چگونه هندزفری و هدفون خود را تمیز کنیم؟
اعظم بجاری
نویسنده:اعظم بجاری
ارسال شده در:21 خرداد 1398، 20:00

چگونه هندزفری و هدفون خود را تمیز کنیم؟

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که زیاد از هدفون و هندزفری استفاده می‌کنید، پیشنهاد می دهیم ادامه این مطلب که درباره تمیز کردن هدفون و تمیز کردن هندزفری گوشی های اندرویدی و آیفون است را مطالعه کنید.

هندزفری / handsfree

احتمالا حالا که شما به سوی این مطلب جذب شده‌اید، از آن دسته کاربرانی هستید که در طول روز مدت زمان زیادی را از هندزفری و هدفون خود استفاده می‌کنید و حتما نگران این موضوع نیز هستید که چگونه این دست از وسایل را تمیز نگه دارید تا گوش شما از آلودگی‌ها به دور باشد. نکته مهم این است که هندزفری‌ها یا هدفون‌ها یکی از مهم‌ترین وسایلی هستند که می‌توانند باکتری‌ها را انتقال دهد؛ مخصوصا زمانی که از یک هندزفری یا هدفون به صورت مشترک استفاده شود. البته این کار معمولاً به کاربران چنین وسایلی پیشنهاد نمی‌شود. اما در طرف مقابل راه‌هایی وجود دارد که شما می‌توانید از آنها برای تمیز کردن هندزفری و یا هدفون خود استفاده کنید و در این راستا سلامتی عضو مهمی همچون گوش را که تضمین خواهید کرد. با این حال مسلما نمی‌توانید این چنین وسایلی را زیر شیر آب بگیرید و بشورید. با ما همراه باشید تا روش‌هایی را در این زمینه با شما به اشتراک بگذاریم.

  • روش تمیز کردن هندزفری
  • چگونه هندزفری آیفون را تمیز کنیم
  • راه‌های تمیز کردن هدفون
  • چگونه جک هدفون صدا را در گوشی تمیز کنیم

 

پاک کردن هندزفری/ handsfree

 

روش تمیز کردن هندزفری

یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی که در هندزفری باید تمیز شود، تمیز کردن بخش درایور آن است؛ یعنی بخشی که در گوش قرار می‌گیرد و صدا از آن پخش می‌‌شود. برای این کار کافی است که گوشی‌ها را به سمت پایین نگه دارید و با یک مسواک خشک روی دریچه‌های آن را تمیز کنید. بعد از این کار می‌‎توانید با استفاده از یک دستمال، گرد و خاک بیرون آمده از دریچه‌ها را پاک کنید و نسبت به تمیز کردن سیم هدفون نیز اقدام کنید.

خوب است بدانید برخی از هندزفری‌ها مانند IEM دارای گوشی‌های مجزا هستند. یعنی گوشی‌هایی دارند که با توجه به اندازه گوش قابل جدا شدن هستند و می‌توان آنها را با گوشی‌های دیگر جایگزین کرد. البته توصیه می‌شود چون این قطعات با گوش در تماس مستقیم هستند، همیشه تمیز شوند.

handsfree cleaning/ تمیز کردن هندزفری

برای تمیز کردن چنین قطعاتی شستشو بهترین راهکار است. کافی است که قطعات سیلیکونی این نوع از هندزفری‌ها را جدا کنید و آن را حدود 5 دقیقه در محلول آب و صابون قرار دهید و بعد نسبت به آبکشی آن اقدام کنید و بعد سعی کنید که آنها را به خوبی با دستمالی تمیز خشک کنید. علاوه بر این در روشی دیگر می‎‌توانید از آب اکسیژنه نیز برای این کار استفاده کنید. همچنین مشاهده ویدیویی‌ که در این بخش قرار داده‌ایم، می‌تواند به شما کمک کند تا این کار را با دقت بیشتری انجام دهید.

 

چگونه هندزفری آیفون را تمیز کنیم

اگر هندزفری اپل شما کثیف شده و یا خاک گرفته است، در ادامه همراه ما باشید تا روش‌هایی را برای تمیز کردن آنها به شما معرفی کنیم. در گام اول لازم است تا دریچه‌های خروج صدا یا در واقع کاپ هندزفری را تمیز کنید. می‌توانید برای این کار از یک خلال دندان و یا مسواک که در بالا برای سایر هندزفری‌ها نیز بیان کردیم، استفاده کنید. فقط به یاد داشته اشید که با استفاده از خلال دندان همه محفظه های صدای هندزفری آیفون را تمیز کنید.

همچنین باید توجه داشته باشید در تمیز کردن دریچه‌های صدا از اشیای فلزی و مداد نباید استفاده کنید. همچنین برای تمیز کردن سایر قسمت‌ها نیز می‌توانید از الکل سفید استفاده کنید. اما باید توجه داشته باشید که ایربادز یا هندزفری آیفون خود را در الکل غوطه‌ور نکنید. چراکه این کار باعث صدمه دیدن اجزای ایربادز خواهد شد.

هندزفری اپل/ هندزفری آیفون/iphone-handsfree

بعد از اینکه تمیزکاری را انجام دادید، می‌توانید 10 دقیقه به ایربادز استراحت دهید و بعد از آن استفاده کنید. همین‌طور باید به این نکته نیز توجه کنید که اجازه دهید تا هندزفری آیفون خودش خشک شود و برای جلوگیری از آسیب دیدن نباید آن را با سشوار و سایلی این چنین خشک کنید.

 

راه‌های تمیز کردن هدفون

تمیز کردن هدفون/ headphone

همان‌طور که در بالا و مقدمه این متن نیز بیان کردیم، هدفون کثیف می‌تواند برای افراد دردسرساز شود. از چه جهت؟ خب اگر هدفون شما تمیز نباشد در وهله اول نمی‌تواند کیفیت صدای خوبی را به گوش شما برساند. از طرفی این اتفاق منجر به انتقال باکتری‌های مضر به گوش شما خواهد شد. اما جای نگرانی وجود ندارد. چراکه اکثر هدفون‌ها را می‌توان با بکارگیری روش‌های مؤثری تمیز کرد. معمولاً تمیز کردن هدفون مراحل پیچیده‌تری دارد. در این زمینه باید اشاره کنیم که هدفون قطعات پیچیده‌تر و البته ظریف‌تری دارد. در این میان می‌توان به پدهای چرمی و آنهایی که از جنس فوم هستند اشاره کرد که در اثر تمیز کردن هدفون به صورت مکرر امکان آسیب رسیدن به این اجزا وجود دارد. پس باید این کار را با دقت هر چه بیشتر انجام دهید. در نتیجه برای تمیز کردن هدفون خوب است مراحل زیر را به ترتیب انجام دهیم:

  • پدهای گوشی هدفون را جدا کنید و آن را با یک پارچه نرم و کوچک تمیز کنید. در اینجا می‌توانید از محلول آب و صابون نیز استفاده کنید. البته باید توجه داشته باشید که پدها قابل شستشو باشند. بعد از استفاده از محلول آب و صابون برای تمیز کردن می‌توانید آنها را با دستمالی خشک کنید.
  • پارچه‌ای کوچک را به الکل آغشته کنید و لبه‌های هدفون را با آن تمیز کنید. از این روش‌ها می‌توانید برای تمیز کردن هندزفری نیز استفاده کنید.
  • هدفون خود را بر روی صفحه‌ای کاغذی قرار دهید و مدت زمانی را برای خشک شدنش اختصاص دهید. بعد از این زمان حالا که مراحل تمیز کردن هدفون به بایان رسیده است، می‌توانید با خیال راحت از آن استفاده کنید.

 

چگونه جک هدفون صدا را در گوشی تمیز کنیم

headphone-jack/جک هدفون

بعد از تمیز کردن هدفون، تمیز کردن هندزفری و وسایلی از این دست نوبت به تمیز کردن اجزایی است که این تجهیزات جهت استفاده به آنها متصل می‌شوند. یکی از این بخش‌ها جک هدفون در گوشی است. با این حال اگر به هر دلیلی درگاه هدفون شما به خوبی گدشته کار نمی‌کند، می‌توانید به مطلبی با عنوان حل مشکل درگاه هدفون در پلازامگ مراجعه کنید. همچنین می‌توانید در ادامه شاهد ویدیویی درباره تمیز کردن جک هدفون نیز باشید:

خوب است خاطرنشان کنیم که تمیز شدن جک هدفون نیز نقش مؤثری در شنیدن صدای باکیفیت از گوشی خواهد داشت. درواقع این بخش از گوشی محل مناسبی برای تجمع گرد و غبار خواهد بود. البته خوب است بدانید برخی از اسپری‌های ضد گرد و غبار نیز در این زمینه می‌توانند مؤثر باشند، اما باید در استفاده از آنها نهایت دقت را داشته باشید. برای این کار می‌توانید از یک برس کوچک، مسواک و یا قلمویی برای تمیز کردن استفاده کنید. همچنین به یاد داشته باشید که باید این کار را با آرامش تمام انجام دهید.

همچنین خوب است بدانید که گاهی اوقات رطوبت می‌تواند باعث ایجاد بوی بدی در هدفون‌های شود. در این زمینه برای تمیز کردن هدفون می‌توانید از موادی استفاده کنید که باعث جذب رطوبت خواهند شد. البته اکثر اوقات ممکن است این مشکل با روشی که بیان کردیم نیز حل نشود که در این زمینه پیشنهاد ما به شما این است نسبت به خرید یک هدفون مناسب اقدام کنید. در این زمینه می‌توانید مقاله خرید بهترین هدفون‌های 2019 با قیمت کمتر از 500 هزار تومان را مطالعه کنید.

هدست بلوتوث تسکو مدل TH 5334

هدست بلوتوث تسکو مدل TH 5334TSCO TH 5334 Bluetooth Headset

وزن238 گرم
نوع اتصالباسیم,بی سیم
رابطبلوتوث,کارت حافظه TF,جک 3.5 میلی متری

خوب است بدانید علاوه بر تمیز کردن هدفون یا تمیز کردن هندزفری شما باید به یاد داشته باشید که نظافت شخصی و تمیز نگه داشتن گوش یکی دیگر از راه‌هایی تمیز و تامین سلامت گوش‌ها است. معمولاً افرادی که زیاد از هدفون استفاده می‌کنند بایدبا استفاده از گوش پاک کن های مورد اعتمادی گوش‌های خود را تمیز کنند.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha
پرستو 02 دی 1398، 19:21

هندزفریم خیلی کثیف شده بود و در به در دنبال راهی برای تمیز کردنش بودم. مطلب شما خیلی کمکم کرد ممنونم

شاهین علیزاده 08 دی 1398، 12:18

عالیه