اپل برای همان تکنولوژی استفاده شده در ال جی جی 8 گواهی ثبت اختراع می گیرد!
نویسنده:وحید راشدی
ارسال شده در:14 اسفند 1397، 21:00

اپل برای همان تکنولوژی استفاده شده در ال جی جی 8 گواهی ثبت اختراع می گیرد!

اخیرا اپل گواهی اختراعی را برای تکنولوژی انتقال صدا در گوشی از طریق لرزش به ثبت رسانده که به نوعی نسخه کامل شده فناوری مشابه ال جی در گوشی ال جی جی 8 است.

ال‌جی همواره همانند اپل از نوآوران عرصه تکنولوژی بوده و هست. یکی از تازه‌ترین پروژه‌های تیم مهندسی ال جی، استفاده از فناوری لرزش صفحه نمایش برای انتقال امواج صوتی در گوشی جدید آنها، یعنی همان ال جی جی 8 بوده و این یعنی حذف اسپیکرهایی که تا‌کنون با آنها آشنا بوده‌ایم! حال اپل نیز به همین تکنولوژی دسترسی پیدا کرده و در ادامه بررسی خواهیم کرد که آیا اپل شایستگی ثبت این اختراع با برچسب برند تجاری خود بر آن را دارد یا خیر!

اگر قرار باشد خیر‌خواه سازمان ثبت اختراع ایالات متحده باشیم، باید به صراحت گفت اپل حق ثبت اختراعی که متعلق به ال‌جی و گوشی ال جی جی 8 است را ندارد، اما اگر به شما بگوییم که این دو تکنولوژی تنها در پایه به هم شباهت دارند و کاری که تیم مهندسی اپل انجام داده‌اند، بسیار منطقی‌تر و کامل‌تر است، آن‌وقت چه؟

یکی از جدید‌ترین دستاوردهای ال‌جی، چیزی‌ست که آن را «اسپیکر اولِد استریو با صدای کریستال» (Crystal Sound OLED Stereo Speaker) می‌نامد و برای اولین بار در ال جی جی 8 از آن استفاده شده است. اساس کار این فناوری مدرن، انتقال امواج صوتی از طریق وجود ارتعاشات در صفحه نمایش است و این یعنی استفاده نکردن از اسپیکرهای معمول.

تکنولوژی انتقال صدا از طریق لرزش اپلبا این حال، استفاده ال‌جی از این تکنولوژی تنها به تماس‌های صوتی محدود شده، اما، اپل این تکنولوژی را به هدف نهایی و منطقی خود رسانده و این یعنی حذف اسپیکر و استفاده از این فناوری جذاب برای تمامی نیازهای صوتی گوشی، با استفاده از لرزش تمامی حلقه اطراف صفحه نمایش به‌منظور انتقال هرچه بیشتر امواج صوتی. درحالی که قاعدتا ثبت اختراع درنهایت به مهندسی، طراحی و ریزه‌کاری‌های آن تعلق می‌یابد، ما هنوز بصورت کامل متوجه جزئیات موضوع نشده‌ایم! یکی از بزرگترین مسائلی که تکنولوژی انتقال امواج صوتی از طریق صفحه نمایش با آن روبرو‌ست، کافی نبودن میزان قدرت انتقال امواج صوتی به خارج از گوشی، برای استفاده‌هایی نظیر گوش دادن به موزیک و … است که باید دید آیا این آپدیت اپل برای این تکنولوژی می‌تواند این مشکل را حل کند یا خیر که البته هنوز نظر دادن در این مورد برای همه مشکل و مبهم است!

البته ناگفته نماند که این اختراع نیز مانند تمامی اختراعات گذشته، آینده مشخصی ندارد و اصلا معلوم نیست که بتواند در  یک گوشی هوشمند به تولید انبوه برسد یا خیر. البته اگر اینطور باشد، با یک اختراع یا تکرار اختراعی دیگر از طرف تیم مهندسی اپل همراه خواهد بود یا خیر. شایان به ذکر است که ال‌جی همین حالا هم اپل را در این رقابت زمین گیر کرده، چرا که این تکنولوژی در پرچمدار امسال آنها، یعنی ال‌جی جی 8 استفاده شده است، هرچند شاید ناقص، هرچند به دور از وسواس‌های آرمانگرایانه اپل!

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha