علت های فلج شدن بدن و درمان آن با تکنولوژی Ipsihand
نویسنده:امین پورعبدی
ارسال شده در:13 اسفند 1397، 20:00

علت های فلج شدن بدن و درمان آن با تکنولوژی Ipsihand

دانشمندان با استفاده از دستگاهی به نام Ipsihand توانسته‌اند دست افزادی که فلج هستند را حرکت دهند. همچنین در ادامه به دلایل فلج شدن بدن نیز می‌پردازیم.

گروهی از دانشمندان در دانشگاه پزشکی واشنگتون ثابت کردند که با دستگاه کنترل ذهن آن‌ها می‌توان دست افرادی که فلج شده‌اند را حرکت داد. سکته مغزی معمولا یک طرف بدن را فلج می‌کند و این موضوع باعث می‌شود که بیمار تقریبا و یا کاملا توانایی حرکت یک طرف از بدن خود را از دست بدهد. این بیماران می‌توانند بعد از سال‌ها تراپی، کمی بدن خود را حرکت دهند. اما دستگاه محققان که Ipsihand نام دارد می‌تواند باعث سرعت بخشیدن به توانبخشی آنها شود. طبق مطالعات آن‌ها، محققان از 13 نفر که در 6 ماه گذشته دچار سکته قلبی شده بودند خواستند تا دست مصنوعی و کلاهی با الکترود را بر روی سر خود قرار دهند.

این کلاه هنگامی که فرد قصد باز و بسته کردن دست فلج را دارد، متوجه می‌شود و رایانه سیگنال‌ها را دریافت می‌کند و Ipsihand از دستور پیروی می‌کند . خوب حالا این تکنولوژی چگونه کار می‌کند؟ این تکنولوژی بر پایه ایده «دیوید باندی» سرپرست نویسندگان در مقاله‌ای است که در خصوص سکته قلبی، دهه‌ها قبل کشف و منتشر شده بود. آن قسمتی از مغز که وظیفه حرکت را دارد، در سمت مقابل اعضایی هستند که شما می‌خواهید آن‌ها را حرکت دهید. مثلا اگر شما می‌خواهید دست سمت چپ خود را حرکت دهید، سمت راست مغز شما به کار می‌افتد. پس این بدان معناست افرادی که فلج شدند و مثلا نمی‌توانند سمت چپ بدن خود را حرکت دهند، سمت راست مغز آن‌ها دچار مشکل شده است.

با این وجود، باندی و جراح اعصاب، پروفسور اریک لئوتاردت متوجه شدند که سیگنال الکتریکی ابتدا در همان سمتی که شما می‌خواهید حرکت کنید نمایان می‌شوند. (که همین سیگنال‌ها باعث حرکت می‌شود) برای افرادی که فلج هستند این سیگنال اولیه برای آنها فعال نمی‌شود. از آنجایی که این بخش از مغز فعال نمی‌شود، اینجا است که Ipsihand دست به کار می‌شود.

10 نفر از 13 نفر، 12 هفته آزمایشات را انجام دادند و توانستند دست خودشان را به دهانشان برسانند و لوله‌های کوچک را در لوله‌های بزرگتر قرار دهند. امتیازات آن‌ها از 6.2 به 57 رسید. این کارها شاید زیاد بزرگ به نظر نرسد اما همان‌طور که لئوتاردت گفت: این تکنولوژی می‌تواند افرادی که نمی‌توانستند شلوار خودشان را بپوشند، قادر به این کار کند.

در حین این آزمایشات، گروه متوجه شدند که پیشرفت بیمار زیاد بوده است و چگونه سیستم به خوبی توانسته است سیگنال‌های مغزی آن‌ها را دریافت کند. هرچقدر این دانشمندان پیشرفت کنند، Ipsihand بهتر می‌تواند سیگنال‌های مغزی را دریافت کند و در نتیجه بیماران می توانند حرکات بیشتری را داشته باشند.

 

علت های فلج شدن بدن

فلج شدن / paralyze

از عوامل فلج شدن بدن می‌توان موارد زیادی را در بر بگیرد اما ما به چند نمونه از آن اشاره می‌کنیم.

  1. سکته مغزی
  2. درگیری در نخاع
  3. عصب حرکتی
  4. محل انتقال پیام‌های عصبی
  5. فلج حرکتی به دلیل اختلال در کار سیستم اعصاب مرکزی
  6.  فلج حرکتی به دلیل اختلال در سیستم عصبی محیطی
برای آگاهی از آخرین مقالات مجله پلازا در کانال تلگرام ما عضو شوید t.me/plazamag عضویت در کانال تلگرام
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha
دارابی 16 اسفند 1397، 17:02

سندرم تونل چیه؟ اگه مطلبی دارید برام بفرستید؟

رضا گرامی 19 اسفند 1397، 15:55

از مطلب خوبتون خیلی خیلی خیلی ممنونم. موفق باشید