشمند فقط تا پایان سال جاری صادر خواهد شد

سازمان ثبت احوال اعلام کرد، کارت ملی هوشمند برای افرادی که هنوز جهت دریافت اقدامی نکرده‌اند، تنها تا پایان سال جاری صادر می‌شود. سایر متقاضیان از سال 96 نیز باید در اولین فرصت نسبت به دریافت کارت خود اقدام کنند.

سیف الله ترابی سخنگوی ثبت احوال

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور سیف الله ابوترابی، طی بیانیه‌ای اعلام کرد که طرح صدور کارت ملی هوشمند می‌بایست، براساس مصوبه‌ای که هیات وزیران داشته‌اند، تا پایان سال جاری به پایان برسد و تکلیف آن مشخص شود. با این حساب افرادی که هنوز ثبت نام نکرده‌اند باید نسبت به ثبت نام اولیه اقدام کرده و افرادی هم که در سال 96 متقاضی دریافت کارت ملی هوشمند بوده‎‌اند و کارت آن‌ها هم‌اکنون از سوی سازمان ثبت احوال صادر شده است، می‌بایست با مراجعه به مراکز مربوطه، نسبت به دریافت آن اقدام کنند.

بنا بر گفته این مقام مسئول تاکنون حدود 1 میلیون و 200 هزار تا حدود 1 میلیون و 500 هزار نفر هستند که هنوز کارت‍‌های خود را دریافت نکرده‌اند. این افراد می‌بایست در اولین زمان ممکن به مراکز ثبت احوال، دفاتر پیشخوان و یا ادارات پست مراجعه کرده و کارت ملی هوشمند خود را تحویل بگیرند. دلیل تاکید بر این قضیه نیز این است که تا هفته آینده سریال کارت قدیم این دسته از متقاضیان از سامانه حذف می‌شود.

سیف الله ابوترابی گفت:
کارت‌های ملی قدیمی که تاریخ اعتبار آن‌ها قبل از سال 97 است، براساس مصوبه هیات وزیران تنها تا پایان سال اعتبار دارند. یعنی از اوایل فروردین 98 این کارت‌ها فاقد اعتبار خواهند بود. در ابن راستا روند ثبت نام به گونه‌ای پیش‌بینی شده است که در سه ماهه باقیمانده تا پایان سال ظرفیت تکمیل ثبت نام برای 12 میلیون نفر باقیمانده صورت بگیرد تا این افراد در سال جدید دچار مشکل نشوند.
با توجه به اظهارات سخنگوی ثبت احوال، این سازمان کارت‎های ملی قدیمی را بعد از مدت اعلام شده تمدید نخواهد کرد. همین‌طور سامانه استعلام نیز طوری برنامه‌ریزی شده است که تکمیل مراحل ثبت نام جهت دریافت به معنی دریافت کامل کارت ملی تلقی می‌شود. پس افرادی که ثبت نام کرده‌اند و هنوز کارت ملی هوشمند خود را دریافت نکرده‌اند، می‌بایست در سریع‌ترین زمان ممکن نسبت به دریافت و فعال‌سازی آن اقدام کنند. قرار است از فروردین  سال آینده 200 هزار نقطه به صورت آنلاین بتوانند از سازمان ثبت احوال مراحل احراز هویت را انجام دهند. درنتیجه افراد صاحب کارت ملی هوشمند در این راستا مشکلی نخواهند داشت.
پس اگر شما برای کارت ملی خود قبلا ثبت نام کرده‌اید و کارهای مربوط به آن را انجام داده‌اید باید نسبت به دریافت آن هرچه زودتر طی یک هفته آینده اقدام کنید و همین‌طور اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که نسبت به دریافت کارت ملی هوشمند اقدامی نکرده‌اید به راحتی می‌توانید از این سامانه ثبت نام کنید. خوب است اشاره کنیم که راحت‌تر از آنچه که فکرش را بکنید کار ثبت نام شما انجام خواهد شد. حتی می‌توانید از سیستم روز دلخواه و همین‌طور نزدیک‌ترین واحد صادر کننده را نیز جهت دریافت کارت ملی هوشمند انتخاب کنید.
اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha