10 ویژگی مشترک در رهبران کاریزماتیک
محسن امیری
نویسنده:محسن امیری
ارسال شده در:08 اسفند 1397، 23:00

10 ویژگی مشترک در رهبران کاریزماتیک

اگرچه همراه کردن مردم با خود و تاثیر‌گذاری ذهنی و عملی بر روی جمعیتی زیاد، تنها در عمل مشخص می‌شود اما رهبران کاریزماتیک در سراسر جهان دارای صفات مشترکی هستند که نمی‌توان آن‌ها را نادیده گرفت،

مطلب اصلی (نوشته شده در 10 تیر 97) …

در سراسر جهان رهبران کاریزماتیک صفات شخصیتی دارند که نقش آن‌ها را در زندگی مردم تحت رهبری آن‌ها بسیار پررنگ کرده است. رهبران تحول گرا اغلب به شدت کاریزماتیک هستند زیرا قادر به ایجاد و حفظ سطح قابل توجه تغییر در سازمان هستند. در ادامه به 10 مورد از برحسته ترین ویژگی‌های رهبران کاریزماتیک اشاره می‌کنیم:

 

1. ارتباط

رهبری کاریزماتیک / charismatic leadership

رهبران کاریزماتیک، ارتباط فوق العاده‌ای در برقراری ارتباط دارند. این قابلیت برقراری ارتباط در این رهبران کمک می‌کند تا در طول زمان بتوانند کارکنان خود را مدیریت کنند و آن‌ها را در سختی‌ها یاری کرده و در مواقعی که سازمان در اوج عملکرد خود است، آن را همچنان در اوج نگه دارند. رهبران قادرند که در یک محیط اجتماعی و تعاملی به آسانی و البته با تاثیر زیاد، ارتباطات موثر ایجاد کنند.

 

2. بلوغ

رهبری کاریزماتیک / charismatic leadership

اگرچه رهبران کاریزمایتک شخصیتی بسیار قدرتمند دارند، اما شخصیت آن‌ها کاملا بالغ شده و به رشد رسیده است. آنها به تسلط بر دیگران به تنهایی اعتقاد ندارند، آنها بر اساس عقل و دانش خود که در طول سال‌های زندگی و کسب تجربه انباشته شده است، بر دیگران برتری می‌یابند و در همه موارد به صورت بالغ و مسئولانه رفتار می‌کنند.

 

3. نوع‌دوستی

رهبری کاریزماتیک / charismatic leadership

رهبران کاریزماتیک همه حس فروتنی و نوع‌دوستی زیادی دارند. آن‌ها برای کارمندان خود ارزش زیادی قائلند و به نگرانی‌ها و دغدغه آن‌ها کاملا گوش می‌سپارند و آن‌ها را همراهی می‌کنند. رهبران کاریزماتیک حس ارزشمند بودن را در کارمندان خود بیدار می‌کنند و نشان می‌دهند که مشارکت و عدم مشارکت آن‌ها در سازمان تاثیر زیادی دارد. رهبران کاریزماتیکی که با کارمندان خود خوب رفتار می‌کنند، به نوعی برای آن‌ها الهام بخش هستند.

 

4. احساس و مهربانی

رهبری کاریزماتیک / charismatic leadership

رهبران کاریزماتیک رفتار محبت آمیزی دارند. تاثیر زیاد بر روی کارمندان به تنهایی راهگشا نخواهد بود، چرا که تاثیر گذار بودن به صورت مداوم، بدون اینکه احساساتی در کار باشد، در نهایت منجر به یک حس دیکتاتورمانند می‌شود. همدلی، صداقت و شکیبایی و مهربانی با کارمندان می‌تواند فاصله بین موفقیت و عدم موفقیت یک رهبر کاریزماتیک را رقم بزند.

 

5. کاریزماتیک بودن درونی

رهبری کاریزماتیک / charismatic leadership

کایزماتیک بودن می‌تواند دائمی نباشد. اگر شما فردی هستید که می‌توانید با رفتار و یا حتی پوشش عجیب و غریب خود توجه دیگران رابه خود جلب کنید، گرچه وجود شما را می‌توان کاریزماتیک برشمرد، اما این کاریزماتیک بودن قطعا دائمی نخواهد بود. کاریزماتیک اصلی زمانی شکل می‌گیرد که شما در درون خود آن را تقویت کرده باشید و در بیرون شما نمود پیدا کند. ظاهر اولیه شما تاثیر گذاری را شروع می‌کند اما قدرت درونی شما آن را پایدار نگه خواهد داشت.

 

6. اعتماد به نفس

رهبری کاریزماتیک / charismatic leadership

بدون شک رهبران کاریزماتیک افراد با اعتماد به نفسی هستند. آن‌ها همیشه نیمه پری از مردمان جامعه و یا کارمندان خود هستند و از این وضعیت خود کاملا راضی‌اند. آن‌ها خود را به خوبی شناخته اند و قصد ندارند کس دیگری جز خودشان باشند. رهبران کاریزماتیک آن قدر اعتماد به نفس دارند و آن قدر به توانایی هایشان ایمان دارند که می‌توانند با خیالت راحت خودشان باشند!

 

7. زبان بدن

رهبری کاریزماتیک / charismatic leadership

یکی از اولین چیزهایی که شما از یک رهبر کاریزماتیک می‌بینید، زبان بدن بسیار صمیمانه، باز و مثبت آن‌ها است. آنها تماس چشمی برقرار می‌کنند و همواره لبخند می‌زنند؛ خود را به بهترین شکل به غریبه‌ها معرفی می‌کنند؛ در برقراری ارتباط زبانی اشاره ای مهارت زیادی دارند و به راحتی با حرکات سنجیده خود روی دیگران تاثیر می‌گذارند.

 

8. مهارت‌های شنیداری

رهبری کاریزماتیک / charismatic leadership

رهبران کاریزماتیک شنوندگان بسیار خوبی هستند. هنگامی که آن‌ها به سخنان شما گوش می‌دهند، شما هیچ گاه از حرف زدنتان خجالت نمی‌کشید و زیر فشار قرار نمی‌گیرید. یک رهبر کاریزماتیک به آنچه که طرف مقابلش می‌گوید کاملا گوش می‌دهد و به موضوع علاقه نشان می‌دهند.  آنها در گفتگو شرکت می‌کنند و با همدلی راهکار‌های مناسب ارائه می‌دهند.

 

9. خود نظارتی

رهبری کاریزماتیک / charismatic leadership

یکی از صفات رهبران کاریزماتیک آن است که دوست دارند خودشان را از بیرون ببینند. آنها از شخصیت قدرتمندشان آگاهی دارند و این واقعیت را می‌دانند که کارمندان و پیروان آن‌ها دائما در حال تماشای آن‌ها هستند. به همین دلیل، آن‌ها همواره به این موضوع توجه دارند که یک تصویر زیبا و ماندگار از خود در ذهن اطرافیان به جا بگذارند و این جز با خود نظارتی و کنترل رفتار‌های شخصی میسر نخواهد بود.

 

10. بهبود دائمی خود

رهبری کاریزماتیک / charismatic leadership

دمینگ، مبتکر چرخه PDCA است. این چرخه به ما می‌گوید که همیشه راهی برای بهتر شدن و بهتر کردن خودمان داریم. یک رهبر کاریزماتیک می‌داند که دارای ویژگی‌های خاصی است که او را از دیگران متمایز می‌کند و همین ویژگی‌ها هستند که او را جذاب کرده و نظر بقیه را به او جلب می‌کنند. مهم ترین بخش ویژگی‌های یک رهبر کاریزماتیک این است که او همواره ویژگی‌های متمایز خود را بهبود می‌بخشد.

آپدیت شده در تاریخ 8 اسفند 97 …

7 ویژگی مشترک در رهبران کاریزماتیک

ویژگی های یک رهبر و مدیر موفق را شما در چه مواردی می‌بینید؟ ما این ویژگی‌های برتری را در جذابیت مدیران شناسایی کرده‌ایم و این ویژگی‌ها عبارت‌اند از :

  1. ذکاوت
  2. اعتماد
  3. راستگویی
  4. مهربانی
  5. شفقت
  6. شجاعت
  7. نظم

این ویژگی‌ها همیشه باید مکمل دیگری باشند، اگر فردی تنها شجاعت داشته باشد به شورش ختم می‌شود. اگر راستگو باشید به شکست منتهی می‌شوید و با مهربانی و شفقت، پایانی جز آینده‌ای پر از حماقت در جلوی خود نمی‌بینید. با کمی فکر کردن نتیجه می‌گیرم که این ویژگی برای یک رهبر و مدیر خوب باید جزو رفتار و کردار او قرار بگیرد و اگر فاقد موارد باشد، قطعا سرنوشت رو به افول و شکستی را تحمل خواهد کرد.

 

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha
پدرام شفایی 09 اسفند 1397، 15:52

ممنونم از اینکه در امر رهبری و مدیریت بنده رو راهنمایی کردین 🌱 عزیز دلین تیم پلازامک

محسن امیری 11 اسفند 1397، 08:39

نظر لطفتونه جناب شفایی

رضا جوریابی 09 اسفند 1397، 15:56

مطلبتون عالی بود. خیلی نکات خوبی داره و از همه نظر خوب بود ممنون

محسن امیری 11 اسفند 1397، 08:40

ممنون از لطف تون