12 نکته جالب از فیلم های مردان ایکس (X-Men) ؛ این جهش یافتگان عجیب

فرنچایز مردان ایکس (X-Men) برخلاف دنیای سینمایی مارول (MCU) با فراز و نشیب بیشتری مواجه بود. در این مطلب 12 تا از بدترین اشتباهات فیلم های ایکس من (جهش یافتگان) را با هم مرور خواهیم کرد.

دنیای مردان ایکس (X-Men) فاکس شاید به بزرگی دنیای سنمایی مارول (MCU) نباشد، اما نه تنها از The Avengers بلکه از Spider-Man سم ریمی، The Fantastic Four و حتی فیلم‌های DC قدمت بیشتری دارد. سال 2000 پروفسور ایکس، وولورین و دیگر برو بچه‌های ایکس من طوفانی در هالیوود به پا کردند و مسیر فیلم‌های سینمایی اقتباسی از کمیک بوک را تغییر دادند. پس از آن‌ 11 فیلم از فرنچایز و یک ریبوت ضعیف از Fantastic Four ساخته شد. البته برخی از این فیلم‌ها با استقبال زیادی از سوی منتقدین و مخاطبین روبرو شدند: Logan توانست %93 در Rotten Tomatoes به دست بیاورد و Days of Future Past با %90 در رتبه بعدی قرار گرفت. در حالی که فرنچایز دوران طلایی کم نداشته فیلم‌هایی مثل X-Men Origins با %37 در Rotten Tomatoes تیشه به ریشه مردان ایکس زدند، اما تنها این فیلم نیست که فرنچایز باید از آن پشیمان باشد.

X-Men / مردان ایکس / ایکس من

شخصیت‌های بدون پرداخت، ضعف سناریو، فرصت‌های از دست رفته و حتی دیالوگ چیزی جز خشم مخاطبین را به همراه ندارد. حتی بهترین فیلم‌ها خالی از ایراد و مشکل نیستند. در ادامه نگاهی داریم به بدترین بخش‌های سری ایکس من که ترجیح می‌دهیم از تاریخچه این فرنچایز پاک شوند.

فهرست عناوین این مطلب

 • 12 نکته از مردان ایکس (X-Men) که مارول ترجیح می دهد فراموششان کند
  • بدترین دیالوگ در تمام سری مردان ایکس (X-Men)
  • حضور افتخاری بی‌دلیل
  • سوار داغان قیامت
  • گمبیت
  • پروسه جهنمی ساخت فیلم ایکس من (قسمت اول)
  • پیش‌نمایشی که به هیچ‌ جا منجر ‌نشد
  • پروسه جهنمی ساخت فیلم جهش یافتگان (قسمت دوم)
  • وینی جونز
  • جلوه‌های ویژه بصری (CGI) مگنیتو و پروفسور ایکس
  • فلش‌بک به 1986
  • Fant4stic
  • ددپول اصلی
 • ترتیب زمانی فیلم های ایکس من (X-Men)

 

 


12 نکته از فیلم های مردان ایکس (X-Men) که مارول ترجیح می دهد فراموششان کند


 

12- بدترین دیالوگ در تمام سری مردان ایکس (X-Men)

هالی بری / X-Men

«می‌دونی اگه به یه قورباغه صاعقه بزنه چی می‌شه؟ همون بلایی که سر بقیه می‌آد»

این دیالوگ احمقانه در آخرین سکانس مردان ایکس ادا می‌شود و طرفداران هنوز هم از فرط تعجب سرشان را می‌خارانند و از خودشان می‌پرسند، آخر چرا؟ جمله نه منطقی دارد، نه هوشمندانه یا حتی بامزه است و هیچ چیزی هم به فیلم اضافه نمی‌کند. در تاریخچه کمیک‌ها، «استورم» شخصیتی بی‌نظیر بوده و قدرت‌های خفنش نه تنها شگفت انگیز به نظر می‌رسند، بلکه او را به یکی از قدرتمندترین ابرقهرمانان ایکس من تبدیل می‌کند؛ تا حدی که در بعضی مواقع خودش رهبری تیم را برعهده می‌گیرد. پس چرا چنین جمله بی‌خودی برایش نوشتند که اینقدر احمق جلوه کند؟ شاید اگر این جوک مسخره از همان ابتدا ساخته نمی‌شد، فیلم بهتر تمام می‌شد و همچنان برای قدرت این شخصیت ارزش قائل بودیم.

 

11- حضور افتخاری بی‌دلیل

X-Men

2016 سال بزرگی برای فیلم‌های ابرقهرمانی بود. Deadpool ،Batman v Superman: Dawn of Justice ،Captain America: Civil War ،Suicide Squad و Doctor Strange کارشان را در دنیای سینما آغاز کردند و همگی هم از فروش قابل توجهی برخوردار بودند. اما X-Men: Apocalypse یک سیلی محکم به گوش فرنچایز مردان ایکس کوبید. با توجه به این که فاکس محصولش را تنها چند هفته پس از Civil War منتشر کرد، باید بلایی سر فیلم می‌آورد تا آن را از شکست محتمل نجات دهد.

به این ترتیب برای هایپ کردن فیلم تصمیم گرفتند پنجه فلزی این جهش یافته را در حالی نمایش دهند که خودش را برای مبارزه آماده می‌کند. هشتمین نمایش از وولورین کافی بود تا طرفداران را بار دیگر مشتاق بازگشت این فرنچایز کند. اما وعده فاکس چیزی جز یک حضور افتخاری پوچ نبود. مشخصاً از حضور هیو جکمن به عنوان وسیله‌ای برای جذب مخاطب بیشتری برای فیلم استفاده شد و هیچ دلیل دیگری پشت قضیه نبود. لازم به گفتن نیست که بینندگان پس از تماشای این فاجعه و نبود وولورین از فرنچایز ایکس من قطع امید کردند.

 

10- سوار داغان قیامت

انجل / X-Men

یکی از بزرگترین برنامه‌های آپوکالیپس این بود که چهار سوار انتخاب کند تا برای سلطه به دنیا به او ملحق شوند. این چهار جهش یافته منتخب توسط شخصیت منفی اصلی قدرتمندتر می‌شدند و در سفر مرگبارش او را یاری می‌کردند. در X-Men: Apocalypse سواران دست‌چین اسکار آیزیک عبارتند از «استورم»، «سایلاک»، «انجل» و «مگنیتو».

اولین جهش‌یافته‌ای که آپوکالیپس پس از رستاخیزش با او برخورد می‌کند «استورم» است؛ پس حضورش در فیلم منطقی به نظر می‌رسد و «مگنیتو» هم که طی Days of Future Past شخصیت منفی اصلی قلمداد می‌شد و قدرت و جاه‌طلبی‌اش را ثابت کرده بود. اما مگر سایلاک و انجل چه خون رنگینی دارند که آپوکالیپس آن‌ها را انتخاب کرد؟ با استفاده از «کالیبان» او می‌توانست به راحتی چارلز اکزوایز و وولورین و جین گری را استخدام کند و یک تیم خفن داشته باشد. این فرصتی فراهم می‌آورد که جهش یافتگان قدرتمند با یکدیگر جمع شده و به تهدیدی مرگبار برای ایکس من تبدیل شوند. در عوض خدای دروغین احمق تصمیم گرفت دعواگیری لات و مست با بال‌های شکسته و یک دختر لوس با شمشیر بزرگ را برای بادیگارد انتخاب کند.

 

9- گمبیت

گمبیت / X-Men

«گمبیت» یکی از محبوب‌ترین جهش یافتگان دنیای مارول است و از ساختش در سال 1990 و نمایشش در سریال‌های تلویزیونی طرفداران زیادی به دست آورد. اما هیچ کسی «رنی اتین» تیلور کیچ را در X-Men: Origins کمپانی فاکس دوست ندارد. با وجود تاریخچه عمیق این «قمار باز» جهش یافته با مردان ایکس ، گذشته‌ای مرموز و شخصیتی پیچیده‌اش، از بین 11 فیلم تنها 5 دقیقه به او اختصاص داده می‌شود؛ به این ترتیب زمان کافی برای شکل‌دهی یک رابطه واقعی با مخاطب را ندارد. این شخصیت مرموز به خاطر ارتباطاتش با «روگ» و حتی «میستر سینیستر» پتانسیل تبدیل به یک شخصیت قدرتمند را داشت، اما متأسفانه به هیچ یک از وجهه‌های شخصیتش در فیلم پرداخته نمی‌شود. در آخر فاکس به این نتیجه رسید که گمبیت ارزش قمار را دارد و تصمیم گرفت یک فیلم مستقل از او با بازی چنینگ تیتوم بسازد، اما… .

 

8- پروسه جهنمی ساخت فیلم ایکس من (قسمت اول)

گمبیت / X-Men

پس از این بازخورد ضعیفی که از شخصیت گمبیت X-Men Origins شد، طرفداران مشتاق بودند تا با یک فیلم مستقل به این ابرقهرمان مرموز فرصتی دوباره داده شود. چنینگ تیتوم برای نقش تیلرو کیچ در نظر گرفته شده بود، اما از آن زمان به بعد فیلم وارد پروسه جهنمی ساختش شد. چند سالی از اعلام ساخت فیلم گذشت و با وجود تاریخ انتشار احتمالی اکتبر 2016 یک قدم هم در پروسه ساخت جلو نرفت. ابتدا رابرت وایت برای کارگردانی پروژه در سال 2015 انتخاب شد، اما چند ماه بعد به دلیل گزارش اختلافات عقیده‌ای از کار کناره‌گیری کرد. در اواخر سال داگ لیمان به عنوان جانشین انتخاب شد، اما او هم چند ماه بعد پروژه را ترک گفت. طبق گزارشات، آخرین کارگردان تعیین شده گور وربینسکی بود که باز به دلایل خاصی از ساخت فیلم سر باز زد. بیشترین نگرانی کارگردانان، فیلم‌نامه بود که دائماً بازنویسی می‌شد، خود تیتوم هم باید در مورد قراردادش دوباره مذاکره می‌کرد و تاریخ اکران فیلم چندین و چند بار به تعویق افتاد. در حال حاضر اکران فیلم برای 7 ژوئن 2019 در نظر گرفته شده، اما به شخصه بعید می‌دانم هرگز رنگ پرده‌های نقره‌ای سینما را ببیند. بهترین راهکار این است که فیلم را کلاً کنسل کنند و کار را به دنیای سینمایی مارول بسپارند.

 

7- پیش‌نمایشی که به هیچ‌ جا منجر ‌نشد

میستر سینیستر / X-Men

پس از پایان تیتراژ X-Men: Apocalypse سکانسی نمایش داده می‌شود که به شاهکار آینده فرنچایز مردان ایکس یعنی Logan اشاره دارد. البته این تنها چیزی نبود که در این تیزر کوتاه نمایش داده می‌شد؛ مأموری نمونه خون «اسلحه ایکس» را درون چمدانی می‌گذارد که رویش علامت Essex Corp مشاهده می‌شود. این علامت مشخصاً مربوط به «ناتانیال اسکس» و شخصیت ضدقهرمانیش یعنی «میستر سینیستر» است؛ یکی از بزرگترین دشمنان کمیک ایکس من! همان طور که انتظارش می‌رفت طرفداران از رویارویی احتمالی وولورین با سینیستر هیجان‌زده شدند.

اما وقتی که Logan اکران شد، هیچ خبر و اثری از اسکس نبود. بر طبق وعده‌ها برنامه اسلحه ایکس در فیلم گنجانده شد، اما به جای میستر سینیستر دکتر رایس از ریچارد ای را شاهد بودیم. در عین حال که وجود این شخصیت هیچ لطمه‌ای به فیلم وارد نکرد، اما چرا از کسی رونمایی می‌کنید که برنامه استفاده‌اش را ندارید؟ بر اساس گزارش قرار بود «جان هم» نقش این بازیگر را بازی کند اما با این تفاسیر احتمالاً هرگز شاهد حضورش در این فرنچایز نخواهیم بود.

 

6- پروسه جهنمی ساخت فیلم جهش یافتگان (قسمت دوم)

 X-Men / New Mutants

New Mutants فیلمی با پتانسیل بالا است. پس از شش عناون با تمرکز روی پروفسور ایکس و مگنیتو جهش‌یافتگان جدید (همان طور که از اسمش پیداست)، می‌توانند در مسیر ایکس تغییری مثبت ایجاد نمایند و پس از فیلم‌های زیادی که حول این دو شخصیت جریان دارند، تحول موردنیاز را به آن تزریق کنند. در اولین تریلر منتشر شده میسی ویلیامز و چارلی هیتون کاملاً متقاوت به نظر می‌رسیدند. New Mutants اولین فیلم ترسناک این فرنچایز خواهد بود، اما تاریخ انتشارش ابتدا از آوریل 2018 به فوریه 2019 و سپس به آگوست 2019 تغییر کرد. فیلم با فضاسازی ترسناک‌تر مجدداً فیلم‌برداری شد و میستر سینیستر و Essex Corporation به کل از آن حذف شدند. البته این خطر هم وجود دارد که New Mutants و حتی X-Men: Dark Phoenix قربانی قرارداد دیزنی و فاکس گردند و آن‌قدر در برزخ تولید گیر کنند که بپوسند. با این که امیدواریم اکرانشان را شاهد باشیم، اما اوضاع ساخت خیلی خوب پیش نمی‌رود.

 

5- وینی جونز

وینی جونز / X-Men

در فرنچایز مردان ایکس مثال‌های زیادی از بازیگران قدرتمند پیدا می‌کنید: استوارت، مک‌آووی، مک‌کلن، فاسبندر، رینولدز، کین و جکمن برای نقششان زاده شده‌ بودند. البته این واقعیت در مورد همه بازیگران خیلی صدق نمی‌کند. یک ابلهی در یک جایی برای یک سری دلایلی تصمیم گرفت که هافبک میانی لیدز یونایتد یعنی وینی جونز را برای نقش جاگرنات در مردان ایکس برگزیند. X-Men: The Last Stand بنا به دلایل زیادی مسیرش را اشتباه رفت و نتوانست مثل دو فیلم قبلی انتظارات را برآورده سازد، اما این توجیحی برای ناهمگونی جونز در نقش جاگرنات نیست. او زیادی لودگی می‌کند، نقشی اغراق‌آمیز دارد و دقیقاً همان چیزی است که از یک فوتبالیست بازیگر شده انتظار می‌رود. این انتخاب بازیگر در مقابل بزرگانی مثل پاتریک استوارت و ایان مک‌کلن به هیچ وجه در این فیلم منطقی به نظر نمی‌رسد.

در Deadpool 2 این شخصیت به شکل بهتر و عظیم‌تری بازسازی و همراه با جلوه‌های بصری گرافیکی (CGI) توسط خود رینولد اجرا شد، البته باید گفت که این نسخه از جاگرنات به هیچ وجه در کنار استوارت و مک‌کلن ظاهر مناسبی ندارد و قرار هم نیست که داشته باشد، چون بازسازی رینولد از این شخصیت مناسب‌ترین گزینه برای Deadpool است. پس از ددپول از Origin، جارگنات شاید بیشترین تکامل را بین شخصیت‌های ایکس من داشته باشد.

 

4- جلوه‌های ویژه بصری (CGI) مگنیتو و پروفسور ایکس

مگنیتو / اکزاویر / X-Men

در سال‌های اخیر مارول به وسیله جلوه‌های ویژه توانست کارهای خارق‌العاده‌ای انجام دهد و بازیگران را با ظاهر جوانترشان ترسیم کند. رابرت دانی جونیور در Civil War، کرت راسل در Guardians of the Galaxy Vol.2 و مایکل داگلاس و میشل فایفر در Ant-Man and The Wasp همگی به شکلی تروتازه ظاهر شدند. البته این قضیه از سال 2006 به بعد است یعنی زمانی که VFX به شکل کنونیش نبود. در X-Men: The last Man فلش بکی از چارلز و اریک را شاهد هستیم که با جین گری ملاقات می‌کنند و CGI که این دو مرد را 20 سال جوانتر نشان داده (حتی با استانداردهای 2006) فاجعه به نظر می‌رسد. گویا این دو جهش یافته از پلاستیک محض ساخته ‌شده‌اند و حتی هنگام اکران هم طرفداران در عجب بودند که چه خزعبلی را تماشا می‌کنند.

در خط زمانی گیج کننده دنیای ایکس من، این ملاقات دقیقاً سه سال پس از اتفاقات X-Men: Apocalypse روی می‌دهد و باورش سخت است که جیمز مک‌‌آووری و مایکل فاسبندر در این مدت کوتاه به پاتریک استوارت و ایان مک‌کلن تبدیل شده باشند. البته این تنها مشکل سکانس‌های فلش بک ایکس من نیست.

 

3- فلش‌بک به 1986

اکزاویر / X-Men

حتی در بهترین زمانش هم خط زمانی دنیای ایکس به شدت گنگ است؛ اما وقتی فلش‌بک ابتدای The Last Stand را اکنون می‌بینیم، پیش‌درآمدها برایمان احمقانه‌تر جلوه می‌کنند. فلش‌بک فیلم در سال 1986 یعنی 20 سال قبل از وقایع The Last Stand و سه سال پس از X-Men: Apocalypse جریان دارد. پس چارلز کی با جین گری ملاقات کرده است؟ در Apocalypse جین جزو دانش‌آموزان مدرسه اکزاویر است و در The Last Stand می‌بینیم که سه سال بعد برای اولین با او ملاقات می‌کند. همچنین این سوال وجود دارد که چارلز چرا می‌تواند راه برود، در ابتدای Days of Future Past دیدیم که در ازای از دست دادن قدرت ماوراییش می‌تواند موقتاً روی پاهایش راه برود و با این حال در ملاقات 1986 می‌بینیم که قدرت‌هایش همچنان پا برجا هستند. اما بزرگترین سوال این است: با وجود اختلافاتی که چارلز و اریک در دهه  60، 70، 80 طی First Class، Days of Future Past و Apocalypse با یکدیگر داشتند، چگونه در 1986 به ملاقات این جهش‌یافته جوان رفتند؟

 

2- Fant4stic

 X-Men / Fant4stic / مردان ایکس

در سال 2015 و حال و هوای دنیای سینمایی مارول، این کمپانی تصمیم گرفت که با اضافه کردن چهار شگفت‌انگیز به دنیای ایکس دو طرف ترازو را متعادل کند. این ایده فوق‌العاده به نظر می‌رسید و حتی تریلر هم زیبا جلوه می‌کرد. اما محصول فاکس با زیبایی فرسنگ‌ها فاصله داشت. Fant4stic با %9 از Rotten Tomatoes پایین‌تر از Howard the Duck قرار گرفت و با بازخورد تندی از منتقدین و طرفداران «اولین خانواده مارول» روبرو شد. جاش ترانک، کارگردان فیلم، فاکس را مقصر شکست فیلم می‌دانست و فاکس هم کارگردان را! مسلما‌‌ً مشکلات زیادی در پشت صحنه وجود داشت و فیلم با فروشی کمتر از 200 میلیون دلار در سطح دنیا نابود شد.

کمی پس از اکران فیلم، فاکس ساخت دنباله Fant4stic که پیشاپیش برایش تاریخ اکران هم در نظر گرفته بود را کنسل کرد. عوض اکران در 2017 دومین فیلم فرنچایز به بادی فراموشی سپرده شد و نقشه انتقال «رید»، «سو»، «جانی» و «بن» به دنیای ایکس هم نقش بر آب شد. مارول تنها کسی نیست که دوست دارد این گند را فراموش کند.

 

1- ددپول اصلی

X-Men / Deadpool

فاکس طی سال‌ها بلای زیادی بر سر شخصیت‌هایش آورده است. «سایکلاپس»، «جین گری» و «آپوکالیپس» در دنیای ایکس ناامیدکننده بودند، اما به هیچ شخصیتی اندازه «وید ویلسون» در X-Men Origins توهین نشد. ابتدا یک بازیگر مناسب برای این نقش انتخاب و سپس هر المان مهمی از شخصیت ددپول که باعث محبوبیتش بود را حذف کردند. مزدور پرچانه‌ای که دهانش را دوخته‌اند؟ مگر داریم؟ قاعدتاً این موضوع اعتراض طرفداران و حتی خود رایان رینولد را به همراه داشت. با این حال پس از رایزنی‌های زیاد و چندین مرحله تست Deadpool در سال 2016 جانی دوباره گرفته و به یکی از کلیدهای موفقیت فاکس تبدیل شد. این رویکرد به ددپول بدون شک یکی از بدترین گناهان فاکس در فرنچایز مردان ایکس بوده و چیزی است که کمپانی ترجیح می‌دهد، فراموشش کند. حتی خود وید ویلسون هم سعی داشت در یکی از باحال‌ترین سکانس‌های بعد تیتراژ این لکه ننگ را از دامن فاکس پاک کند.

شما دوست دارید چه چیزی را از فیلم‌‎های مردان ایکس فاکس فراموش کنید؟ نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید.

 

 


ترتیب زمانی فیلم های ایکس من (X-Men)


اگر قصد تماشای فیلم های مردان ایکس را دارید، در ادامه قصد داریم ترتیب زمانی فیلم های ایکس من را در ویدیوی زیر برای شما نشان دهیم.

برای آگاهی از آخرین مقالات مجله پلازا در کانال تلگرام ما عضو شوید t.me/plazamag عضویت در کانال تلگرام
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha
XxX 22 فروردین 1398، 17:28

این فیلم ریبوت هم داره؟

محمدعلی 22 فروردین 1398، 17:43

ممنون از مطلب خوبتون

سعید 14 خرداد 1398، 04:34

مشکلت اینه فیلمارو درست ندیدی، قبول دارم خیلی سوتی های نمایشنامه ای مسخره دادن اوا تمام فیلما جریانشون قبل از تغییر تاریخ توسط لوگانه ، ینی بعد قسمت روزهای اینده و گذشته ، باید ایکس من اخر الزمان رو ببینی بعدشم ک قراره دارک فونیکس بیاد