مرورگر گوگل کروم امکان لینک دادن به قسمتی از متن را فراهم می کند

گوگل قصد دارد تا در مرورگر گوگل کروم نوعی قابلیت را اضافه کند که طی آن کاربر به یک کلمه یا عبارت خاص، لینک بدهد و آن را با دیگران به اشتراک بگذارد.

گوگل در حال اضافه کردن نوعی قابلیت جدید به مرورگر گوگل کروم است که با آن کاربران می‌توانند لینک‌هایی را برای یک کلمه یا عبارت در صفحه وب ایجاد کنند. این خبر بر اساس تغییر جدیدی به دست آمده که در کرومیوم مشاهده شده است. این قابلیت که از آن با عنوان Scroll-To-Text یاد می‌شود، تحت نوعی تنظیمات پرچم مخفی (Hidden Flag) اضافه شده که به نظر در راه است.

قابلیت مذکور قرار است که امکان به اشتراک‌گذاشتن لینک‌ها برای متن‌های خاص را برای کاربران ساده‌تر از قبل کند. اگر از جمله کاربران صفحات وب در کامپیوتر باشید، قطعا می‌دانید که جستجوی یک متن خاص در صفحه با استفاده از نسخه دسکتاپ مرورگر گوگل کروم به سادگی با زدن دگمه‌های ترکیبی Ctrl+F صورت می‌گیرد. امکان مشابهی برای موبایل نیز میسر است، اما برای تحقق چنین رویه‌ای، نیاز به چند قدم اضافی هست. لازم است که کاربران به منوی سه‌نقطه خود دسترسی یابند و در منوی مربوطه گزینه Find in page را بزنند و جستجوی خود را انجام دهند.

هر روشی برای یافتن یک جمله یا کلمه کلیدی شاید ساده باشد، اما روند اشتراک‌گذاری اطلاعات ویژه می‌تواند کاری سخت به نظر آید. ابتدا، کاربران باید لینک صفحه وب به را اشتراک بگذارند. سپس، باید یک عبارت و یا کلمه کلیدی را وارد نمایند که کمک می‌کند تا بخش خاصی از متن ارسالی مورد نظرشان، بهتر پیدا شود. در ادامه قدم‌های ذکر شده در بالا، ممکن است برخی از کاربران نیاز به توضیحات بیشتر داشته باشند.

اسکرین‌شات نیز قابل استفاده هست، اما در آن لازم است که قسمت‌هایی از متن حذف شوند. به همین خاطر، برای شخص دریافت‌کننده که قصد دارد تا یک مقاله یا سایت منبع را به صورت کامل مطالعه کند، چندان راهکار بهتری نیست.

مرورگر گوگل کروم / Google Chrome

 

این روند در مرورگر گوگل کروم چطور کار می‌کند؟

هنگامی که پرچم (Flag) مورد نظر فعال می‌شود، کاربران می‌توانند لینک‌هایی را ارسال کنند که حاوی اطلاعات اضافی در URL است. این اطلاعات را می‌توان به رشته کدگذاری شده در پایان آدرس نهایی اضافه کرد که بعد از پیشوند «=targetText» قرار می‌گیرد.

در توضیحات پرچم مربوطه، باید گفت که متن مورد نظر باید به صورت درصد کدگذاری شده باشد. این امر به خاطر آن است که آدرس‌های URL فاصله خالی بین کلمات را قبول نمی‌کنند. به عنوان مثال، آدرس باید به صورت targetText=My%20Heading باشد که اولین نمونه از My Heading را در صفحه برای کاربران دنبال‌کننده لینک نمایش می‌دهد.

بر این اساس، این طور به نظر می‌رسد که قابلیت مذکور قدم‌هایی اضافی را سر راه آنهایی قرار می‌دهد که می‌خواهند لینکی را به یک جمله یا کلمه خاص اضافه کنند، اما این امر حتما لازم نیست که اتفاق بیفتد. با قرار دادن پرچم مورد نظر و همین طور استفاده از کد مناسب، قابلیت مورد اشاره به عنوان یک گزینه کلیک متن اضافه می‌شود.

اگر مسئله به همین ترتیبی که ذکر شد باشد، کاربران می‌توانند به سادگی بخشی از یک متن را در صفحه وب انتخاب کنند و با راست کلیک در ویندوز، فشار دادن طولانی مدت انگشت خود در اندروید یا نگه داشتن دگمه alt و کلیک کردن در سیستم‌عامل کروم می‌توانند راست کلیک کنند و سپس گزینه‌ای را برای دادن لینک به متن مورد نظر انتخاب نمایند. بدین ترتیب، کمی از میزان سردرگمی کاربران با دانش متوسط کاسته می‌شود و در عین حال، کاربران می‌توانند به متن مورد نظر خود لینک دهند.

 

روندی کاربردی، اما نیازمند زمان برای گوگل کروم

هر قدر که امکان Scroll-To-Text می‌تواند مفید و به‌دردبخور به نظر برسد، اما احتمال ارائه آن در نسخه باثبات کروم به این زودی‌ها میسر نیست. این قابلیت می‌تواند به عنوان راهکاری برای کاربران پیشرفته‌تر ارائه گردد تا به جای روند ساده‌ شده همچون گزینه راست‌کلیک برای کاربران عمومی، این دسته از کاربران تخصصی به صورت دستی لینک‌های خود را اضافه کنند.

در هر صورت، احتمال آن که قابلیت Scroll-To-Text به این زودی‌ها ارائه شود، وجود ندارد، چرا که این قابلیت تازه مورد آزمایش قرار گرفته است. نسخه 74 گوگل کروم نزدیک‌ترین نسخه از این مرورگر خواهد بود که احتمالا شاهد چنین قابلیتی در آن قابل خواهیم بود، چرا که نسخه 72 به تازگی اجرایی شده و نسخه کروم 73 نیز تا چند هفته دیگر ارائه می‌گردد.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha
فروشگاه فایل 24 شهریور 1398، 15:38

خیلی به دنبال همچین قابلیتی بودم بالاخره پیداش کردم ممنون عالیه