چهار روش برای ریست کردن ویندوز لپ تاپ یا کامپیوتر

ریست فکتوری ویندوز (بازگشت به تنظمات کارخانه‌ای) می‌تواند بسیاری از مشکلات رایانه را برطرف کند. اگر کامپیوتر یا لپ تاپ شما خیلی کندتر از قبل است، ریست کردن کامپیوتر راحت‌ترین راه حل برای مشکل شماست.

اگر کامپیوتر شما به دلایل نرم‌افزاری کند شده است، می‌توانید آن را ریست کنید. بسته به نصب و نسخه ویندوزی که نصب کرده‌اید، چندین راه مختلف برای ریست کردن ویندوز لپ تاپ یا کامپیوتر رومیزی در اختیار دارید. ما در ادامه نحوه ریست فکتوری ویندوز به راحت‌ترین شکل ممکن را به شما نشان خواهیم داد.

قبل از استفاده از گزینه‌های زیر، بهتر است که اطمینان حاصل کنید که اخیراً از فایل‌های خود بکاپ تهیه کرده و آن را در جایی مطمئن ذخیره کرده‌اید. اجرای یک ریست فکتوری ویندوز تمامی فایل‌ها و نرم افزارهای نصب شده شما را حذف خواهد کرد. پس اگر نمی‌خواهید چیزی را به حال خود رها کنید، این کار را انجام دهید.

ریست فکتوری ویندوز 10 / reset windows

 


چگونه کامپیوتر را ریست کنیم


 

1. استفاده از گزینه داخلی ریست فکتوری ویندوز 10

فرآیند ریست فکتوری ویندوز زمانی فرآیندی ناخوشایند و ناجور بود، اما مایکروسافت در ویندوز 8 راهی بسیار آسان‌تر را برای این کار معرفی کرد. همچنین این روش را در ویندوز 10 نیز گنجانده است و یکی از بهترین راه‌ها برای ریست کردن کامپیوتر برای بیشتر مردم است.

برای دسترسی به آن، به مسیر Settings > Update & Security > Recovery بروید. تیتری با مضمون Reset this PC خواهید دید؛ بر روی دکمه Get started که در زیر این تیتر قرار دارد کلیک کنید.

ریست فکتوری ویندوز 10

 

ریست یا ریفرش؟

شما دو گزینه برای انتخاب در اختیار خواهید داشت: Keep my files یا Remove everything. اولین گزینه تنظیمات شما را به حالت پیش فرض برمی‌گرداند و همه اپلیکیشن های شما را حذف میکند (مثل مرورگرها، مایکروسافت آفیس و بازی‌ها)، اما اطلاعات شما را حفظ می‌کند. دومین گزینه همانطور که از نامش مشخص است، همه چیز را حذف می‌کند (اپلیکیشن‌ها، بازی‌ها، اطلاعات و فایل‌ها) و به تنظیمات پیش فرض کارخانه‌ای برمی‌گرداند.

اگرچه گزینه Keep my files اطلاعاتتان را حفظ می‌کند، اما بهتر است که قبل از استفاده از آن، بکاپی تهیه کنید تا در صورتی که اشتباهی رخ داد قادر به بازگردانی اطلاعات خود باشید.

چگونه کامپیوتر را ریست کنیم

اگر Remove everything را انتخاب کردید، ویندوز از شما می‌پرسد که آیا می‌خواهید درایو را پاک کنید یا فقط می‌خواهید فایل‌هایتان را حذف کنید. انتخاب Remove files and clean the drive به صورت ایمن، درایو را پاک می‌کند، پس این کار برای بازگردانی اطلاعات، سخت‌تر است (این فرآیند کمی زمان‌‌بر است). اگر به هر دلیلی می‌خواهید از شر کامپیوترتان خلاص شوید، بهتر است که این گزینه را انتخاب کنید. اگر می‌خواهید کامپیوترتان را نگه دارید Just remove my files گزینه مناسبی است.

وگرنه، اگر گزینه Keep my files را انتخاب کنید، لیستی از اپلیکیشن‌هایی را خواهید دید که بعد از ریست کردن ویندوز حذف می‌شوند. ویندوز این را برای شما در دسکتاپتان (میزکارتان) ذخیره خواهد کرد و بعد از ریست می‌توانید به خاطر بیاورید که به چه چیزهایی برای نصب مجدد نیاز دارید.

سرانجام، عملیات را با کلیک بر روی Reset تأیید کنید و صبر کنید تا فرآیند تکمیل شود. اگر در حال ریست کردن ویندوز لپ تاپی هستید، مطمئن شوید که لپ تاپتان به برق متصل است و بین فرآیند ریست با کمبود شارژ مواجه نمی‌شود زیرا مجبور می‌شوید تمام مراحل فوق را دوباره و از اول انجام بدهید.

 

2. استفاده از گزینه Fresh Start در ویندوز 10

در به روز رسانی Creators Update ویندوز 10، مایکروسافت گزینه جدیدی را به ریست کردن کامپیوتر اضافه کرد. این گزینه بسیار شبیه به گزینه بالاست اما تعدادی تفاوت‌های کوچکی دارد که باعث می‌شود ارزش یک بار نگاه کردن را داشته باشد.

در صفحه Settings > Update & Security > Recovery ، بر روی لینکی که دارای نوشته Learn how to start fresh with a clean installation of Windows (بیاموزیم که چطور شروعی تازه با یک نصب تمیز ویندوز داشته باشیم) در پایین صفحه قرار دارد کلیک کنید. با کلیک بر روی این لینک پنجره Windows Defender Security Center با گزینه شروع تازه (Fresh Start) باز خواهد شد. بر روی Get started کلیک کنید تا فرآیند شروع شود.

ریست کردن کامپیوتر

در مقایسه با اولین روش، روش شروع تازه (Fresh Start) دارای تفاوت‌های زیر است:

  • شروع تازه همیشه فایل‌های شخصیتان را حفظ می‌کند، بدون هیچ گزینه‌ای برای حذفشان همانند روش اول.
  • شروع تازه، آخرین نسخه از ویندوز 10 را دانلود می‌کند، در حالی که روش استاندارد ریست از اطلاعات ریکاوری موجود در درایو هارد دیسک شما استفاده می‌کند. این اطلاعات توسط سازنده کامپیوترتان تهیه شده است یا اگر خودتان ویندوز را نصب کرده‌اید، در پوشه Recovery در مسیر C:\Recovery محافظت می‌شوند.
    • به خاطر این، شروع تازه از پر شدن منابع کامپیوتر جلوگیری می‌کند به این صورت که تمام اپلیکیشن‌های غیر استاندارد ویندوز را حذف می‌کند که شامل اپلیکیشن‌های غیرضروری که توسط سازنده نصب شده‌اند (Bloatware) نیز می‌شود.
  • سرانجام، شروع تازه بعضی از تنظیمات ویندوز را حفظ می‌کند اما مشخص نیست که کدامشان را نگه می‌دارد. روش اول ریست کردن ویندوز هیچ کدام از تنظیمات ویندوز را حفظ نمی‌کند.

به طور خلاصه، شروع تازه (Fresh Start) یک کپی از آخرین نسخه ویندوز 10 را دانلود می‌کند، فایل‌ها و برخی از تنظیماتتان را حفظ می‌کند و هیچ اپلیکیشن اضافه‌ای را به جز اپ‌های ویندوز استور نگه نمی‌دارد. در عوض، روش استاندارد ریست فکتوری ویندوز به شما اجازه می‌دهد انتخاب کنید که آیا می‌خواهید فایل‌هایتان را نگه دارید یا نه، هیچ کدام از تنظیمات را حفظ نمی‌کند و ویندوز و اپلیکیشن‌ها را بر اساس پارتیشن ریکاوری موجود در کامپیوترتان مجدداً نصب می‌کند.

 

3. نصب کردن مجدد ویندوز با استفاده از رسانه نصب ویندوز (Windows Installation Media)

اگر از ویندوز 8 یا 10 استفاده نمی‌کنید یا به هر دلیلی نمی‌خواهید از روش‌های مناسب بالا استفاده کنید، همیشه می‌توانید ویندوز را با استفاده از رسانه نصب (Installation Media) ریست فکتوری کنید. این کار به شما اجازه می‌دهد که یک نسخه تازه از ویندوز را بر روی کامپیوترتان نصب کنید و همه چیز که هم اکنون درون آن است را پاک کنید.

اگر می‌خواهید ویندوز 7 را مجدداً از ابتدا نصب کنید، می‌توانید از ابزار دانلود ویندوز 7 مایکروسافت استفاده کنید. این امر به شما اجازه می‌دهد که یک نسخه ISO از ویندوز 7 را دانلود کنید که می‌توانید آن را از طریق رایت بر روی DVD یا با استفاده فلش مموری قابل بوت مجدداً نصب کنید. برای نصب به این روش نیاز به شماره سریال معتبر برای ویندوز 7 دارید. برای آشنایی با 6 ابزار مفید که با آنها می توانید حافظه بوت شدنی برای نصب ویندوز بسازید می‌توانید به این مطلب پلازامگ مراجعه کنید.

در هر صورت، به راحتی فلش مموری یا دیسکی که حاوی فایل مورد نظر است را وصل کنید، سپس از طریق آن‌ها کامپیوتر خود را بوت کنید. با صفحه خوش آمد گویی ویندوز روبرو خواهید شد که از طریق آن می‌توانید یک نصب تمیز (Clean) را انجام دهید.

 

4. گزینه های پیشرفته ریست کردن کامپیوتر

در حالی که سه روش بالا کار بسیاری از کاربران را راه می‌اندازد، اگر علاقمند هستید تعدادی روش پیشرفته نیز برای ریست کردن ویندوز وجود دارد.

یک از این روش‌ها، استفاده از فایل ایمیج (Image) سیستم بوده که شامل وضعیت کاملی از یک سیستم است. اگر از نصب ویندوزتان در حالت تمیز یک فایل ایمیج ساخته‌اید، می‌توانید آن را از منوی Advanced Startup بازگردانید. برای دسترسی به این قسمت به مسیر Settings > Update & Security > Recovery در زیر بخش Advanced startup بروید.

ریست فکتوری ویندوز 8

در غیر این صورت، ممکن است قادر به بوت کردن به بایوس (BIOS) و دسترسی مستقیم به پارتیشن ریکاوری در هارد دیسکتان باشید، البته اگر سازنده کامپیوترتان این امکان را قرار داده باشد. با این حال، اگر با این روش ریست فکتوری می‌کنید، تمام نرم افزارهای اضافه را مجدداً نصب خواهید کرد که ایده آل نیست.

همچنین شما می‌توانید با تایپ Create a recovery drive در منوی استارت، به ابزاری دسترسی یابید که به شما اجازه می‌دهد به صورت کاملاً دلخواه، درایو ریکاوری خود را بسازید. با این حال، این روش نیازمند فضای مناسبی در هارد دیسک است و باید قبل از اینکه به مشکلی برخورد کنید، آن را انجام دهید.

به طور کلی، اگر در حال استفاده از ویندوز 8 یا 10 هستید، یکی از گزینه‌های داخلی برای ریست کردن ویندوز بهترین روش برای شماست. کاربران ویندوز 7 بهتر است که یک فایل ایمیج از سایت مایکروسافت دانلود کنند و یک نصب تمیز را انجام دهند.

شما چندین گزینه برای ریست کردن ویندوز یک کامپیوتر در اختیار دارید. وقتی که به ریست کردن لپ تاپ خود قبل از فروش نیاز دارید یا اینکه می‌خواهید در کامیپیوتر خود یک خانه تکانی انجام دهید تا عملکردی بهتر داشته باشد، یکی از این روش‌ها کار شما را به سرعت راه می‌اندازد.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha
ناهید 31 اردیبهشت 1398، 16:47

سلام من بعد ریست کردن به مشکل خوردم و ویندوزم بالا نمیاد. Other user رو می خواد ازم. چیکار کنم؟

HAMED 10 شهریور 1398، 00:50

نده بهش

Omid 31 اردیبهشت 1398، 16:55

کارم راه افتاد. دمتتون گرم

سعید 31 اردیبهشت 1398، 23:50

لطفا اینجور آموزش هاتون را ویدیویی آموزش بدید تشکر ازتون

مطین 02 تیر 1398، 11:28

من این کار رو کنم فقط درایو c پاک میشه دیگه ؟؟

HAMED 10 شهریور 1398، 00:56

دوستان من ویندوز 7 32 بیت دارم خیلی ساله خاموش بوده کامپیوترم چندوقته راهش انداختم یکباز هم اپدیت کردم اما مشکل صدا دارم صداش در نمیاد از اسپیکر و هدفون و هر راهی هم تو اینترنت نوشته همه رو امتحان کردم اما باز نشد الان می خوام بدونم می شه یجوری ویندوز رو مجدد نصب کنم ؟ چون نه عگس دارم برای ریکاوری و بازگشت و نه دیسک ووو . چیکار کنم همین ویندوز دوباره نصب بشه ؟ ناهید جواب بده قبول نیست . غیر از ناهید پاسخ بده هرکی می دونه

محمد 28 اسفند 1398، 14:59

سلام شما باید نرم افزار realtek رو دانلود کنید و اون رو نصب کنید تا صدای کامپیوتر باز بشه

دیدگاههای بیشتر ...