دانشمندان از پهپاد برای کاهش ترس مردم از کوسه ها استفاده کردند
امیر حیدری باطنی
نویسنده:امیر حیدری باطنی
ارسال شده در:13 بهمن 1397، 23:30

دانشمندان از پهپاد برای کاهش ترس مردم از کوسه ها استفاده کردند

دانشمندان دانشگاه Southern Cross استرالیا دو سال زمان صرف کردند و با پهپاد از موجودات دریایی سواحل این کشور تصویر تهیه کردند تا نشان دهند تعداد موارد مشاهده کوسه که گزارش می‌شود، در واقع جانور آبزی دیگری است.

این شکل و شمایل سیاه رنگ را در زیر می‌بینید؟ دانشمندان می‌گویند که این هیبت به احتمال زیاد یک دلفین است تا اینکه یک کوسه باشد. یا شاید حتی دسته‌ای از سفره‌ماهی‌ها هستند.

کوسه / Shark

رفتن به سواحل استرالیا می‌تواند نوعی سفر مخاطره‌انگیز باشد که حتی باعث مرگ شما هم شود. سنگ‌ماهی، بادکنک‌ماهی، عروس‌های دریایی از نوع جعبه‌زیان، لقمه‌ماهی‌ها و حتی اختاپوس‌های بامزه‌ای که توریست‌ها را به وجد می‌آورند بسیار خطرناک هستند (و حتی آن قدر مواد سمی دارند که بتوانند با هر بار پرتاب سم حدود 26 نفر را به کشتن دهند). اما یک چیز سواحل استرالیا هست که ترس زیادی ندارد آن هم کوسه‌ها هستند.

محققان دانشگاه Southern Cross استرالیا و مرکز ملی علوم دریایی در این دانشگاه طی همکاری با وزارت صنایع مادر نیو ساوث ولز دو سال تلاش کردند و با پهپاد به فیلمبرداری از سواحل این کشور پرداختند تا روی فراوانی کوسه ها در این سواحل به مطالعه بپردازند. آنها دریافتند که علی‌رغم سرخط خبرها که حواس همه را در مورد حملات کوسه ها به خود جلب می‌کند و همچنین با وجود ترس عموم مردم از این جانوران، وجود کوسه ها در این سواحل بسیار کمتر از آن چیزی است که فکرش را می‌شد کرد.

کوسه / Shark

برندن کلاهر، سرپرست این گروه تحقیقاتی گفت:

داده‌های جامع ما نشان می‌دهد که احتمال اینکه یک هیکل سیاه رنگ در سواحل اینجا دلفین باشد، 135 برابر کوسه است.

بر اساس اطلاعات تحقیقی که ژورنال علمی Marine and Freshwater Research منتشر کرده، در طول 216 بار پرواز پهپاد در سواحل، این گروه تحقیقاتی 4388 موجود دریایی بزرگ را شناسایی کردند. در این نمونه‌ها، تیم مذکور حیات دریایی زیادی را کشف کردند، اما همچنین نتایج تحقیقات آنها نشان داد که لزوما باور عمومی در این باره صحت چندانی ندارد.

کلاهر گفت:

در طول سه سال گذشته، ما به صورت مداوم تصاویری را از گروه‌های جانوران دریایی تهیه کردیم که از آن جمله می‌توان به دسته‌ای بیش از 100 سفره‌ماهی، نهنگ‌هایی که در سطح آب به دنبال غذا می‌گشتند و همچنین تعقیب و گریز کوسه ها، سفره‌ماهی‌ها و دلفین‌ها اشاره کرد.

این احتمال وجود دارد که کوسه هایی را در سطح آب مشاهده کنیم، اما داده‌های ما نشان می‌دهند که مشاهده این موجودات بسیار کمتر از آنی است که عموم مردم تصور می‌کنند.

ویدیوی منتشر شده توسط محققان دانشگاه Southern Cross منظره‌ای دیدنی از سواحل این کشور است، به خصوص دسته سفره‌ماهی‌ها که در کنار هم درون آب‌های زلال برای دفاع از خود از دست شکارچیان دریایی در حال فرار هستند.

سفره ماهی / ray

اما در نهایت، اگر هنوز هم می‌ترسید که شاید کوسه ای در این سواحل باشد و بدون در نظر گرفتن اطلاعاتی که در این مطلب در مورد موجودات دیگر به شما ارائه دادیم و احتمالا در موردشان هیچ نمی‌دانسته‌اید، کلاهر نوعی توصیه جالب دارد. وی گفت: «اگر نگران هستید، بهتر است از آب بیرون بیایید»

ویدیوی تهیه شده توسط دانشمندان دانشگاه Southern Cross را می‌توانید در ادامه مشاهده کنید:

برای آگاهی از آخرین مقالات مجله پلازا در کانال تلگرام ما عضو شوید t.me/plazamag عضویت در کانال تلگرام
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha