بهترین بازی های اندروید و آیفون (هفته منتهی به 23 فروردین 98)

Pet Rescue Puzzle Saga

بازی موبایل Pet Rescue Puzzle SagaPet Rescue Puzzle Saga یکی از هوشمندانه‌ترین بازی‌های موبایلی چند ماه اخیر است که سلول‌های خاکستری مغز شما را حسابی به‌کار می‌گیرد. شاید ایده‌ای که بازی از آن استفاده می‌کند زیاد بکر و جدید نباشد، اما به جرئت می‌توان گفت که اگر شروع به بازی کردن کنید، به سختی می‌توانید از آن دست بکشید.

همانطور که از نام بازی مشخص است، در Pet Rescue Puzzle Saga هدف اصلی شما آزاد کردن حیوانات کوچک است. مانند اکثر بازی‌های شناخته شده کمپانی کینگ، این بازی هم دارای سبک جورچین است؛ یعنی باید در هر مرحله، شکل‌های هم‌رنگ را کنار هم قرار دهید تا از بین بروند. مراحل بازی تنوع خوبی دارند و کارها مختلفی را از بازیکنان می‌خواهند، اما در تمام آنها کنار هم قرار دادن شکل‌های رنگی تنها کاری است که باید انجام دهید تا مرحله را پشت سر بگذارید.

با پیشروی در بازی، شما صاحب قدرت‌های جدیدی می‌شوید که در ادامه راه به دردتان می‌خورند. وقتی بازی یک مکانیزم جدید را معرفی می‌کند، به اندازه کافی زمان در اختیارتان می‌گذارد تا آن را امتحان کنید و نحوه استفاده‌اش را به خوبی یاد بگیرید. به این ترتیب جلو رفتن در بازی و یادگیری مکانیزم‌های مختلف حس خوبی از پیشرفت و کسب تجربه را به بازیکن‌ها منتقل می‌کند و این چیزی است که کمپانی کینگ در خلق آن تبحر خاصی دارد.

بازی موبایل Pet Rescue Puzzle Saga چیز زیادی به سبک جورچین اضافه نمی‌کند، اما باعث می‌شود تا به زوایای جدیدی از این ژانر دوست‌داشتنی و سرگرم‌کننده بنگرید. کینگ یک بار دیگر ثابت کرد که با هر بازی جدیدش می‌تواند بازیکن‌ها را سورپرایز کند. Pet Rescue Puzzle Saga از آن بازی‌هایی است که در کمتر از نیم ساعت معتادش می‌شوید و همین کافی است تا آن را یک بازی موبایل موفق بنامیم.

 

Monsters with Attitude

بازی موبایل Monsters with Attitude

یکی از ویژگی‌های بد اکثر بازی‌های رایگان (Free-to-Play) این است که شما را مجبور می‌کنند تا با خریداری آیتم‌ها و چیزهای مختلف، قدرت بیشتری در بازی به دست بیاورید و قوی‌تر شوید. این نه‌تنها شبیه سوءاستفاده از گیمرهاست، بلکه باعث می‌شود آنها بتوانند به‌نوعی تقلب کنند و با خرید آیتم‌های قدرتمند، حریفان خود را شکست دهند. Monsters with Attitude نیز یکی از همین بازی‌های رایگان است، اما آنقدر جذاب و سرگرم‌کننده طراحی شده، که به شخصه می‌توانم پرداخت‌های درون‌برنامه‌ای بازی را نادیده بگیرم و آن را یک عنوان باکیفیت و خوب بنامم.

Monsters with Attitude یک بازی موبایل چند نفره است که در آن حداکثر هشت بازیکن می‌توانند کنترل غول‌های بزرگ را بر عهده بگیرند و به تخریب محیط‌های بازی بپردازند. هدف اصلی در این بازی تبدیل شدن به خرابکارترین بازیکن است و میزان خرابکاری شما نیز با امتیازاتی مشخص می‌شود که در ازای تخریب محیط‌ها به دست می‌آورید. البته به همین راحتی هم نیست که هیولای خود را به در و دیوار بکوبید و امتیاز به‌دست بیاورید؛ غول‌ها در ابتدای مرحله کوچک هستند و فقط می‌توانند چیزهایی مثل حفاظ‌ها، پنل‌های خورشیدی و غیره را تخریب کنند. با خراب کردن این اشیاء آنها بزرگتر می‌شوند و توانایی نابود کردن وسایل نقلیه، درخت‌ها و ساختمان‌ها را پیدا می‌کنند. زمانی که غول شما از سایر بازیکن‌ها بزرگتر باشد، می‌توانید به آنها حمله کرده و امتیازات‌شان را تصاحب کنید که این یکی از تاکتیک‌های اصلی برای پیروز شدن در بازی است.

در بازی موبایل Monsters with Attitude هر هیولا قدرت مخصوص به خودش را دارد که می‌تواند از آن برای برتری بر سایر رقبا استفاده کند. همچنین پاور-آپ‌های ویژه‌ای در سرتاسر نقشه بازی یافت می‌شوند که بازیکن‌ها می‌توانند با استفاده از آنها به نیروی جدیدی مجهز شوند. همان‌طور که در بالا هم اشاره شد، در بازی شاهد پرداخت‌های درون‌برنامه‌ای هستیم که از این طریق می‌توان قدرت‌های جدیدی برای هیولاها خرید و آیتم‌های مختلف را آزاد کرد.

در مجموع اگر به بازی‌های چند نفره روی موبایل علاقه دارید Monsters with Attitude یک تجربه رقابتی جذاب و تاکتیکی را ارائه می‌کند که می‌تواند ساعت‌های زیادی سرگرم‌تان کند.

 

Dungeon Warfare 2

بازی موبایل Dungeon Warfare 2سبک دفاع از قلعه نمایندگان قدرتمندی روی گوشی‌های هوشمند دارد و یکی از جدیدترین نمونه‌های این ژانر بازی Dungeon Warfare است که اگرچه دو سال پیش عرضه شد، اما هنوز ارزش تجربه کردن را دارد. حالا شماره دوم این بازی که سال گذشته برای رایانه‌های شخصی منتشر شده بود، اکنون روی پلتفرم موبایل نیز ارائه شده و مانند نسخه پیشین، مراحل متنوع و چالش‌برانگیز، ماموریت‌هایی که به راحتی قابل انجام نیستند و ارزش تکرار بالایی دارند را ارائه می‌کند. Dungeon Warfare 2 به‌عنوان یک بازی موبایل دفاع از قلعه، تنوع استراتژی‌های زیادی در هر مرحله دارد و این باعث می‌شود که بازی تا انتها خسته‌کننده نشود.

هر کدام از مراحل بازی با دیگری متفاوت است و باید استراتژی‌های مختلفی را برای پیروزی در هر مرحله به کار گرفت. ممکن است یکی از مراحل دارای خطرات محیطی مثل دره‌ها، رودخانه‌ها و مواد مذاب آتشفشانی باشد و در مرحله دیگر شاهد دیوارهای بلند باشیم. این مراحل هم از نظر طراحی و هم از نظر شکل و ظاهر با هم فرق می‌کنند؛ جنگل‌ها، غارها، معادن و صحراها از جمله محیط‌های بازی هستند که تنوع بصری خاصی را به Dungeon Warfare 2 بخشیده‌اند.

اما از ظاهر و گرافیک بازی که بگذریم، این گیم‌پلی جذاب آن است که ارزشش را بالا می‌برد. برخلاف سایر بازی‌های این سبک مانند Kingdom Rush که مکان قرارگیری قلعه‌ها از قبل مشخص است، Dungeon Warfare 2 دست بازیکن‌ها را در این امر باز می‌گذارد و به‌جای آن، در اکثر مراحل بازی، یک یا چند راه عبور برای دشمنان مشخص می‌کند. تله‌هایی که می‌توانید برای نابود کردن دشمنان استفاده کنید دو نوع هستند؛ بعضی از آنها مانند شعله‌افکن، تیرهای چوبی و تبرهای معلق، روی دیوارها نصب می‌شوند و برخی دیگر مانند میخ‌ها و چاله‌های لجن (!) روی زمین قرار می‌گیرند. برای آنکه بتوانید یک مرحله را پشت سر بگذارید باید از ترکیب این تله‌ها با یکدیگر استفاده کنید.

Dungeon Warfare 2 یکی از بهترین بازی‌های دفاع از قلعه روی موبایل است که ذهن شما را برای به‌کارگیری استراتژی‌های مختلف به چالش می‌کشد و بیشتر از آنچه که فکرش را می‌کنید، سرگرمتان می‌کند.

 

Stone

بازی موبایل Stone

بازی‌های ماجراجویی گاهی بیش از حد پیچیده می‌شوند و مثلا ممکن است از بازیکن بخواهند یک زبان کاملا جدید را یاد بگیرد تا بتواند مراحل را پشت سر بگذارد. Stone جزو این دسته از بازی‌ها نیست و به‌جای آنکه منطق عجیب و غریبی ارائه کند، تمرکزش را روی روایت داستانش گذاشته است. خبری از ترکیب آیتم‌ها و استفاده از وسایل کوله‌پشتی برای حل کردن معماها نیست، بلکه در Stone شما درباره شخصیت‌ها اطلاعات کسب می‌کنید و هر لحظه چیزهای بیشتری درباره‌شان می‌فهمید.

در بازی شما هدایت یک خرس کوالا به نام Stone را به عهده دارید که علاقه خاصی هم به استعمال ماریجوانا دارد! او یک روز از خواب بیدار می‌شود و می‌بیند که آپارتمانش بهم ریخته و نامزدش دزدیده شده است. بنابراین تصمیم می‌گیرد که این معمای عجیب را حل کند و عشقش را نجات دهد، اما او دقیقا به یاد ندارد که در شب گذشته چه اتفاقاتی رخ داده‌اند، به همین خاطر باید شخصیت‌های مختلف را ملاقات کند و اطلاعاتی که از آنها به دست می‌آورد را کنار هم بگذارد. شخصیت‌های بازی حیوانات بامزه‌ای هستند (حتی تمساح‌ها هم بامزه طراحی شده‌اند) اما محیط‌ها و به طور کلی اتمسفر بازی عجیب و اسرارآمیز به‌نظر می‌رسد.

گیم‌پلی این بازی موبایل به‌ ساده‌ترین شکل ممکن طراحی شده است. شما با استفاده از دو جوی‌استیک مجازی که در دو طرف صفحه قرار گرفته‌اند می‌توانید به اطراف حرکت کنید و سپس با لمس صفحه، با افراد و اشیاء ارتباط برقرار کنید. البته این ساده بودن گیم‌پلی بازی با توجه به داستان-محور بودن آن چیز بدی نیست. البته این ریسک را هم به وجود می‌آورد که اگر قصه بازی نتواند شما را جذب کند، همه چیز خسته‌کننده خواهد شد. با این حال، همانطور که گفتیم Stone از داستان خوبی بهره می‌برد و حتی می‌توان گفت که یادآور فیلم‌های مستقل است. حتی شاید شما را به یاد فیلم‌های کمدی معروفی مانند The Big Lebowski نیز بیاندازد.

Stone یک بازی موبایل ماجراجویی با قواعد مخصوص به خودش است. اگر به  دنبال یک تجربه آرام، عمیق و جذاب هستید از این بازی خوشتان خواهد آمد.

 

OCO

بازی موبایل OCOOCO یک بازی موبایل پازلی ریتمیک و ساده است که در آن هدایت یک نقطه را برعهده می‌گیرید و باید سایر نقاط موجود در صفحه را جمع‌آوری کنید. نقطه شما همیشه به دور سکوهای دایره‌ای هر مرحله در حال چرخش است و زمانی که به یک دیوار یا مانع برخورد کند، جهت چرخش آن برعکس می‌شود. شما با لمس کردن صفحه می‌توانید از روی موانع بپرید و باید با این روش سایر نقطه‌ها را بگیرید. البته توضیح دادن مکانیزم گیم‌پلی بازی کمی دشوار است، به همین خاطر پیشنهاد می‌کنیم که حتما ویدیوی زیر را تماشا کنید. اما ویژگی عالی بازی این است که موسیقی آن با گیم‌پلی در ارتباط است و هر عملی که شما در بازی انجام می‌دهید، تغییرات محسوسی را در آهنگ زمینه به‌وجود می‌آورد. پیشنهاد می‌کنیم برای آنکه از OCO لذت بیشتری ببرید حتما آن را با هدفون تجربه کنید.

بازی موبایل OCO بازی بسیار جذابی است که دل کندن از آن برایتان راحت نخواهد بود. مراحل بازی بسیار کوتاه هستند و هر کدام ریتم مخصوص خودشان را دارند. البته یکی از نکات ناخوشایند بازی این است که گاهی مجبور می‌شوید مراحل را تکرار کنید تا امتیاز کامل بگیرید و سپس بتوانید مراحل بعدی را تجربه کنید. OCO از آن بازی‌هایی است که مغزتان را به‌کار می‌گیرد و با استایل مینیمال و جلوه‌های صوتی شنیدنی‌اش کاری می‌کند که معتادش شوید.

 


بهترین بازی اندروید : Rush Rally 3


بازی موبایل Rush Rally 3بازی‌های رالی معمولا در مقایسه با ریسینگ‌های آرکید چالش‌های سخت‌تری دارند. در این بازی‌ها یک اشتباه کوچک می‌‌تواند شما را به وسط دیوار یا تنه درخت بفرستد یا باعث شود که به داخل دره سقوط کنید. همین تعادل بین موفقیت و شکست است که بازی‌های رالی و Rush Rally 3 را جذاب می‌کند. این بازی دارای حالت‌های مختلف مسابقه دادن است، اما جذاب‌ترین قسمت آن، بخش Career است که مهارت‌تان را حسابی به چالش می‌کشد.

لازم به توضیح نیست که در یک بازی مسابقه‌ای باید چه کار کنید؛ اما اگر با این بازی‌ها آشنایی چندانی ندارید، راهنمایی ما به شما فقط یک جمله است: تا می‌توانید گاز بدهید. برای رسیدن به سرعت بیشتر باید روی کنترل ماشین دقت زیادی به خرج دهید. بازی دارای دوربین‌های مختلفی نیز هست (نمای بالا، داخل کابین و پشت ماشین) که این موضوع کمک می‌کند تا به‌صورتی که راحت‌تر هستید، اتومبیل‌تان را برانید.

در بخش Career ابتدا باید یک اتومبیل بخرید و سپس در لیگ رانندگی شرکت کنید. حالت‌های دیگری نیز وجود دارند که در آنها می‌توانید با رقیبانی که توسط هوش مصنوعی و یا سایر بازیکن‌های آنلاین کنترل می‌شوند، مسابقه دهید. اگر می‌خواهید وارد بازی شوید و در همان یک ساعت اول به قهرمانی برسید، بهتر است دنبال یک ریسینگ دیگر باشید؛ در Rush Rally 3 لحظات بسیار مفرحی را تجربه می‌کنید، اما برنده شدن شما به خودتان بستگی دارد. این بازی نه مثل آرکید‌های دیوانه‌واری مثل Ridge Racer است و نه خشکی بازی‌هایی مانند Real Racing 3 را دارد. Rush Rally 3 دقیقا چیزی بین این دو است.

بازی موبایل Rush Rally 3 به‌خوبی پیشرفت این مجموعه را نشان می‌دهد و ثابت می‌کند که بازی‌های مسابقه‌ای رالی می‌توانند روی گوشی‌ها نیز جذابیت زیادی داشته باشند.

 


بهترین بازی آیفون : Photographs


بازی موبایل Photographsیک حسی در من اجازه نمی‌دهد که درباره بازی Photographs چیز زیادی بگویم. در شرایط عادی باید یک نقد کوتاه معمولی از بازی را در این بخش بنویسم، اما موضوع این است که هیچ چیز در مورد Photographs معمولی نیست. بازی ترکیب فوق‌العاده‌ای از داستان‌گویی و حل معما است؛ به شکلی که نمونه‌اش را قبلا در کمتر عنوانی دیده‌ایم. در عین حال که ویژگی‌های زیادی از بازی‌های دیگر را در Photographs می‌بینیم، اما این بازی شبیه هیچ‌یک از آنها نیست. در برخی لحظات، بازی شبیه عناوین پازلی است، کمی بعد مانند بازی‌های اشیاء پنهان باید در میان پیکسل‌های صفحه به دنبال یک آیتم به‌دردبخور بگردید و گاهی هم بازی شبیه عناوین ماجراجویی می‌شود. به طور خلاصه، Photographs یکی از زیباترین و عجیب‌ترین بازی‌هایی است که طی چند سال اخیر تجربه کرده‌ام.

بازی دارای پنج داستان مختلف و مستقل است که به پایان رساندن هر کدام حدود نیم ساعت زمان می‌برد. این داستان‌ها به نوعی با یکدیگر ارتباط دارند و هر کدام‌شان را باید با تصمیمات و تراژدی‌هایی که مقابل‌تان می‌گذارند به اتمام برسانید. وقتی هر پنج داستان را تمام کنید، حقیقت ماجرا برای شما آشکار می‌شود و با چیزی غیرمنتظره مواجه خواهید شد.

در مورد داستان و گیم‌پلی بازی توضیح زیادی نمی‌دهم، چون بی‌فایده است و تا خودتان تجربه‌اش نکنید متوجه حرف‌هایم نخواهید شد. Photographs یک بازی باشکوه درباره عشق، شکست و قربانی کردن است. می‌توانید این عنوان را اولین بازی در سبک پسا-واقعیت بنامید، اما احتمالا این کار چندان معمول و معقول نباشد. اجازه بدهید Photographs را همان‌طور که هست بپذیریم؛ یک تجربه دیجیتالی که آینه‌ای را در مقابل‌تان قرار می‌دهد و از شما می‌خواهد تا در آن نگاه کنید و زندگی‌تان را از زاویه متفاوتی ببینید. لطفا این بازی را تجربه کنید.

صفحه 1 صفحه 2
اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha