ویژگی جهت یابی واقعیت افزوده گوگل مپ در حال آزمایش است

گوگل به‌تازگی اعلام کرده است که ویژگی جهت‌ یابی واقعیت افزوده برای عابران پیاده در گوگل مپ در حال تست و آزمایش است. به موجب این ویژگی کاربر می‌تواند با استفاده از دوربین گوشی و ویژگی AR، به آسانی مقصد موردنظر خود را پیدا کند.

اگر اخبار فناوری را دنبال کرده باشید احتمالا در جریان هستید که سال گذشته کمپانی گوگل در کنفرانس توسعه‌دهندگان Google I/O اعلام کرد که به‌زودی ویژگی جدیدی برای گوگل مپ ارائه خواهد شد که به موجب آن جهت‌یابی اپلیکیشن برای عابران پیاده، بهبود خواهد یافت. این ویژگی جدید جهت‌یابی به کمک واقعیت افزوده (AR) است. درحقیقت از این پس اپلیکیشن گوگل مپ می‌تواند با استفاده از دوربین‌های عقب گوشی و واقعیت افزوده، فوری محل فعلی کاربر را تشخیص داده و با استفاده از فلش‌هایی که روی صفحه نمایش گوشی، نمایش داده می‌شوند به کاربر بگوید که به کدام سمت حرکت کند تا به مقصد موردنظر خود برسد. در حال حاضر ویژگی واقعیت افزوده اپلیکیشن گوگل مپ توسط شرکت Local Guides در حال تست و بررسی است.

ویژگی واقعیت افزوده گوگل مپ / Google Maps AR

براساس گزارش منبع خبری وال استریت ژورنال که این ویژگی را مورد تست و بررسی قرار داده است، هنگامی‌که کاربر به دنبال یک کافی شاپ می‌گردد و یک مقصد نهایی را انتخاب می‌کند، فورا یک دکمه Start AR روی نمایشگر گوشی ظاهر می‌شود. اگر کاربر روی این دکمه ضربه بزند، اپلیکیشن فوری در حالت نمایش زمان واقعی قرار گرفته و از کاربر می‌خواهد که دوربین گوشی را در اطراف حرکت دهد تا موقعیت فعلی او ثبت شده و قفل شود. پس از آنکه گوگل مپ دانست که کاربر دقیقا در کجا ایستاده است، اطلاعات ثبت شده از طریق دوربین با اطلاعات خیابان مربوطه که در سرورهای گوگل ذخیره شده است، مطابقت داده می‌شود. پس از آن کاربر می‌تواند با استفاده از فلش‌های نسبتا بزرگی که در صفحه نمایش گوشی ظاهر می‌شوند، به مقصد خود هدایت شود.

گوگل اظهار کرده است که ویژگی جهت‌یابی واقعیت افزوده در هنگام رانندگی قابل استفاده نخواهد بود. راچل اینمن که در این پروژه با گوگل همکاری کرده است در این باره می‌گوید:

این ویژگی برای زمانی خیلی کاربرد خواهد داشت، که مثلا کاربر از یک ایستگاه مترو خارج شده و نمی‌داند از کجا برای رسیدن به مقصد بعدی، حرکت کند.

نکته جالب توجه این است که اگر کاربر برای یک ثانیه گوشی خود را رو به پایین نگه دارد، حالت AR اپلیکیشن خاموش شده و رابط کاربری استاندارد گوگل مپ مجددا ظاهر خواهد شد. البته گوگل برای آنکه همه توجه کاربر به صفحه نمایش گوشی نباشد و دچار حادثه و یا تصادف نشود، اپلیکیشن را طوری طراحی کرده است که پس از نمایش فلش به کاربر یادآوری می‌کند که گوشی خود را پایین بیاورد. در این حالت حتی اگر کاربر به این توصیه اپلیکیشن توجه نکرده و گوشی خود را پایین نیاورد، صفحه نمایش به صورت اتوماتیک، تاریک می‌شود. البته این اقدام اپلیکیشن علاوه برآنکه از حواس‌پرتی کاربر جلوگیری می‌کند، سبب می‌شود که شارژ باتری گوشی نیز به سرعت تمام نشود.

ویژگی واقعیت افزوده گوگل مپ / Google Maps AR

از آنجا که ویژگی جهت‌یابی واقعیت افزوده گوگل مپ فعلا در حالت تست و بررسی است، ممکن است کمی طول بکشد تا نسخه نهایی آن برای استفاده کاربران، ارائه شود. اما هنگامی‌که این ویژگی به صورت رسمی در اختیار کاربران قرار بگیرد، عابران پیاده قادر خواهند بود که با استفاده از این ویژگی به دنیای جدیدی وارد شوند و خیلی سریع اطلاعات محلی که در آن قرار دارند را به اپلیکیشن ارسال کنند و مقصد موردنظر خود را به آسانی پیدا کنند. علاوه براین عابران پیاده‌ای که در یک کشور خارجی مشغول راه رفتن و پیدا کردن مقصد خود هستند نیز می‌توانند با استفاده از ویژگی جهت‌یابی واقعیت افزوده و همچنین اپلیکیشن گوگل ترنسلیت، علائم و تابلوها را خوانده و به مقصد موردنظر خود برسند.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha