اندروید کیو می‌تواند راه استفاده از RCS را هموار کند
امیر حیدری باطنی
نویسنده:امیر حیدری باطنی
ارسال شده در:21 بهمن 1397، 19:00

اندروید کیو می‌تواند راه استفاده از RCS را هموار کند

بر اساس اخبار رسیده، به نظر می‌رسد که قرار است در اندروید کیو راهکاری ارائه شود که مسیر کاربرد RCS در اپلیکیشن‌های پیامرسان هموار شود. این فناوری قرار است جایگزینی برای SMS باشد.

کارهای زیادی در مورد خدمات ارتباطاتی غنی یا Rich Communication Services که به صورت RCS از آنها یاد می‌شود، تاکنون صورت گرفته، اما واقعیت آن است که هنوز شاهد کاربری کامل چنین فناوری‌هایی نبوده‌ایم. این فناوری قرار است در آینده جایگزین اس‌ام‌اس شود. حالا به لطف چندین API اختصاصی RCS برای اندروید کیو (Android Q) که سایت Android Police آنها را شناسایی کرده، این فرآیند به زودی با تغییراتی روبرو خواهد شد.

اپلیکیشن پیامرسان اندروید کیو/ Android Q Messaging App

در اینجا نکته‌ای قابل ذکر نیز وجود دارد؛ هر قدر که RCS عالی عمل کرده، اپراتورها و تولیدکنندگان گوشی‌های هوشمند نیز طی فرآیند تکامل این فناوری کارهای زیادی انجام داده‌اند که باعث افزایش کاربردهای آن شده است. گوگل با چندین سازنده گوشی‌های هوشمند به همکاری پرداخته تا RCS را از طریق اپلیکیشن پیامرسان خود استفاده کنند؛ در همین راستا، سامسونگ از این فناوری برای اپلیکیشن پیامرسان خود استفاده می‌کند. اما، اپراتورهای آمریکا از نظر پشتیبانی این فناوری بسیار کند عمل کرده‌اند و کاربران آمریکایی با مشکلاتی در مورد کاربری RCS روبرو هستند.

با تمام اینها، مشکل اصلی اینجاست که این فناوری تنها از طریق تعداد محدودی از اپلیکیشن‌های پیامرسان، در تعداد محدودی از گوشی‌های هوشمند و در شبکه‌های موبایلی محدودی در دنیا کاربرد دارد.

البته، بر اساس اخباری که شنیده شده، اندروید کیو می‌تواند راه‌حلی برای این مشکل باشد. با توجه به APIهایی که سایت Android Police آنها را در AOSP Gerrit شناسایی کرده، اندروید کیو می‌تواند مسیر RCS را به سوی اپلیکیشن‌های پیامرسان هموار نماید. در نتیجه، کاربران از این پس می‌توانند از طریق پروتکل‌های اپلیکیشن‌های شرکت‌های ثالث همچون Pulse SMS و Textra به دوستان خود پیام بفرستند.

این مسئله، می‌تواند برای کسانی که به دنبال گسترده شدن سریع‌تر کاربری RCS هستند، خبر بسیار خوبی باشد. البته، باید امیدوار بود که اپراتورها نیز باید واکنش مناسبی در این راستا از خود نشان دهند و اقدامات مقتضی را عملی نمایند تا کاربران بتوانند از نوعی خدمات پیامرسان داخلی از همان ابتدا در گوشی‌های خود استفاده نمایند.

برای آگاهی از آخرین مقالات مجله پلازا در کانال تلگرام ما عضو شوید t.me/plazamag عضویت در کانال تلگرام
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha