آموزش جامع تلگرام از نصب تا کار با Telegram به صورت حرفه ای


آموزش ترفندهای تلگرام: ارسال فایل، عکس و ویدیو (معمولی و بدون کاهش کیفیت)


برخلاف دیگر اپلیکیشن‌های پیام‌رسان، تلگرام به کاربر این امکان را می‌دهد که محدوده وسیعی از اطلاعات خود را برای دوستانش ارسال کند. کافی است روی آیکون گیره کاغذی که در کنار تکست باکس قرار دارد، ضربه زده و نوع اطلاعاتی را که مایل هستید ارسال کنید را انتخاب کنید. شما می‌توانید عکس یا ویدیو موردنظر خود را از گالری گوشی انتخاب کرده و یا با انتخاب گزینه Take a Photo or Video یک عکس و یا ویدیوی فوری را با دوربین گوشی ثبت کرده و ارسال نمایید. همچنین یک آپشن جستجو در وب وجود دارد که با انتخاب آن یک جستجوی سریع باز شده و تنها نتایج تصویر را نشان می‌دهد.

آموزش تلگرام اندروید / Telegram

اگر قصد دارید که لوکیشن فعلی خود را برای دوستتان ارسال کنید، گزینه Location را انتخاب کرده و تائید کنید که اپلیکیشن به لوکیشن فعلی شما دسترسی داشته باشد. پس از آن دوستتان یک نقشه تعاملی برای شما ارسال خواهد کرد که لوکیشن فعلی شما در آن پین شده است. این نقشه می‌تواند بسیار مفید باشد که بتوانید یکدیگر را روی آن پیدا کنید. علاوه براین شما می‌توانید هرگونه سند از قبیل فایل PDF و یا Word و همچنین اطلاعات مخاطبانتان را برای دوستان خود ارسال کنید.

 


آموزش حرفه ای تلگرام: ارسال پیام حذف شونده


ویژگی پیام‌های حذف شونده یا همان Self-destructing Messages ویژگی بسیار جالبی است که به موجب آن پیام ارسال شده به صورت کاملا اتوماتیک پس از خوانده شدن توسط گیرنده پیام، حذف می‌شود. این ویژگی برای مواقعی که کاربر تمایل ندارد دوستش عکس و یا فیلم او را در گالری گوشی خود ذخیره کند بسیار کارآمد خواهد بود. خاطر نشان می‌شود این ویژگی تنها از ارسال عکس و ویدیو پشتیبانی می‌‎کند و در مورد پیغام‌های متنی کارآیی ندارد. برای ارسال یک پیام حذف شونده کافی است مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

1- ابتدا تلگرام را باز کرده و سپس پنجره چت فردی که تمایل دارید برایش پیام حذف شونده ارسال کنید را باز کنید.

2- روی آیکون گیره کاغذ یا همان Attach که در گوشه سمت راست صفحه نمایش و در کنار آیکون میکروفون قرار دارد، ضربه بزنید.

3- در این قسمت عکس و یا ویدیوی موردنظر خود را از گالری گوشی انتخاب کنید. شما می‌توانید بیش از یک عکس و یا ویدیو را نیز انتخاب کنید.

آموزش تلگرام در ios

4- پس از آنکه عکس و ویدیوی موردنظر خود را انتخاب کردید روی گزینه Send ضربه نزنید. در این قسمت می‌‌‌بایست روی یک عکس و یا ویدیو ضربه بزنید تا تنظیمات مربوط به ارسال آنها را تغییر دهید.

5- پس از آنکه یک عکس و یا ویدیو را باز کردید روی آیکون Self-Destruct timer که در پایین صفحه قرار دارد، ضربه بزنید. در این قسمت می‌توانید با استفاده از نوار لغزنده، زمانی را بین یک ثانیه تا یک دقیقه انتخاب کنید. پس از آنکه زمان موردنظر خو را انتخاب کردید روی گزینه DONE ضربه بزنید.

آموزش telegram x

6- اگر بیش از یک فایل را ارسال می‌کنید، همه مراحل بالا را برای آنها نیز تکرار کرده و سپس روی گزینه Send که در گوشه پایین سمت راست صفحه نمایش قرار دارد، ضربه بزنید.

در این مرحله هرگاه دوست شما پیغام حذف شونده را دریافت کرد، این عکس و یا ویدیو پس از گذشت مدت زمانی که شما برای نمایش آن تعیین کردید، تار خواهد شد. در این حالت تنها در صورتی می‌توانند مجددا عکس و یا ویدیوی حذف شونده را مشاهده کند که انگشت خود را برای چند ثانیه روی آن نگه دارند. حال عکس و یا ویدیوی موردنظر نمایش داده می‌شود و البته تایمری که از قبل تعیین کرده بودید در بالای آن نمایش داده می‌شود. گفتنی است اگر دوستتان از روی عکس و یا ویدیو شما اسکرین شات بگیرد، شما متوجه خواهید شد.

آموزش نصب telegram x

 


آموزش تلگرام: پین کردن چت ها


ویژگی پین کردن چت‌ها یکی از ویژگی‌های کاربردی اپلیکیشن تلگرام است. درواقع به کمک این ویژگی علاوه برآنکه می‌توان در گروه‌ها و کانال‌ها، یک پیام را پین کرد که همه اعضای گروه به راحتی به آن دسترسی داشته باشند، می‌توان چت‌های خصوصی خود را نیز پین کرد.

برای پین کردن یک پیام در گروه و یا چت خصوصی، انگشت خود را روی پیام موردنظر نگه داشته و از میان گزینه‌های باز شده، آپشن Pin را انتخاب کرده و سپس OK را بزنید. در کادر باز شده می‌توان گزینه Notify all members را انتخاب کرده تا همه اعضای گروه علاوه بر اینکه پیام پین شده را مشاهده می‌کنند، پیغام هشداری نیز دریافت کنند اما اگر این گزینه انتخاب نشود، این پیام پین شده تنها به صورت بیصدا برای سایر اعضای گروه نمایش داده می‌شود.

آموزش کار با تلگرام/ Telegram

هر زمان که قصد داشتید این پبام را از حالت Pin خارج کنید، کافی است تمام مراحل بالا را تکرار کرده و سپس روی Unpin ضربه بزنید.

 


آموزش تلگرام: بولد و ایتالیک نوشتن


اگر تمایل دارید کلمه و یا عبارتی را به صورت بولد نوشته و برای دوستتان ارسال کنید، کافی است کلمه و یا جمله موردنظر خود را در بین دو ستاره و بدون فاصله تایپ کنید، همانند **word**.

برای ایتالیک نوشتن کلمه و عبارت موردنظر نیز می‌بایست، کلمه و یا جمله را در بین دو خط تیره _ تایپ کنید، مانند _ _Word_ _

آموزش ترفندهای تلگرام / Telegram

 


آموزش تلگرام: تغییر تصویر زمینه چت ها


شما می‌توانید یک تصویر را برای پس‌زمینه چت خود انتخاب کنید. کافی است روی تب Settings که در گوشه پایین سمت راست اپلیکیشن قرار دارد، ضربه زده و آن را باز کنید. تلگرام تصاویر بسیار متنوعی را ارائه می‌کند که کاربر می‌تواند از میان آنها یکی را انتخاب کرده و محیط چت خود را شخصی‌سازی کند. همچنین گزینه‌ای وجود دارد که به‌واسطه آن می‌توان یک عکس از گالری گوشی خود انتخاب کرده و از آن به عنوان پس‌زمینه چت خود استفاده کرد.

تنظیمات داخلی تلگرام / Telegram

 


آموزش ترفندهای تلگرام: مخفی کردن زمان حضور


اگر تمایل ندارید که بقیه متوجه شوند چه مدت زمانی از آخرین حضور شما در تلگرام می‌گذرد، به راحتی می‌توانید زمان حضور خود یا همان Last Seen خود را از بقیه مخفی کنید. شما می‌توانید از میان سه گزینه Everybody یعنی همه، Nobody یعنی هیچکس و My Contacts یعنی تنها مخاطبان گوشی، انتخاب کنید که چه افرادی بتوانند آخرین زمان حضور شما را ببینند. البته شما می‌توانید در قسمت تنظیمات آخرین زمان حضور نیز تعیین کنید که همه به جز چند شماره و یا هیچکس به جز چند کاربر، قادر به دیدن Last Seen شما باشند.

 


آموزش کار با تلگرام: بلاک و ریپورت کردن افراد


بلاک کردن:

اگر قصد دارید یکی از مخاطبان خود را در تلگرام بلاک کنید که دیگر پیامی از طرف او دریافت نکنید، کافی است در منوی تلگرام روی Contacts ضربه بزنید تا لیست مخاطبانتان باز شود. حال روی مخاطبی که تمایل دارید او را بلاک کنید، ضربه بزنید. در این مرحله به صفحه چت خصوصی با فرد موردنظر هدایت خواهید شد.

کافی است روی نام کاربری و یا عکس پروفایل او ضربه بزنید تا صفحه اطلاعات او برای شما باز شود. حال روی آیکون سه نقطه که در گوشه بالا سمت راست قرار دارد، ضربه بزنید تا منوی کشویی باز شود.

آموزش کار با تلگرام در کامپیوتر / Telegram

حال از منوی باز شده گزینه Block را انتخاب کنید و سپس در پاسخ پرسشی که از شما می‌خواهد بلاک کردن این کاربر را تائید کنید، گزینه OK را انتخاب کنید. از این پس این فرد دیگر قادر نخواهد بود برای شما در تلگرام، پیامی ارسال کند.

 

ریپورت کردن:

اگر کاربری در تلگرام می‌شناسید که مطالب نامناسبی را در گروه و یا کانال خود منتشر می‌کند، می‌توانید آن را به راحتی ریپورت کنید. برای ریپورت کردن این شخص، کافی است روی پنجره چت آن ضربه بزنید. اما اگر این شخص گروه و یا کانال نامناسب دارد و قصد دارید که گروه و کانال او را ریپورت کنید، می‌بایست روی گروه و یا کانال او ضربه بزنید.

حال روی پروفایل گروه که در بالا، سمت راست صفحه نمایش قرار دارد ضربه بزنید تا پنجره اطلاعات گروه باز شود و سپس گزینه Report را انتخاب کنید.

تلگرام / Telegram

حال از بین گزینه‌های نقض قوانین و مقررات، گزینه‌ای را که فکر می‌کنید کاربر موردنظر آن را انجام داده است، انتخاب کنید تا مدیران تلگرام بهتر بتوانند این مورد را بررسی و پیگیری کنند. برای مثال اگر کاربر موردنظر تبلیغات نامرتبط و ناخواسته‌ای را برای شما ارسال می‌کند، گزینه Spam را برای او درنظر بگیرید. اگر کاربر شما را تهدید کرده و یا مطالب و محتوای خشونت آمیزی را به اشتراک می‌گذارد، گزینه Violence را انتخاب کنید. به همین ترتیب دیگر موارد را بررسی کرده و در صورت لزوم، انتخاب کنید.

در آخر می‌بایست در پنجره‌ای که به آن هدایت می‌شوید توضیحات مختصر و البته نام کاربری شخص موردنظر را بنویسید و در آخر با انتخاب گزینه Send آن را برای تلگرام ارسال کنید.

 


آموزش تلگرام حرفه ای: رمز گذاشتن روی تلگرام


شما می‌توانید برای ایمنی بیشتر روی نسخه اندروید، iOS و یا دسکتاپ تلگرام، رمز بگذارید.

اندروید:

اگر یک گوشی اندرویدی دارید و از آخرین ورژن تلگرام استفاده می‌کنید، به راحتی می‌توانید از یک رمز عبور 4 رقمی و یا سیستم شناسایی چهره و اثرانگشت برای رمز گذاشتن روی تلگرام استفاده کنید.

1- ابتدا تلگرام را باز کرده و وارد بخش تنظیمات یا همان Settings شوید.

2- حال گزینه Privacy and Security را انتخاب کنید.

3- در قسمت بعد روی عبارت Passcode Lock ضربه بزنید.

4- حال دکمه Passcode Lock را فعال کرده و یک رمز عبور 4 رقمی را تایپ کنید. البته شما می‌توانید از گزینه اثرانگشت یا همان Fingerprint Lock نیز برای رمزگذاری روی تلگرام استفاده کنید.

تلگرام / Telegram

 

iOS :

اگر آیفون دارید و از آخرین ورژن تلگرام استفاده می‌کنید، به ترتیب مراحل زیر می‌توانید روی تلگرام گوشی خود رمز بگذارید:

1- تلگرام را باز کرده و روی تنظیمات یا همان Settings ضربه بزنید.

2- حال گزینه Privacy and Security را انتخاب کنید.

3- در مرحله بعد روی عبارت Passcode Lock ضربه بزنید.

4- حال گزینه Turn Passcode On را انتخاب کرده و سپس یک رمز عبور چهار رقمی را در این قسمت، تعریف کنید. البته می‌توانید برای استفاده از اثرانگشت به جای رمز عبور چهار رقمی از گزینه Unlock with touch ID نیز استفاده کنید.

تلگرام / Telegram

 

نسخه دسکتاپ:

1- ابتدا تلگرام را باز کرده و وارد تنظیمات یا همان Settings شوید.

2- در منوی تنظیمات به پایین صفحه رفته و در قسمت Privacy and Security، گزینه Turn on local passcode را انتخاب کنید.

تلگرام / Telegram

3- حال در پنجره‌ای که باز می‌شود، پسورد چهار رقمی خود را وارد کرده و سپس گزینه Save را انتخاب کنید.

 

امیدواریم از مقاله آموزش تلگرام راضی بوده باشید. اگر سوالات دیگری در زمینه کار با تلگرام دارید می‌توانید در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

صفحه 1 صفحه 2
برای آگاهی از آخرین مقالات مجله پلازا در کانال تلگرام ما عضو شوید t.me/plazamag عضویت در کانال تلگرام
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha
یلدا 16 تیر 1398، 22:19

مرسی از آموزش خوبتون،قسمت پیام حذف شونده تلگرام خیلی جالب بود

mina 16 تیر 1398، 23:34

کاش آدرس اینستاگرام هم میذاشتین، دسترسی به تلگرام از وقتی فیلتر شده خیلی مشکل شده

Omid 17 تیر 1398، 17:16

چرا آموزش تغییر شماره کانال رو نذاشتین پس؟ بعد میگین جامع عععععععععععععععععععع....:(

مهدی فتح اله زاده 18 تیر 1398، 08:40

با تشکر از نظر و انتقاد شما. خیلی ممنونیم و حق با شماست. قصد داریم در آپدیت های بعدی این آموزش رو کامل تر کنیم و حتما به موضوع تغییر شماره کانال یا همان انتقال کانال از یک اکانت تلگرام به اکانت دیگر نیز خواهیم پرداخت.

عقیل 30 تیر 1398، 12:28

باسلام چگونه می توان فهمید چه کسی پروفایل شما در تلگرام را مشاهده کرده است؟