واتساپ در حال آزمایش الگوریتم جدیدی برای بخش وضعیت است

واتساپ در حال آزمایش الگوریتم جدیدی برای بخش وضعیت است
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

واتساپ در حال آزمایش الگوریتمی جدید برای ایجاد تغییرات در یکی از محبوب‌ترین قسمت‌های این برنامه یعنی Status (وضعیت) است. در صورت موفقیت این الگوریتم، شاهد عرضه گسترده آن خواهیم بود.

در حال حاضر واتساپ برای نشان دادن وضعیت (24 ساعته) به اشتراک گذاشته شده مخاطبان از دستورالعملی استفاده می‌کند که وضعیت‌ها به ترتیب زمان ارسال به نمایش در می‌آیند؛ یعنی آخرین مخاطبی که وضعیت خود را به اشتراک گذاشته است در صدر قرار می‌گیرد و به همین ترتیب دیگران بعد از آن به نمایش در می‌آیند و قدیمی‌ترین وضعیت در آخر لیست قرار می‌گیرد. واتساپ در حال آزمایش نوعی دستورالعمل برای این برنامه است که وضعیت مخاطبین را با توجه به میزان ارتباطشان با یکدیگر مرتب خواهد کرد. این آزمایش در حال حاضر با تعداد محدودی از کاربران آیفون در کشورهای برزیل، اسپانیا و هند شروع شده است و بر اساس اخبار موثق از منابع نزدیک به توسعه‌دهندگان این برنامه، قرار است در آینده به طور گسترده‌تری در دسترس همگان قرار گیرد.

این الگوریتم جدید قرار است بخش وضعیت این پیام‌رسان که شبیه به استوری (Stories) در اینستاگرام است را به‌روز کند. در حال حاضر اولویت زمانی ملاک نمایش و مرتب کردن وضعیت در واتساپ است و این موضوع برای بعضی از کاربران خوشایند نیست، چون افرادی که غالب اوقات وضعیت ارسال می‌کنند در اول لیست قرار می‌گیرند. در الگوریتم جدید ملاک مرتب کردن وضعیت‌ها میزان مشاهده و ارتباط متقابل شما با مخاطب است؛ وضعیت هر مخاطبی که از سوی شما بیشتر دیده شود و شما بیشتر با او در ارتباط باشید و به تبادل پیام می‌پردازید در اول لیست ظاهر خواهد شد.

اگر این تغییر در هر برنامه دیگری ایجاد می‌شد جای تعجب نداشت؛ اما واتساپ کمی با سایر برنامه‌ها متفاوت است، چرا که بر رعایت و حفظ حریم خصوصی بسیار تاکید دارد. بر خلاف فیسبوک و اینستاگرام، این برنامه پیام‌رسان رمزگذاری‌ شده، اطلاعات زیادی از کاربران جمع‌آوری نمی‌کند و این الگوریتم جدید هم تغییری در این موضوع ایجاد نخواهد کرد و قرار نیست اطلاعات زیادی را از کاربر جمع‌آوری کند. اطلاعات مورد نیاز برای این ویژگی جدید، در تلفن کاربر خواهند ماند و حتی قسمت کوچکی از آنها هم در سرورهای واتساپ ذخیره نخواهند شد ( البته اگر بخش پشتیبان‌گیری برنامه را فعال کرده باشید، تنظیمات شما به‌عنوان بخشی از اطلاعات پشتیبان‌گیری شده در سرور واتساپ ذخیره خواهند شد).

واتساپ / WhatsApp

فیسبوک سابقه خوبی در رابطه با استفاده از چنین دستورالعمل و الگوریتم‌ها ندارد. اولین‌بار که خبر استفاده از چنین الگوریتمی توسط فیسبوک منتشر شد، به سرعت با واکنش منفی کاربران مواجه شد. الگوریتم مشابهی که توسط اینستاگرام استفاده می‌شود هم از سوی برخی افراد مورد انتقاد قرار گرفته است. مسئولین کمپانی فیسبوک که مالک اینستاگرام و واتساپ نیز هستند، بارها مجبور شده‌اند تا در مورد شایعاتی که می‌گوید آنها عمدا پست‌هایی را نمایش نمی‌دهند و مدفون می‌کنند، توضیح دهند و این شایعات را رد کنند.

در هر حال حاضر «وضعیت» واستاپ بخش کوچکی نسبت به سایر رسانه‌های اجتماعی (Social Media) را تشکیل می‌دهد، چرا که شما وقتی می‌توانید وضعیت شخص دیگری را ببینید که هر دو نفرتان شماره‌های موبایل دیگری را در لیست مخاطبین تلفن‌همراه خود ذخیره داشته باشید. این موضوع به این معناست که احتمالا شما با گروهی بسیار کوچکتر از فیسبوک و اینستاگرام در ارتباط و تبادل پیام هستید. بنابراین امکان دارد که نتایج این الگوریتم برای شما خیلی مفید و جالب نباشد.

کلام آخر

حتی کوچکترین تغییرات که قرار است توسط 450 میلیون نفر استفاده شود، می‌تواند با شکست مواجه شود. این موضوع نشان می‌دهد که چرا توسعه‌دهندگان این برنامه قصد دارند خیلی آرام و به مرور این ویژگی را در دسترس همه قرار دهند. پس از آزمایش اولیه این آپدیت جدید برای کاربران آیفون در برزیل، اسپانیا و هند، این شرکت آزمایشاتش را بر روی سیستم عامل اندروید آغاز خواهد کرد. آزمایشات اولیه کمک خواهند کرد تا این آپدیت زمانی که در دسترس همه قرار می‌گیرد در بهترین حالت خود باشد و کمترین نقص را داشته باشد. نظرات خود را با ما در پلازامگ به اشتراک بگذارید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 90.4 میلیون دلار
  Godzilla vs. Kong
  اکران: 31 مارس 2021
 • 44.2 میلیون دلار
  Tom and Jerry
  اکران: 26 فوریه 2021
 • 41.6 میلیون دلار
  Raya and the Last Dragon
  اکران: 05 مارس 2021
 • 34.1 میلیون دلار
  Mortal Kombat
  اکران: 23 آوریل 2021
 • 34.1 میلیون دلار
  Kimetsu no Yaiba: Mugen Ressha-Hen
  اکران: 23 آوریل 2021
 • 23.4 میلیون دلار
  Nobody
  اکران: 26 مارس 2021
 • 13.1 میلیون دلار
  The Unholy
  اکران: 02 آوریل 2021
 • 1.8 میلیون دلار
  Separation
  اکران: 30 آوریل 2021
بازی ها
 • 19 شهریور 1400
  Life is Strange: True Colors
 • 24 شهریور 1400
  Deathloop
 • 20 مهر 1400
  Back 4 Blood