چگونه گوشی خود را با بلوتوث به کامپیوتر وصل کنیم؟

فناوری بلوتوث یکی از راه‌هایی‌ست که به کمک آن می‌توانید گوشی و کامپیوتر خود را به یک‌دیگر متصل و داده‌های موردنظرتان را منتقل کنید. در این مطلب نحوه اتصال گوشی به کامپیوتر از طریق بلوتوث را آموزش می‌دهیم.

بلوتوث یک فناوری بی‌سیم دامنه‌کوتاه است که فرآیند انتقال سریع دا‌ده‌های بین دستگاهی را آسان‌تر می‌کند. اغلب کامپیوترها و تقریباً تمامی گوشی‌ها مجهز به فناوری بلوتوث هستند. این تکنولوژی سریع و در دسترس است و انرژی زیادی از باتری نمی‌گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این فناوری می‌توانید به مقاله قبلی پلازامگ در این مورد مراجعه کنید.

اگر در گذشته زیاد از این تکنولوژی استفاده نکرده‌اید، چیز زیادی را از دست داده‌اید. حال بد نیست بدانیم چگونه می‌توان گوشی خود را با بلوتوث به کامپیوتر وصل کرد؟

 

فهرست عناوین این مطلب:

 • چرا برای اتصال گوشی به کامپیوتر خود از کابل استفاده نکنیم؟
 • چگونه می‌توان کامپیوتر و گوشی را از طریق بلوتوث به هم متصل کرد؟
  • فعال کردن بلوتوث در اندروید و iOS
  • فعال کردن بلوتوث در ویندوز
  • نکاتی درباره اتصال گوشی به کامپیوتر از طریق بلوتوث
 • چگونگی انتقال فایل ها پس از اتصال گوشی به کامپیوتر
 • راه‌های دیگر اتصال گوشی به کامپیوتر
  • استفاده از کابل USB
  • استفاده از ایمیل یا ذخیره‌سازی ابری اطلاعات
  • استفاده از اپلیکیشن‌های خاص
  • دسترسی و اتصال از راه دور
  • با بلوتوث کانکت بمانید


چرا برای اتصال گوشی به کامپیوتر خود از کابل استفاده نکنیم؟


اگرچه اتصال از طریق کابل بی‌دردسرتر است، اما این کار همیشه هم بهترین راه نیست. برای مثال ممکن است تمام ورودی‌های USB کامپیوتر شما به کار گرفته شده باشند. از آن طرف اکثر لپتاپ‌ها هم تنها دارای یک یا دو پورت هستند و اگر هم مک‌بوک داشته باشید، دستگاه‌تان فقط پورت USB-C دارد. حتی در یک کامپیوتر رومیزی بسیار مجهز هم اغلب تمام پورت‌های USB به کار گرفته می‌شوند.

از طرفی ممکن است کابل در دسترس‌تان نباشد یا شاید از کابل خود برای شارژ گوشی همراه‌تان استفاده کرده‌اید. اصلاً شاید می‌خواهید گوشی‌تان را دور از دید نگه دارید یا آن که به دلیل حضور در یک فضای عمومی، دل‌تان نمی‌خواهد کلی سیم را به هم بپیچید.

USB/کابل

بالاخره دلیل‌اش هر چه که باشد، اتصال به کمک بلوتوث بسیار آسان‌تر است. کافی‌ست یک بار تنظیمات اولیه آن را انجام دهید یا حتی ممکن است این تنظیمات به طور اتوماتیک انجام شده باشند. به هر حال، هر فردی که مکرراً به انتقال فایل بین گوشی و کامپیوتر خود نیاز دارد، باید در استفاده از بلوتوث ماهر باشد.

 


چگونه می‌توان کامپیوتر و گوشی را از طریق بلوتوث به هم متصل کرد؟


در مرحله‌ی اول، لازمه‌ی چنین اتصالی آن است که هر دو دستگاه به بلوتوث مجهز باشند.

 

فعال کردن بلوتوث در اندروید و iOS

حال، بلوتوث دستگاه اندروید یا iOS خود را فعال کنید. در بیش‌تر دستگاه‌ها، آیکون بلوتوث در بخش تنظیمات سریع (Quick Setting) که در نوار منوی بالای صفحه نمایش قرار دارد، قابل رؤیت است. برای دسترسی به این آیکون، کافی‌ست نوار کشویی بالای اسکرین را دو بار به پایین بکشید یا در یک مرحله و با استفاه از هر دو انگشت این کار را انجام دهید. سپس روی آیکون بلوتوث بزنید یا آن که برای باز شدن آپشن‌های بلوتوث برای چند ثانیه انگشت‌تان را روی این آیکون نگه دارید.

همچنین می‌توانید برای دسترسی به تنظیمات بلوتوث به بخش تنظیمات و دستگاه‌های متصل (Settings > Connected devices) بروید.

بلوتوث/اندروید

در مدل آیفون 8 و مدل‌های قدیمی‌تر آن که به سیستم عامل iOS مجهزند، برای دسترسی به آیکون بلوتوث کافی‌ست به سمت بالا سوایپ کنید. در آیفون 10 و مدل‌های پس از آن هم باید از گوشه‌ی راست بالا به سمت پایین سوایپ کنید تا وارد کنترل سنتر (Control Center) یا مرکز تنظیمات شوید.

بلوتوث/آیفون

از طرف دیگر، به جای این کار می‌توانید به بخش تنظیمات بروید و بلوتوث را باز کنید.

 

فعال کردن بلوتوث در ویندوز

بیش‌تر لپتاپ‌های ویندوز امروزی دارای فناوری بلوتوث هستند اما همه‌ی کامپیوترهای ویندوز این قابلیت را ندارند. اگر کامپیوتر شما از این قابلیت پشتیبانی نمی‌کند، می‌توانید یک آداپتور بلوتوث ارزان‌قیمت تهیه کنید و به کمک آن به راحتی به بلوتوث متصل شوید.

بلوتوث/ستینگ/ویندوز

در ویندوز 10، کافی‌ست این دستورالعمل را اجرا کنید: به منوی Start بروید و سپس به ترتیب وارد Settings ‹ Devices ‹ Bluetooth & other devices شوید. اگر بلوتوث‌تان روشن نیست، آن را روشن کنید. سپس گزینه Add Bluetooth or other device را انتخاب و برای اتصال گوشی‌تان، دستورالعمل نشان داده شده را انجام دهید.

 

نکاتی درباره اتصال گوشی به کامپیوتر از طریق بلوتوث

در طول پروسه اتصال، تمامی دستورالعمل‌هایی را که در گوشی یا کامپیوترتان پدیدار می‌شوند، دنبال کنید. در بسیاری از موارد شما مجبور خواهید شد یک کدرمز را تایپ یا تأیید کنید. در اغلب موارد این کدرمز یک شماره‌ی کاملاً عادی مانند ۱۲۳۴ یا ۰۰۰۰ است. کافی‌ست تنها یک بار این کد را تأیید ‌کنید تا گوشی شما به کامپیوتر متصل شود و پس از آن، در آینده گوشی شما به طور اتوماتیک به دستگاه مورد نظر متصل خواهد شد.

اگر نمی‌توانید برای انجام این اتصال دستگاه‌های خود را پیدا کنید، این احتمال وجود دارد که یکی از آن‌ها قابل رؤیت نباشد، چرا که به عنوان یک عامل امنیتی، بیش‌تر دستگاه‌هایی که دارای فناوری بلوتوث هستند، تنها زمانی قابل رؤیت می‌شوند که شما گزینه بلوتوث آن‌ها را انتخاب کرده باشید. حال، کافی‌ست برای بار دوم فعال بودن بلوتوث هر دو دستگاه‌تان را کنترل کنید و منوی بلوتوث را تا زمانی‌که دو دستگاه به یک‌دیگر متصل‌اند، باز نگاه دارید. اکنون باید پیامی شبیه به این که «در حال حاضر قابل رؤیت به صورت (نام دستگاه)» ([Now discoverable as [Name) و یا چیزی مانند این را مشاهده کنید.

تا زمانی که بلوتوث دستگاه‌تان را خاموش کنید، این اتصال پا برجا خواهد ماند. برای قطع این ارتباط، می‌توانید به صورت دستی اتصال دستگاه‌ها را قطع کنید، بلوتوث یکی از آن‌ها را خاموش یا از محدوده‌ی اتصال خارج‌شان کنید. رینج دقیق بلوتوث یا همان محدوده‌ی اتصال، به دستگاه شما بستگی دارد. دست کم از یک دستگاه مجهز به این تکنولوژی، می‌توان انتظار داشت که تا محدوده‌ی ۳۰ فوتی (حدود ۹ متر) خود را پوشش دهد. با این حال اغلب کامپیوترها قادر هستند تا فاصله‌ی ۳۳۰ فوتی خود (حدود ۱۰۰ متر) یا حتی بیش از آن را نیز پوشش دهند.

 


چگونگی انتقال فایل ها پس از اتصال گوشی به کامپیوتر


فرآیند انتقال داده از طریق بلوتوث، پس از آن که دستگاه‌ها به یک‌دیگر متصل شدند، بسیار ساده خواهد بود.

برای انتقال داده از طریق گوشی کافی‌ست در هر اپلیکیشنی که از آن استفاده می‌کنید، فایل موردنظر و سپس گزینه‌ی بلوتوث را برای انتقال آن انتخاب کنید. روشی هم که پیش روی‌تان خواهد بود، بستگی به اپلیکیشن مورد استفاده‌تان دارد. با این‌حال، گرچه جزئیات کارکرد هر اپ با دیگری متفاوت است، اما گزینه‌ی Share یا همان به اشتراک‌گذاری رایج‌ترین گزینه‌ای‌ست که برای این کار می‌توانید به دنبال‌اش باشید.

در این بخش، در میان فهرست تمامی گزینه‌های به اشتراک‌گذاری پیش‌روی‌تان شما باید گزینه‌ی بلوتوث و پس از آن، کامپیوتر خود را به عنوان دستگاه مقصد انتخاب کنید. بعد از این مرحله، دستگاه‌های مجهز به سیستم‌عامل ویندوز برای‌تان یک درخواست تأیید ارسال و فرآیند دانلود فایل را آغاز می‌کنند. در انتها ممکن است امکان انتخاب محلِ ذخیره‌ی‌ فایل به شما داده شود یا آن که داده‌ی موردنظر به طور خودکار در فولدر دانلودها (Downloads) ذخیره گردد.

حال هنگامی که می‌خواهید یک فایل را از کامپیوتر به گوشی‌تان منتقل ‌کنید، به سادگی فایل اکسپلورر را باز و روی فایلی که می‌خواهید بفرستید، کلیک راست کنید. سپس روی گزینه Send to بروید و Bluetooth device را انتخاب کنید.

بلوتوث/ انتقال فایل

کلیک روی این گزینه موجب باز شدن پنجره‌ای می‌شود که در آن می‌توانید دستگاهی را که قرار است داده را به آن انتقال دهید، انتخاب کنید. از آن سو، گوشی‌تان نیز ممکن است برای دریافت این فایل از شما تأیید نهایی بخواهد. پس از تأیید دریافت از سوی شما، فایل موردنظر از طریق بلوتوث به گوشی‌ ارسال خواهد شد.

ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست که اگر نیاز داشته باشید، می‌توانید به همین ترتیب و پس از انجام همین دستورالعمل، چندین فایل را به صورت همزمان به گوشی خود ارسال کنید. به این منظور، تنها کافی‌ست تمامی فایل‌ها را طی یک مرحله انتخاب و مراحل نام‌برده را دنبال کنید.

 


راه‌های دیگر اتصال گوشی به کامپیوتر


اگر دستگاه‌تان بلوتوث ندارد و یا این که به هر دلیلی بلوتوث گزینه‌ی موردنظر شما برای اتصال گوشی به کامپیوتر نیست، راه‌های دیگری هم برای این اتصال وجود دارد. بلوتوث می‌تواند باتری زیادی مصرف کند، یا برای انتقال فایل‌های بزرگ چندان قابل اطمینان نباشد و یا این که سرعت بالایی نداشته باشد. در شرایط این چنینی، ممکن است به دنبال روش دیگری برای اتصال گوشی به کامپیوتر خود بروید. برخی از این روش‌ها عبارت‌اند از:

 

استفاده از کابل USB

ساده‌ترین راه برای اتصال گوشی به کامپیوتر استفاده از کابل USB است. استفاده از این کابل نیازمند هیچ تنظیماتی نیست و به محض آن که کابل را به دستگاه‌تان وصل کردید، ویندوز از شما درباره‌ی فعالیتی که درصدد انجام آن هستید، سؤال خواهد نمود.

اگر هدف‌تان کشف و جست‌جوی زیر و بم گوشی‌تان و یا انتقال یک یا چند فایل بزرگ و سنگین به کامپیوترتان هست، بی‌شک استفاده از کابل به نسبت بلوتوث روش بهتری‌ست. روشی که هم سرعت بیش‌تری دارد و هم امن‌تر است.

 

استفاده از ایمیل یا ذخیره‌سازی ابری اطلاعات

اگر به دنبال انتقال تعداد معدودی فایل هستید، ارسال آن‌ها به ایمیل خودتان سریع‌ترین راه و البته، زیرکانه‌ترینِ آن‌هاست. اما، باید گفت که این روش چندان جالب نیست. برای این منظور استفاده از یک سرویس ذخیره‌سازی ابری روش بهتری‌ست که به کمک آن می‌توانید فایل‌های خود را سر و سامان دهید و از گم شدن این فایل‌ها در ایمیل‌تان جلوگیری کنید.

اما این مسئله را حتماً در نظر بگیرید که شرط استفاده از این روش، آپلود و دانلود کردن فایل‌هاست. بنابراین اگر اتصال‌تان به اینترنت ضعیف است یا از بسته‌های محدود اینترنتی استفاده می‌کنید، شاید بهتر باشد در مورد انتقال داده‌های بزرگ از طریق سیستم‌های ذخیره‌سازی ابری، اندکی تجدیدنظر کنید.

 

استفاده از اپلیکیشن‌های خاص

وای‌فای دایرکت (Wi-Fi Direct) جایگزینی برای بلوتوث است، اما از آن‌جا که چندان با دستگاه‌های امروزی سازگار نیست، بسیاری از مردم سختی استفاده از آن را به جان خود نمی‌خرند.

با این حال به جای آن، برای انتقال داده در یک شبکه‌ی محلی می‌توانید از اپلیکیشنی مثل EasyJoin در اندروید استفاده کنید. کسانی هم که آیفون و مک دارند ایر دراپ اپل (AirDrop) به کارشان می‌آید.

 

دسترسی و اتصال از راه دور

اگر به اتصال بین‌دستگاهی قوی‌تری نیاز دارید، می‌توانید دسترسی از راه دور را انتخاب کنید. این روش، یک راهکار مؤثر دیگر برای اتصال گوشی به کامپیوتر از طریق اتصال به اینترنت است. این کار به شما اجازه می‌دهد تا در کامپیوترتان از اینترنت موبایل خود استفاده کنید.

 


با بلوتوث متصل بمانید


هر یک از روش‌های اتصال کامپیوتر و گوشی‌های هوشمند مزایا و معایب خود را دارند، بلوتوث برای اتصالات موقت دامنه‌کوتاه، مثلاً هنگامی که نیازمند انتقال سریع یک یا دو فایل هستید، عالی است. اما استفاده از کابل‌های USB، ذخیره‌سازی ابری و دیگر روش‌های اتصال نام‌برده نیز روش‌های بسیار بااهمیتی هستند.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha