تفاوت کیبورد مکانیکی با معمولی در چیست؟ (با ویدیوی اختصاصی)

تفاوت کیبورد مکانیکی با معمولی در چیست؟ (با ویدیوی اختصاصی)
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

استفاده از کیبورد مکانیکی دوباره نزد کاربران گسترش پیدا کرده است اما تفاوت آن با کیبورد معمولی چیست و چه انواع و مدل هایی دارد؟ در این مطلب قصد داریم به این سوالات پاسخ دهیم.

اگر کاربری هستید که در یک بازه سنی خاص قرار دارید، حتما زمانی را به خاطر می‌آورید که تایپ کردن همیشه با سمفونی ناموزون از صدای کلیک همراه بود و کلمات نیز نه بر روی مانیتور بلکه بر روی صفحات کاغذی حک می‌شدند. ماشین‌های تحریر اولین سری از کیبوردهای مکانیکی بودند و کارمندان دفتری و رمان نویسان پر آوازه در قرن بیستم با استفاده از این دستگاه‌ها اسناد کاغذی و افکار خود را ثبت می‌کردند. اما با گذشت زمان این ماشین‌های جوهری و با دوام جای خود را به رایانه‌ها دادند و در نتیجه نوع جدیدی از کیبوردهای مکانیکی ابداع شد. صفحه کلید های غول آسایی که همراه با کامپیوترهای اولیه وارد بازار شدند. این کیبوردها هیولایی در نوع خود بودند و بسیار از آن‌ها آنقدر دوام بالایی داشتند که گمان می‌شد تا سال‌ها دوام بیاورند. برخی از این کیبوردها حتی امروزه نیز استفاده می‌شوند. برای آشنایی با تاریخچه کیبوردها می‌توانید به این مطلب پلازامگ مراجعه کنید.

در دنیای امروز فناوری که هر قطعه‌ای از دستگاه‌های مدرن و پیشرفته مانند لپ‌تاپ یا گوشی ممکن است ناگهان از کار بیفتد، نقطه قوت کیبوردهای مکانیکی دوام و ماندگاری بالای آن‌ها بوده و هست. این کیبوردها به گونه‌ای ساخته شدند که اگر از نزدیک آن‌ها را ببینید فکر می‌کنید تا دهه‌ها قابل استفاده خواهند بود. حتی در طول دهه 80 و اوایل دهه 90 میلادی نیز کیبوردهای مکانیکی مانند فلاپی دیسک عضو جداناشدنی کامپیوترهای آن زمان بودند چراکه تولید کنندگان این کیبوردها به خوبی با فرایند تایپ کردن آشنا بودند و می‌دانستند برای بهبود تجربه تایپ نزد کاربران چگونه باید محصولاتشان را ارتقا دهند. متاسفانه در دهه 90 و اوایل دهه 2000 با انقلابی که در عرصه کامپیوترهای خانگی پدید آمد، قطعات و دستگاه‌های مکانیکی کم کم فراموش شدند، زیرا تمرکز تولید کنندگان بیشتر بر روی طراحی و تولید دستگاه‌های ارزان قیمت و تولید انبوه آن‌ها برای تامین نیاز ده‌ها میلیون کاربر در سرتاسر جهان معطوف شد. تایپ کردن که ابتدایی‌ترین فعالیت مربوط به کامپیوترها بود، بر خلاف گذشته که کاربران از انجام دادنش لذت می‌بردند تبدیل به کاری شد که تنها انجام شدنش آن هم با سرعت هرچه بیشتر مهم بود.

کیبورد ریزر مدل BlackWidow Ultimate Stealth 2016

کیبورد ریزر مدل BlackWidow Ultimate Stealth 2016Razer BlackWidow Ultimate Stealth 2016 Keyboard

نوع اتصالباسیم
رابطUSB
عمر ضربه پذیری کلیدها80 میلیون ضربه

خوشبختانه در طول دهه گذشته تولید کیبورد با کیفیت از سر گرفته شده و ورق برگشته است. کیبورد مکانیکی دوباره در دسترس قرار گرفته و حتی به محبوبیت قابل توجهی نیز رسیده است و به عنوان جایگزینی برای کیبوردهای ارزان قیمت در نظر گرفته می‌شود. این کیبوردها قیمت بالاتری دارند اما بسیار با کیفیت‌تر از سایر کیبوردهایی هستند که امروزه در تعداد بسیار زیاد و بدون کیفیت از خط تولید کارخانه‌ها خارج می‌شوند. سازندگان این نوع کیبوردها امروزه آن‌ها را در مدل‌های متنوع و برای طیف‌های مختلف کاربران مانند گیمرها، کاربرانی که ارگونومی برایشان اهمیت دارد و یا کاربرانی که کارایی کیبورد برایشان مهم است می‌سازند. با این حال خرید یک کیبورد مکانیکی شباهت زیادی با خرید خانه و ملک دارد و به نوعی یک سرمایه گذاری محسوب می‌شود. از همین رو در ادامه به مواردی که هنگام خرید باید به آن‌ها توجه زیادی کنید می‌پردازیم تا بتوانید انتخاب مناسب و مطمئنی داشته باشید.

فهرست عناوین مطلب:

 • فرق کیبورد مکانیکی با کیبورد معمولی چیست؟
 • کلید سوییچ؛ قلب تپنده کیبورد مکانیکی
 • کلاسیک‌ها: سوییچ‌های Cherry MX
  • Cherry MX Blue
  • Cherry MX Black
  • Cherry MX Red
  • Cherry MX Brown
  • Cherry MX Speed Silver
  • سایر سوییچ‌های Cherry MX
 • سوییچ‌های دیگر شرکت‌ها
 • سایر ویژگی‌ها
 • بهترین کیبوردهای مکانیکی موجود در بازار
  • کیبورد کورسیر Corsair K95 RGB Platinum
  • کیبورد ایلینور Pro Gaming Keyboard
  • کیبورد آزیو Retro Classic Mechanical Keyboard
  • کیبورد کورسیر K70 RGB MK.2
  • کیبورد داس Keyboard 4Q
  • کیبورد کینسیس Freestyle Edge
  • کیبورد لاجیتک G513 Carbon
  • کیبورد ریزر BlackWidow Chroma V2
  • کیبورد روکات Vulcan 120 AIMO
  • کیبورد استیل‌سریز Apex M750

 

 


فرق کیبورد مکانیکی با کیبورد معمولی چیست؟


در ویدیوی اختصاصی زیر که برای شما حاضر کرده‌ایم می‌توانید با تفاوت بین کیبورد مکانیکی با کیبورد معمولی آشنا شوید:

 


کلید سوییچ؛ قلب تپنده کیبورد مکانیکی


اولین چیزی که یک کیبورد مکانیکی را تعریف می‌کند، کلید سوییچ آن است. امروزه بیشتر کیبوردهای اقتصادی از فناوری Dome Switch استفاده می‌کنند. در این شیوه یک روکش سیلیکونی و گنبدی شکل زیر هر کلید قرار می‌گیرد و با فشردن کلید، این گنبد با برد ماتریسی زیر کلیدها ارتباط برقرار کرده و شناسه مربوط به آن کلید به سیستم ارسال می‌شود. با وجود اینکه استفاده از چنین شیوه‌ای برای تولید کننده بسیار آسان و همچنین ارزان تمام می‌شود، اما فشردن کلیدها در این حالت نسبتا نیاز به نیروی زیادی دارد و ممکن است احساس سنگینی و کرختی در انگشتان دست ایجاد کند. همچنین در این شیوه ممکن است هیچگونه بازخورد شنیداری یا لمسی برای کاربر وجود نداشته باشد. علاوه بر این پس از گذشت مدت کوتاهی، تقریبا 5 میلیون بار کلیک، این گنبدها کارایی سابق را ندارند و یا به خوبی گذشته کار نمی‌کنند و یا کلا از کار می‌افتند. از همین رو در طول عمر یک کامپیوتر مجبور می‌شوید یک یا دو بار کیبورد را جایگزین کنید. در طرف مقابل سوییچ‌های مکانیکی اصلا از سیلیکون استفاده نمی‌کنند. فشردن یک کلید در این نوع کیبوردها سبب می‌شود یک سوییچ واقعی به طور فیزیکی به همراه یک فنر به حرکت بیفتد و کلمه‌ای که می‌خواهید تایپ کنید را ثبت کند. از آنجایی که قطعاتی که در این نوع کیبوردها استفاده می‌شوند نسبت به کیبوردهای Dome Switch مرغوبیت بیشتری دارند، کیبوردهای مکانیکی عمر بسیار بیشتری دارند.

mechanical keyboard switches / سوییچ کیبورد مکانیکی

بسیاری از تولیدکنندگان این نوع کیبوردها مدعی هستند هر کلید کیبورد تا 50 میلیون بار قابل فشردن است. یک کیبورد مکانیکی می‌تواند بیشتر از پنج کامپیوتر عمر کند. افزون بر این بازخوردی که این نوع تایپ بوجود میاورد سبب می‌شود رابطه مستقیمی میان انگشتان و حروفی که بر روی مانیتور نقش می‌بندد بوجود آید. کیبورد مکانیکی به خاطر سخت افزاری که در تولید آن استفاده می‌شود نسبت به کیبورد معمولی ضخامت، وزن و قیمت بیشتری دارد. همانطور که پیشتر نیز گفتیم خرید این نوع کیبوردها یک سرمایه گذاری به حساب می‌آید که اگر کیفیت و لذت بردن از تایپ برایتان اهمیت داشته باشد، چندین برابر قیمتش ارزش پیدا می‌کند. هنگام خرید کیبورد مکانیکی بیشتر از همه باید به نوع سوییچ مورد استفاده و همچنین این موضوع که آیا دارای بازخورد شنوایی (همان صدای کلیک) یا لمسی (یک ضربه آرام) یا هردو است توجه کنید. میزان نیرویی که برای فعال شدن سوییچ مورد نیاز است نکته مهم بعدی است. این مورد به خصوص بر روی کارآیی و همچنین خستگی انگشتان تاثیر گذار است.

 


کلاسیک ها: سوییچ های Cherry MX


رایج‌ترین و شناخته‌شده‌ترین کلیدهای سوییچ مکانیکی توسط شرکتی به نام Cherry Industrial تولید می‌شوند. این سوییچ‌ها که با نام تجاری Cherry MX عرضه می‌شوند، در کلاس‌ها و دسته‌های مختلفی به فروش می‌رسند و هرکدام به شکل متفاوتی فعالیت می‌کنند و همچنین بازخورد شنیداری و لمسی متفاوتی نیز دارند تا با سلیقه تمامی کاربران سازگار باشند.

این مدل‌های مختلف هرکدام با رنگ مخصوص به خود نام گذاری شده‌اند. در ادامه تعدادی از محبوب‌ترین سوییچ‌ها را معرفی می‌کنیم تا بتوانید به سادگی بسته به نیازتان کیبورد مکانیکی مناسب را خریداری کنید. باید توجه داشت که برخی از تولیدکنندگان کیبورد مکانیکی از سوییچ‌های مشابهی استفاده می‌کنند که توسط شرکت‌هایی به غیر از چری تولید شده‌اند. اما می‌توان گفت تقریبا همه‌ی تولید کنندگان این سوییچ‌ها برای آنکه از گمراه شدن کاربران جلوگیری کنند از سیستم نام گذاری یکسانی (استفاده از رنگ‌ها) استفاده می‌کنند. برای مثال سوییچ Cherry MX Blue و سوییچ‌های آبی (Blue) که سایر تولیدکنندگان آن‌ها را عرضه می‌کنند هردو استایل مشابهی داشته و هردو هنگام تایپ صدای کلیک دارند.

کیبورد گیمینگ ریزر مدل BlackWidow Tournament Edition Chroma V2 with Green Switch

کیبورد گیمینگ ریزر مدل BlackWidow Tournament Edition Chroma V2 with Green SwitchRazer BlackWidow Tournament Edition Chroma V2 with Green Switch Gaming Keyboard

نوع اتصالباسیم
رابطUSB
عمر ضربه پذیری کلیدها80 میلیون ضربه

 

Cherry MX Blue

این مدل یکی از نزدیک‌ترین خویشاوندان سوییچ‌های فنری (Buckling Spring) است که در دهه 70 و 80 در کیبوردهای کمپانی آی‌بی‌ام به طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گرفت، با این تفاوت که این سوییچ‌ها مکانیزم جدیدتری دارند و هم دارای بازخورد لمسی و هم شنوایی هستند. با این سوییچ‌های آبی و صدا و ضربه‌ای که هنگام استفاده دارند می‌توانید تجربه کاملی از تایپ داشته باشید. این سوییچ‌ها بیشتر از همه مناسب تایپیست‌ها است. بسیاری از آنان می‌گویند با استفاده از این سوییچ‌ها سرعت تایپشان به طرز قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته است. اما در طرف مقابل این سوییچ‌ها انتخاب ایده آلی برای گیمرها نیست چراکه استفاده از آن‌ها نیاز به نیروی نسبتا زیادی (50 نیوتون بر سانتی متر مربع) دارد که شاید برای یک نبرد مسلحانه پر زد و خورد مناسب نباشد. یکی دیگر از مواردی که ممکن است برای برخی مناسب نباشد این است که بعضی از کاربران صدای کلیک این سوییچ‌ها را بسیار بلند و آزار دهنده می‌دانند و می‌گویند ممکن است این صدا در فضاهای کوچک، خانه یا محل کار، مشکل ایجاد کند. یک دفتر کاری که تمامی کارمندانش از یک کیبورد مکانیکی با سوییچ Cherry MX Blue استفاده می‌کنند، شباهت بسیاری به تحریریه یک روزنامه در یک شهر بزرگ در سال 1935 خواهد داشت.

 

Cherry MX Black

برای کار با سوییچ‌های مشکی Cherry MX به نیروی بسیار بیشتری نسبت به سایر سوییچ‌ها نیاز است (60 نیوتون بر سانتی متر مربع). این سوییچ‌ها برای خیلی‌ها بیش از حد سفت و محکم است و از همین رو اصلا مناسب گیمرها یا تایپیست‌هایی که بیشتر از همه به سرعت و حساسیت کلیدهای کیبورد اهمیت می‌دهند نیست. اما دقیقا به همین علت سوییچ‌های مشکی بهترین انتخاب برای مواردی است که دقت در تایپ اهمیت حیاتی دارد. مانند مواقعی که یک حسابدار می‌خواهد اطلاعات بسیار مهم مالی را وارد سیستم کند، یا برای استفاده در بازی‌هایی که به تمرکز و دقت نیاز دارند، چراکه هنگام استفاده از سوییچ‌های مشکی خیلی کم پیش می‌آید که کاربر یک کلید را اشتباها دو بار فشار دهد. علاوه بر این، این کلیدها نه بازخورد شنوایی دارند و نه لمسی.

 

Cherry MX Red

مانند سوییچ‌های مشکی، سوییچ‌های قرمز نیز بازخورد شنوایی و لمسی ندارند اما تفاوت این کلیدها با سوییچ‌های مشکی این است که برای فشردن کلیدهای آن به نیروی کمتری (45 نیوتون بر سانتی متر مربع) نیاز داریم بنابر این می‌توان کلیدها را با سرعت بیشتر و به دفعات زیادتر فشرد در نتیجه با استفاده از این سوییچ‌ها می‌توانید در بازی‌های با سرعت بالا برتری نسبی به سایر کاربران داشته باشید. به همین دلیل کیبوردهای سوییچ قرمز بیشتر از همه نزد گیمرها محبوب است. البته در طرف مقابل تمامی این موارد که برای یک گیمر نقطه قوت محسوب می‌شوند برای یک تایپیست نقطه ضعف هستند زیرا سبب می‌شوند کلیدها را بیشتر از حد نیاز فشار بدهد و در نتیجه متن دارای ایرادات گرامری و نگارشی باشد. با این حال نرمی این سوییچ‌ها می‌تواند کمک زیادی به آن دسته از تایپیست‌ها که کار خود را با دقت زیادی انجام می‌دهند کند.

Mechanical Keyboard / کیبورد مکانیکی

 

Cherry MX Brown

اگر به همان اندازه که برای نوشتن ایمیل و مطالب وقت می‌گذارید در بازی‌های اول شخص نیز مشغول درو کردن زامبی‌ها هستید، Cherry MX Brown انتخاب مناسبی برایتان است. این سوییچ شباهت زیادی با سوییچ قرمز دارد، برای فشردن کلیدهای سوییچ قهوه‌ای مانند سوییچ قرمز به 45 نیوتون بر سانتی متر مربع نیرو لازم دارید و همچنین سوییچ قهوه‌ای بازخورد شنوایی ندارد اما مانند سوییچ آبی دارای بازخورد لمسی است. از نظر اکثر کارشناسان به لحاظ کارایی سوییچ قهوه‌ای میان سوییچ قرمز و آبی قرار گرفته و توانسته تعادل خوبی میان ویژگی‌های مخصوص تایپ و بازی برقرار کند.

 

Cherry MX Speed Silver

مانند سوییچ قرمز، سوییچ نقره‌ای برای فشردن کلیدهایش نیرویی معادل 45 نیوتون بر سانتی متر مربع طلب می‌کند. البته با این تفاوت که این سوییچ دارای آستانه عملکرد 1.2 میلی‌متر است در حالی که این مقدار برای سوییچ قرمز 2 میلی‌متر است. افزون بر این، در این سوییچ‌ها فاصله‌ای که کلید باید برای برقراری ارتباط با کیبورد به پایین فشار داده شود (Travel Distance) نیز کمتر است. در سوییچ نقره‌ای این مقدار 3.4 میلی‌متر است و در قرمز 4 میلی‌متر. سرعت در ابتدای نام سوییچ نقره‌ای (Speed Silver) به همین موضوع که کلیدهایش مسافت کمتری را باید طی کنند اشاره دارد. به همین دلیل بازه زمانی که از هنگام فشردن یک کلید تا انجام عمل مورد نظر طول می‌کشد در سوییچ‌های نقره‌ای به حداقل خود رسیده و در نتیجه سبب شده این سوییچ‌ها از محبوبیت بالایی نزد گیمرها برخوردار باشند.

کیبورد و ماوس گیمینگ رپو مدل V110 Backlit

کیبورد و ماوس گیمینگ رپو مدل V110 BacklitRapoo V110 Backlit wireless Gaming Keyboard and Mouse

نوع اتصالباسیم
رابطUSB

 

سایر سوییچ‌های Cherry MX

مدل‌های بالا از جمله مدل‌هایی هستند که بیشتر از همه در کیبورد مکانیکی مورد استفاده قرار می‌گیرند. با این حال رنگین کمان مدل‌های Cherry به همین جا ختم نمی‌شود و شامل چندین رنگ دیگر نیز می‌شود که کمتر استفاده می‌شوند. برای مثال سوییچ Cherry Clear شباهت زیادی به سوییچ قهوه‌ای دارد اما نسبت به آن برای فشردن کلیدها به نیروی بیشتری نیاز است. سوییچ‌های سبز هم مانند سوییچ آبی دارای بازخورد شنوایی و لمسی هستند و برای فشردن کلیدهای آن‌ها نیز نسبت به سوییچ آبی به نیروی مضاعفی نیاز است. علاوه بر این سوییچ‌های سفید نیز مدل کم سر و صدا تر سوییچ‌های سبز به حساب می‌آیند. چندین سوییچ دیگر نیز تولید می‌شود که هر کدام استفاده به خصوصی دارند، برای مثال فقط برای کلید فاصله به کار گرفته می‌شوند. به این گونه سوییچ‌ها به ندرت در تبلیغات یا بسته بندی کیبورد اشاره می‌شود.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران2 دیدگاه
ابنبوبونش
.
05 آذر 1399، 10:28
پاسخ
0
4
مطالب مفید نبود و درباره تاریخچه کیبورد بود
123
.
14 اردیبهشت 1400، 05:05
پاسخ
0
0
از جای دیگه کپی کرده بود
جدول فروش فیلم ها
 • 410 میلیون دلار
  Shang-Chi
  اکران: 03 سپتامبر 2021
 • 321 میلیون دلار
  Free Guy
  اکران: 13 آگوست 2021
 • 314 میلیون دلار
  No Time to Die
  اکران: 08 اکتبر 2021
 • 185 میلیون دلار
  Venom 2
  اکران: 01 اکتبر 2021
 • 76 میلیون دلار
  Candyman
  اکران: 27 آگوست 2021
 • 37 میلیون دلار
  The Addams Family 2
  اکران: 01 اکتبر 2021
 • 14 میلیارد تومان
  دینامیت
  اکران: 10 تیر 1400
 • 2.1 میلیارد تومان
  درخت گردو
  اکران: 10 مهر 1400
 • 1.63 میلیارد تومان
  خورشید
  اکران: 27 آبان 1400
 • 1.45 میلیارد تومان
  هفته‌ای یک بار آدم باش
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 980 میلیون دلار
  تک خال
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 257.43 میلیون تومان
  پیشی میشی
  اکران: 08 مهر 1400
 • 184 میلیون تومان
  خون شد
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 90 میلیون تومان
  لاله
  اکران: 27 اسفند 1399
 • 84 میلیون تومان
  آقای سانسور
  اکران: 26 شهریور 1400
plaza-ads