گوگل ۲۹ اپلیکیشن‌ دوربین و زیباسازی تصویر آلوده به بدافزار را از پلی استور حذف کرد

گوگل برای حفظ امنیت کاربران در اقدامی جالب تمام اپلیکیشن‌های زیباسازی تصاویر و فیلتر دوربین که بدافزار یا باگ داشتند را از پلی استور حذف کرد. این برنامه‌ها از راه‌های مختلف از اطلاعات کاربران سوء استفاده می‌کردند.

امنیت کاربر در دنیای فناوری اهمیت زیادی دارد. گاهی برخی برنامه‌ها به خاطر وجود باگ‌ها و بدافزار، به حریم شخصی کاربران نفوذ کرده و از اطلاعات شخصی آن‌ها سواستفاده می‌کنند.

 شرکت امنیتی ترند میکرو 29 اپلیکیشن زیباسازی تصاویر (Beauty Camera) و فیلتر دوربین در گوگل پلی استور (Play Store) پیدا کرده است که بدافزار دارند. این اپلیکیشن‌ها که در آسیا جزو اپلیکیشن‌های محبوب محسوب می‌شوند با هدف بهبود و زیباسازی تصاویر و عکس‌های سلفی در گوشی‌های هوشمند طراحی شده‌اند.

اپلیکیشن‌هایی با نام Beauty Camera، Pro Beauty Camera و Horizontal Beauty camera حاوی آگهی‌‌های تبلیغاتی هستند که وقتی کابر برنامه را باز می‌کند کل صفحه نمایشگر گوشی را به خود اختصاص می‌دهند. در یکی از این آگهی‌های تبلیغاتی وقتی کاربر روی آگهی ضربه می‌زند یک بازی مستهجن آنلاین دانلود می‌شود که حتی بعد از تایید پرداخت کاربر نیز کار نمی‌کند.

بدتر از این، اپلیکیشن‌های هک کردن هستند که سعی می‌کنند با روش‌های مختلف اطلاعات شخصی کاربران را هک کرده و به سرقت ببرند. یک نمونه از این روش‌های هک کردن از طریق یک مسابقه تقلبی بود که همیشه صاحب گوشی برنده مسابقه می‌شود. نهایتا کاربر «برنده» برای دریافت جایزه باید اطلاعات شخصی‌اش را بدهد.

malware/بدافزار

در برخی از اپلیکیشن‌های فیلتر دوربین، کاربر عکسی را در سرور تولید کننده برنامه آپلود می‌کند تا از طریق سرور، خود برنامه اصلاحات لازم برای زیباسازی تصویر را انجام دهد. اما به جای آنکه تصویر نهایی زیبا و اصلاح شده‌ای در نهایت در اختیار کاربر قرار بگیرد، کاربر پیام آپدیت دروغین و تقلبی به نه زبان دریافت می‌کند. اپلیکیشن، عکس‌های آپلود شده را جمع آوری می‌کند و احتمالا از آن‌ها برای اکانت‌های دروغی و تقلبی شبکه‌های مجازی استفاده خواهد کرد.

حذف و دیلیت کردن این اپلیکیشن‌ها پس از نصب روی موبایل نیز به این سادگی‌ها نیست. بخاطر آیکون‌‌های پنهان برنامه، حذف این اپلیکیشن‌ها صرفا با uninstall کردن میسر نخواهد بود.

اما ظاهرا اتفاق خوبی افتاده و خبر خوب اینجاست که گوگل دست به اقدام جالبی زده و این اپلیکیشن‌های بدافزار و تقلبی را از گوگل پلی استور حذف کرده است. گوگل در راستای حفظ حریم خصوصی کاربر و ارتقای امنیت در دنیای فناوری دست به این اقدام زده و ۲۹ اپلیکیشن مخصوص دوربین و زیباسازی تصاویر آلوده به بدافزار را حذف کرده است.

app comment in google play store/کامنت اپلیکیشن در گوگل پلی استور

ترند میکرو به کاربران پیشنهاد می‌دهد که برای آنکه در آینده دیگر قربانی چنین بدافزارهایی نشوند بهتر است پیش از نصب هر اپلیکیشنی ابتدا اظهار نظرهای سایر کاربران در رابطه با کار با آن برنامه را بخوانند. در صورت مشاهده هشدار (همانند تصویر بالا) کاربران، سراغ اپلیکیشن دیگری بروند.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha