چگونه خطای System Service Exception را در ویندوز 10 رفع کنیم؟

چگونه خطای System Service Exception را در ویندوز 10 رفع کنیم؟
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

خطای System Service Exception یکی از خطاهای صفحه آبی مرگ (BSOD) است که احتمال دارد در ویندوز 10 با آن روبرو شوید. در این مطلب با آموزش رفع خطای System Service Exception در ویندوز 10‌ با شما هستیم.

مانند سایر نسخه‌های ویندوز،‌ در ویندوز 10‌ هم امکان مواجه شدن با خطای ناگهانی و آزاردهنده «صفحه آبی مرگ» وجود دارد؛ اما نمایش آن در ویندوز 10 پیشرفت بزرگی کرده است و در زمان بوجود آمدن خطاهای ایست (Stop Code) اطلاعات مفیدی در مورد علت بوجود آمدن آن به شما داده می‌شود. صفحه آبی مرگ که به‌صورت مخفف BSOD خوانده می‌شود،‌ یک خطای ایست یا بررسی اشکال است که در نسخه‌های مختلف سیستم‌ عامل ویندوز مایکروسافت وجود دارد.

System Service Exception / صفحه آبی مرگ / BSOD

این خطاها که باعث از کار افتادن سیستم می‌شود، به طور خودکار از سوی رایانه در شرایط بحرانی و برای جلوگیری از آسیب رسیدن به سخت‌افزارها به وجود می‌آید. استفاده از اصطلاح «صفحه آبی مرگ» به دلیل رنگ کاملا آبی صفحه در زمان نمایش این نوع پیغام‌ها است. در ویندوز 10‌ این پیغام‌ها همراه با یک شکلک ناراحت نمایش داده می‌شود.

در این مقاله آموزشی قصد داریم خطای System Service Exception که یکی از خطاهای BSOD است را بررسی کرده و با روش‌های برطرف کردن آن و جلوگیری از روی‌دادن دوباره آن آشنا شویم.

System Service Exception / صفحه آبی مرگ

 

خطای System Service Exception چیست؟

این خطا ممکن است به‌دلایل زیر رخ دهد:

 1. خطاهای مربوط به رابط کاربر گرافیکی
 2. فایل‌های سیستمی خراب و آسیب‌دیده
 3. درایور‌های قدیمی و خراب

با توجه به طیف وسیع عللی که باعث بوجود آمدن خطای System Service Exception می‌شوند، در نتیجه روش‌های متعددی نیز برای برطرف کردن آن وجود دارد. امکان دارد برخی از روش‌ها بتوانند اخطارهای ویندوز را حل کنند و بعضی روش‌ها کارآمد نباشد. مهم‌ترین کاری که در زمان نمایش این خطا باید انجام دهید، این است که همه درایورهای خود را آپدیت کنید و فایل‌های سیستمی ویندوز خود را برای پیدا کردن خطاها بررسی کنید.

برای اینکه بتوانید خطای System Service Exception را به‌خوبی و به‌طور کامل برطرف کنید، توصیه‌های زیر را به‌ترتیب و به‌طور کامل انجام دهید.

 

آموزش رفع خطای System Service Exception مربوط به صفحه آبی مرگ

1- آپدیت کردن ویندوز 10

اولین اقدامی که برای رفع پیغام خطای System Service Exception باید انجام دهید این است که ویندوز خود را کاملا آپدیت کنید. بروز نبودن ویندوز می‌تواند باعث بوجود آمدن خطاهای غیرمنتظره در سیستم شما شود. بررسی آپدیت‌‌های در انتظار (Pending Update) یک راه آسان و سریع برای فهمیدن علت به وجود آمدن خطاست و شاید با آپدیت کردن ویندوز مشکل شما برطرف شود.

ابتدا دکمه ویندوز و سپس I‌ را بزنید (Win+I) تا صفحه اصلی تنظیمات باز شود، سپس به بخش Update & Security رفته و در بخش Windows Update اگر آپدیت در انتظاری را مشاهده کردید، آن را نصب کرده و سپس ویندوز را ریستارت (Restart) کنید.

Win+I > Update & Security > Windows Update > pending update

System Service Exception / Windows Update / ویندوز 10

 

2- تمام درایورهای سیستم را آپدیت کنید

آپدیت کردن ویندوز 10 شما باعث می‌شود که درایورهای سیستم شما هم به طور خودکار آپدیت شوند؛ به این معنی که اگر ورژن درایوری پایین‌تر از نسخه توصیه شده برای ویندوز 10‌ شما باشد، به طور خودکار آپدیت خواهد شد. این موضوع به‌طور صد در صد مشکلات را برطرف نخواهد کرد و گاهی اوقات پس از آپدیت ویندوز 10 بعضی درایورها آپدیت نمی‌شوند.

برای بررسی آخرین ورژن درایورهای خود می‌توانید به بخش Update & Security در صفحه اصلی تنظیمات رفته و سپس وارد بخش Windows Update و پس از آن بخش View update history را بررسی کنید. جزئیات آخرین آپدیت‌ درایورها در این بخش وجود دارد.

Update & Security > Windows Update > View update history

System Service Exception / View update historyحالا در قسمت جستجو (Search) یا ذره‌بین، Device Manager را تایپ کرده و بر روی نتیجه ظاهر شده کلیک کنید تا صفحه مدیریت دستگاه باز شود.

System Service Exception / Search

از بالا تا پایین لیست سخت‌افزارهای سیستم خود را برای پیدا کردن علامت «مثلث اخطار زرد رنگ» بررسی کنید. اگر نشانه‌ای از خطا دیده نشد، مشکل سیستم شما از درایورها نیست؛ اما اگر با مثلث زرد رنگ مواجه شدید، بر روی فلش کشویی کنار همان بخشی که علامت در جلوی آن ظاهر شده است کلیک کنید تا زیرمجموعه آن ظاهر شود.

System Service Exception / Device manager
برای مثال، در این تصویر مثلث اخطار زرد رنگ را مشاهده می‌کنید

سپس بر روی زیرمجموعه‌ای که مثلث زرد رنگ جلوی آن قرار دارد راست‌کلیک کرده و بر روی Update Driver کلیک کنید.

System Service Exception / Update driver

در صفحه‌ای که باز می‌شود، Search automatically for updated driver software را انتخاب کنید تا ویندوز به طور اتوماتیک آخرین ورژن آن درایور را جستجو و نصب کند. توجه داشته باشید که در این روش باید سیستم شما به اینترنت دسترسی داشته باشد.

System Service Exception / Update driver

اگر شما فایل آپدیت درایور مورد نظر خود را بر روی CD ،DVD و حافظه جانبی دیگر و یا درون هارد دارید و می‌خواهید از آنجا درایور را آپدیت کنید، پس از پیدا کردن مثلث اخطار زرد رنگ که در بالا توضیح داده شد، بر روی آن بخش کلیک راست کرده و Update driver را بزنید و در صفحه‌ای که باز می‌شود Browse my computer for driver software را انتخاب کرده و فایل مورد نظر را انتخاب کنید تا درایور شما آپدیت شود.

System Service Exception / Update driver

روش دیگری که برای آپدیت کردن درایورها وجود دارد استفاده از نرم‌افزارهای تخصصی آپدیت درایور است. نرم‌افزارهای رایگان زیادی برای این‌ منظور وجود دارد که IOBit Driver Booster و Snappy Driver Installer جزو بهترین آنها هستند.

 

3- اجرای CHKDSK

در مرحله سوم شما بایستی هارد خود را بررسی کنید که به این کار Check Disk می‌گویند. شما باید این کار را از طریق برنامه خط فرمان یا Command Prompt (رابط کاربری و دستوری متنی) انجام دهید. CHKDSK یکی از ابزارهای ویندوز برای بررسی هارد است و می‌تواند مشکلات فایل‌ها را تشخیص داده و برطرف کند. برای اجرای CHKDSK ابتدا Command Prompt را در قسمت ذره‌بین یا جستجوی نوار ابزار ویندوز 10‌ تایپ کرده و در نتایجی که ظاهر می‌شود Command Prompt را پیدا کرده و بر روی آن راست‌کلیک کرده و Run as administrator را انتخاب کنید.

System Service Exception / command prompt

البته شما می‌توانید برای اجرای Command Prompt از طریق ادمین (Admin)، در منوی ویندوز از دکمه‌های ویندوز و ایکس (Win+X) استفاده کنید و در منوی ظاهر شده Command Prompt را پیدا کنید.

در صفحه مشکی که باز می‌شود دستور chkdsk /r را تایپ کرده (دقت کنید که پس از chkdsk یک فاصله (space) زده شود) و اینتر را بزنید. سیستم شما برای پیدا کردن مشکلات اسکن خواهد شد و در صورت وجود مشکل، شناسایی و در حد امکان برطرف خواهد شد.

خطای System Service Exception / CHKDSK

 

4. اجرای SFC

بررسی فایل سیستم (System File Check) یا SFC ابزار دیگری است که برای بررسی و پیدا کردن فایل‌های سیستمی خراب و گم‌شده، به طور پیش‌فرض در ویندوز 10‌ وجود دارد. شاید شما فکر کنید که CHKDSK هم چنین کاری را انجام می‌دهد، اما اینطور نیست؛ CHKDSK به بررسی کل هارد می‌پردازد، در حالیکه SFC مخصوص بررسی فایل‌های سیستمی ویندوز است. بهتر است قبل از اجرای SFC سیستم و هارد خود را دو مرتبه توسط CHKDSK بررسی کنید تا از نتیجه بررسی آن مطمئن شوید.

DISM یا Deployment Image Servicing and Management یکی از ابزارهای قدرتمند ویندوز است که وظیفه‌اش سرویس کردن و آماده سازی Image ویندوز است. DISM طیف وسیعی از وظایف را در ویندوز انجام می‌دهد. در اینجا ما از DISM استفاده می‌کنیم تا مطمئن شویم دستورهایی که قرار است در Command Prompt اجرا کنیم، به‌درستی کار خواهند کرد. برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. ابتدا Command Prompt را در قسمت ذره‌بین یا جستجوی نوار ابزار ویندوز 10‌ تایپ کرده و در نتایجی که ظاهر می‌شود Command Prompt را پیدا کرده و بر روی آن راست‌کلیک کرده و Run as administrator را انتخاب کنید تا صفحه مشکی Command Prompt باز شود.
 2. دستور DISM /online /cleanup-image /restorehealth را تایپ کرده و دکمه اینتر را بزنید.
 3. منتظر بمانید تا دستور اجرا شده به‌طور کامل انجام شود. این بررسی بسته به سلامت سیستم شما حدودا 20‌ دقیقه طول می‌کشد. در طول زمان بررسی شاید به نظر برسد که گاهی اوقات اجرای فرمان گیر کرده و متوقف شده است، اما اینطور نیست، صبر کنید تا بررسی به طور کامل انجام شده و پایان یابد.

خطای System Service Exception / DISM

4. وقتی که از اتمام فرایند بررسی مطمئن شدید، دستور sfc /scannow را تایپ کرده و کلید اینتر را بزنید.

خطای System Service Exception / SFC

 

5. نسخه‌های رسمی Hotfix ویندوز را نصب کنید

معمولا Hotfix به پكیج‌هایی (Package) گفته می‌شود كه مایکروسافت برای رفع مشكلات و حفره‌های امنیتی و بروزرسانی محصولاتش منتشر می‌كند. به طور مثال سرویس پک‌های (Service Pack) ویندوز مجموعه‌ای از این پكیج‌ها هستند. نسخه‌های رسمی Hotfix مایکروسافت که برای System Service Exception وجود دارند، دلیل اصلی مشکل را به شما نشان می‌دهند. به طور مثال اگر پیغام خطای ایست «0x0000003B» در صفحه آبی مرگ دیده شد، نشان‌دهنده این است که مشکل، مربوط به دستگاه‌هایی است که از طریق اتصال درگاه‌ IEEE 1394 و استاندارد مشابه آن به سیستم شما مرتبط است (IEEE 1394 با نام‌های دیگری از قبیل FireWire و i-Link نیز شناخته می‌شود و نوعی استاندارد گذرگاه ارتباطی بین دستگاه‌هایی مثل دوربین دیجیتال و پرینتر و … با یک رایانه است).

به منظور دانلود نسخه‌های رسمی Hotfix به صفحه دانلود Hotfix سایت مایکروسافت رفته و پس از ثبت ایمیل خود در سایت و انجام مراحلی با کمک راهنمایی موجود در سایت، مایکروسافت لینک دانلود Hotfix را به ایمیل شما می‌فرستد (در کم‌ترین زمان). زمانی که شما لینک مورد نظر را دریافت کردید، آنرا باز کرده و در لینک پایین صفحه می‌توانید فایل Hotfix را دانلود کنید. پس از دانلود با دوبار کلیک کردن روی فایل مورد نظر، Hotfix برای نصب استخراج می‌شود. فایل‌ها به‌طور پیش فرض در درایو C استخراج خواهند شد. شما برای اینکه راحت‌تر فایل‌های استخراج شده را پیدا کنید، آدرس را به C:/Hotfix تغییر دهید. به محلی که فایل‌ها استخراج شده بروید و بر روی فایل نصبی (پسوند exe.) راست کلیک کرده و Run as Administrator را انتخاب کنید تا فرایند نصب کامل شود.

 

6. ویندوز 10 خود را Reset کنید

اگر هیچ‌یک از روش‌های بالا کارساز نبود، شما می‌توانید ویندوز خود را ریست کنید. در واقع شما با این کار فایل‌های سیستمی خود را تازه‌سازی می‌کنید و فایل‌های جدید و باطراوتی را جایگزین آنها می‌کنید. از نظر تئوری، با این‌کار تمام مشکلاتی که در فایل‌ها باعث بوجود آمدن پیغام System Service Exception می‌شود پاکسازی شده و مشکل برطرف می‌شود. در این فرایند فایل‌های اصلی و مهم شما دست نخورده خواهند ماند و به آنها آسیبی نخواهد رسید.

برای این‌کار به ترتیب وارد Settings > Update and Security > Recovery شوید و در قسمت Recovery قسمت Reset this PC را انتخاب کنید.

System Service Exception / Recovery

به محض کلیک بر روی Reset this PC سیستم شما ریستارت می‌شود. برای اطمینان شما می‌توانید قبل از انجام این کار یک پشتیبان از فایل‌های مهم خود بگیرید. پس از اینکه سیستم شما مجددا راه‌اندازی شد، می‌توانید فایل پشتیبان را حذف کرده و یا نگهدارید.

 

رفع همیشگی خطای System Service Exception

یکی از 6‌ روش بالا یا ترکیبی از آنها شما را از شر پیغام خطای System Service Exception خلاص خواهد کرد؛ در غیر اینصورت شما می‌توانید از یک راه حل کوتاه دیگر نیز استفاده کنید. برنامه‌هایی را که به تازگی نصب کرده‌اید را پاک کنید؛ از آخرین نرم‌افزار و برنامه‌ای که نصب کرده‌اید شروع کنید و یک به یک تا بر طرف شدن مشکل، اینکار را ادامه دهید. بعضی از برنامه‌ها ناخواسته با سیستم شما سازگاری ندارند و باعث ایجاد مشکل در رایانه شما می‌شوند.

استفاده از برنامه‌ BlueScreenView که محصول Nirsoft است به شما کمک می‌کند تا با کدهای خطا و پیغام‌هایی که در بلو اسکرین (Blue Screen) یا همان صفحه آبی مرگ ظاهر می‌شوند بیشتر آشنا شوید و بتوانید درک بهتری از آنها پیدا کنید و در نتیجه سریع‌تر در جهت رفع آنها اقدامات لازم را انجام دهید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران3 دیدگاه
سعید
.
03 مرداد 1399، 22:12
پاسخ
1
0
چکاریه اخه!میگفتین ویندوز عوض کنین،بروز باشه،بهتر نبود؟؟البته با ویندوز عوض کردن هم درست نمیشه
مرادی
.
22 آبان 1399، 10:47
پاسخ
0
1
استاد وقتی رفته تو بلو اسکرین ، چجوری آپدیت کنیم. یه چیزی میگی
مهدی
.
26 دی 1399، 19:34
پاسخ
0
1
داداش کامپوتر من وقتی که بالا میاد و مرژ رو که میزنم این صفحه ابی میاد من چطور کارایی که میگی رو انجام بدم درحالی که اصلا کامپیوتر بالا نمیاد
جدول فروش فیلم ها
 • 410 میلیون دلار
  Shang-Chi
  اکران: 03 سپتامبر 2021
 • 321 میلیون دلار
  Free Guy
  اکران: 13 آگوست 2021
 • 314 میلیون دلار
  No Time to Die
  اکران: 08 اکتبر 2021
 • 185 میلیون دلار
  Venom 2
  اکران: 01 اکتبر 2021
 • 76 میلیون دلار
  Candyman
  اکران: 27 آگوست 2021
 • 37 میلیون دلار
  The Addams Family 2
  اکران: 01 اکتبر 2021
 • 14 میلیارد تومان
  دینامیت
  اکران: 10 تیر 1400
 • 2.1 میلیارد تومان
  درخت گردو
  اکران: 10 مهر 1400
 • 1.63 میلیارد تومان
  خورشید
  اکران: 27 آبان 1400
 • 1.45 میلیارد تومان
  هفته‌ای یک بار آدم باش
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 980 میلیون دلار
  تک خال
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 257.43 میلیون تومان
  پیشی میشی
  اکران: 08 مهر 1400
 • 184 میلیون تومان
  خون شد
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 90 میلیون تومان
  لاله
  اکران: 27 اسفند 1399
 • 84 میلیون تومان
  آقای سانسور
  اکران: 26 شهریور 1400
plaza-ads