سودزایی مالی فناوری ارتباط 5G برای شرکت‌های سازنده مودم‌های 5G
آرام حسینی
نویسنده:آرام حسینی
ارسال شده در:19 بهمن 1397، 21:00

سودزایی مالی فناوری ارتباط 5G برای شرکت‌های سازنده مودم‌های 5G

فناوری ارتباط 5G رفته رفته در حال رشد است و از نظر کارشناسان، این رشد بیشتر به‌نفع سازندگان مودم‌های 5G مانند اینتل ، کوالکام ، برودکام و زایلینکس است.

براساس گزارش‌های رسانه‌ای جدید، رقابت و تلاش برای تسریع بکارگیری نسل پنجم شبکه فناوری ارتباطات وایرلس یا همان فناوری شبکه 5G بیش از همه به نفع پنج شرکت صنایع نیمه رسانا آمریکایی است که بعنوان اپراتورهای خدمات ارتباطات و مخابرات در زمینه تولید مودم‌های 5G فعالیت می‌کنند.

5G Technology/ فناوری 5G

جیم کرامر (Jim Kramer) مفسر مالی شبکه CNBC روز چهارشنبه اعلام کرد که شرکت‌های صنایع نیمه رسانا وابسته به فناوری 5G در کانون توجه دنیای فناوری و ارتباطات قرار گرفته‌اند. سهام Skyworks Solutions تولید کننده قطعات خازن الکترونیک کمپانی اپل پس از انتشار گزارش درآمد سه ماهه‌اش طی یک روز بیشتر از 12 درصد رشد داشت.

زمانی که کرامر مجری برنامه‌ای در شبکه CNBC بود، قیمت سهام Skyworks Solutions به حدی افزایش یافت که قیمت سهام سایر سازندگان تراشه‌های شبکه 5G از جمله اینتل، کوالکام، برودکام (Broadcom) و زایلینکس (Xilinx) نیز افزایش یافت. او بخاطر قیمت پایین‌تر سهام و تمرکز و تاکید Skyworks Solutions بر فناوری شبکه 5G سهام این شرکت را به رقبای دیگر ترجیح می‌دهد.

اگرچه این کمپانی عملکرد درآمدی چندان تاثیرگذاری نداشته است، با این حال چشم انداز توسعه 5G را به رسمیت شناخته و تمرکزش را روی فناوری شبکه ارتباطات نسل پنجم گذاشته است. «انتقال به شبکه 5G» کاتالیزور تاثیرگذاری برای توسعه اجتماعی محسوب می‌شود، و تجهیزات مورد نیاز برای این تغییر مهم جزو اصلی و جدانشدنی تراشه‌هایی هستند که شرکت Skyworks Solutions تولید می‌کند.

کرامر می‌گوید

جای تعجبی ندارد که شرکت مالی چند ملیتی آمریکایی گلدمان ساکس (Goldman Sachs) پیش بینی قیمت سهام این شرکت را افزایش داده است. انتظار می‌رود که قیمت سهام شرکت در سه ماهه نخست به حداقل برسد و بخاطر جذابیت بالای سرمایه گذاری روی ریسک-پاداش شرکت نمی‌توان این موضوع را نادیده گرفت. البته این قضاوت جسورانه‌ای است. به‌نظر من که ارزشش را دارد.

5G

از نظر کرامر مردم شرکت اینتل را یک شرکت کامپیوتری شخصی می‌دانند اما لازم به ذکر است که طی سال‌های متمادی فعالیت در حوزه‌های مختلف، شرکت اینتل حال وارد زمینه‌های رانندگی خودکار، اینترنت اشیا و ارتباطات نیز شده است. او در ادامه می‌افزاید:

در حال حاضر شرکت اینتل دچار وقفه در عرضه محصولات شده است که قطعا تاثیر بد و نامطلوبی بر انتظارات و آخرین عملکردهای شرکت داشته است. هرچند، همانطور که سرمایه گذاران انتظار بهبود قیمت سهام این صنایع نیمه رسانا را دارند، قیمت سهام اینتل دوباره به جایگاه قبلی باز گشته است. مسئله‌ای که در میزان معاملات اینتل پیش از انتشار گزارش درآمدی سه ماهه مشخص شده است.

فناوری 5G را نمی‌توان از غول فناوری ارتباطات یعنی شرکت کوالکام جدا دانست. رئیس شرکت کوالکام معتقد است که تقریبا تمام گوشی‌های موبایل مجهز به فناوری ارتباط 5G که در سال 2019 عرضه می‌شوند، از فناوری ارتباط 5G کوالکام بهره خواهند بد. کرامر می‌گوید:

اگر کسب و کار 5G کوالکام شرکت مستقلی باشد، آنوقت برنده این کسب و کار قطعا کوالکام خواهد بود.

اما کرامر همچنین اذعان می‌کند که مشاجرات و اختلافات مستمر مالکیت معنوی کوالکام و بزرگترین مشتری‌اش یعنی اپل باعث شده است که قیمت سهام کوالکام این اواخر با فشار مواجه شود.

یکی دیگر از شرکت‌های صنایع نیمه رسانا وابسته به 5G برودکام (Broadcom) است. زمینه فعالیت برودکام انحصارا فناوری 5G نیست بلکه کسب و کاری گسترده و تقریبا آشفته دارد. اما کرامر می‌گوید که هاک تان (Hock Tan) مدیرعامل شرکت برودکام مدیر برجسته و فوق العاده‌ای است که سهام شرکتش را بازپس گرفته است و سهام برودکام را به سهام ارزشمندی برای سرمایه گذاران تبدیل کرده است.

کمپانی زایلینکس (Xilinx) نیز راهکارهای منطقی قابل برنامه نویسی را ارائه می‌دهد که طیف وسیعی از مدارهای مجتمع پیشرفته و ابزار طراحی نرم‌افزار را تولید و عرضه می‌کند. کمپانی زایلینکس اخیرا گزارش درآمد سه ماهه خود را منتشر کرده که به لطف سرمایه گذاری و حضور پررنگش در فناوری 5G روند رو به رشدی داشته است.

کرامر می‌گوید سرمایه گذارانی که روی سهام اپراتورهای مخابراتی و ارتباطاتی سرمایه گذاری می‌کنند نباید تولیدکنندگان تراشه ارائه دهنده فناوری صنعت ارتباطات را نادیده بگیرند. زیرساخت شبکه فناوری 5G تقریبا نوپا است و این شرکت‌های سازنده تراشه از این فناوری سود خواهند برد.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha