گوشی های تاشو هوشمند چگونه کار می کنند؟

اگر تا امروز تصور می‌کرده‌اید که منظور از گوشی های تاشو همان گوشی‌های قدیمی است که هیچ قابلیت هوشمندی نداشته‌اند، این تصور را کنار بگذارید. در ادامه قصد داریم با نحوه کارکرد گوشی‌های هوشمند آشنا شویم.

در گذشته، هر زمان که صحبت از گوشی های تاشو می‌شد، همه ما تصور گوشی‌هایی کوچک با نمایشگرهایی نه چندان باکیفیت را داشتیم که بسیاری از تولیدکنندگان موبایل از جمله سامسونگ، ال جی، موتورولا، هواوی و نام‌های دیگر طراحی و می‌ساختند. اما امروزه دیگر این طرز تفکر کاملا تغییر کرده و بعد از عرضه گوشی تاشو سامسونگ، حالا دیگر کاربران نگاه دیگری به این نوع مدل‌های دارای صفحه نمایش انعطاف‌پذیر دارند و در صورت اشاره به گوشی های تاشو، همه می‌دانند که منظور مدل‌های هوشمند تاشو است.

Foldable Phones / گوشی های تاشو

گوشی های تاشو عجیب‌ترین و متحول‌کننده‌ترین فناوری ارائه شده در سال 2019 است. اما این نوع گوشی‌ها واقعا چطور کار می‌کنند؟ در این مطلب قصد داریم تا نگاهی به این نوع گوشی‌ها بیندازیم.

فهرست عناوین:

  • چه چیزی گوشی‌ها را منعطف می‌کند؟
  • گوشی های تاشو گزینه‌های بی‌شماری را در اختیار ما قرار می‌دهند
  • فناوری گوشی های تاشونده می‌تواند تغییر شکل دهد
  • بالاخره با یک گوشی انعطاف پذیر روبه‌رو خواهیم بود

 


چه چیزی گوشی‌ها را منعطف می‌کند؟


مطمئنا یادتان هست که در دهه 90 میلادی و همین طور در دهه اول بعد از سال 2000، گوشی های تاشو در بازار وجود داشتند. اما حالا ما در عصر گوشی‌های هوشمند زندگی می‌کنیم و اگر بخواهید گوشی هوشمند خود را از وسط تا کنید، قطعا در نهایت یک گوشی شکسته شده را در اختیار خواهید داشت، مگر اینکه گوشی شما دارای یک نوع نمایشگر انعطاف‌پذیر اولد، صفحه‌ای از جنس پلیمر، اجزای تشکیل‌دهنده ویژه و یک قاب متصل به هم باشد. گوشی های تاشو با بسیاری از فناوری‌های امروزی همراه شده‌اند، اما مهم‌ترین مولفه پیشرفته در این مدل‌ها، به کار رفتن نوعی صفحه نمایش اولد انعطاف‌پذیر است.

نمایشگرهای دیود گسیل نور ارگانیک که مختصر شده Organic Light-Emitting Diode یا همان OLED است و در فارسی به آن اولد می‌گوییم، با استفاده از جریان یافتن الکتریسیته درون شبکه‌ای از اجزای ارگانیک کار می‌کند. آنها به شکل قابل توجهی باریک، انعطاف‌پذیر و شفاف هستند. آنها نیازی به نور پشتی یا Backlight ندارند و رنگ‌های زنده‌تری در مقایسه با نمایشگرهای ال ای دی ضخیم ارائه می‌کنند.

این صفحه نمایش‌های زیبا و انعطاف‌پذیر در اصل توسط سامسونگ تولید می‌شوند و در محصولات مختلفی مورد استفاده قرار گرفته‌اند که احتمالا باید با آنها آشنا باشید. گوشی گلکسی اس 7 اج (Galaxy S7 Edge) دارای نوعی صفحه نمایش اولد خمیده است. در گوشی آیفون 10 یک صفحه اولد سامسونگ استفاده شده است. سونی نیز برخی مدل‌های تلویزیون اولد نیز ساخته و ال جی مجموعه‌ای از تلویزیون‌های اولد را ساخته و ارائه کرده که بسیار باریک و کمی تا قسمتی انعطاف‌پذیر هستند.

در صورتی که تعجب کرده‌اید، باید به شما بگوییم که شیشه چندان انعطاف‌پذیر نیست. در نتیجه، تولیدکنندگان چاره‌ای نداشته‌اند جز اینکه از صفحات پلیمری برای گوشی‌های انعطاف‌پذیر استفاده کنند. در صورتی که باتری‌های مدار تغذیه و لیتیوم یونی (Powered circuitry and lithium-ion batteries) را بیش از حد خم و راست کنید و به جلو و عقب ببرید، ممکن است آتش بگیرند؛ به همین خاطر، تولیدکنندگان باید راه‌حلی برای آن می‌یافتند. قاب‌هایی از جنس آلومینیوم و پلاستیک از لحاظ فنی قابل خم شدن هستند، اما بعد از چندین بار خم و راست کردن می‌شکنند، حال با تمام این اوصاف، چه راه‌حلی قابل استفاده است؟ هر چیزی که انتظار دارید در یک گوشی هوشمند مورد استفاده قرار گیرد، باید به نوعی متحول شود تا در یک گوشی تاشو هوشمند قابل استفاده باشد.

تولیدکنندگانی همچون سامسونگ و رویول (Royole) به راه‌حلی دست یافته‌اند که طی آن می‌توانند اجزای مورد استفاده در یک گوشی را انعطاف‌پذیر نمایند. البته، این نوع فناوری هنوز هم در مراحل اولیه قرار دارد و چند سالی طول می‌کشد که به گزینه‌ای به‌صرفه و فراگیر تبدیل شود.

در این اثنا، ما تنها می‌توانیم امیدوار باشیم که تولیدکنندگان بتوانند به نام بهتری برای این گوشی های تاشو در انگلیسی دست یابند. احتمالا کاربران به شکل اجتناب‌ناپذیری به این مدل‌ها گوشی‌های خم شدنی (Phondables) یا گوشی‌های انعطاف‌پذیر (Flexiphones) می‌گویند و این عناوین اصلا جالب به نظر نمی‌رسند.

 


گوشی های تاشو گزینه‌های بی‌شماری را در اختیار ما قرار می‌دهند


حال ببینیم که با گوشی های تاشو قرار است چه کار کنیم؟ تصور این مسئله که قرار است ترند مورد نظر به چه سمت و سویی حرکت کند، مشکل است، چرا که تولیدکنندگان مسیرهای منحصربه‌فرد و متفاوتی را برای این فناوری در نظر گرفته‌اند.

Foldable Phones / گوشی های تاشو

ما می‌دانیم که گوشی‌هایی نظیر سامسونگ گلکسی فولد و رویول فلکس پای (Royole FlexPai) قابلیت تبدیل شدن به گوشی‌هایی با اندازه تبلت را دارند و این مسئله بسیار جالب است. کاربران می‌تواند هنگام راه رفتن آن را به صورت کوچک و اندازه یک گوشی هوشمند درآورند و زمان چت ویدیویی با یکی از دوستان یا انجام کاری دیگر، تای گوشی را باز کرده و آن را به صورت تبلت تبدیل کنند. گوشی‌های هوشمندی که اندازه آنها به یک تبلت تبدیل می‌شوند، نوع پخش و نمایش فایل‌های ویدیویی را برای ما تغییر می‌دهند و نوع کاربری ما با آنها ساده‌تر می‌گردد.

گوشی‌هایی نیز همچون موتورولا RAZR 4 وجود دارند که فناوری تاشو را وارد مسیر دیگری کرده‌اند. گوشی RAZR 4 درست همانند گوشی های تاشو قدیمی، روی خودش تا می‌شود و اندازه‌ای حجیم را تبدیل به مدلی کوچک‌تر می‌نماید. ویدیوهای دمو از برخی فناوری‌ها، مدل‌هایی از گوشی‌های هوشمند را نشان می‌دهند که به دور مچ دست انسان پیچیده می‌شوند و اپل نیز پتنتی را برای نوعی گوشی ثبت کرده که همچون طومارهای قدیمی لوله می‌گردد و همین‌ها به اندازه کافی عجیب و غریب هستند.

این فناوری آن قدر جدید و پیشرفته است که بسیاری از تولیدکنندگان هنوز نمی‌دانند که با آن چه کار می‌خواهند کنند. همین مسئله است که آن را هیجان‌انگیزتر می‌سازد، چرا که ممکن است فرم گوشی‌های هوشمند مورد نظر در نهایت به گونه‌ای درآید که بسیار جالب‌تر هم شود.

 


فناوری گوشی های تاشو می‌تواند تغییر شکل دهد


تاکنون بسیاری از مشکلات گوشی‌های هوشمند قدیمی مورد بررسی قرار گرفته است. صفحه نمایش آنها بادوام شده، عمر باتری خوبی دارند و کاربری آنها برای افراد نسبتا ساده است. اما گوشی های تاشو باعث می‌شوند تا مشتریان پس زده شوند. این مدل‌ها صفحه نمایش بزرگتری دارند که نیاز به ظرفیت باتری بیشتر دارد، از جنسی ساخته شده‌اند که چندان بادوام نیست و کاربری متفاوتی در مقایسه با گوشی‌های متوسط بازار دارند.

بزرگترین شکایتی که ممکن است در مورد این گوشی‌ها بشنوید، در مورد صفحه نمایش پلاستیکی آنها است. البته این طور نیست که همچون صفحه نمایش‌های شیشه‌ای خرد شوند و شرکت‌هایی همچون Royole اصلا اهل شعارهایی همچون: «با شکسته شدن صفحه گوشی خود خداحافظی کنید» نیستند. اما ایده کلی در مورد این مدل‌ها کمی تا قسمتی گیج‌کننده است. به خاطر دارید که صفحه نمایش‌های پلاستیکی آیپادها وقتی که در جیب شما قرار داشتند، چگونه خط بر می‌داشتند و یا آسیب می‌دیدند؟ بله، گوشی های تاشو هم مشکل مشابهی خواهند داشت. از آنجا که این گوشی‌ها از نوع تاشو هستند، شانس زیادی ندارید که یک محافظ صفحه مناسب برایشان پیدا کنید.

اما صفحه نمایش تنها قسمت شکستنی این گوشی تاشو نیست. تولیدکنندگان قصد دارند تا استفاده از اجزای فلزی و پلاستیکی در گوشی‌ها را کنار بگذارند و از موادی استفاده کنند که بتوان روزی صدها بار آنها را باز و بسته کرد. لولاهای این گوشی های تاشو به شکلی جدی، بزرگ‌ترین نقطه ضعف آنها به شمار می‌روند (چنین مشکلی در گوشی‌های کشویی نیز بود)، چرا که این گوشی‌ها عمدتا از جنس پلاستیک و فلزات سبک ساخته می‌شوند. نمایشگرهای اولد در این گوشی‌ها نیز مشکل دیگری است که باید به آن توجه شود، چرا که این امکان وجود دارد تا به مرور زمان (همچون تلویزیون) از درون بسوزد و همچنین مواد ارگانیک مورد استفاده درون آنها، بسیار در برابر رطوبت آسیب‌پذیر است.

Foldable Phones / گوشی های تاشو

عمر باتری، انطباق نرم‌افزاری، مدارهای دالخی و راحتی کاربری نیز موانعی بر سر راه ساخت چنین گوشی‌هایی هستند. اما جای نگرانی برای چنین مشکلاتی نیست و پیش از به صرفه شدن قیمت گوشی های تاشو این مشکلات نیز حل می‌شوند.

در صورتی که قصد دارید در سال 2019 اقدام به خرید یک گوشی تاشو هوشمند نمایید، باید به یاد داشته باشید که پول بسیار زیادی را صرف چیزی می‌کنید که شکننده، با ویژگی‌هایی مبهم و با مصرف باتری بسیار بالا است، اما همواره شاهد پیشرفت کمتری در ظرفیت باتری موبایل‌ها هستیم. نسل اول آیپد اپل را به خاطر می‌آورید؟ این گوشی‌ها نیز در ابتدای امر همچون آیپد اولیه خواهند بود. اما رقابت کمپانی‌های تولیدکننده منجر به پیشرفت در حوزه فناوری می‌شود و این گوشی های تاشو در طول کمتر از یک دهه آینده (در صورت مرسوم شدن) به مدل‌هایی با کاربری ساده و بادوام تبدیل می‌شوند.

 


بالاخره با یک گوشی انعطاف پذیر روبرو خواهیم بود


تاکنون شرکت‌های رویول و سامسونگ در کنار هواوی گوشی های تاشو خود را رونمایی کرده‌اند. تعداد زیادی از تولیدکنندگان حوزه موبایل نهایت سرعت و تلاش خود را به خرج داده‌اند تا هرچه سریع‌تر گوشی های تاشو خود را روانه بازار نمایند، اما برخی نیز مانند ال جی عجله‌ای در این کار ندارند.

با توجه به قیمت 1318 دلاری گوشی فلکس پای ساخت رویول، به نظر می‌رسد که در سال 2019 با مدلی تاشو و در عین حال قیمت مناسب روبرو نخواهیم بود. اگر بخواهیم روراست نیز باشیم، گوشی فلکس پای نیز چندان کیفیت بالایی ندارد. ویدیوهایی که در نمایشگاه CES 2019 از این گوشی منتشر شد، نشان می‌دهند که صفحه نمایش این گوشی چندان مناسب بدنه آن نیست و بدنه پلاستیکی آن نیز به صورت صاف تا نمی‌شود و هنگامی که گوشی را باز و بسته می‌کنیم، سیستم‌عامل این گوشی نیز چندان عملکرد مناسبی ندارد. سامسونگ گلکسی فولد و هواوی میت ایکس نیز به ترتیب دارای قیمت‌های 1980 دلار و 2600 دلار هستند.

در اینجا به فهرست شرکت‌هایی اشاره می‌کنیم که گوشی های تاشو خود را عرضه کرده و یا قصد عرضه آنها را دارند:

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha