شب یلدا شب یلدا

آموزش تنظیمات Taskbar ویندوز 10 و 8 و 7

نوار وظیفه ویندوز مدت‌ها است که بخش اصلی و ثابت این سیستم عامل است. در این مطلب قصد داریم روش‌های مختلفی که می‌توانید تنظیمات Taskbar ویندوز 10 و ویندوزهای قبلی را تغییر دهید، بیان کنیم.

تسکبار ویندوز یک بخش عالی برای منظم کردن برنامه‌هایی است که زیاد از آن‌ها استفاده می‌شود یا در حال اجرا هستند. این بخش یکی از قسمت‌های ثابت ویندوز و از بخش‌های پرکاربرد آن است که کار بدون آن برای کاربران غیر قابل تصور است. مایکروسافت این امکان را فراهم آورده تا شما تنظیمات تسک بار ویندوز را تغییر داده و آن را به شکل دلخواه خود درآورید. در این مطلب به آموزش تنظیمات Taskbar ویندوز 10 و سایر ویندوزها می‌پردازیم. برای آموزش روشن کردن بلوتوث در ویندوز 10 و 7 می‌توانید به این مطلب قبلی پلازامگ مراجعه کنید.

عناوین این مطلب:

 • نوار وظیفه ویندوز چیست؟
 • تنظیمات Taskbar ویندوز 10
  • تغییر مکان نوار وظیفه ویندوز 10
  • مخفی کردن نوار وظیفه در ویندوز 10
  • تنظیم اندازه آیکون ها
  • نگاه به دسکتاپ
  • فضای بیشتری اختصاص دهید
  • کاهش شلوغی
  • تنظیمات System Tray ویندوز
 • آموزش تنظیمات Taskbar ویندوز 7

 


نوار وظیفه ویندوز چیست؟


تسک بار بخشی از سیستم عامل است که زیر صفحه قرار گرفته است. این بخش به شما اجازه می‌دهد تا برنامه‌ها را از طریق استارت و منوی استارت پیدا کرده و باز کنید یا برنامه‌هایی که در حال اجرا هستند را مشاهده کنید. نوار وظیفه اولین بار در مایکروسافت ویندوز 95 معرفی شد و در تمامی نسخه‌های بعدی ویندوز یافت می‌شود. این بخش همچنین به شما اجازه می‌دهد که تاریخ و زمان و برنامه‌های در حال اجرا در پس‌زمینه را در قسمت نوتیفیکیشن مشاهده کنید. در زیر می‌توانید نوار Taskbar تعدادی از ویندوزها را مشاهده کنید:

windows taskbars / نوار وظیفه ویندوز

 

 


تنظیمات Taskbar ویندوز 10


 

تغییر مکان نوار وظیفه ویندوز 10

تنظیمات taskbar ویندوز 10

نوار وظیفه ویندوز 10 به صورت پیش فرض در پایین صفحه قرار دارد اما شما می‌توانید آن را به هر قسمتی از صفحه که خواستید جابجا کنید. برای انجام این کار در قسمت خالی Taskbar ویندوز 10 راست کلیک کرده و Taskbar Settings را انتخاب کنید. در پنجره باز شده به قسمت Taskbar location on screen رفته و قسمتی که می‌خواهید نوار وظیفه در آنجا قرار بگیرد را انتخاب کنید.

 

مخفی کردن نوار وظیفه در ویندوز 10

برای مخفی کردن نوار وظیفه در ویندوز 10 روی بخش خالی آن کلیک راست کرده و از منوی باز شده گزینه Taskbar settings را انتخاب کنید. در صفحه‌ی Settings بر حسب اینکه چه زمانی مایل به مخفی شدن Taskbar هستید (در حالت دسکتاپ، تبلت یا هر دو حالت) می‌توانید دکمه‌های کنترلی در کادر مشخص شده را به وضعیت On یا Off درآورید. همچنین در این مرحله امکان مشاهده پیش‌نمایشی از تنظیماتی که اعمال می‌کنید نیز وجود دارد. نهایتاً پس از رسیدن به نتیجه دلخواه پنجره Settings را ببندید.

windows taskbar customization / تنظیم نوار وظیفه ویندوز 10)

به این ترتیب تسک بار در وضعیت Auto-hide قرار می‌گیرد یعنی تنها هنگامی که نشانگر ماوس روی آن قرار داشته باشد ظاهر می‌گردد و پس از آن به طور خود به خود مخفی می‌شود. همچنین در صورتی که بعدها تجدید نظر کردید و تمایل به نمایش دائمی Taskbar داشتید می‌توانید به همان پنجره Setting مراجعه کرده و تنظیمات را به حالت قبل برگردانید.

 

تنظیم اندازه آیکون ها

اگر می‌خواهید آیکن‌ها بیشتری را در نوار وظیفه جای دهید. برای این کار کافی است گزینه Show small taskbar buttons را در بخش تنظیمات Taskbar ویندوز 10 فعال کنید.

windows taskbar customization / تنظیم نوار وظیفه ویندوز 10)

 

نگاه به دسکتاپ

آیا می‌خواهید بدون بستن یا پایین زدن پنچره‌های خود به دسکتاپ خود نگاه کنید؟ برای این کار کافی است گزینه Use Peek to preview the desktop when you move your mouse to the Show desktop button at the end of the taskbar را روشن کنید. با این کار هنگامی که موس خود را به پایین و سمت راست صفحه می‌برید، دسکتاپ ظاهر می‌شود و وقتی دور کنید دوباره مخفی می‌شود.

 

فضای بیشتری اختصاص دهید

اگر تعداد زیادی آیکون در نوار وظیفه ویندوز 10 دارید که در یک ردیف جا نمی‌شوند، می‌توانید اندازه تسک بار را بلندتر کنید تا فضای بیشتری به وجود آید. برای این کار روی نوار وظیفه در ویندوز 10 راست کلیک کرده و مطمئن شوید که گزینه Lock the Taskbar تیک ندارد. سپس از قسمت بالای نوار وظیفه کامپیوتر گرفته و بالا بکشید تا فضا بیشتر شود.

windows taskbar customization / تنظیم نوار وظیفه ویندوز 10)

 

کاهش شلوغی

در بخش تنظیمات Taskbar ویندوز 10 گزینه‌ای با نام Combine taskbar buttons وجود دارد. با زدن روی آن سه گزینه نمایش داده می‌شود.

windows taskbar customization / تنظیم نوار وظیفه ویندوز 10)

گزینه Always, hide labels باعث می‌شود ویندوز همیشه چندین فایل باز از یک برنامه را با هم ترکیب کند و زیر یک دکمه نشان دهد. با بردن موس روی برنامه، تعداد موارد باز از آن نمایش داده می‌شود.

گزینه When taskbar is full برای هر فایل باز دکمه مجزایی را نشان می‌دهد ولی زمانی که تسکبار پر می‌شود، آن را زیر یک دکمه می‌برد. گزینه Never هم باعث می‌شود که دکمه‌های تسکبار هیچ وقت با هم ترکیب نشوند.

 

تنظیمات System Tray ویندوز

windows taskbar customization / تنظیم نوار وظیفه ویندوز 10)

شما می‌توانید انتخاب کنید که کدام آیکن‌های مربوط به صدا، ساعت، وای فای و .. که در سمت راست تسکبار قرار دارند، نشان داده شوند. در بخش تنظیمات Taskbar ویندوز 10 به بخش Notification Area رفته و روی Select which icons appear on the taskbar و برای آیکن‌های دیگر روی Turn system icons on or off کلیک کنید. در صفحه جدید، آیکن‌هایی که می‌خواهید در System Tray مشاهده کنید را روشن کنید و بقیه را خاموش کنید.

windows taskbar customization / تنظیم نوار وظیفه ویندوز 10)

 


آموزش تنظیمات Taskbar ویندوز 7


مایکروسافت تغییرات زیادی را در نوار وظیفه ویندوز 7 به وجود آورده و شما می‌توانید قسمت‌های مختلف نوار وظیفه ویندوز 7 را شخصی سازی کنید، از جمله اینکه آیکن ها را جابجا کرده، نحوه رفتار بارها را تغییر دهید و نوار ابزار اضافه کنید. نوار وظیفه در ویندوز 7 با سه آیکن در کنار منوی استارت ظاهر می‌شود: اینترنت اکسپلورر، ویندوز اکسپلورر و مدیا پلیر. برای اضافه کردن آیکن برنامه دیگر به نوار وظیفه ویندوز 7 کافی است آن را به روی Taskbar بکشید. تمامی آیکون‌های نوار وظیفه در ویندوز 7 قابل حرکت هستند و می‌توانید هر طور که خواستید آن‌ها را جابجا کنید.

برای انجام تنظیمات Taskbar ویندوز 7 در یک قسمت خالی در نوار وظیفه کامپیوتر راست کلیک کرده و Properties را انتخاب کنید. با این کار The Taskbar and Start Menu Properties ظاهر می‌شود. با استفاده از گزینه‌های این قسمت می‌توانید تنظیمات Taskbar ویندوز 7 را تغییر دهید.

windows 7 taskbar / تنظیمات Taskbar ویندوز 7

تنظیمات Taskbar ویندوز 7 عملکرد
Lock the Taskbar این گزینه باعث می‌شود نوار وظیفه در ویندوز 7 قفل شود و نتوانید آنطور که می‌خواهید آن را جابجا یا بلندتر کنید. سعی کنید تغییرات خود را قبل از قفل کردن نوار وظیفه کامپیوتر انجام دهید.
Auto-Hide the Taskbar این گزینه باعث می‌شود نوار وظیفه ویندوز 7 به صورت خودکار زمانی که ماوس نزدیک آن نیست، خودش را مخفی کند. نوار وظیفه با بردن موس به پایین صفحه دوباره ظاهر می‌شود.
Use Small Icons این گزینه باعث کوچک شدن آیکون‌ها و تسک بار ویندوز 7 می‌شود.
Taskbar Location On Screen با استفاده از این گزینه می‌توانید تسکبار ویندوز 7 را به هر یک از گوشه‌های صفحه انتقال دهید.
Taskbar Buttons این گزینه به ویندوز می‌گوید که پنجره‌های مشابه را زیر یک دکمه نشان دهد تا از شلوغ شدن نوار وظیفه در ویندوز 7 جلوگیری شود.
Notification Area با استفاده از این بخش تنظیمات Taskbar ویندوز 7 می‌توانید تصمیم بگیرید کدام آیکن‌ها در بخش نوتیفیکیشن (نزدیک ساعت) ظاهر شوند.
Preview Desktop with Aero Peek با روشن کردن این ویژگی در تنظیمات Taskbar ویندوز 7 می‌توانید با بردن موس به گوشه راست نوار وظیفه کامپیوتر، زیر تمامی پنجره‌های باز را ببینید.

 

برای تنظیمات Taskbar ویندوز 8 نیز می‌توانید درست مانند ویندوز 7 عمل کنید.

برای آگاهی از آخرین مقالات مجله پلازا در کانال تلگرام ما عضو شوید t.me/plazamag عضویت در کانال تلگرام
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha
رویا 16 اردیبهشت 1398، 16:33

سلام. قبلامن بالاتر از نوار وظیفه آیکون داشتم یعنی برنامه هام اونجا بودن ولی به تنظیماتش دست زدم الان نیستن. چیکار کنم درست بشه؟

Omid 16 اردیبهشت 1398، 16:42

آخه اینم آموزش میخاد

هلیا 16 اردیبهشت 1398، 21:32

چه جالب... لطفا از این آموزش های کاربردیتون بیشتر بزارید ممنون