چگونه آدرس IP را در تلفن همراه خود پیدا کنیم؟

آیا تا به حال نیاز به پیدا کردن آدرس IP گوشی هوشمند خود داشته اید؟ شاید از پیدا کردن این آدرس در محیط سیستم عامل های ویندوز و مک آگاه باشید. اما آیا می توانید آی پی آدرس را در گوشی هوشمند خود نیز پیدا کنید؟ با پلازامگ همراه باشید.

پیشتر در بخش آموزش مجله اینترنتی پلازامگ، آموزشی در رابطه با پیدا کردن آدرس IP خود را در سیستم‌ عامل‌های مختلف را برای شما قرار داده‌ایم. حال، در صورتی که نیاز به پیدا کردن آدرس IP گوشی هوشمند خود دارید؛ آیا می‌دانید که از چه مسیری می‌توان به آن دسترسی پیدا کرد؟ امروز در پلازامگ با آموزش جدیدی برای پیدا کردن آدرس IP گوشی هوشمند خود با شما هستیم. با مجله اینترنتی پلازامگ در این آموزش همراه باشید.

در این آموزش به شما خواهیم گفت که چگونه به انواع مختلف آدرس IP در گوشی هوشمند خود یعنی همان ادرس IP عمومی (Public) و خصوصی (Private) دسترسی پیدا کنید. علاوه براین به شما آموزش خواهیم داد که چگونه از این آدرس محافظت کنید.

اما قبل از شروع این آموزش، برای آن دسته از همراهان مجله پلازامگ که اطلاعات کافی در رابطه با معنی آدرس IP ندارند ویدیویی را در نظر گرفته‌ایم. در این ویدیو، شما معنی آدرس IP را خواهید آموخت و سپس در ادامه به آموزش پیداکردن آدرس IP عمومی و خصوصی در گوشی هوشمند و همچنین حفاظت از آن خواهیم پرداخت.

در صورتی که کماکان با مفهوم آدرس IP نا آشنا هستید؛ باید گفت که آدرس IP (آدرس پروتکل اینترنت) یک برچسب شامل چندین شماره است که به هر دستگاه متصل به اینترنت اختصاص داده می‌شود. بررسی آدرس IP دستگاه‌ها به شما این اجازه را می‌دهد تا در صورتی که در یک شبکه بسیار وسیع به اینترنت متصل هستید، با استفاده از این اعداد (برچسب) که مختص به دستگاه‌های شما است آن را به راحتی در میان تعداد بسیار زیادی آدرس IP و دستگاه‌های مختلف متصل به شبکه پیدا کنید. در حقیقت، شما برای یافتن دستگاه خود در شبکه‌های گوناگون می‌بایست دو آدرس IP گوناگون دستگاه خود یعنی همان آدرس IP خصوصی و عمومی دستگاه خود را بشناسید.

آدرس IP عمومی یا همان آدرس IP جهانی، همان آدرس و یا بهتر است بگوییم، همان برچسبی از چند شماره است که کل دنیا در اینترنت شما را به آن‌صورت خواهد دید. از آنجایی که این نوع از IPها بصورت جهانی و عمومی است؛ از این‌رو، تمامی دستگاه‌های دیگری که درون منزل شما از اینترنت استفاده می‌کنند هم با یکدیگر IP یکسانی دارند. چه آن دستگاه تلفن، اسمارت‌‌فون و یا هر دستگاه دیجیتال دیگری در منزل شما باشد.

آدرس IP خصوصی یا همان آدرس IP محلی، به صورت جداگانه مربوط به هر دستگاه موجود در شبکه است. در این نوع شبکه‍ها، هر برچسب مختص به تنها یک دستگاه است. اما نکته دیگر آن است که همان برچسب را نیز می‌توان به دستگاه دیگری در یک شبکه محلی و یا خصوصی دیگر اختصاص داد. به عبارت دیگر، از آنجایی که این IP آدرس‌ها تنها مربوط به محل خاص و یا شبکه خصوصی خاصی است، پس ازاین‌رو، تنها به دستگاه هایی اختصاص پیدا می‌کند که به شبکه محلی و یا خصوصی مورد بحث متصل شده باشند.

علاوه براین، هنگامی که شما به بررسی آدرس IP خود می‌پردازید، به احتمال بسیار زیادی با دو IP آدرس متفاوت تحت عنوان IPv4 و IPv6 روبرو خواهید شد. IPv4 به‌طور معمول کوتاه است، اما به علت زیاد بودن تعداد دستگاه‌های متصل به اینترنت در سراسر جهان و همچنین افزایش روزافزون این نوع دستگاه‌ها، استفاده از این نوع IPها دیگر کاربردی ندارد. از این‌رو، در حال حاضر از IP ادرس IPv6 استفاده می‌گردد که به راحتی قابل خواندن نیستند. اما این نوع از آدرس‌ها بر خلاف کمبود وجود IPv4، برای مدت بسیار طولانی‌ای در دسترس خواهند بود.

در بیشتر مواقع همچنان آدرس IP اصلی، همان آدرس IPv4 است. اما در حال حاضر شبکه‌ها در حال مهاجرت به سیستم جدید و استفاده از IPv6 به عنوان IP آدرس اصلی خود هستند.

 

چگونه IP  آدرس جهانی خود را پیدا کنید؟

آدرس IP من چیست؟

پیدا کردن IP عمومی کار بسیار آسانی است، زیرا تمامی دستگاه‌های موجود در اینترنت قادر به شناسایی و دیدن آن هستند. به همین منظور، شما به منظور دیدن IP خود می توانید از وبسایت‌هایی که به منظور نشان دادن IP آدرس ایجاد شده‌اند بازدید کرده و IP آدرس خود را نیز بدست آورید.

ابتدا مرورگر گوگل کروم (Google Chrome) در اسمارت‌فون اندروید (Android) خود و یا مرورگر سافاری (Safari) در آیفون (iPhone) خود را باز کرده (و یا هر مرورگر دیگری که در اسمارت‌فون خود از آن استفاده می‌کنید)، سپس به یکی از سایت‌های IP Chicken ،WhatIsMyIP و What Is My IP Address که به منظور نشان دادن آدرس IP ایجاد شده‌اند، مراجعه کنید.

علاوه براین، با مراجعه به برخی از این سایت‌ها متوجه خواهید شد که آنها علاوه بر شناسایی آدرس IP شما، به صورت همزمان مکان و حتی سرویس ارائه دهنده اینترنت (ISP) شما را نیز شناسایی و به شما نشان خواهند داد. نشان دادن این اطلاعات اضافی برای این است که IP آدرس‌ها به صورت همزمان این اطلاعات را نیز به همراه خود دارند. با داشتن این IP آدرس‌ها نمی‌توان نام شخص و آدرس دقیق آن را پیدا کرد. نزدیک‌ترین اطلاعاتی که می‌توان با استفاده از IP عمومی (جهانی) بدست آورد، شهر محل استفاده از IP مورد نظر است.

 

چگونه IP آدرس خصوصی خود را در گوشی هوشمند اندروید پیدا کنیم؟

همانطور که در بالا توضیح داده شد، آدرس IP عمومی یا همان IP آدرس جهانی تنها شامل نیمی از داستان است. در ادامه به شما آموزش خواهیم داد که چگونه در گوشی خود، IP آدرس خصوصی خود را پیدا کنید.

آدرس IP خصوصی من چیست؟/ Private IP Address

تنظیمات تلفن همراه خود را باز کنید و سپس به سربرگ شبکه و اینترنت (Network & Internet) بروید و در قسمت جدید، وای-فای (Wi-Fi) را انتخاب کنید. اگر در حال حاضر به هیچ شبکه‌ای متصل نیستید، شبکه وای-فای مورد نظر خود را انتخاب و به آن متصل شوید.

سپس بر روی نام شبکه متصل شده لمس کنید و در نهایت Advanced section را گسترش دهید. در این قسمت شما قادر به مشاهده آدرس IP دستگاه خود و همچنین سایر مشخصات هستید. آدرس IPv6 نیز در انتهای صفحه قابل مشاهده است. (قابل ذکر است که این تنظیمات بسته به سریال و نسخه اندروید دستگاه‌ها اندکی متفاوت باشد.)

 

چگونه IP آدرس خصوصی خود را در آیفون پیدا کنیم؟

آدرس IP خصوصی آیفون من چیست؟/ Private IP Address

به منظور مشاهده مشخصات آدرس IP در آیفون خود، ابتدا به تنظیمات و سپس به بخش وای-فای بروید. اگر در حال حاضر به هیچ شبکه‌ای متصل نیستید، شبکه وای-فای مورد نظر خود را انتخاب و به آن وارد شوید. سپس بعد از اتصال به شبکه مورد نظرتان، بر روی اسم آن لمس کنید تا وارد پنجره جدید تنظیمات مربوط به شبکه شوید.

در این قسمت در زیر تیتر آدرس IPv4 قادر به مشاهده آدرس IPv4 و مشخصات آن و همچنین به همین صورت در پایین آن در زیر تیتر IPv6 قادر به مشاهده آدرس IPv6 آیفون خود هستید.

 

آدرس IP استاتیک و دینامیک

ابتدا در ویدیو زیر، تفاوت‌های میان آدرس IP استاتیک و دینامیک را مشاهده نمایید.

لازم به ذکر است که در اغلب موارد، IP آدرس‌های دستگاه‌های شما دائمی نیستند و به صورت دینامیکی هستند. در این صورت، هرزمانی که شما به شبکه وصل می‌شوید و یا دستگاه خود را خاموش و روشن کنید (عمل ریستارت)، IP آدرس جدیدی توسط سرویس ارائه دهنده اینترنت به شما تخصیص داده می‌شود. اما از طرفی دیگر، در صورت داشتن IP آدرس استاتیک، بعد از انجام اعمال ذکر شده، آدرس IP شما به هیچ عنوان تغییر نخواهد کرد و به صورت ثابت خواهد ماند.

درواقع، مدیریت IP آدرس‌های دینامیکی برای شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت (برای مثال در کشور ما شاتل، آسیا تک، فن آوا و …) کار بسیار راحت‌تری است و به طور معمول اکثر کاربران از IP های دینامیکی استفاده می‌کنند. اما از طرفی دیگر، شما می‌توانید برای دریافت IP آدرس استاتیک، به شرکت ارائه دهنده اینترنت خود مراجعه کرده و درخواست ارائه IP آدرس استاتیک را به آنها دهید. به طور معمول این درخواست باعث افزایش مقدار مبلغ به خصوصی به میزان مبلغ پایه قرارداد شما با شرکت ارائه دهنده اینترنت می‌شود. اما بهتر است به این موضوع نیز توجه داشته باشید، در صورتی که شما از اینترنت در منزل و برای مصارف عادی استفاده می‌کنید، استفاده از IP دینامیک بهترین و اقتصادی‌ترین انتخاب ممکن است. اما اگر شما خود میزبان سرویس مجزایی هستید، استفاده از IP آدرس استاتیک را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

دستگاه روتر شما به صورت کاملاً خودکار با استفاده از قابلیت پروتکل پیکربندی میزبان دینامیکی (DHCP) به دستگاه‌های متصل شده به آن و شبکه مورد نظر، IP دینامیکی اختصاص می‌دهد. در عمل، این به این معنا است که شما نیازی به وارد کردن IP دستی و همچنین پیگیری تنظیمات بعد از آن در هنگامی که دستگاه خود را به وای-فای منزل خود متصل می کنید، ندارید.

علاوه بر این، شما می‌توانید IP استاتیک را نیز به صورت دستی یا همچنین با استفاده از روتر به تمامی دستگاه‌های مورد نظرتان اختصاص دهید. اما باز هم این را در نظر بگیرید که این عمل، برای کاربران خانگی کاری غیر ضروری است و نگرانی انجام این تنظیمات در بیشتر مواقع گریبان‌گیر کاربران حرفه‌ای و میزبان‌های سرویس‌های مجزای اینترنتی است. همچنین اجرا اشتباه این عملیات، باعث به‌وجود آمدن مشکلات عمده‌ای می‌شود.

 

چگونه IP آدرس خود را مخفی کنیم؟

شاید شما بعد از پیدا کردن برچسب دستگاه دیجیتال خود یا همان آدرس IP و مشاهده اطلاعاتی نظیر نمایان سازی سرویس ارائه دهنده اینترنت و همچنین شهر شما، نگرانی‌هایی در رابطه با پیامدهای حفظ حریم خصوصی خود برایتان بوجود بیاید. اگر اینطور است، بهترین راه برای حل این پیامدها، استفاده از شبکه خصوصی مجازی (Virtual Private Network) است.

اساساً، استفاده از یک شبکه خصوصی مجازی به شما این امکان را می‌دهد تا تمامی اطلاعات خود را در بستر امن تهیه شده برای شما در این شبکه خصوصی مجازی انتقال دهید. اما نکته مهم آنجاست که شما برای ناظران و اشخاص در دنیای اینترنت، کاربری به نمایش گذاشته می‌شوید که تمامی اطلاعات مربوط به شما از نقطه مکانی دیگری به همراه IP آدرس دیگری منتشر می‌شود. البته باید به این موضوع نیز توجه داشت، از آنجایی که استفاده از شبکه خصوصی مجازی باعث به وجود آمدن ارتباط واسطه‌ای بین شما و اینترنت می‌گردد، لذا سرعت اینترنت شما نیز به مراتب از حالت استفاده مستقیم از اینترنت با IP آدرس اصلی، کمتر است.

با توجه به اطلاعات ذکر شده در این آموزش، در حال حاضر شما قادر به پیدا کردن IP آدرس خود و همچنین حفظ امنیت آن هستید. مهم نیست که از چه دستگاهی استفاده می‌کنید و به چه اینترنتی متصل شده‌اید. راه پیدا کردن IP آدرس دستگاه شما کاری بسیار آسان است. در حالی که اغلب ممکن است نیازی به بررسی IP آدرس خود نداشته باشید، اما دانستن روش‌های پیدا کردن IP آدرس دستگاه خود و همچنین راه‌های حفظ امنیت آن برای تمامی کاربران بسیار مفید است.

در نهایت از این‌که در این آموزش نیز همراه پلازامگ بودید از شما متشکریم. با ما در آموزش‌های بعدی نیز همراه باشید.

برای آگاهی از آخرین مقالات مجله پلازا در کانال تلگرام ما عضو شوید t.me/plazamag عضویت در کانال تلگرام
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha