گوگل با همکاری انبوه کارکنان داوطلب، پروژه ماون را به پایان می‌رساند
تینا قنبریان
نویسنده:تینا قنبریان
ارسال شده در:16 بهمن 1397، 12:30

گوگل با همکاری انبوه کارکنان داوطلب، پروژه ماون را به پایان می‌رساند

وزارت دفاع آمریکا در پروژه «ماون»، برای تفسیر فیلم‌های ضبط شده توسط پهپادها، از شرکت گوگل کمک گرفته بود. حالا گزارشات حاکی از این هستند که پس از اتمام این قرارداد در فروردین ماه، گوگل با استفاده از تعداد زیادی از کارکنان داوطلب این پروژه را تمام می‌کند.

گزارشهای اخیر نشان می‌دهند که گوگل تعداد زیادی از کارکنان داوطلب را استخدام کرده است تا پروژه هوش مصنوعی بحث برانگیز موسوم به «ماون» را که قبلا پروژه‌ای مشترک بین این شرکت و پنتاگون (وزارت دفاع آمریکا) بود، تکمیل کند. وزارت دفاع آمریکا در پروژه «ماون»، برای تفسیر فیلم‌های ضبط شده توسط پهپادها، از شرکت گوگل کمک گرفته بود. این کارکنان از طريق شرکتی که مدل کسب‌و‌کار جمع‌سپاری را دنبال می‌کند به نام«Figure Eight»، استخدام می‌شوند. این شرکت به کارکنان برای انجام وظایف کوچک، در ازای هر یک ساعت، یک دلار پرداخت می‌کند. چه این افراد به شناسایی اشیاء مانند تصاویر CAPTCHA، مشغول باشند و یا دیگر وظایف ساده را به انجام برسانند، در هر حال آن‌ها در حال کمک به آموزش هوش مصنوعی گوگل هستند. آموزش هوش مصنوعی در واقع بخشی از پروژه ماون وزارت دفاع آمریکا است.

پروژه ماون، یکی از پروژه‌های پنتاگون، از یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی برای تمایز بین افراد و اشیا استفاده می‌کند. با استخدام این کارکنان از طریق مدل جمع‌سپاری، گوگل می‌تواند از آن‌ها برای آموزش الگوریتم‌ها در مورد چگونگی تشخیص بین سوژه‌های انسانی و اشیای اطراف آن‌ها استفاده کند. طبق گفته Intercept، این نوع استخدام طوری طراحی شده که کارکنان از اینکه برای چه کسی کار می‌کنند و یا موضوع نهایی کار چیست، مطلع نخواهند شد.

در ماه ژوئن سال گذشته گوگل اعلام کرد که این شرکت قراردادش را با وزارت دفاع تمدید نخواهد کرد.  این تصمیم وقتی گرفته شد که بیش از 3000 کارمند شرکت به طور همبسته در اعتراض به حضور شرکت گوگل در برنامه مشترک پروژه ماون با وزارت دفاع تظاهرات کردند. مطابق با گزارشات قرارداد موجود در ماه مارس 2019 بین گوگل و پنتاگون به پایان می‌رسد. شرکت Figure Eight یکی از بزرگترین پلتفرم‌های استخدام برای شغل‌های کوچک و روتین که از طریق جمع‌سپاری انجام می‌شوند، به حساب می‌آید، اینگونه شغل‌ها را اصطلاحا odd jobs می‌گویند. این شرکت در وب سایت خود گفته شده است که

این پلتفرم، هوش مصنوعی را در مقیاس بزرگ با مدل‌های پیشرفته ادغام می‌کند تا بهترین داده‌های آموزشی را برای پروژه‌های یادگیری ماشینی مشتریان فراهم کند

با استفاده از این کارکنان داوطلب، گوگل می‌تواند به سرعت و ارزان، هوش مصنوعی خود را توسعه دهد.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha