آموزش پاک کردن حافظه کش گوشی های اندرویدی و مزایای این کار

آموزش پاک کردن حافظه کش گوشی های اندرویدی و مزایای این کار
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

پر شدن حافظه ذخیره سازی یکی از مهم‌ترین مشکلات حال حاضر گوشی‌های اندروید است که یکی از دلایل آن، وجود فایل‌های حافظه کش است. با ما در ادامه همراه باشید تا با روش‌های پاک کردن حافظه کش گوشی اندرویدی آشنا شوید.

گوشی موبایل شما دارای فضای ذخیره سازی محدودی است که می‌تواند به سرعت پر شود. در واقع، اپلیکیشن‌هایی که به طور منظم در طول روز استفاده می‌کنید، فایل‌های جدیدی را برای ذخیره اطلاعات ایجاد می‌کنند. از این فایل‌های داده‌ای موقتی، به عنوان کش یاد می‌شود که مقدار قابل توجهی از فضای ذخیره سازی گوشی اندرویدی شما را همین فضای کش یا پنهان در بر می‌گیرد. بیایید نگاهی به هدف ایجاد فایل کش، نحوه پاک کردن آن و سایر موارد مرتبط با آن بپردازیم.

فهرست عناوین:

 • هدف از ایجاد فایل های کش
 • مزایای پاک کردن حافظه کش گوشی
 • آیا باید به طور منظم حافظه کش را پاک کرد؟
 • روش های پاک کردن حافظه کش گوشی اندروید
 • پس از پاک کردن حافظه کش گوشی چه اتفاقی می افتد؟
 • آیا استفاده از اپلیکیشن پاکسازی کننده فضای ذخیره سازی ضروری است؟
 • آزادسازی فضای ذخیره سازی گوشی موبایل اندرویدی به روش مطمئن

 

هدف از ایجاد فایل های کش

گوشی هوشمند شما از اطلاعات موقتی ذخیره شده در فایل کش به منظور فراخوانی هر چه سریع‌تر داده‌های مربوط به اپلیکیشن مورد نظر استفاده می‌کند. در واقع، فایل کش زمانی به کارتان می‌آید که قصد دارید برنامه‌ای را در گوشی موبایل خود به سرعت باز کنید. برای مثال اپلیکیشن اسپاتیفای (Spotify) را در نظر بگیرید. این اپلیکیشن لیست آهنگ‌هایی که بیشتر به آن‌ها گوش می دهید را در فایل کش خود ذخیره می‌کند تا با هر بار اجرای آن مجبور به بارگذاری مجدد لیست آهنگ‌ها نشود. از این رو سرعت کار نیز بالا می‌رود.

خوب است بدانید که فایل کش هر برنامه مختص همان برنامه است. برای مثال فایل کش اینستاگرام قابل استفاده برای اپلیکیشن اسپاتیفای نخواهد بود. در اغلب موارد، هنگامی که یک اپلیکیشن متوجه می‌شود که دیگر اطلاعات موقت ذخیره شده مفید نیستند، از فایل حافظه کش خارج می‌شود. به عبارتی فایل را به حال خود می‌گذارد.

Clear Cache Android Phone/ پاکسازی حافظه کش گوشی اندروید

به طور کلی، وب سایت‌ها، اپلیکیشن‌ها و بازی‌ها، همگی از فایل‌های حافظه کش به منظور دسترسی به تجربه‌ای سریع‌تر استفاده می‌کنند. معمولا، فایل‌های حافظه کش به صورت پنهان و مداوم در پس زمینه گوشی در حال اجرا هستند. آن‌ها به گوشی هوشمند شما سرعت می‌بخشند و بنابراین کنترل کارآمدتری را برای شما فراهم می‌آورند. بهتری است برای اطلاعات بیشتر، مقاله «برای افزایش سرعت گوشی اندرویدی خود چه کارهایی را باید و نباید انجام دهیم» را مطالعه کنید.

 

مزایای پاک کردن حافظه کش گوشی

درست است که فایل‌های حافظه کش بسیار مهم هستند، اما نیازی نیست که آن‌ها را به طور کامل بشناسید و درگیر اعمال تغییرات در آن‌ها شوید. با این حال، گاهی اوقات نیاز است که به صورت دستی، فایل‌های کش را از گوشی موبایل خود حذف کنید. در زیر به تعدادی از نکات کاربردی در این زمینه اشاره شده است:

 • گفتنی است که پاک کردن حافظه کش گوشی به شما کمک می‌کند تا فضای ذخیره سازی بیشتری را در گوشی موبایل خود داشته باشید. اما همانطور که می‌دانید این روش یک راه حل موقت است، زیرا هر زمان که برنامه مورد نظر خود را اجرا می‌کنید، فایل‌های کش جدیدی ایجاد می‌شوند.
 • گاهی اوقات فایل‌های حافظه کش قدیمی از بین می‌روند. زمانی که این اتفاق رخ می‌دهد، برنامه‌ها با مشکل مواجه می‌شوند. در این شرایط، پاک کردن فایل‌های حافظه کش می‌تواند این مسئله را حل کند.
 • فایل‌های کش قدیمی می‌توانند به طور بالقوه تهدیدات امنیتی و حریم خصوصی ایجاد کنند. صفحات وب ذخیره شده در حافظه کش مرورگر شما ممکن است حاوی اطلاعات حساس باشند. اگر فرد غیر مجازی به این فایل‌ها دسترسی پیدا کند، می‌تواند اطلاعات شخصی شما را به سرقت ببرد.
 • اگر مرورگر یا اپلیکیشن دیگری قادر به نشان دادن آخرین نسخه صفحه مورد نظر نباشد، بهترین راه پاک کردن حافظه کش است تا صفحه جدید را بارگذاری کند.

اگر قصد دارید سرعت عملکرد گوشی خود را تغییر دهید باید از بخش توسعه‌ دهندگان اندروید تغییراتی را در جهت افزایش سرعت اعمال کنید.

 

آیا باید به طور منظم حافظه کش را پاک کرد؟

اکنون که با مزایای پاک کردن حافظه کش آشنا شدید، ممکن است تصور کنید که باید فایل‌های حافظه کش را به صورت دستی و طبق برنامه زمانی مشخص پاک کنید. اما خوب است بدانید که این رویه تاثیر معکوس خواهد داشت. به یاد داشته باشید که فایل‌های حافظه کش برای سرعت بخشیدن دسترسی به محتویاتی که به طور منظم از آنها استفاده می‌کنید، به کارتان می‌آیند.

به همین دلیل پاک کردن مداوم فایل‌های حافظه کش به صورت دستی کار چندان خوبی نیست. سیستم عامل اندروید در حال حاضر از یک مکانیسم داخلی برای پاک کردن فایل‌های کش غیرقابل استفاده بهره می‌برد که معمولا بسیار خوب هم عمل می‌کند.

گفتنی است که در موارد زیر می‌توانید فایل‌های حافظه کش را به صورت دستی پاک کنید:

 • فایل حافظه کش برنامه مورد نظر با مشکل مواجه شده و برنامه نمی‌تواند به درستی اجرا شود.
 • هنگامی که قصد دارید فایل‌های حاوی اطلاعات شخصی را پاک کنید تا از حریم خصوصی خود محافظت کنید.
 • فضای ذخیره سازی گوشی موبایل شما اندک است و نمی‌خواهید ویدیوها، عکس‌ها و اپلیکیشن‌های خود را پاک کنید.

همانطور که گفته شد یکی از دلایل کاهش سرعت گوشی‌های اندرویدی پر شدن حافظه است. برای آشنایی بیشتر بد نیست نگاهی به دلایل کند شدن گوشی همراه و راه های برطرف کردن این مشکل بیندازید.

 

روش های پاک کردن حافظه کش گوشی اندروید

در نسخه‌های جدید اندروید، نیاز است که  فایل‌های کش را برای هر برنامه به صورت جداگانه پاک کنید. توجه داشته باشید که به ندرت پاک کردن تمامی حافظه کش نیاز می‌شود. در بیشتر موارد پاک کردن حافظه کش در چند اپلیکیشن مشکل ساز می‌تواند مشکلات فضای ذخیره سازی را حل کند و کارایی را افزایش دهد.

شما می‌توانید به ترتیب، از مراحل زیر برای حذف فایل‌های حافظه کش به صورت مجزا استفاده کنید:

 1. وارد بخش Settings شده و Storage را انتخاب کنید.
 2. در لیست پیش رو، روی Other Apps ضربه بزنید تا لیست تمام اپلیکیشن‌های نصب شده بر روی گوشی موبایل شما نمایش داده شود.
 3. برنامه‌ای را که فایل کش بیشتری دارد انتخاب کنید. شما می‌توانید به منوی سه نقطه بالا سمت راست گوشی ضربه بزنید و مرتب سازی را بر اساس اندازه انتخاب کنید. در این صورت اپلیکیشنی که بیشترین فضای ذخیره سازی را اشغال کرده در ابتدای سطر نشان داده می‌شود. در اینجا از اپلیکیشن گوگل کروم برای مثال استفاده شده است.
 4. در پایان و در صفحه اطلاعات اپلیکیشن، گزینه Clear Cache را لمس کنید.

این تمام چیزی است که باید برای پاک کردن حافظه کش گوشی برای هر اپلیکیشن انجام دهید. در صورتی که Clear Storage را انتخاب کنید، تمام داده‌های اپلیکیشن حذف می‌شوند. در واقع با انجام این کار اپلیکیشن را به روز اول خود باز خواهید گرداند.

نسخه‌های قدیمی‌تر اندروید این امکان را در اختیار شما قرار می‌دهند که تمامی فایل‌های کش را به صورت یکجا حذف کنید. تنها کافی است وارد بخش Settings > Storage > Cached Data شوید. هنگامی که گزینه حذف همه فایل‌های کش را مشاهده کردید، تنها گزینه OK را انتخاب کنید تا تمامی فایل‌های حافظه کش یا پنهان به سادگی پاک شوند. برای آشنایی و آموزش خالی کردن فضای ذخیره سازی اینستاگرام مطلب قبلی پلازامگ را مطالعه کنید.

 

پس از پاک کردن حافظه کش گوشی چه اتفاقی می افتد؟

پس از پاک کردن فایل‌های حافظه پنهان، مقدار فضای ذخیره سازی افزایش می‌یابد و اپلیکیشن همچنان به طور معمول کار می‌کند. از آنجایی که تمامی داده‌های لازم برای افزایش سرعت دسترسی از بین رفته‌اند، بنابراین ممکن است اولین اجرای اپلیکیشن کمی طول بکشد. با گذشت زمان، اپلیکیشن مورد نظر مجددا فایل کش را براساس استفاده شما ایجاد می‌کند.

Clear Cache Android Phone/ پاک کردن حافظه کش گوشی اندروید

توجه داشته باشید پاک کردن حافظه کش گوشی ، شما را مجبور نخواهد کرد که دوباره در اپلیکیشن مورد نظر ثبت‌نام کنید. نگران نباشید، شما داده‌های مهم از قبیل نشان‌ها یا بوک مارکهای مرورگر، پیش‌روی‌های بازی و چیزهایی از این قبیل را از دست نخواهید داد. برای دنبال کردن روش‌های پاکسازی حافظه آیفون، راهنمای ترفندهایی برای خالی کردن حافظه آیفون را دنبال کنید.

 

آیا استفاده از اپلیکیشن پاکسازی کننده فضای ذخیره سازی ضروری است؟

در پلی استور، اپلیکیشن‌های بسیاری وجود دارند که ادعا می‌کنند عکس‌ها، فیلم‌ها و فایل‌های غیرقابل استفاده را به سرعت و ایمن حذف می‌کنند. در حالی که در برخی موارد، شاهد ارائه سرویس مفید از این اپلیکیشن‌ها هستیم، اما با این وجود به دلایل مختلف آن‌ها ارزش استفاده ندارند:

 • آنها اغلب ادعای دروغین می‌کنند که پاک کردن فایل‌های حافظه پنهان به طور چشمگیری سرعت گوشی شما را افزایش می‌دهد.
 • خود این اپلیکیشن‌ها فضای ذخیره سازی بیشتری بر روی گوشی موبایل شما اشغال می‌کنند؛ حتی در برخی موارد با اجرای مدوام در پس زمینه گوشی می‌توانند عملکرد گوشی اندرویدی را به طور قابل توجهی کاهش دهند.
 • در بیشتر موارد نیز اپلیکیشن‌های پاکسازی حافظه، دارای تبلیغات و پرداخت‌های درون برنامه‌ای هستند.

اگر تصمیم به استفاده از اپلیکیشن‌های پاکسازی حافظه دارید، خیلی مراقب باشید. در صورت امکان از نصب آن‌ها اجتناب کنید. به یاد داشته باشید که گوشی شما در حال حاضر مجهز به سیستم پاکسازی بسیار کارآمدی است. بنابراین نیازی به استفاده از اپلیکیشن‌های شخص ثالث برای این منظور نخواهید داشت. شما می‌توانید با استفاده از گزینه آزادسازی فضا (Free Up Space) در صفحه Storage گوشی موبایل خود، فایل‌های قدیمی را به راحتی پاک کنید. بهتر است به این نیز اشاره کنیم که چند ماه پیش، ابزار پاکسازی فایل های واتساپ به MIUI 10 اضافه شده بود.

 

آزادسازی فضای ذخیره سازی گوشی موبایل اندرویدی به روش مطمئن

فضای ذخیره سازی گوشی موبایل اندرویدی شما یک آیتم گرانبها است. پاک کردن فایل‌های حافظه پنهان غیر قابل استفاده، یک راه مناسب برای آزادسازی فضای ذخیره سازی به طور موقت یا به منظور رفع مشکل اپلیکیشن است، اما این چیزی نیست که شما در اغلب موارد بخواهید آن را انجام دهید، یا به واسطه اپلیکیشن‌های شخص ثالث غیر قابل اعتماد فضای ذخیره سازی را پاک کنید. در پایان شما را به تماشای ویدیوی پاک کردن فایل کش تمامی اپلیکیشن‌های گوشی اندرویدی به صورت یکجا دعوت می‌کنیم.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 45.9 میلیون دلار
  The Croods: A New Age
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 40.3 میلیون دلار
  Wonder Woman 1984
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 19.8 میلیون دلار
  The War with Grandpa
  اکران: 02 سپتامبر 2020
 • 11.9 میلیون دلار
  Monster Hunter
  اکران: 18 دسامبر 2020
 • 10.9 میلیون دلار
  News of the World
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 9 میلیون دلار
  Come Play
  اکران: 28 اکتبر 2020
 • 7.8 میلیون دلار
  The Little Things
  اکران: 29 ژانویه 2021
 • 5.8 میلیون دلار
  Fatale
  اکران: 18 دسامبر 2020
 • 4.7 میلیون دلار
  Promising Young Woman
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 23 میلیارد تومان
  شنای پروانه
  اکران: 04 تیر 1399
 • 15.7 میلیارد تومان
  خوب، بد، جلف 2: ارتش سری
  اکران: 30 بهمن 1399
 • 8.56 میلیارد تومان
  آقای سانسور
  اکران: 26 شهریور 1399
 • 7.5 میلیارد تومان
  زن‌ها فرشته‌اند 2
  اکران: 25 تیر 1399
 • 6.4 میلیارد دلار
  دیدن این فیلم جرم است
  اکران: 16 دی 1399
 • 2.25 میلیارد دلار
  پیشی میشی
  اکران: 08 مهر 1399
 • 2.21 میلیارد تومان
  بی‌حسی موضعی
  اکران: 19 آبان 1399
 • 894 میلیون دلار
  آبادان یازده 60
  اکران: 16 دی 1399
 • 795 میلیون دلار
  تا ابد
  اکران: 15 مرداد 1399
 • 521 میلیون دلار
  روزهای نارنجی
  اکران: 24 شهریور 1399
بازی ها
 • 23 بهمن 1399
 • 24 بهمن 1399
  Super Mario 3D World
  پلی استیشن 4, پلی استیشن 5
 • 05 اسفند 1399
  Persona 5 Strikers
 • 14 اسفند 1399
  Ranch Simulator
 • 28 اسفند 1399
  Prince of Persia Sands of Time Remake
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5
 • 29 اسفند 1399
 • 12 فروردین 1400
  Outriders
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5