آموزش اتصال گوشی یا تبلت به تلویزیون با کابل USB

اتصال گوشی یا تبلت به تلویزیون باعث خواهد شد تا بتوانیم تجربه‌های بهتری را در استفاده از این دستگاه‌ها رقم بزنیم. در ادامه این نوشتار نحوه اتصال موبایل یا تبلت را به تلویزیون از طریق کابل USB بیان خواهیم کرد.

همان‌طور که گوشی‌های هوشمند رو به تکامل پیش می‌روند، به بسیاری از ویژگی‌های سیستم‌های کامپیوتری نیز مجهز می‌شوند. به همین دلیل است که امروزه در دنیای فناوری گوشی‌های هوشمند ویژگی‌های چشمگیری را برای کاربران به ارمغان می‌آورند. امروزه از جریان مشاهده ویدیو گرفته تا بازی و گوش دادن به موسیقی همه و همه از طریق یک گوشی موبایل امکان‌پذیر است. بنابراین وسیله‌ای  قابل حمل با این امکانات علاوه بر اینکه در استفاده‌های روزانه نقش مهمی دارد، می‌تواند در اتصال به تلویزیون نیز مفید واقع شود. در حقیقت به راحتی می‌توان با اتصال کابل USB گوشی موبایل به تلویزیون، صفحه نمایش گوشی را با تلویزیون به اشتراک گذاشت. در ادامه با عناوین زیر این مطلب را ادامه خواهیم داد و در انتها شاهد یک ویدیوی آموزشی نیز خواهید بود.

 

 • چرا از کابل USB برای اتصال تبلت یا موبایل به تلویزیون استفاده می‌شود؟
 • چگونه با استفاده از کابل USB تیلت یا موبایل خود را به تلویزیون متصل کنیم؟
  • روش اول: اتصال گوشی یا تبلت به تلویریون با استفاده از MHL
  • روش دوم: اتصال گوشی به تلویزیون با استفاده از SlimPort
  • روش سوم: نحوه اتصال تبلت به تلویزیون با استفاده از کابل USB
 • چگونه با استفاده از اتصال USB گوشی آیفون خود را به تلویزیون متصل کنیم؟
 • چگونه آیپد را با استفاده از کابل USB به تلویزیون متصل کنیم؟
 • اتصال گوشی یا تبلت به تلویزیون به عنوان یک دستگاه ذخیره‌سازی
 • اتصال سامسونگ DeX TV
 • اتصال یک گوشی سامسونگ به تلویزیون

connect Phone to TV with USB cable/ اتصال گوشی به تلویزیون با کابل USB

 

چرا از کابل USB برای اتصال گوشی یا تبلت به تلویزیون استفاده می‌شود؟

با توجه به اتصالات باسیم برای به اشتراک گذاری نمایشگر گوشی یا تبلت در تلویزیون، شاید برای شما هم سوال ایجاد شود که چرا باید با استفاده از کابل USB و اتصال مربوطه برای این کار استفاده کرد. در پاسخ به این سوال باید بگوییم که اگر بخواهید در اتصال گوشی یا تبلت به تلویزیون از روش بی سیم جهت به اشتراک‌گذاری محتوای گوشی با تلویزیون استفاده کنید، سرعت انتقال بسیار کند پیش می‌رود اما برعکس در اتصال USB می‌توان از سرعت قابل قبولی برخوردار بود. علاوه بر این سیگنال وای فای نیز ضعیف بوده و شما حتماً به یک اتصال سیمی بنابر دلایلی که بیان شد، نیاز خواهید داشت. چرا که اتصال سیم USB، انتقال صحیح و استاندارد را تضمین خواهد کرد.

اتصال گوشی سامسونگ به تلویزیون/ connect samsung phone to TV

 

چگونه با استفاده از کابل USB، گوشی یا تبلت خود را به تلویزیون وصل کنیم؟

برای اتصال گوشی یا تبلت به تلویزیون روش‌های مختلفی وجود دارد و روشی که برمی‌گزینید، به خصوصیات دستگاه شما و سیستم‌عاملی که بر روی آن اجرا می‌شود مربوط خواهد بود. درواقع همان‌طور که می‌دانید، روند اتصال در یک گوشی آیفون با یک گوشی اندروید متفاوت است. علاوه بر این، روش‌های اتصال به نیاز شما و اینکه چه هدفی از این اتصال دارید، بستگی خواهد داشت. خیلی ساده در گام اول برای اتصال گوسی یا تبلت به تلویزیون به کابل شارژ دیواری دستگاه هوشمند خود نیاز دارید، اما برای به اشتراک‌گذاری نمایشگر به یک آداپتور USB نیز نیاز دارید.

 

روش اول: اتصال گوشی یا تبلت به تلویریون با استفاده از MHL

در ابتدا خوب است اشاره کنیم که MHL مخفف عبارت Mobile High-Definition Link است که اتصال موبایلی با کیفیت بالا را به ارمغان می‌آورد و اجازه خواهد داد تا بتوانیم موبایل یا تبلت را به تلویزیون یا پروژکتور متصل کنیم. درواقع روش MHL یکی از رایج‌ترین راه‌حل‌ها برای اتصال گوشی یا تبلت به تلویزیون محسوب می‌شود. در این راستا شما می‌توانید لیست دستگاه‌های دارای ویژگی پشتیبانی از MHL در وب سایت رسمی MHL مشاهده کنید. حالا در ادامه نحوه اتصال را شرح خواهیم داد. آنچه که نیاز دارید شامل موارد زیر خواهد بود:

 • گوشی دارای MHL
 • کابل HML یا آداپتور HML تبدیل USB به HDMI (برای اتصال مستقیم با کابل HML حتماً تلویزیون شما می‌بایست از این ویژگی پشتیبانی کند. در غیر این صورت می‌توان از پورت HDMI تلویزیون و آداپتور یاد شده استفاده کرد.)
 • نمایشگر تلویزیون با ورودی HDMI
 • کابل HDMI
 • کابل شارژ گوشی

توجه داشته باشید تنظیماتی که در این مطلب بیان می‌شوند به صورت عمومی بوده و ممکن است در دستگاه‌های مختلف نیز متفاوت باشند. برای یک اتصال گوشی یا تبلت به تلویزیون با استفاده از HML، نیاز است که در ابتدا گوشی خود را همان‌طور که در تصویر دیده می‌شود، به آداپتور HML متصل کنید. درواقع این آداپتور نیاز انرژی را از طریق کابل USB متصل به تلفن و یا منبع خارجی تأمین خواهد کرد.

همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌شود، کابل HML سامسونگ در یک طرف دارای یک پورت میکرو USB است و یک طرف آن نیز به HDMI متصل می‌شود. برخی از آن‌ها نیز منبع انرژی را در داخل خود جای داده‌اند و قادر به تأمین انرژی مورد نیاز گوشی یا تبلت خواهند بود.

اتصال با استفاده از آداپتور HML / MHL-Adaptore

در گام بعدی باید تلفن را با استفاده از کابل HML به تلویزیون متصل کنید. بعد از آن می‌بایست بتوانید نمایشگر گوشی را بر روی تلویزیون خود مشاهده کنید. در واقع به محض اینکه اتصال انجام می‌شود باید قادر به دیدن محتوای به اشتراک گذاشته شده نمایشگر گوشی بر روی تلویزیون باشید. گفتنی است که HML یکی از بهترین‌ راه‌ها برای اتصال گوشی یا تبلت به تلویزیون از طریق کابل USB در محصولات مبتنی بر سیستم عامل اندروید است.

 

روش دوم: وصل کردن گوشی به تلویزیون با استفاده از SlimPort

علاوه بر روشی که در بالا به آن اشاره کردیم، شما با استفاده از SlimPort می‌توانید نسبت به اتصال گوشی یا تبلت به تلویزیون اقدام کنید. گفتنی است که عملکرد SlimPort مشابه کابل HML است و نحوه اتصال نیز به همان روش خواهد بود، چراکه هم SlimPort و هم اتصال HML هر دو از تکنولوژی مشابهی سود می‌برند و محتوای نمایشگر گوشی را با کمک یک اتصال فیزیکی به نمایشگر تلویزیون منتقل خواهند کرد. با این تفاوت که خروجی‌های SlimPort متفاوت است.

گفتنی است که HML تنها به اتصال HDMI متصل می‌شود اما نکته جالبی در مورد SlimPort وجود دارد و آن این است که این اتصال می‌تواند از طریق HDMI ،DVI ،DisplayPort و VGA داده‌های مورد نظر را انتقال دهد. بنابراین اگر گوشی یا تلفن خود را به نمایشگرهای مختلفی وصل می‌کنید، ما به شما این روش را پیشنهاد می‌دهیم. چراکه از این طریق نیز می‌توانید گوشی هوشمند خود را به تلویزیون‌های قدیمی که به پورت VGA مجهز هستند، متصل کنید. اگر قصد دارید مقایسه‌ای بین HDMI و دیسپلی پورت داشته باشید، مطلب قبلی پلازامگ در این مخصوص را مطالعه کنید.

به‌طورکلی منبع تغذیه می‌تواند اتصال MHL و SlimPort را تشخیص دهد. در این راستا باید اشاره کنیم که اگرچه اتصال MHL به کابل شارژ نیاز دارد، اما در نسخه دوی آن یعنی MHL2.0 نیازی به صرف انرژی موبایل نخواهد بود. همچنین SlimPort نیز شارژ موبایل را استفاده نخواهد کرد. حالا برای برقراری اتصال از طریق SlimPort باید بگوییم که شما به موارد زیر نیاز خواهید داشت:

 

روش سوم: نحوه اتصال تبلت به تلویزیون با استفاده از کابل USB

اتصال تبلت به تلویزیون / connect tablet tio tv

شما به راحتی می‌توانید با استفاده از یک کابل USB تبلت خود را به تلویزیون متصل کنید. با توجه به روش‌هایی که در بالا بیان کردیم، شما با استفاده از اتصالات HML و همین‌طور SlipmPort می‌توانید تبلت خود را به تلویزیون متصل کنید. درنتیجه شما از آداپتور قابل استفاده تلفن نیز می‌توانید برای اتصال تبلت استفاده کنید.

connect ios device to tv/ اتصال دستگاه های ios به تلویزیون

 

چگونه با استفاده از اتصال USB گوشی آیفون خود را به تلویزیون وصل کنیم؟

نحوه اتصال گوشی آیفون به تلویزیون به مانند اتصال یک گوشی اندرویدی به تلویزیون است. اما شما نیاز به کابل متفاوتی خواهید داشت که براساس مدل دستگاه مشخص می‌شود. گفتنی است همه دارندگان یک دستگاه iOS مدرن (آیفون 5 به بالا) با پورت لایتنینگ آشنایی دارند. درواقع آیفون‌های جدید به جای پورت USB از درگاهی به نام لایتنینگ سود می‌برند. در این راستا اگر شما هم از دارندگان یک گوشی آیفون هستید، به یک آداپتور دیجیتال لایتنینگ AV برای خروجی‌های HDMI یا برای استفاده از پورت VGA به آداپتور لایتنینگ به VGA نیاز خواهید داشت.

گفتنی است که دستگاه‌های مبتنی بر سیستم عامل iOS با پورت‌های 30 پین قدیمی می‌بایست از آدارپتور 30 پین VGA استفاده کنند. توجه داشته باشید هنگامی که اتصالات را در سمت آیفون انجام داده‌اید، برای VGA تنها خروجی ویدیو را به نمایشگر متصل کنید. سپس نمایشگر گوشی شما با تلویزیون به اشتراک گذاشته خواهد شد. آداپتورهای لایتنینگ اپل شامل یک پورت لایتنینگ برای شارژ نیز هستند تا در حین تماشای محتوای نمایشگر گوشی بر روی تلویزیون، باتری شارژ شود.

 

چگونه آیپد را با استفاده از کابل USB به تلویزیون وصل کنیم؟

به همان روشی که گوشی آیفون را به تلویزیون متصل می‌کنیم، می‌توانیم آیپد را نیز با استفاده از کابل USB به تلویزیون متصل کنیم. در این راستا باز هم به آداپتور لایتنینگ نیاز خواهد بود. گفتنی ست که آیپد مینی و آیپد پرو نیز از این درگاه پشتیبانی می‌کنند و تنها آیپد 3 است که اتصال متفاوتی دارد. علاوه بر این شما می‌توانید آداپتور AV و یا VGA را با توجه به ورودی که نمایشگر تلویزیون شما پشتیبانی می‌کند، انتخاب کنید.

 

اتصال گوشی یا تبلت به تلویزیون به عنوان یک دستگاه ذخیره‌سازی

اتصال گوشی سامسونگ به تلویزیون/ connect samsung phone to TV

با فرض اینکه تلویزیون و یا مانیتور شما از درگاه USB پشتیبانی می‌کند، برای اتصال موبایل خود به عنوان دستگاه ذخیره‌سازی به تلویزیون می‌بایست در ابتدا کابل را به تلفن متصل کرده و بعد اتصال مربوط به تلویزیون را از ظریق درگاه استاندارد USB انجام دهید. سپس ورودی را از تلویزیون به USB تغییر دهید؛ حالا محتوای گوشی خود را مشاهده خواهید کرد.

گفتنی است که در گوشی‌های اندرویدی به احتمال زیاد نیاز خواهید داشت تا تنظیمات USB را به Transfer files یا Transfer photos تغییر دهید. برای انجام این کار، نوتیفیکیشنی که بالای نمایشگر گوشی ظاهر می‌شود را درگ کنید و گزینه Charge This Device را انتخاب کنید. البته در آزمایش انجام شده توسط سایت Makeuseof، اثبات شد که با یک تلویزیون LED تنها امکان مشاهده تصاویر با انتخاب گزینه Transfer photos یا همان PTP وجود داشت، چراکه دستگاه‌‎های اندرویدی جدید از پروتکل USB Mass Storage پشتیبانی نمی‌کنند؛ درنتیجه نمی‌توان از یک موبایل اندرویدی به‌عنوان یک دستگاه ذخیره‌سازی خارجی به صورت واقعی استفاده کرد.

 

اتصال سامسونگ DeX TV

یکی از محبوب‌ترین دستگاه‌های اندرویدی، گوشی‌های پرچمدار سامسونگ هستند که به صورت جداگانه امکاناتی برای اتصال گوشی به تلویزیون و یا نمایشگر دیگری را در خود جای داده‌اند. در نتیجه با این ویژگی خوب، شما برای به اشتراک گذاری شفاف نمایشگر گوشی اندرویدی خود و تلویزیون تنها به اتصال و کابل USB به HDMI نیاز خواهید داشت.

گفتنی است که جهت اتصال سامسونگ گلکسی اس 8، گلکسی اس 8 پلاس، سامسونگ گلکسی اس 9 و مدل پلاس آن و همچنین گوشی پرچمدار نوت 9 به تلویزیون تنها به آداپتور تبدیل USB به HDMI نیاز است. به این ترتیب که شما USB کابل خود را به گوشی متصل می‌کنید و سپس باید طرف HDMI آداپتور را به تلویزیون متصل کنید.

گفتنی است که سامسونگ گلکسی اس 8، سامسونگ گلکسی اس 9، نوت 8 و نوت 9 از ویژگی دکس (DeX) برخوردار هستند. درواقع ویژگی دکس سامسونگ به پلی روی شکاف دسکتاپ و موبایل اشاره دارد و تجربه کار با گوشی را بر روی نمایشگر تلویزیون برای شما به ارمغان می‌آورد. خوب است اشاره کنیم از آنجایی‌که این ویژگی اختصاصی سامسونگ است، درنتیجه اتصال گوشی‌های سامسونگ با سایر گوشی‌ها به تلویزیون متفاوت خواهد بود.

سامسونگ دکس / samsung-dex

برای اتصالات گوشی‌هایی همچون گلکسی اس 8 و مدل پلاس آن و همین‌طور اس 9 و گلکسی اس 9 پلاس، برای بهره‌مندی از ویژگی دکس به داک نیاز خواهید داشت. البته جالب است بدانید که پرچمدار رده بالا و جدید سامسونگ یعنی گلکسی نوت 9 نیازی به داک ندارد و به جای آن تنها به کابل تبدیل USB به HDMI نیاز خواهد بود که این ویژگی بسیار مفیدتر از داک خواهد بود. به طور مشابه، تبلت سامسونگ گلکسی تب اس 4 نیز از داک دسکتاپ مشابه پشتیبانی می‌کند و برای اتصال تنها به کابل تبدیل USB به HDMI نیاز خواهد داشت.

 

اتصال یک گوشی سامسونگ به تلویزیون

خب حالا اگر یکی از محصولات پرچمدار سامسونگ مانند سامسونگ گلکسی نوت 9 و یا تبلت گلکسی تب اس 4 در اختیار ندارید، می‌توانید تمهیدات زیر را برای اتصال یاد شده فراهم کنید.

 • گوشی سامسونگ سازگار با ویژگی اتصال به تلویزیون
 • داک DeX
 • کابل HDMi
 • تلویزیون، مانیتور و یا پروژکتور با ورودی HDMI

راه‌های استفاده از داک دکس متنوع است. درواقع یک داک استیشن اصلی وجود دارد که که از یک درگاه اترنت، خروجی HDMI، دو درگاه USB 2.0 و درگاه شارژ USB-C پشتیبانی می‌کند. گفتنی است که سامسونگ دکس پد شامل شارژ سریع بوده و به طوری شکل گرفته است که گوشی می‌تواند به صورت صاف و افقی بر روی آن قرار بگیرد. این بدین معنی خواهد بود که شما می‌توانید از نمایشگر گوشی خود به مانند یک تاچ پد استفاده کنید. البته سایر تولیدکنندگان همچون راکتک (Rocketek) داک دکس‌های خوبی را نیز ارائه می‌دهند و اندازه کوچک‌تر و ظریف‌تری نیز دارند.

در پایان باید بگوییم که صرف نظر از اینکه کدام روش را برای اتصال گوشی یا تبلت به تلویزیون استفاده می‌کنید، استفاده از داک دکس نیز روشی مشابه سایر روش‌ها خواهد بود؛ به‌طوری که در مرحله اول، تلفن یا تبلت خود را به دکس از طریق کابل USB متصل کرده و سپس کابل HDMI را از داک به تلویزیون متصل می‌کنید. علاوه بر این شما به یک کابل برای شارژ نیاز دارید که انرژی دستگاه هوشمند و همچنین داک را نیز تأمین کند.

درست است که اتصال گوشی یا تبلت به تلویزیون به کابل USB روش‌های متنوعی دارد، اما همه آن‌ها آسان به نظر می‌رسند و خوشبختانه مشکلی در استفاده از روش‌های یاد شده در این مقاله نخواهید داشت. با این حال فراموش نکنید که اتصال بی سیم روشی آسان‌تر است، اما در عین حال سیگنال ضعیفی خواهد داشت و انتقال ممکن است کند صورت بگیرد. از طرف دیگر شما با استفاده از روش‌های یاد شده می‌توانید نمایشگر گوشی خود را به نمایشگر بزرگ‌تری همچون تلویزیون منتقل کنید و آن را به اشتراک بگذارید. با این حساب در ادامه نیز می‌توانید ویدیویی را در این زمینه شاهد باشید:

برای آگاهی از آخرین مقالات مجله پلازا در کانال تلگرام ما عضو شوید t.me/plazamag عضویت در کانال تلگرام
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha