خلاصه داستان بازی های مورتال کمبت ؛ نبرد تا آرماگدون

مجموعه بازی های مورتال کمبت توانسته‌اند در طول حدود سه دهه از زمانی که اولین بازی آن عرضه شده، داستان‌های جالبی را ارائه کنند. در این مطلب قصد داریم به صورت خلاصه، مروری بر داستان بازی های Mortal Kombat داشته باشیم.

بازی‌های مبارزه‌ای معمولا با داستان خود شناخته نمی‌شوند، اما Mortal Kombat یک استثنا است. حدود 27 سال از انتشار اولین بازی این مجموعه می‌گذرد و 10 عنوان اصلی و 3 بازی اسپین آف از آن ساخته شده است و این بازی‌ها برای کنسول‌های مختلفی پورت شده‌اند؛ بنابراین موارد زیادی برای توضیح داستان این مجموعه وجود دارند. Mortal Kombat 11 نیز در راه است و 3 اردیبهشت امسال برای پلی استیشن 4، ایکس باکس وان، نینتندو سوییچ و رایانه‌های شخصی عرضه می‌شود. برای اطلاع از موارد مختلف در مورد این بازی می‌توانید به مطلب مرتبط ما در این مورد مراجعه کنید. در ادامه با پلازامگ همراه باشید تا نگاهی خلاصه به داستان پر پیچ و خم این مجموعه داشته باشیم.

فهرست عناوین این مطلب:

  • مقدمه داستانی: محافظ قلمروی زمین
  • سال‌های آرکید: داستان مورتال کمبت 1، 2، 3 و 4
  • همکاری، فریب و قیامت: داستان Deception ،Deadly Alliance و Armageddon
  • بازگشت به گذشته: داستان ریبوت Mortal Kombat و Mortal Kombat X

 


مقدمه داستانی: محافظ قلمروی زمین


mortal kombat / مورتال کمبت

قبل از بیان هر چیز درمورد داستان بازی‌ها ابتدا باید با دنیای مورتال کمبت آشنا شویم. این دنیا از قلمروهای مختلف (Realm) تشکیل شده است. قلمروها چیزی مانند سیارات هستند اما به جای اینکه همه آن‌ها در یک فضا باشند، همگی در بعد مربوط به خود هستند. در بازی کلا 8 قلمرو وجود دارد، اما برای ساده‌سازی توضیح داستان، ما روی مهم‌ترین آن‌ها تمرکز می‌کنیم که عبارتند از:

زمین (Earthrealm): همان کره زمین خودمان.

دنیای بیرون (Outworld): یک قلمرو تقریبا متروک که به خاطر وجود فرمانروایانی مثل «اوناگا» (Onaga) و «شائوکان» (Shao Kahn)، همواره به فکر فتح قلمروهای دیگر است.

ادینیا (Edenia): یک قلمرو زیبا و سحرآمیز که فرمانروایی آن در ابتدا در دستان «کیتانا» (Kitana) و «سیندل» (Sindel) بود، تا زمانی که … در ادامه به آن می‌پردازیم.

ندررلم (Netherrealm): می‌توان از آن به عنوان جهنم یاد کرد. افرادی که کارهای بدی انجام می‌دهند و یا می‌میرند به آنجا فرستاده می‌شوند.

mortal kombat / مورتال کمبت

با اینکه هر یک از این قلمروها در بعد خود هستند، اما همواره در حال مبارزه با هم بوده و سعی در فتح یکدیگر دارند. مخصوصا دنیای بیرون همواره تلاش می‌کند تا دنیاهای دیگر را فتح کند.خدایان کهن که بر تمامی قلمروها فرمانروایی می‌کنند، اصلا از این امر راضی نبودند و بنابراین، مورتال کمبت را به وجود آوردند. مورتال کمبت یک تورنمنت هنرهای رزمی است که قوی‌ترین مبارزان هر دنیا با هم مبارزه می‌کنند تا از مورد حمله واقع شدن قلمروی خود جلوگیری کنند.

طبق قوانین مورتال کمبت، قبل از اینکه یک قلمرو مورد حمله واقع شده و فتح شود، قلمروی مهاجم باید 10 بار پشت سر هم قلمروی مدافع را شکست دهد. این در حالی است که تورنمنت مورتال کمبت هر نسل برگزار می‌شود.

قلمرو ادینیا در ده تورنمنت، پشت سر هم از دنیای بیرون شکست خورد و همین امر باعث ترکیب این دو دنیا شد. حاصل این ترکیب، ازدواج ملکه ادینیا یعنی سیندل با فرمانروای دنیای بیرون یعندی شائوکان بود. سیندل شائوکان را راضی کرد تا دخترش کیتانا را از بین نبرد، بنابراین کیتانا به عنوان یکی از محافظ‌های سلطنتی شائوکان به زندگی خود ادامه داد.

mortal kombat / مورتال کمبت

سیندل که به خاطر ازدواج با شائوکان بسیار ناراحت بود و زجر می‌کشید، خودکشی کرد. البته او با این کارش حفاظی را در قلمروی زمین که هدف بعدی شائوکان بود، قرار داد که مانع از قدم گذاشتن او به روی زمین می‌شد.

 


سال‌های آرکید: داستان مورتال کمبت 1، 2، 3 و 4


اینجا است که داستان Mortal Kombat آغاز می‌شود. شائوکان با استفاده از جادوگر دنیای بیرون، یعنی «شنگ سونگ» (Shang Tsung) تورنمنت مورتال کمبت را علیه زمین آغاز می‌کند. جنگجویان زمین به رهبری خدای رعد یعنی «رایدن» (Raiden) و با قهرمانی راهب شائولین، یعنی «کونگ لائو» (Kung Lao)، در تورنمنت پیروز می‌شوند که کونگ لائو در نهایت اجازه می‌دهد شنگ سونگ زنده بماند.

mortal kombat / مورتال کمبت

زمانی که شنگ سونگ برای تورنمنت دوم بازمی‌گردد، یک سلاح مخفی هم به همراه خود می‌آورد. پرنس «شوکان» (Shokan) یعنی «گورو» (Goro) کونگ لائو را شکست می‌دهد و دنیای بیرون با کمک او به 9 برد پیاپی در تورنمنت‌های مورتال کمبت می‌رسد. با این ماجراها به وقایع اصلی Mortal Kombat 1 و تورنمنت دهم می‌رسیم که در آن جنگجویان زمین به رهبری رایدن و با قهرمانی «لیو کانگ» (Liu Kang) برنده تورنمنت می‌شوند و لیو کانگ در انتها اجازه می‌دهد شنگ سونگ زنده بماند.

شنگ سونگ از شائوکان طلب بخشش می‌کند و با طراحی نقشه‌ای جدید، جنگجویان زمین را برای برگزاری یک تورنمنت مورتال کمبت که توسط خدایان کهن تایید نشده است، به دنیای بیرون می‌کشاند که در آنجا خود شائوکان می‌تواند با آن‌ها روبه‌رو شود. در اینجا است که وقایع Mortal Kombat 2 به وقوع می‌پیوندد و جنگجویان زمین به رهبری رایدن و قهرمانی راهب شائولین، یعنی لیو کانگ پیروز تورنمنت می‌شوند و شنگ سونگ و شائوکان را شکست می‌دهند.

mortal kombat 2 / مورتال کمبت 2

در Mortal Kombat 3 شائوکان دیگر تحمل این قوانین مورتال کمبت را ندارد و نقشه جدیدی طراحی می‌کند که دیگر نیازی به بردن تورنمنت هنرهای رزمی نیست. او به کاهن‌های خود به رهبری شنگ سونگ، دستور می‌دهد تا سیندل را در قلمروی زمین زنده کنند تا این کار به او اجازه بدهد وارد قلمرو زمین شده و با کمک سیندل که با شستشوی مغزی باور دارد همسر باوفای شائوکان است، به زمین حمله کند.

اما در داستانی مشابه، جنگجویان زمین به رهبری رایدن و قهرمانی لیو کانگ، شائوکان را شکست داده و نه تنها زمین را نجات می‌دهند، بلکه ادینیا را نیز از دست شائوکان آزاد می‌کنند.

mortal kombat 3 / مورتال کمبت 3

در اینجا تمرکزمان را از شنگ سونگ و شائوکان دور کرده و روی دو نقش منفی جدید یا در واقع، نقش منفی قدیمی تمرکز می‌کنیم که به مدت میلیون‌ها سال در سایه‌ها در حال برنامه‌ریزی برای بازگشت بودند: خدای کهن برافتاده «شیناک» (Shinnok) و جادوگر شیطانی، «کوان چی» (Quan Chi).

اولین تلاش شیناک برای حمله به زمین با شکست او توسط رایدن و خدایان دیگر پایان پذیرفته بود و او به ندررلم تبعید شد تا بقیه عمر خود را در جهنم سپری کند. با گذشت سالیان، شیناک توانست فرمانروای ندررلم شود و با کوان چی توافق کرد تا به او برای فرار از زندان جهنمی و بازگشت به جایگاهش کمک کند.

mortal kombat 4 / مورتال کمبت 4

و اینگونه است که Mortal Kombat 4 آغاز می‌شود و شیناک وارد ادینیا شده و سیندل و کیتانا را می‌رباید و شروع به حمله به زمین و بهشت می‌کند. احتمالا می‌توانید حدس بزنید که نتیجه کار چه می‌شود. جنگجویان زمین به رهبری رایدن و با قهرمانی راهب شائولین لیو کانگ، بر شیناک غلبه کرده و دوباره او را به همراه کوان چی به ندررلم تبعید می‌کنند.

 


همکاری، فریب و قیامت: داستان Deception ،Deadly Alliance و Armageddon


mortal kombat deadly alliance / مورتال کمبت

در ادامه به صورت خلاصه به داستان این سه بازی می‌پردازیم. شنگ سونگ و کوان چی در صحنه ابتدایی بازی Deadly Alliance لیو کانگ را که شخصیت اصلی بازی‌های قبلی بود، به قتل می‌رسانند. «اوناگا پادشاه اژدها» (Onaga the Dragon King) به خاطر تلاش‌های اشتباه مبارزی به نام «شوجینکو» (Shujinko) بازمی‌گردد. رایدن خودش را برای غلبه بر اوناگا فدا می‌کند، اما دوباره به صورت آلوده باز می‌گردد و حاضر است هر کاری را برای نجات زمین انجام دهد؛ لیو کانگ تبدیل به زامبی می‌شود؛ شوجینکو اوناگا را با استفاده از جذب قدرت تمام مبارزان، شکست می‌دهد و سپس تمام مبارزان در نبرد آرماگدون به جنگ می‌پردازند که همه به جز رایدن و شائوکان می‌میرند.

mortal kombat armageddon / مورتال کمبت

 


بازگشت به گذشته: داستان ریبوت Mortal Kombat و Mortal Kombat X


اینجا است که همه چیز به هم می‌ریزد. همه ماجراهایی که تعریف کردیم را فراموش کنید چون رایدن در آخرین لحظه‌های زندگی خود ما را به زمان آغاز وقایع Mortal Kombat 1 می‌فرستد. اینجا است که بازی Mortal Kombat 9 آغاز می‌شود و رایدن تنها یک سرنخ از نحوه متوقف کردن آرماگدون خط زمانی قبلی دارد: «او باید ببرد».

بسیاری از قسمت‌های Mortal Kombat 9 درست مانند مورتال کمبت 1، 2 و 3 رخ می‌دهد. لیو کانگ دو تورنمنت اول را می‌برد اما این بار کونگ لائو توسط شائوکان در تورنمنت دوم کشته می‌شود. سیندل هنوز هم زنده می‌شود و شائوکان و نیروهای او دوباره به زمین حمله می‌کنند. اما در تلاش رایدن برای انجام کاری برای تغییر سرنوشت آخرالزمانی دنیا، او به صورت ناخواسته بسیاری از یاران خود را به مرگشان می‌فرستد.

mortal kombat 2011 / مورتال کمبت

تمامی این اتفاقات باعث می‌شود صبر لیو کانگ سرریز شده و زمانی که وقت آن می‌رسد تا طبق نقشه رایدن اجازه دهند تا شائوکان قلمروها را ترکیب کند، لیو کانگ با رایدن مخالفت کرده و در نهایت، رایدن قوی‌ترین جنگجوی زمین را می‌کشد. بعدا معلوم می‌شود که این کار چندان هم بد نبوده و زمانی که شائوکان وارد قلمرو زمین می‌شود، خدایان کهن بالاخره مجبور می‌شوند وارد عمل شده و قدرت خود را در اختیار رایدن قرار بدهند. رایدن هم از این فرصت استفاده کرده و شائوکان را از بین می‌برد.

در ادامه طی Mortal Kombat X شیناک نقشه خود از مورتال کمبت 4 را اجرا می‌کند اما این بار توسط جنگجوی برتر جدید زمین یعنی «جانی کیج» (Johnny Cage) شکست خورده و به درون گردنبند جادوییش حبس می‌شود. 20 سال می‌گذرد و وظیفه دفاع از زمین بر عهده جنگجویان جدیدی است: «کسی کیج» (Cassie Cage) دختر جانی کیج و «سونیا بلید» (Sonya Blade)، «جکی بریگز» (Jacqui Briggs) دختر «جکس» (Jax)، «کونگ جین» (Kung Jin) پسرعموی «کونگ لائو» و «تاکدا» (Takeda) شاگرد «هانزو هاساشی» (Hanzo Hasashi) یا همان اسکورپیون خودمان.

mortal kombat / مورتال کمبت

در طی وقایع Mortal Kombat X کوان چی نیروهای مبارز خود را آزاد می‌کند تا گردنبند شیناک را به دست آورده و او را دوباره آزاد کند. او موفق به انجام این کار می‌شود اما بعدا توسط اسکورپیون که سال‌ها به دنبال انتقامش بود، کشته می‌شود. شیناک جانی و سونیا را برای جلوگیری از اتفاقات پیشین می‌رباید و وارد تالار «جینسی» (Jinsei) می‌شود که در واقع نیروی حیات قلمرو زمین آنجا است. شیناک آن را آلوده کرده و خودش را به یک خدای قدرتمند تبدیل می‌کند.

اکنون سرنوشت زمین در دستان کسی کیج است که با شیناک مبارزه کرده و به کمک نیرویی که از پدرش به ارث رسیده، بر او غلبه می‌کند. رایدن با وضعیتی درمانده به تالار جینسی می‌آید و آن را تمیز کرده و قدرت‌های شیناک را از او می‌گیرد. بازی در اینجا تمام می‌شود اما پس از نمایش فهرست سازندگان بازی، شاهد ادامه ماجرا هستیم. تمامی آن نیروهای شیطانی که رایدن پاکسازی کرده بود باید به جایی می‌رفت و در اینجا شاهد رایدنی با چشمان قرمز هستیم که دوباره آلوده شده و حاضر است برای نجات زمین هر کاری را به هر قیمتی انجام دهد. در پایان بازی می‌بینیم که او ارواح لیو کانگ و کیتانا را که به نظر می‌رسد فرمانروایان جدید ندررلم هستند، تهدید می‌کند و سر جدا شده اما زنده شیناک را جلوی آن‌ها می‌اندازد.

mortal kombat 11 / مورتال کمبت 11

این خلاصه‌ای از ماجراهای بازی‌های مورتال کمبت تاکنون بود و برای ادامه آن باید منتظر Mortal Kombat 11 باشیم. در بخش نظرات می‌توانید نظر خود را در مورد داستان این بازی با ما درمیان بگذارید.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha
مارادونا 28 فروردین 1398، 17:58

بسیار عالی