تصاویری از ویژگی حالت تاریک اندروید کیو منتشر شد
اعظم بجاری
نویسنده:اعظم بجاری
ارسال شده در:18 بهمن 1397، 13:00

تصاویری از ویژگی حالت تاریک اندروید کیو منتشر شد

حالت تاریک (Dark Mode) یکی از ویژگی‌های جدید اندروید کیو است که علاوه بر رابط کاربری سیستم عامل اندروید، شاهد آن در رابط کاربری دیگر برنامه‌ها نیز خواهیم بود. در ادامه تصاویری از این ویژگی به شما نمایش داده می‌شود.

زمانی‌ که از یک رابط کاربری خوب حرف می‌زنیم، منظور این است که بتوانیم هماهنگی خاصی را در کل سیستم شاهد باشیم. به‌طوری که وقتی ویژگی خاصی برای مثال در تنظیمات سیستم عامل اندروید برای رابط کاربری فعال می‌شود و کاربران نیز از آن رضایت دارند، انتظار می‌رود که بتوان از آن در همه برنامه‌های سیستم نیز بهره‌مند بود. حالا که صحبت از این ویژگی به میان آمد باید بگوییم که گوگل قرار است ویژگی حالت تاریک را در اندروید کیو (Android Q) طی ماه‌های آینده در سال 2019 معرفی کند. این در حالی است که گوگل علاوه بر رابط کاربری سیستم عامل اندروید کیو، تمهیداتی را اندیشیده که سایر برنامه‌ها نیز از این ویژگی برخوردار باشند. اما آیا در این راستا موفق خواهد بود یا خیر؟

یکی از ویژگی‌های جدید اندروید کیو، حالت تاریک است. این ویژگی جدید به عنوان گزینه‌ای خاص در بخش تنظیمات نمایشگر فعال می‌شود. در هفته‌های اخیر، توسعه دهندگان XDA اولین نسخه بدست آمده از حالت تاریک را تایید کردند و مشخص شده است که ویژگی جدید چه تاثیری بر کل سیستم خواهد داشت.

در واقع ویژگی جدید، کل سیستم رابط کاربری، پنل تنظیمات سریع، تنظیمات و ساختار کلی را پوشش می‌دهد. پر واضح است که گوگل نمی‌خواهد این ویژگی جدید را تنها به رابط کاربری محدود کند، بلکه قصد دارد تا از آن در همه اپلیکیشن‌های موجود نیز استفاده کند. در حقیقت برنامه‌هایی مانند پیام رسان، دایلر، مخاطبین، اخبار، پلی گیمز، یوتیوب و گوگل مپ هم‌اکنون اجازه می‌دهند که شما بتوانید ویژگی حالت تاریک را فعال کنید. همین‌طور مهندسان گوگل نیز مدت‌ها تلاش کرده‌اند تا این ویژگی جدید را به سایر برنامه‌ها تعمیم دهند. در این راستا قرار است این ویژگی جدید به صورت کامل در کنفرانس گوگل I/O 2019 در ماه می میلادی (اردیبهشت 98) از سوی گوگل معرفی شود.

از طرف دیگر مسئله مربوط به تعمیم این ویژگی به برنامه‌های شخص ثالث اندکی پیچیده‌تر است و نیاز به اجرای حالت تاریک توسط خود توسعه‌دهندگان دارد. در این زمینه گوگل در حال حاضر سوئیچ جدیدی را برای توسعه دهندگان اندروید کیو در Developer Options تعریف کرده است تا بدین وسیله بتواند آن‌ها را به سمت فعال کردن حالت تاریک در برنامه‌های خود هدایت و ترغیب کند.

اما همان‌طور که گفتیم موضوع پیچیده است و نباید از ویژگی جدید حالت تاریک و بکارگیری آن در اپلیکیشن‌های شخص سوم انتظار معجزه را داشته باشیم. چراکه معمولاً برنامه‌ها قادر نیستند تا رنگ صحیح را برای رسیدن به ظاهری هماهنگ و همگن اعمال کنند. درواقع نتیجه به کارگیری این ویژگی در برنامه‌های مختلف متفاوت است. زیرا برخی از برنامه‌ها در استفاده از ویژگی یاد شده ظاهر متقاعدکننده‌ای دارند اما برخی دیگر با استفاده از این ویژگی ظاهری غیرواقعی و غیر ملموس به خود می‌گیرند.

بهتر است که حالت تاریک را با رنگ‌های مختلف نیز تغییر ندهید چراکه نتیجه در موارد و برنامه‌های مختلف متفاوت خواهد بود. به هر حال گوگل مجموعه ابزارهای جدیدی طراحی کرده که جزئیات آن را در ویدیوی «Cost of a Pixel Color» در کنفرانس توسعه‌دهندگان اندروید 2018 نشان داده است.

اگر اپلیکیشن‌های گوگل بتوانند در هنگاه راه‌اندازی اندروید کیو به صورت پیش فرض حالت تاریک را ارئه دهند، اتفاق خوبی خواهد بود که اپلیکیشن‌های شخص سوم نیز بتوانند چنین ویژگی را بپذیرند تا درنتیجه رابط کاربری هماهنگ و همگنی را به ارمغان آورند.

برای آگاهی از آخرین مقالات مجله پلازا در کانال تلگرام ما عضو شوید t.me/plazamag عضویت در کانال تلگرام
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha