اختلاف رئیس جمهور و وزیر ارتباطات بر سر فیلترینگ اینستاگرام
اعظم بجاری
نویسنده:اعظم بجاری
ارسال شده در:08 بهمن 1397، 16:00

اختلاف رئیس جمهور و وزیر ارتباطات بر سر فیلترینگ اینستاگرام

جواد کریمی قدوسی نماینده مردم مشهد و کلات در گفتگویی بیان کرد که دلیل عدم فیلترینگ اینستاگرام اختلاف نظر بین وزیر ارتباطات و ریاست جمهوری است. البته این همه ماجرا نیست، و جزئیات آن در ادامه خبر بیان شده است.

پیش از این در خبرها شنیده بودیم که فیلتر اینستاگرام تنها یک قدم تا اجرایی شدن فاصله دارد و دسترسی به این برنامه برای همه کاربران ایرانی محدود خواهد شد. در این راستا ریاست جمهوری نیز وعده‌ای مبنی بر عدم فیلتر اینستاگرام داده بود. اما با این حال مثل اینکه منابع خبری از اجرایی شدن دستور فیلتر اینستاگرام خبر می‌دهند که البته هنوز عملی نشده است.

یکی از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، جواد کریمی قدوسی اخیرا بیان کرد که حاکمیت برای فیلترینگ اینستاگرام تصمیم گرفته است و وزیر ارتباطات نیز اعلام کرده که به زودی این کار انجام خواهد شد. کریمی قدوسی همچنین اذعان داشته که دلیل عدم فیلترینگ اینستاگرام تاکنون دفاع رئیس جمهور از این شبکه اجتماعی پرطرفدار بوده است. به‌طوری‌که می‌توان گفت که وزیر ارتباطات یعنی آذری جهرمی و رئیس جمهور روحانی در این زمینه اختلاف نظر دارند.

این مقام عالی که نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی است در گفتگو با خانه ملت این‌گونه بیان کرد: «آذری جهرمی به من گفت که قرار است به زودی اینستاگرام را فیلتر کنیم. فیلتر اینستاگرام تصمیم حاکمیت بوده و وی گفته است که به زودی این کار را انجام خواهیم داد.»

محمد کریمی قدوسی

اما با عملی نشدن این تصمیم جواد کریمی قدوسی اعلام کرد که حسن روحانی اجازه این کار را نمی‌دهد و رئیس جمهور و وزیر مربوطه در بحث فیلترینگ نظراتی متفاوت دارند. به عقیده این نماینده مجلس، سهل‌انگاری در اجرای این تصمیم از سیئات است.

این مقام عالی در خصوص سخنان آذری جهرمی درباره اینکه وزارت ارتباطات نقشی در نسخه‌های فارسی تلگرام ندارد، بیان کرد:

اگر این فرد چنین نظری داشته باشد از الفبای حاکمیت بی‌خبر بوده و خودش را به‌عنوان ویزر زیر سوال می‌برد. تمام موضوعات اجتماعی و حتی مسائل فردی و شخصی در یک نظام، حکومت و ایدئولوژی، به خصوص در زمینه منافع عمومی جنبه حاکمیتی دارد و هیچکس نباید بگوید که فضای مجازی، پیام رسان‌ها و هاتگرام خارج از حاکمیت و متعلق به بخش خصوصی است و ما به آن کاری نداریم.

از کریمی قدوسی سوال شد که چرا وزارت ارتباطات از جریان طلاگرام و هاتگرام کنار گذاشته شد؟ وی در این زمینه پاسخ داد: «وزیر ارتباطات تنها بخشی از پیکره وزارت اطلاعات است و سابقه کار در آنجا را نیز داشته و از هاتگرام و تلگرام طلایی مطلع بوده است.» این شخص همچنین مدعی شد که همه افراد مشغول در هاتگرام و طلاگرام در چارچوب وزارت ارتباطات کار می‌کنند و همگی جزو دولت و حاکمیت هستند.

در همین رابطه جالب است بدانید که محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات ساعاتی پیش در توئیتر خود به این موضوع چنین پاسخ داد:

نظر یک نهاد، نظر «حاکمیت» نیست. هیچ امری برای مسدود کردن اینستاگرام از سوی حاکمیت به دولت ابلاغ نشده است. در مجلس به آقای کریمی عرض کردم که چه نهادی برای اولین بار نسخه‌های فارسی را طرح و حمایت کرد و ما نقشی نداریم. نمی‌‎دانم چرا این سخنان را فیلتر کرده‌اند.

برای آگاهی از آخرین مقالات مجله پلازا در کانال تلگرام ما عضو شوید t.me/plazamag عضویت در کانال تلگرام
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha