خرید رم گوشی ارزان + لیست قیمت ارزان ترین رم های گوشی

امروزه با افزایش قیمت‌ها رم گوشی ارزان قیمت بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است. در این مطلب به نکاتی که هنگام خرید رم گوشی باید در نظر بگیرید می‌پردازیم.

رم گوشی یا کارت حافظه (Secure Digital) در دوربین‌های دیجیتال، پخش کننده‌های موسیقی، گوشی‌های هوشمند، تبلت و حتی لپ‌ تاپ مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما تمام رم‌های گوشی مشابه یکدیگر نیستند. این رم‌ها از گران قیمت‌ترین گرفته تا یک رم گوشی ارزان در کلاس‌های سرعت، اندازه فیزیکی و ظرفیت‌های متفاوتی دسته‌بندی می‌شوند.

برخی دستگاه‌ها مانند دوربین‌ها از کارت حافظه به عنوان محلی برای ذخیره اطلاعات و تصاویر استفاده می‌کنند. سایر دستگاه‌ها مثل گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها و یا کامپیوترها از کارت حافظه برای افزایش ظرفیت حافظه خود یا قابل حمل کردن آن استفاده می‌نمایند. این دستگاه‌ها هرکدام نیاز به کارت حافظه متفاوتی دارند. در ادامه تفاوت‌های میان این کارت‌های حافظه که در هنگام خرید باید به آن‌ها توجه داشته باشید را توضیح می‌دهیم.

فهرست عناوین مطلب:

  • برای خرید کارت حافظه باید به چه مواردی دقت کنیم؟
    • کلاس سرعت
    • اندازه فیزیکی
    • ظرفیت
  • قیمت انواع رم گوشی ارزان

 


برای خرید کارت حافظه باید به چه مواردی دقت کنیم؟


کلاس سرعت

تمامی کارت‌های SD سرعت یکسانی ارائه نمی‌دهند. سرعت کارت حافظه برای برخی کاربران اهمیت زیادی دارد. برای مثال اگر شما یک عکاس حرفه‌ای باشید و به طور مستمر در حال ثبت تصاویر با یک دوربین DSLR آن‌ هم با بالاترین کیفیت ممکن یعنی RAW هستید به سریع‌ترین کارت حافظه موجود در بازار نیاز دارید تا دوربین بتواند با سرعت بسیار بالایی این تصاویر را ذخیره کند. یک کارت حافظه پرسرعت هنگام ضبط و ذخیره ویدیوهای با کیفیت بالا هم اهمیت زیادی پیدا می‌کند. از طرف دیگر اگر با استفاده از یک دوربین معمولی هر از چند گاهی عکاسی می‌کنید یا اگر از کارت SD فقط برای ذخیره چند فایل تصویری در گوشی استفاده می‌کنید، سرعت اهمیت چندانی ندارد و می‌توانید سراغ یک رم گوشی ارزان بروید.

microsd cards / رم گوشی

تولید کنندگان این رم ‌ها برای مشخص کردن میزان سرعتی که ارائه می‌دهند آن‌ها را در کلاس‌هاس سرعت مختلفی طبقه‌بندی می‌کنند. اتحادیه کارت حافظه (SD Association) که وظیفه تعریف استانداردهای کارت‌های SD را بر عهده دارد به طور دقیق میزان سرعت هر کلاس سرعت را مشخص نکرده اما موارد استفاده هر کدام از این کلاس‌ها را تعیین کرده است.

در مجموع 4 کلاس سرعت مختلف وجود دارد که شامل 10، 6، 4 و 2 است. کلاس 10 بیشترین سرعت را دارد و برای ضبط تصاویر HD و full HD مناسب است. کلاس 2 کندترین کلاس است و برای ضبط تصاویر با کیفیت پایین مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولا افرادی که به دنبال رم گوشی ارزان هستند به دنبال این کلاس می‌روند. کلاس‌های 4 و 6 نیز هردو برای ضبط ویدیوهای با کیفیت بالا استفاده می‌شوند. علاوه بر این کلاس‌ها، 2 کلاس سرعت دیگر نیز داریم که به عنوان کارت‌های با سرعت فوق‌العاده بالا (Ultra High Speed) شناخته می‌شوند. کلاس‌های 1 و 3 جزو این دسته بندی هستند اما این دو قیمت زیادی دارند و برای استفاده‌های حرفه‌ای توصیه می‌شوند. علاوه بر این کارت‌های UHS تنها در دستگاه‌هایی که از این نوع کارت پشتیبانی می‌کنند قابل استفاده هستند. در تصویر زیر لوگو مربوط به هر کلاس سرعت از چپ به راست به ترتیب میزان سرعت آورده شده است:

SD Card speed class / کلاس سرعت کارت حافظه

معمولا کلاس‌های 4 یا 6 برای استفاده روزمره در دوربین دیجیتال، گوشی هوشمند یا تبلت کفایت می‌کنند. اگر ویدیوهای با کیفیت بالا ضبط می‌کنید یا تصاویر را با کیفیت RAW ذخیره می‌کنید کلاس 10 بهترین انتخاب ممکن است. کلاس 2 نیز سرعت پایینی دارد و اگر از ارزان قیمت‌ترین دوربین دیجیتال موجود در بازار استفاده نمی‌کنید بهتر است اصلا سمت آن نروید به خصوص از آنجایی که امروزه گوشی‌های رده پایین‌ نیز می‌توانند ویدیوهای HD را ضبط کنند.

کلاس سرعت این نوع رم‌ها بر رویشان نوشته شده است. هنگام خرید آنلاین نیز می‌توانید کلاس سرعت را در قسمت مشخصات محصول پیدا کنید علاوه بر این، این کلاس بر روی بسته‌بندی نیز نوشته می‌شود. برای مثال در تصویر زیر کارت وسطی کلاس 4 و دو کارت دیگر کلاس 6 هستند.

SD Cards / کارت حافظه

اگر لوگو مربوط به کلاس سرعت بر روی کارت نوشته نشده باشد کلاس آن 0 و یک رم گوشی ارزان قیمت به حساب میاید. این کارت‌ها در گذشته و قبل از اینکه سیستم دسته بندی به صورت کلاس معرفی شود تولید شده‌اند و احتمال دارد سرعت آن‌ها حتی از کارت کلاس 2 نیز پایین‌تر باشد و از همین رو ارزان ترین رم های گوشی شامل این نوع کارت‌ها می‌شوند.

 

اندازه فیزیکی

این مموری ها همچنین اندازه‌های مختلفی هم دارند و به 3 دسته کارت‌های SD استاندارد، کارت‌های miniSD و microSD تقسیم می‌شوند. کارت‌های SD استاندارد بزرگترین سایز را دارند و اندازه آن‌ها 32x24x2.1 میلی‌متر و وزنشان هم 2 گرم است. بیشتر دوربین‌های دیجیتال امروزی از این نوع مموری پشتیبانی می‌کنند.

کارت‌های miniSD اندازه کوچکتری دارند (21.5x20x1.4) و امروزه مانند گذشته مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. این کارت‌های SD منحصرا در اندازه‌ای ساخته شده بودند تا بتوان آن‌ها را در گوشی‌های موبایل به کار گرفت اما پس از معرفی کارت‌های microSD که اندازه کوچکتری داشتند این کارت‌ها کم کم فراموش شدند. کارت‌های microSD کوچکترین کارت‌های حافظه هستند (15x11x1) و در اکثر گوشی‌ها و تلفن‌هایی که از کارت SD پشتیبانی می‌کنند مورد استفاده قرار می‌گیرند. علاوه بر این سایر دستگاه‌ها مانند تبلت‌ها هم از این نوع کارت پشتیبانی می‌کنند.

اندازه کارت تنها زمانی اهمیت پیدا می‌کند که دقیقا بدانید دستگاه مورد نظرتان از چه اندازه‌ای پشتیبانی می‌کند. کارت‌های حافظه تنها به درگاه مخصوص خودشان متصل می‌شوند از همین رو نمی‌توان یک کارت microSD را در درگاهی که متعلق به کارت SD استاندارد است متصل کرد. برای این کار نیاز به آداپتورهای کارت حافظه دارید. با کمک این آداپتورها می‌توان کارت‌هایی که اندازه کوچکتری دارند را به درگاهی که برای یک کارت بزرگتر طراحی شده وصل کرد. در تصویر زیر آداپتوری را مشاهده می‌کنید که می‌توان با استفاده از آن یک microSD را به درگاه SD استاندارد متصل کرد.

SD Cards / کارت حافظه آداپتور

ظرفیت

کارت‌های حافظه مانند فلش USB، هاردهای HDD و SDD و سایر حافظه‌ها در ظرفیت‌های مختلفی تولید می‌شوند. اما تفاوت میان ظرفیت‌ کارت‌های حافظه به همین جا ختم نمی‌شود. کارت‌های SD Standard Capacity که به اختصار به آن‌ها SDSC گفته می‌شود ظرفیتی میان 1 مگابایت تا 2 گیگابایت دارند. برخی از این نوع کارت‌ها حتی دارای ظرفیتی معادل 4 گیگابایت هستند اما این مدل کارت‌ها غیر استاندارد بوده و قابل اطمینان نیستند. به همین دلیل اگر قیمت یک کارت حافظه 4 گیگ ارزان‌تر از بقیه کارت‌های هم ظرفیت خود بود باید مراقب باشید اشتباها یک رم غیر استاندارد SDSC خریداری نکنید. در حال حاضر قیمت رم گوشی 4 گیگ استاندارد در حدود 23 دلار است.

به دلیل ظرفیت محدود این کارت‌ها، کارت‌های SD High Capacity یا SDHC معرفی شدند که کارت‌هایی با ظرفیت 2 گیگابایت تا 32 گیگابایت را شامل می‌شوند. کارت‌های SDSC و SDHC هردو دارای رم‌هایی با ظرفیت 2 گیگابایت هستند اما اکثر کاربران برای خرید رم میکرو اس دی 2 گیگ به دلیل سرعت بیشتر و عملکرد بهتر، از کارت‌های SDHC استفاده می‌کنند. البته دیگر به سختی می‌توان کارت‌های SDSC را در بازار پیدا کرد. از طرف دیگر قیمت رم گوشی 2 گیگ استاندارد SDHC نیز بسیار ناچیز است. جدیدترین استانداردی که به تازگی معرفی شده SD Extended Capacity یا SDXC است. کارت‌هایی که با این استاندارد ساخته می‌شوند از 32 گیگابایت تا 2 ترابایت ظرفیت دارند.

اگر می‌خواهید از کارت‌های SDHC یا SDXC استفاده کنید باید قبل از خرید، ابتدا مطمئن شوید دستگاهتان از این نوع کارت‌ها پشتیبانی می‌کنند. امروزه بیشتر دستگاه‌ها از کارت‌های SDHC پشتیبانی می‌کنند و به احتمال زیاد مموری که در حال حاضر از آن استفاده می‌کنید نیز SDHC است. استاندارد SDXC اما از آنجایی که به تازگی معرفی شده هنوز فراگیر نشده است. از دلایل عمده عدم استقبال نه چندان گرم کاربران قیمت بالای اینگونه کارت‌ها است به طوری که قیمت رم 200 گیگ SDXC ساخته شده توسط سن‌دیسک نزدیک به 40 دلار است.

در هنگام خرید کارت SD باید ابتدا کلاس سرعت، اندازه و ظرفیت مورد نیازتان را بدانید. حتما دستگاه خود را چک کنید تا ببینید از چه نوع رم و چه اندازه‌ای پشتیبانی می‌کند و سپس مشخص کنید به چه ظرفیت و سرعتی احتیاج دارید.

 


قیمت انواع رم گوشی ارزان


با توجه به تعداد بسیار زیاد رم که با برندها و مدل‌های مختلف در بازار موجود هستند خرید آن‌ها بدون مطالعه و آگاهی قبلی می‌تواند گیج کننده و مشکل ساز باشد. همانطور که در بالا اشاره کردیم هنگام خرید کارت SD علاوه بر ظرفیت و سرعت فاکتوری که اهمیت بالایی دارد نوع و اندازه کارت است. وقتی مشخص شد به چه نوع کارتی با چه ظرفیت و سرعتی نیاز داریم نوبت به خرید آن می‌رسد. برای خرید رم گوشی ارزان می‌توانید به بازار یا فروشگاه‌های آنلاین مراجعه کنید. در حال حاضر فروشگاه پلازا انوع مختلفی از کارت حافظه را با قیمت‌های متنوع به صورت آنلاین عرضه می‌کند که در جدول زیر به 15 مورد از رم گوشی ارزان قیمت اشاره می‌کنیم.

تصویر محصول نام محصول قیمت لینک خرید
کارت حافظه Micro SDHC تیم ظرفیت 4 گیگابایت کلاس 4 39,000 تومان مشاهده و خرید
کارت حافظه Micro SDHC ادونس مدیا X466 ظرفیت 8 گیگابایت کلاس 10 با آداپتور کارت حافظه Micro SDHC ادونس مدیا X466 ظرفیت 8 گیگابایت کلاس 10 با آداپتور 44,000 تومان مشاهده و خرید
کارت حافظه Micro SDHC ادونس مدیا X533 ظرفیت 8 گیگابایت کلاس 10 با آداپتور کارت حافظه Micro SDHC ادونس مدیا X533 ظرفیت 8 گیگابایت کلاس 10 با آداپتور 44,000 تومان مشاهده و خرید
کارت حافظه Micro SDHC گلد کی استاندارد UHS-I U1 ظرفیت 8 گیگابایت کلاس 10 با آداپتور کارت حافظه Micro SDHC گلد کی استاندارد UHS-I U1 ظرفیت 8 گیگابایت 45,000 تومان مشاهده و خرید
کارت حافظه Micro SDHC تیم ظرفیت 8 گیگابایت کلاس 10 45,000 تومان مشاهده و خرید
کارت حافظه Micro SDHC تیم ظرفیت 8 گیگابایت کلاس 10 با آداپتور کارت حافظه Micro SDHC تیم ظرفیت 8 گیگابایت کلاس 10 با آداپتور 45,000 تومان مشاهده و خرید
کارت حافظه Micro SDHC ریمکس ظرفیت 16 گیگابایت کلاس 10 کارت حافظه Micro SDHC ریمکس ظرفیت 16 گیگابایت کلاس 10 قیمت رم 16 گیگ  46,000 تومان مشاهده و خرید
کارت حافظه SDHC اپیسر استاندارد UHS-I U1 ظرفیت 16 گیگابایت کلاس 10 48,000 تومان مشاهده و خرید
کارت حافظه Micro SDHC پی کیو آی ظرفیت 8 گیگابایت کلاس 6 48,500 تومان مشاهده و خرید
کارت حافظه Micro SDHC گلد کی استاندارد UHS-I U1 ظرفیت 16 گیگابایت کلاس 10 با آداپتور کارت حافظه Micro SDHC گلد کی استاندارد UHS-I U1 ظرفیت 16 گیگابایت کلاس 10 با آداپتور 49,000 تومان مشاهده و خرید
کارت حافظه Micro SDHC ری دیتا استاندارد UHS-I U1 کلاس 10 ظرفیت 16 54,500 تومان مشاهده و خرید
کارت حافظه Micro SDHC اپیسر استاندارد UHS-I U1 ظرفیت 16 گیگابایت کلاس 10 57,500 تومان مشاهده و خرید
کارت حافظه Micro SDHC ویکومن Extra 533X استاندارد UHS-I U1 ظرفیت 16 گیگابایت کلاس 10 با آداپتور کارت حافظه Micro SDHC ویکومن Extra 533X استاندارد UHS-I U1 ظرفیت 16 58,000 تومان مشاهده و خرید
کارت حافظه Micro SDXC گلد کی استاندارد UHS-I U1 ظرفیت 64 گیگابایت کلاس 10 با آداپتور کارت حافظه Micro SDXC گلد کی استاندارد UHS-I U1 ظرفیت 64 گیگابایت 172,000 تومان مشاهده و خرید
کارت حافظه Micro SDXC ویکومن Final 600X استاندارد UHS-I U3 ظرفیت 64 175,000 تومان مشاهده و خرید
اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha