عینک واقعیت مجازی فیسبوک ممکن است زودتر وارد دنیای فناوری شود
اعظم بجاری
نویسنده:اعظم بجاری
ارسال شده در:29 دی 1397، 21:30

عینک واقعیت مجازی فیسبوک ممکن است زودتر وارد دنیای فناوری شود

چند سالی است که خبر تولید عینک واقعیت مجازی فیسبوک زمزمه می‌شود اما این شرکت راه درازی تا رونمایی آن در پیش دارد و تلاش می‌کند تا روی دیگر سخت افزارهای واقعیت مجازی نیز کار کند.

براساس گزارش‌های رسیده از منابع خبری، فیسبوک در حال توسعه سخت افزار واقعیت مجازی جذابی است که به احتمال زیاد طی یکی دو سال آینده رونمایی خواهد شد. راب پرایس (Rob Price) خبرنگار بیزینس اینسایدر (Business Insider) گزارشی را با این مضمون روز پنج شنبه منتشر کرد که فیسبوک صدها نفر از کارکنان خود را از بخش تحقیقات Facebook Reality Labs به تیمی با رهبری مایکل آبراش و اندرو بوسفورس منتقل کرد تا کارکنان در این راستا بتوانند به‌طور دقیق روی سخت افزار واقعیت مجازی که چشم انداز واقعیت مجازی پیش‌بینی شده فیسبوک را در بر دارد، کار کنند.

درواقع اگر خبرهای فناوری را پیش از این دنبال کرده باشید، حتما می‌دانید که فیسبوک در حال کار روی یک عینک واقعیت مجازی است. از این‌ها گذشته این شرکت درخواست توضیح بیشتر درباره چرایی و چگونگی انتقال کارکنان به تیم جدید را نیز رد کرد. اما سخنگوی فیسبوک تِرا رندال (Tera Randal) به بیزینس اینسایدر اعلام کرد، تعداد کارکنان حدود چند صد نفر بوده و فیسبوک در سال جاری قصد گسترش هر دو تیم یاد شده را در سر می‌پروراند.

عینک واقعیت مجازی فیسبوک / Facebook AR Glasses

مدیر عامل و موسس فیسبوک، مارک زاکربرگ بارها در طی سال‌های گذشته گفته بود که تولید عینک واقعیت مجازی جرو اولویت‌های این شرکت است. اما در عین حال این شرکت زمان بیشتری را به آن اختصاص می‌دهد تا محصولی بی عیب و نقص را تولید کند. زاکربرگ در آوریل 2017 بیان کرده بود: «همه موافقند که ما تکنولوژی مورد نیاز برای پیاده‌سازی و تولید عینک واقعیت مجازی را در اختیار نداریم؛ اما چنین فناوری را ممکن است طی سالیان آینده یعنی حدود 5 تا 7 سال دیگر بدست آوریم.»

در حالی که ما از چشم‌انداز فیسبوک در زمینه تولید عینک واقیعت مجازی به طور کامل مطلع هستیم اما در عین حال پرایس با منبعی صحبت کرده که ادعا می‌کند نمونه اولیه عینک واقعیت مجازی فیسبوک ساخته شده است. به نظر می‌رسد توضیحات پرایس از منبع یاد شده مشخص می‌کند که فیسبوک توانسته به چنین تکنولوژی مدرنی که حاکی از یک عینک واقیعیت مجازی است، دست یابد:

منبع خبری که روی خبر نمونه اولیه عینک واقعیت مجازی فیسبوک کار کرده، گفته که این عینک شباهت زیادی به عینک‌های سنتی و معمول خواهد داشت؛ که البته این شباهت بسیار بیشتر از شباهتی است که در عینک واقعیت مجازی بزرگ مایکروسافت یعنی مجیک لیپ (Magic Leap) شاهد آن هستیم. عینک واقعیت مجازی فیسبوک یک عینک فوق مدرن بوده و از وزن قابل قبولی نیز برخوردار خواهد بود؛ به طوری که نه آن قدر سنگین است که اعضای صورت کاربر را اذیت کند و نه آن قدر سبک است که شکننده باشد. در واقع به اندازه‌ای مقاوم است که اگر فردی روی آن نیز بنشیند، نخواهد شکست.

پرایس با توجه به منبع خبری یاد شده اشاره کرد که عینک واقعیت مجازی فیسبوک بعد از گذراندن مراحل تولید در سال 2022 عرضه خواهد شد. اما راندال به پرایس در این باره گفته که این تاریخ اشتباه بوده و فیسبوک در حال حاضر در حال کار روی چندین محصول واقعیت مجازی است که حتی امکان دارد هرگز به مرحله تولید و یا معرفی نرسند.

با این حال راندال در پاسخ به Gizmodo در مورد جدول زمانبندی عینک‌های واقعیت مجازی گفته است که هنوز راه درازی را برای معرفی این پروژه بلندمدت در پیش داریم که البته با توجه به برنامه‌های ما این زمان 10 سال برآورد شده است.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha