چگونه کاربرد دکمه های کیبورد کامپیوتر را تغییر دهیم؟

اگر همواره به دنبال آن بوده‌اید تا کاربرد دکمه های کیبورد خود را عوض کنید، با سه راهکاری که در این مقاله ارائه شده، می‌توانید به راحتی تنظیمات کیبورد کامپیوتر را تغییر دهید.

ساختار استاندارد کیبوردهای ویندوز در طول دهه‌های گذشته، تغییری نکرده و البته این امکان وجود دارد که از برخی از دکمه‌ها اصلا استفاده نکنید. اگر فکر می‌کنید که دکمه Caps lock شما می‌تواند کاربرد دیگری داشته باشد یا اینکه قصد دارید Task Manager تنها با یک دکمه باز شود، راه‌هایی برای تغییر عملکرد دکمه های کیبورد وجود دارد. اگر به دنبال بهترین کیبوردهای مکانیکی هستید، می‌توانید به این مطلب مراجعه کنید.

 


تغییر عملکرد دکمه های کیبورد با برنامه SharpKeys


اگر صرفا می‌خواهید جای دکمه های ویندوز را تغییر دهید، SharpKeys نوعی برنامه متن‌باز و ساده است که با استفاده از رجیستری ویندوز می‌تواند جای یک دکمه را با دیگری عوض کند. برای مثال، می‌توان با این برنامه کاری کرد که دکمه Alt همچون Ctrl کار کند و یا Caps Lock را می‌توان به جای دکمه ویندوز به کار گرفت.

از آنجا که SharpKeys اطلاعات را به صورت مستقیم در Windows Registry وارد می‌کند، بهترین گزینه برای عوض کردن وظایف دکمه به دکمه و تنظیمات کیبورد کامپیوتر است. دیگر نیازی نیست که از نرم‌افزارهای دیگر به عنوان واسطه استفاده کنید و همچنین با کمترین مشکلات قابلیت انطباق روبرو خواهید شد، چرا که ویندوز خودش به گونه‌ای ضربات کیبورد را تعبیر می‌کند که شما تعیین کرده‌اید.

تغییر عملکرد دکمه های کیبورد

برای تغییر تنظیمات کیبورد کامپیوتر بر روی گزینه Add کلیک کرده و دکمه‌هایی را از دو ستون آن انتخاب کنید. ستون سمت چپ دکمه‌ای که شما فشار می‌دهید را نشان می‌دهد (برای مثال دکمه Caps Lock) و ستون سمت راست عملی که می‌خواهید اتفاق بیفتد را نشان می‌دهد (برای مثال، عمل کردن به عنوان دکمه ویندوز). همچنین اگر گزینه‌ای را در فهرست خود پیدا نمی‌کنید، می‌توانید گزینه «Type Key» را بزنید و دکمه‌ای از کیبورد را فشار دهید.

هنگامی که کارتان تمام شد، روی گزینه OK بزنید. این روند را برای تغییرات دیگر تکرار کنید و روی گزینه Write to Registry کلیک کنید. برنامه را ببندید و کامپیوتر خود را خاموش و روشن کنید بعد از بالا آمدن ویندوز، دکمه‌های مورد نظر شما به همان صورتی که در نظر داشته‌اید در می‌آیند. بعد از اتمام کارتان، می‌توانید برنامه SharpKeys را حذف نمایید. این برنامه صرفا برای تغییرات تنظیمات کیبورد کامپیوتر در رجیستری است و وقتی تغییرات انجام شد، دیگر به آن نیازی نخواهید داشت.

 


دکمه های میانبر را با استفاده از نرم‌افزار کیبورد تعیین کنید


کیبورد

اگر کیبورد شما دارای نرم‌افزار پیشرفته‌ای مانند Gaming Software شرکت لاجیتک، iCUE شرکت کورسیر یا Synapse شرکت ریزر است، برخی از قابلیت‌های تغییر عملکرد دکمه های کیبورد را همین حالا در سیستم خود دارید.

علاوه بر اینکه می‌توانید کاربرد دکمه های کیبورد را تغییر دهید، همچنین با بسیاری از این برنامه‌ها می‌توانید کلیدهای میانبر را تعریف کنید، جمله‌ای را وارد یک متن کنید و یا پروفایل‌های مختلفی برای هر یک از بازی‌های خود بسازید. همچنین با برخی از آن‌ها می‌توانید دستوراتی را را ضبط کنید که شما را قادر می‌سازد تا با ضبط کردن فعالیت‌های خود، میانبرهای پیچیده‌ای را ساخته و این فرآیند را برای یک دکمه میانبر تعریف کنید.

هر یک از این برنامه‌ها کمی با دیگری متفاوت هستند، بنابراین نمی‌توان تمامی این برنامه‌ها را در اینجا تشریح کرد، اما این نکته برای تمامی آن‌ها یکسان است: نرم‌افزار را دانلود کنید، کیبورد خود را انتخاب کنید و به دنبال گزینه‌ای بگردید تا کاربرد دکمه های کیبورد ، دستورات و یا فرآیندهایی را در آن تعریف کنید. هنگامی که در مورد گزینه‌ای تردید داشتید، می‌توانید از صفحه پشتیبانی برنامه استفاده کنید و احتمالا مواردی آموزشی را در آن خواهید یافت.

 


اسکریپت های پیچیده تنظیمات کیبورد کامپیوتر را با AutoHotkey اجرا کنید


کیبورد

اگر هیچ یک از گزینه‌های قبلی مناسب شما نبود، می‌توانید با AutoHotkey کلیدهای میانبر بسیار به‌دردبخوری را تعریف کنید. AutoHotkey نوعی برنامه رایگان است که دارای زبان برنامه‌نویسی خاص خودش بوده و لازم است فرآیندها را با آن زبان تعریف کنید تا میانبرهایی را در سیستم به کار بگیرید. استفاده از این برنامه از نرم‌افزارهایی که برای کیبوردهای مخصوص بازی به کار می‌گیرید، کمی پیچیده‌تر است، اما اگر صفحه کلید کامپیوتر شما دارای برنامه‌های تغییر عملکرد دکمه های کیبورد نیست، بهترین گزینه برای شما استفاده از این برنامه است.

بعد از نصب AutoHotkey، می‌توانید با راست‌کلیک در هر جایی در ویندوز اکسپلورر و انتخاب مسیر New > AutoHotkey Script میانبرهایی را بسازید. روی فایل نهایی راست‌کلیک کنید و با برنامه Notepad بازش کنید. می‌توانید دکمه‌های میانبری را با استفاده از اضافه کردن یک خط مانند زیر تعریف کنید:

Capslock::LWin

بدین ترتیب، جای دکمه Caps Lock با دکمه ویندوز عوض می‌شود. می‌توانید کامنتی را با استفاده از با علامت «;» اضافه کنید تا نحوه کار میانبر و چگونگی کار آن را یادآوری کند.

کیبورد و ماوس بی سیم تسکو مدل TKM 7110W

کیبورد و ماوس بی سیم تسکو مدل TKM 7110WTSCO TKM 7110W Wireless Keyboard and Mouse

نوع اتصالبی سیم
رابطدانگل وایرلس

در اینجا SharpKeys گزینه بهتری برای جابجایی‌های ساده‌ای مانند این مورد است، اما در نظر بگیرید که می‌خواهید کارهای پیچیده‌تری انجام دهید و مثلا جای دکمه Caps Lock با دکمه‌های Ctrl+Shift+Esc عوض شود و بدین ترتیب با فشردن تنها یک دکمه می‌توانید Windows Task Manager را باز کنید. برای این کار باید عبارت زیر را وارد نمایید:

Capslock::^+Escape

در این عبارت ^ به معنای دکمه Ctrl و + به معنای دکمه Shift است.

در اینجا، AutoHotkey به ابزاری کاملا قدرتمند تبدیل می‌شود. می‌توانید میانبرهایی را تعریف کنید تا یک متن خاص با آن دکمه تایپ شود، یک برنامه خاص و یا فایل را اجرا کنید و یا میانبرهایی برای اجرای برنامه‌های خاص بسازید. همچنین می‌توانید یک میانبر را به گونه‌ای تنظیم کنید تا یک توالی از اعمال مختلف را اجرا کنید و بدین ترتیب، به شکل قدرتمندی به کنترل میانبرهای خود بپردازید.

وقتی اضافه کردن میانبرهایتان به متن تمام شد، فایل را ذخیره کرده و روی آن دو بار کلیک کنید. بدین ترتیب، این برنامه در قسمت System Tray قرار می‌گیرد و در پس‌زمینه میانبرهایی را که مورد استفاده قرار می‌دهید، تعبیر و آن‌ها را اجرا می‌کند. هر زمان که خواستید می‌توانید از برنامه خارج شوید و دکمه‌ها را به وضعیت پیش‌فرض خود بازگردانید.

کیبورد و ماوس بی سیم تسکو مدل TKM 7110W

کیبورد و ماوس بی سیم تسکو مدل TKM 7110WTSCO TKM 7110W Wireless Keyboard and Mouse

نوع اتصالبی سیم
رابطدانگل وایرلس

کیبورد و ماوس تسکو مدل TKM 8054N

کیبورد و ماوس تسکو مدل TKM 8054NTSCO TKM 8054N Keyboard and Mouse

نوع اتصالباسیم
رابطUSB
حروف فارسیدارد

کیبورد و ماوس گیمینگ هویت مدل HV-KB539CM

کیبورد و ماوس گیمینگ هویت مدل HV-KB539CMHavit HV-KB539CM Gaming Keyboard and Mouse

نوع اتصالباسیم
رابطUSB
عمر ضربه پذیری کلیدها1 میلیون ضربه

 

مشاهده و خرید انواع کیبورد کامپیوتر و لپ تاپ با کیفیت عالی و قیمت مناسب
اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha
حسن 25 آبان 1397، 05:15

سلام اکه میشه خواهشا به ایمیلم جواب بدین من دنبال برنامه ای هستم فقط تو اپلکیشن مورد نظر کارکرد کلید هارو عوض کنه و وقتی از اون برنامه خارج شدی به حالت اولش برگرده و تو خود ویندوز تاثیری نزاره

رضا 04 خرداد 1398، 16:22

ممنون از مطلب خوبتون

امیر حیدری باطنی 05 خرداد 1398، 11:49

لطف دارید. ممنون از همراهیتون

حسین شادو 04 خرداد 1398، 22:22

چه باحال و خفن.آموزش جالبی بود تشکر ازتون

امیر حیدری باطنی 05 خرداد 1398، 11:49

لطف دارید. ممنون از همراهیتون

Omid 05 خرداد 1398، 16:14

عالی بود. دمتتون گرم

negin 03 مرداد 1398، 17:26

سلام. دکمه های ترکیبی زمانی که تو ورد کار میکم عمل نمیکنه. چیکار باید بکنم؟!

دیدگاههای بیشتر ...