آموزش تعویض گلس گوشی (محافظ صفحه نمایش گوشی) و تبلت + ویدئو
داوود کاظمی زاده
نویسنده:داوود کاظمی زاده
ارسال شده در:25 بهمن 1397، 22:00

آموزش تعویض گلس گوشی (محافظ صفحه نمایش گوشی) و تبلت + ویدئو

اگر گلس گوشی شما شکسته شده یا از نمایشگر گوشی جدا شده است باید به فکر تعویض آن باشید. این مقاله به آموزش تعویض گلس محافظ صفحه نمایش اختصاص دارد.

اگر گلس محافظ صفحه نمایش که برای گوشی یا تبلت خود استفاده می‌کرده‌اید ترَک برداشته، باید گفت عمر مفید آن به اتمام رسیده است. این محافظ که سپر بلای نمایشگر دستگاه شما بوده حالا خود را فدا کرده است تا به خود نمایشگر آسیبی نرسد. باید توجه داشت که وقتی گلس یک گوشی دچار شکستگی شود، قابلیت محافظتی آن نیز به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد.

در ادامه این مقاله، نحوه تعویض گلس محافظ صفحه نمایش یا به بیان دقیق‌تر «محافظ نمایشگر از نوع شیشه حرارت‌دیده» گوشی‌ها و تبلت‌ها (به ویژه انواع آیفون و آیپد) تشریح شده است.

iphone 6s / آیفون 6 اس

 


جداسازی گلس قدیمی ‌از روی نمایشگر گوشی و تبلت


برای تعویض گلس محافظ صفحه نمایش ، قدم اول جداسازی محافظ قدیمی‌ است. چندین راه برای جداسازی گلس از نمایشگر وجود دارد. شما بسته به اینکه گلس چقدر محکم نصب شده باشد باید یکی از این روش‌ها را انتخاب کنید.

Removing Tempered Glass / جداسازی گلس

قبل از شروع عملیات تعویض گلس محافظ صفحه نمایش ، یک سشوار که برروی درجه پایین تنظیم شده است را حدود 15 ثانیه جلوی محافظ صفحه نمایش نگه دارید. بدین ترتیب این محافظ اندکی گرم خواهد شد و خاصیت چسبندگی آن کاهش می‌یابد. دقت کنید که در این کار نباید زیاده روی کرد.

 

روش اول تعویض گلس ال سی دی

پیش از باز کردن جعبه ابزار، سعی کنید با استفاده از ناخن‌های خود گلس را از روی نمایشگر گوشی جدا کنید.

 1. از گوشه‌های مختلف محافظ صفحه نمایش شروع کنید تا شاید از یکی از آن‌ها موفق به جداسازی شوید.
 2. هنگامی ‌که یکی از گوشه‌ها شروع به جدا شدن کرد، تنها از گوشه گلس نکشید و به جلوتر بروید. این از شکسته شدن محافظ صفحه نمایش پیش از جداسازی کامل آن جلوگیری می‌کند.
 3. لازم است که آرام و به طور متقارن گلس را بکشید، در غیر این صورت باید جمع‌آوری خرده شیشه‌ها را به جان بخرید.

 

روش دوم تعویض گلس گوشی

 1. از یک خلال دندان برای اهرم کردن یکی از گوشه‌ها استفاده کنید. مطمئن شوید نوک تیز خلال دندان متوجه گلس باشد و نه نمایشگر گوشی.
 2. هنگامی ‌که یکی از گوشه‌ها بالا آمد از انگشتان خود برای کشیدن آن استفاده کنید. در اینجا نیز مراقب باشید که این جداسازی به آرامی ‌و به صورت متقارن باشد.
 3. در صورت امکان یک کارت مانند کارت‌های اعتباری را در شکاف ایجاد شده قرار دهید و به آرامی‌ به سمت داخل هل دهید تا باعث جدایی بین نمایشگر و گلس شود.

Removing Tempered Glass / جداسازی گلس

روش سوم تعویض گلس گوشی به ویژه هواوی

استفاده از چسب‌های نواری!

 1. به دور دو انگشت خود چسب بچسبانید به طوری که در سمت بیرونی آن‌ها نیز خاصیت چسبندگی وجود داشته باشد.
 2. از یک گوشه شروع کنید. چسب را به آن بچسبانید و به آرامی‌ به سمت بالا بکشید. اگر چسب به اندازه کافی محکم باشد احتمالا قادر خواهید بود تا گلس را از نمایشگر جدا کنید.

 


نصب گلس جدید روی نمایشگر


از آنجا که احتمالا مدت زمان زیادی از نصب گلس قبلی گذشته، طبیعی است که نحوه نصب آن را فراموش کرده باشید. همانند جداسازی، نصب گلس را نیز به چندین روش می‌توان انجام داد. این تفاوت‌ها البته به برند و استایل گلس نیز بستگی دارد.

در هر صورت، اطمینان حاصل کنید که دستانتان تمیز است تا هیچ اثری از قبیل آلودگی، ذرات گرد و غبار یا لکه زیر محافظ نمایشگر برجای نماند. در صورت عدم رعایت این مساله ممکن است حباب‌هایی در آنجا تشکیل شود.

 


نصب بدون استفاده از مایع


این روش برای گلس‌هایی که همراه با مایع مخصوص عرضه نمی‌شوند مناسب است.

 1. اگر محافظ نمایشگر یک پد الکلی همراه خود دارد با استفاده از آن نمایشگر گوشی را تمیز کنید. در غیر این صورت از یک دستمال مایکروفایبر بدون پرز استفاده کنید.
 2. گلس را نگه دارید و لایه‌ای که سمت چسبناک آن را پوشانده را جدا کنید.
 3. با دقت مکان مناسب برای قرار گیری گلس را مشخص کنید. مطمئن شوید شکاف‌های مربوط به دکمه هوم، میکروفون، دوربین سلفی و سایر بخش‌ها منطبق با مکان آن‌ها برروی گوشی باشد.
 4. به آرامی ‌محافظ را در برروی نمایشگر نصب کنید. از یکی از اضلاع آن شروع کنید و با دقت به ضلع روبرو پیشروی کنید. بدین منظور از یک کارت اعتباری (یا ابزار مخصوصی که همراه محافظ نمایشگر است) استفاده کنید تا عملیات نصب به صورت متقارن و بدون تشکیل حباب انجام شود.
 5. با استفاده از یک کارت اعتباری یا کارت مخصوص همراه گلس، همه حباب‌ها را از بین ببرید. بدین منظور از وسط شروع کنید و حباب‌ها را به سمت حاشیه‌ها بکشانید. از حرکت‌های کوتاه استفاده کنید. حرکت‌های طولانی باعث پخش شدن حباب در زیر محافظ نمایشگر خواهد شد. همچنین می‌توانید از یک پارچه مایکروفایبر بدون پرز استفاده کنید.
 6. لایه پوششی بالای گلس را جدا کنید. حالا باید یک محافظ نمایشگر بسیار شفاف و تمیز را در بالای نمایشگر گوشی مشاهده کنید.

replacing tempered glass screen protector / نصب گلس


نصب با مایع مخصوص


این روش برای تعویض گلس محافظ صفحه نمایش هایی مناسب است که همراه با یک اسپری مخصوص (معمولا الکلی) برای کمک به نصب عرضه می‌شوند. برخی کاربران این روش را از آنجا که ثبات بیشتری دارد و به عدم نفوذ ذرات و مو کمک می‌کند ترجیح می‌دهند.

 1. نمایشگر گوشی یا تبلت خود را با استفاده از اسپری و یک پارچه نرم تمیز کنید.
 2. قسمت جلو و پشت محافظ نمایشگر را اسپری بزنید. بهتر است در مصرف اسپری زیاد صرفه جویی نکنید تا در حین نصب خشک نشود.
 3. با دقت گلس را در محل خود برروی نمایشگر گوشی قرار دهید. یکی از ضلع‌های محافظ نمایشگر را تنظیم کنید و به آرامی ‌از همان طرف شروع به چسباندن آن کنید. برای این منظور می‌توانید از یک کارت اعتباری یا کف دست خود استفاده کنید.
 4. از ابزاری تیغه‌مانند به نام اسکویی جی (Squeegee) که جزو ملحقات این نوع محافظ‌های نمایشگر است برای فشار آوردن بیشتر به گلس استفاده کنید. از وسط شروع کنید و به آهستگی آن را به طرفین فشار دهید. در این حین گلس را با دست خود نگه دارید و اطمینان حاصل کنید که از جای خود حرکت نمی‌کند.
 5. حداقل نیم ساعت صبر کنید تا مایع زیر گلس خشک شود. اگر می‌خواهید گوشی یا تبلت خود را درون قاب محافظ بگذارید، باید حداقل چند ساعت صبر کنید. رعایت این مساله باعث می‌شود محافظ نمایشگر به خوبی در محل خود مستقر شود و حرکت نکند.

توجه داشته باشید که در طول تعویض گلس محافظ صفحه نمایش ممکن است لازم باشد گلس را دوباره خیس کنید. نصب دقیق گلس می‌تواند امری ملال آور باشد و ممکن است مجبور شوید چندین بار اسپری بزنید. بنابراین باید صبور باشید و دقت کنید.

در نهایت باید گفت همواره به خاطر داشته باشید که در صورت وجود هر شکاف یا شکستگی برروی گلس، حتی اگر کوچک باشد باید آن را تعویض کنید. ترک‌های کوچک برروی محافظ های گلس اغلب به ترک‌ها و شکستگی‌های بزرگ تبدیل می‌شوند.

هزینه تعویض گلس گوشی سامسونگ

قیمت تعویض گلس گوشی ها همیشه متفاوت بوده است، معمولاً تعویض گلس گوشی تقریباً با قیمت یک سوم یا نصف قیمت تاچ و ال سی دی گوشی برابری میکنه

برای آگاهی از آخرین مقالات مجله پلازا در کانال تلگرام ما عضو شوید t.me/plazamag عضویت در کانال تلگرام
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha
Janet.Br 22 فروردین 1398، 17:26

میشه نحوه تعویض گلس سه بعدی رو هم توضیح بدید؟

کیانوش 24 فروردین 1398، 15:51

آموزش تعویض گلس گوشی با گلس سه بعدی هیچ تفاوتی نداره و فقط و فقط به دقت و حوصله شما بر میگرده و تکرار که تجربه اتون زیاد بشه. اما تعویض گلس ال سی دی یا همون شیشه ال سی دی که معمولاً میشکنه نحوه تعویض اش رو توضیح بدید؟ چه دستگاه هایی نیاز داره و اینکه چطور باید شروع کرد؟ تعویض شیشه گوشی سامسونگ به نظرم خیلی پر سود هست و از یک فروشنده که پرسیدم از تعویض گلس s8 که انجام میدن 80 درصد سود میکنن.

کوروش 03 اردیبهشت 1398، 15:33

هزینه تعویض گلس سامسونگ چقدر هست و ی جای معتبر برای تعویضش معرفی کنید؟ من قیمت تعویض گلس s8 رو گرفتم و گفتن یک میلیون و دویست هزار تومان میشه. قیمتش خوبه؟