چرا نباید در طول شب گوشی خود را شارژ کنیم؟

همواره کاربران تصور می کنند که بهتر است گوشی خود را هنگام شب به شارژ متصل کنند. در صورتی که شارژ گوشی در شب کار چندان درستی نیست. در این مطلب به دلیل این امر می‌پردازیم.

باورهای غلط بسیاری در مورد گوشی هوشمند، تبلت و یا لپ‌تاپ و افزایش عمر باتری آنها وجود دارد. مرسوم‌ترین این باورهای غلط آن است که بگذارید شارژ گوشی تان صفر درصد شده و یا حتما آن را به 100 درصد برسانید. یا مثلا احتمالا شنیده‌اید که باتری گوشی شما دارای حافظه است و «هیچ گاه» نباید بگذارید به صورت نصفه و نیمه شارژ شود یا شارژ گوشی در شب هیچ ایرادی ندارد.

تمام کردن شارژ گوشی برای شارژ مجدد و یا شارژ گوشی در شب باورهای غلطی هستند و آن هم به خاطر نوعی فناوری باتری بوده که دیگر در باتری‌های گوشی‌های هوشمند امروزی یافت نمی‌شود. در ادامه به ذکر واقعیت‌هایی در مورد چگونگی نگهداری باتری گوشی‌های هوشمند می‌پردازیم. برای آشنایی بیشتر در مورد سلامت و شارژ باتری موبایل می‌توانید به این مطلب پلازامگ مراجعه کنید.

عناوین مطلب:

 • سیکل شارژ میزان انتظار شما از عمر باتری گوشی را تعیین می‌کند
 • سلطان باتری های شارژشدنی: لیتیوم یونی
 • هنگام شارژ گوشی با آن بازی نکنید!
 • استفاده از نرم‌افزار برای کنترل عادت های شارژ
 • از شارژ گوشی در شب اجتناب کنید
 • نکاتی در مورد افزایش طول عمر باتری

شارژ گوشی شب تا صبح

 


سیکل شارژ میزان انتظار شما از عمر باتری گوشی را تعیین می‌کند


شما قطعا دوست دارید که بیشترین زمان ممکن از دستگاه خود استفاده کنید. در صورتی که دستگاه شما با مشکلی مواجه شود، ضمانت‌نامه آن دیگر به کار شما نمی‌آید. بیشترین بهره را از باتری گوشی، تبلت و یا لپ‌تاپ بردن به شکل فزاینده‌ای اهمیت دارد، چرا که بسیاری از کاربران از تعویض باتری خود چندان دل خوشی ندارند.

battery charging / شارژ باتری

باتری‌های شارژ شدنی حتی اگر از آنها استفاده نکنید به مرور زمان ظرفیت خود را از دست می‌دهند. با استفاده روزمره، معمولا متوجه می‌شوید که این ظرفیت طی سال اول کاربری کاهش می‌یابد. این در حالی است که در مورد بسیاری از کاربران، بعد از گذشت دو سال از کاربری، یک بار شارژ گوشی برای استفاده در یک روز و شارژ گوشی در شب دیگر کافی نیست.

سیکل شارژ باتری چیزی است که تولیدکنندگان با آن میزان انتظار عمر یک باتری را بیان می‌کنند. سیکل شارژ معمولا به مدت زمانی گفته می‌شود که باتری از 0 درصد به 100 و بعد از آن از 100 درصد به 0 درصد می‌رسد. تعداد سیکل شارژ مورد انتظار تعیین می‌کند که پیش از کاهش ظرفیت باتری به شکل قابل توجه، چه تعداد سیکل کامل را یک باتری طی می‌کند.

باتری‌های لیتیوم‌یونی در بسیاری از فناوری‌های شارژ شدنی امروزی مورد استفاده قرار می‌گیرند. شما همچنین می‌توانید نوعی از باتری‌های لیتیوم‌یونی را در گوشی‌های موبایل، دستگاه‌های بخارساز، لپ‌تاپ‌ها، ماشین‌های برقی شرکت تسلا و حتی اره برقی مشاهده کنید. محبوب‌ترین نوع باتری لیتیوم‌یونی مدل 18650 است. این باتری پیش از رسیدن به ظرفیت 75-80 درصد که نواقص اصلی بروز پیدا می‌کنند، بین 300 تا 500 سیکل شارژ کامل را طی می‌کند.

 


سلطان باتری های شارژشدنی: لیتیوم یونی


در گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها نوعی باتری لیتیوم یونی مورد استفاده قرار می‌گیرد که لیتیوم یونی پلیمری نامیده می‌شود. این نوع باتری‌های لیتیوم یونی ایمن‌تر و کوچک‌تر هستند و سریع‌تر شارژ می‌شوند. در مابقی موارد، سیکل عمر باتری در انواع لیتیوم یونی پلیمری مشابه با لیتیوم یونی است.

باتری / Battery

یکی از مهم‌ترین عواملی که سرعت کاهش ظرفیت باتری لیتیوم یونی را زیاد می‌کند، اجازه دادن به شارژ شدن بیش از 80 درصد و رسیدن به ظرفیت زیر 20 درصد است. هر قدر که گوشی به 100 درصد نزدیک‌تر شود، میزان واکنش شیمیایی افزایش می‌یابد و امکان دارد باعث ایجاد نواقصی در باتری گردد. البته، سازندگان خودرو تسلا محصولات خود را به گونه‌ای تنظیم کرده‌اند که میزان 80 درصد به صورت پیش‌فرض به عنوان سطح کامل در نظر گرفته می‌شود.

از آنجا که تعداد 300 تا 500 سیکل شارژ مبتنی بر سیکل است و مشکلات باتری زیر 20 درصد و بالای 80 درصد بیشتر ظهور پیدا می‌کنند، کاربران می‌توانند با جلوگیری از شارژ شدن بالای 80 درصد و یا رسیدن ظرفیت باتری به زیر 20 درصد، عمر باتری خود را افزایش دهند. شارژها و تخلیه شارژ نسبی که به 100 درصد می‌رسد، به عنوان یک سیکل کامل در نظر گرفته می‌شوند. به همین خاطر، اگر به جای آن، از نوعی روش شارژ و تخلیه شارژ بین 20 تا 80 درصد استفاده کنید، بر اساس تحقیقات انجام شده، پیش از ایجاد مشکل در ظرفیت باتری می‌توانید به 1000 مورد سیکل کامل (برابر با 3 سال شارژ روزانه) یا مدت زمان بیشتر دست یابید.

شارژ گوشی در شب


هنگام شارژ گوشی با آن بازی نکنید!


دمای کمتر از 0 درجه سلسیوس و بالاتر از 70 درجه سلسیوس باعث می‌شوند تا روند کاهش ظرفیت باتری لیتیوم یونی سریع‌تر صورت گیرد. هیچ گاه گوشی خود را در یک روز گرم تابستانی در خودرو نگذارید و یا در روزهای برفی آن را در برف رها نکرده و یا آن را داخل فریزر قرار ندهید.

کار کردن شدید مانند تماشای ویدیوهای یوتیوب یا بازی کردن، هنگامی که گوشی داخل شارژ است، یکی از مواردی است که حتما باید از آنها اجتناب کنید. این وضعیت ولتاژ و دمای بالا بدترین موقعیتی است که گوشی شما می‌تواند در آن قرار گیرد.

مقایسه‌ی باتری آیفون 10

علاوه بر این‌ها، سیکل‌های شارژ کم می‌تواند روی باتری گوشی شما تاثیر منفی داشته باشد. برخی از اجزای تشکیل‌دهنده باتری در مقایسه با دیگر بخش‌ها بیشتر درگیر سیکل شارژ می‌شود که باعث فرسوده شدن بیشتر باتری می‌گردد. این امر در نهایت باعث صدمه خوردن به سلول باتری می‌شود که همین مسئله سبب می‌گردد هنگامی که باتری ظرفیت تکمیل را نشان می‌دهد، خیلی زود تخلیه گردد.

همچنین از به کارگیری فناوری‌های شارژ سریع در هنگام شب خودداری کنید، چرا که این امر نیز می‌تواند باعث افزایش حرارت شود. فناوری شارژ گوشی سریع قرار نیست که باتری گوشی شما را از حالت خالی به پر برساند، بلکه قرار است برای مدت‌های شارژ 20 تا 30 دقیقه‌ای استفاده شود. باتری‌های لیتیوم یونی همچنین در حالت 100 درصد سریع‌تر با کاهش ظرفیت روبرو می‌شوند و به همین خاطر هر قدر که باتری گوشی شما کمتر به شارژ کامل برسد، بهتر است.

به نظر می‌رسد که سامسونگ در این حوزه تنها باشد، چرا که این شرکت نوعی راه ساده را در گوشی‌های خود به کار گرفته که می‌تواند قابلیت شارژ سریع با کابل را در تنظیمات باتری سامسونگ غیرفعال کند. فناوری شارژ سریع در تبلت‌ها و گوشی‌ها ارائه شده و به همین خاطر به منظور بیشتر کردن طول عمر باتری، باید این فناوری را غیرفعال کنید.

 


استفاده از نرم‌افزار برای کنترل عادت های شارژ


یکی از راه‌های بهره بردن از شارژهای نسبی آن است که می‌توانید هنگام شارژ شدن نزدیک به گوشی خود بمانید. اما، آلارم‌ها را می‌توان بهینه‌تر مورد توجه قرار داد. برخی از لپ‌تاپ‌ها دارای تنظیمات BIOS هستند که با آنها می‌توان میزان درصد شارژ باتری حداکثری را به نوعی تنظیم کرد. لنوو با نرم‌افزار Lenovo Energy Management این کار را برای کاربران خود ساده‌تر کرده است. با نصب این نرم‌افزار و انتخاب گزینه Optimize for Battery Lifespan، شارژ لپ‌تاپ شما در میزان 80 درصد متوقف می‌شود. برای آشنایی با اپلیکیشن‌هایی که قاتل باتری گوشی شما هستند می‌توانید به این مطلب مراجعه کنید.

باتری

 


از شارژ گوشی در شب اجتناب کنید


در کل، باید از شارژ گوشی در شب خودداری کنید و به جای آن هنگامی که به رختخواب می‌روید، گوشی خود را از شارژ درآورید و هنگامی که از خواب بیدار شدید، آن را به شارژ بزنید. در هنگامی که قصد دوش گرفتن و یا خوردن صبحانه را دارید، گوشی شما به میزان درصد شارژ مناسبی دست پیدا می‌کند.

همچنین به صورت حتمی از گذاشتن گوشی در حال شارژ زیر بالش خود اجتناب کنید. به شکل واقع‌بینانه، با امکان شارژهای نسبی می‌توانید در محل کار و یا عصرها به شارژ گوشی خود بپردازید. اما تا جایی که می‌توانید از شارژ بالای 80 درصد خودداری کنید و همچنین شارژ گوشی در شب را کنار بگذارید.

خالی شدن شارژ باتری گوشی/ iphone battery drain

اگرچه باتری‌های لیتیوم یونی فاقد حافظه ظرفیت شارژ هستند، بر اساس تحقیقات انجام شده، حداقل یک بار در هر 30 سیکل، شارژ باتری خود را تخلیه کنید. سخت‌افزار شما می‌تواند نوعی حافظه دیجیتالی ایجاد نماید که اگر باتری شما هیچ گاه به صورت کامل تخلیه نشود، می‌تواند تنظیم شارژ را به صورت غیردقیق انجام دهد. برای بسیاری از کاربران این مسئله طبیعتا چند بار در ماه اتفاق می‌افتد و به همین خاطر توصیه نمی‌کنیم که باتری گوشی خود را به صورت کامل تخلیه کنید.

با تمام این‌ها، اگر علامت مخصوص میزان شارژ روی صفحه گوشی می‌گوید که هنوز شارژ دارید، اما در عین حال به صورت گاه و بیگاه باتری گوشی شما خالی می‌شود، این مشکل می‌تواند به خاطر مشکل در کالیبراسیون بوده و یا باتری دارای نقص باشد. در صورتی که کالیبراسیون باتری مشکل شما را حل نکرد، در آن صورت حتما ایراد از باتری است و اگر هنوز امکان استفاده از ضمانت‌نامه گوشی و باتری آن را دارید، آن را به نمایندگی‌های مجاز نشان دهید.

شارژ گوشی در شب

 


کاهش از دست رفتن ظرفیت باتری در گوشی موبایل


علاوه بر توجه به میزان درجه حرارت و همین طور میزان درصد شارژ گوشی شما می‌توانید عمر باتری خود را با کم کردن مدت زمان مورد نیاز برای شارژ افزایش دهید. تعداد شارژ کمتر به معنای سیکل‌های کمتر خواهد بود و همین مسئله عمر طولانی‌تری را برای باتری و همین طور گوشی شما در پی دارد.

کاهش مدت زمان انتظار صفحه نمایش و همین طور کم کردن میزان روشنایی در تنظیمات صفحه بیشترین تاثیر را در این زمینه به دنبال دارند. حتما دلیلی دارد که هنگام آزمایشات برای سنجش میزان عمر باتری در گوشی‌های هوشمند، از SoT یا Screen-on-Time استفاده می‌شود.

علاوه بر این‌ها، سیستم‌های عامل بسیاری از گوشی‌های هوشمند و برخی از لپ‌تاپ‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که دارای نوعی قابلیت صرفه‌جویی در مصرف باتری یا همان Battery Saver هستند. هر زمان که برای شما امکان‌پذیر بود، این قابلیت را روشن کنید. راه‌های ساده‌ای وجود دارند که با آنها می‌توانید دستگاه‌های دارای ویندوز 10 خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که بدون استفاده از نرم‌افزاری خاص بتوانید عمر باتری خود را افزایش دهید.

استفاده از قابلیت صرفه‌جویی در باتری تاثیر کمی در تجربه کاربری شما می‌گذارد و به خصوص زمانی که به صورت فعال استفاده‌ای از دستگاه خود ندارید، بسیار مناسب است.

غیرفعال کردن مواردی همچون بلوتوث، جی‌پی‌اس، وای فای و اینترنت موبایل توصیه‌هایی معمول برای صرفه‌جویی در مصرف باتری هستند. این روزها، فناوری‌های به‌کاررفته در بلوتوث موبایل و همین طور وای فای در مورد مصرف حجم باتری به شکلی کاملا به صرفه عمل می‌کنند. غیرفعال کردن جی‌پی‌‌اس و اینترنت موبایل می‌تواند از کاهش حجم باتری گوشی به شکل قابل توجهی جلوگیری کند. برای افزایش طول عمر باتری گوشی اندرویدی می‌توانید به این مطلب مراجعه کنید.

خالی شدن باتری گوشی

 


نکاتی در مورد افزایش طول عمر باتری


از نظر استفاده کوتاه‌مدت تا متوسط متوجه تفاوت چندانی نخواهید شد. اما در صورتی که گوشی شما بعد از گذشت یک سال از کاربری، همچنان با یک بار شارژ گوشی در شب یک روز کامل دوام می‌آورد، بسیار خوشحال خواهید شد. با استفاده از نکات زیر، باتری شما بعد از گذشت دو سال از کاربری هیچ گاه به ظرفیت کمتر از 80 درصد نمی‌رسد.

دوام باتری گوشی های هوشمند

 1. از شارژهای نسبی استفاده کنید و به جای شارژ گوشی در شب ، میزان شارژ خود را بین 20 تا 80 درصد نگه دارید. شما می‌توانید از نرم‌افزارهایی استفاده کنید تا هر زمان گوشی شما به 80 درصد رسید، به شما اعلان دهد تا آن را از برق خارج کنید.
 2. با استفاده نکردن از روش شارژ گوشی در شب مدت زمانی که باتری گوشی شما در 100 باقی می‌ماند را کاهش دهید. هر بار که باتری شما 100 درصد می‌شود، میزان کاهش حجم آن سریع‌تر اتفاق می‌افتد.
 3. از کاربرد شارژ سریع برای مدت‌زمان‌هایی طولانی‌تر اجتناب کنید.
 4. دمای گوشی خود را در حد درجه حرارت اتاق نگه دارید و از رسیدن این دما به میزان بسیار زیاد جلوگیری کنید.
 5. هر جا که برای شما ممکن بود، بیشترین میزان شارژ خود را به گونه‌ای روی 80 درصد تنظیم کنید.
 6. با غیرفعال کردن خدمات غیرضروری، میزان کاهش حجم باتری خود را کم کنید.
 7. در صورتی که قصد دارید تا باتری خود را بلااستفاده بگذارید، آن را به میزان 70 درصد شارژ برسانید و بعد آن را در جایی خنک نگه دارید. نگهداری از باتری در حال شارژ کامل عمر آن را کاهش می‌دهد.

 

اگر تمام این‌ها برای شما کافی نیست، باید بگوییم که فشار وارد شده از سوی آپگرید کردن گوشی‌های ما تاثیری منفی روی طبیعت دارند. در واقع در سال 2016 تنها توانسته‌ایم 12.5 درصد از ضایعات دستگاه‌های الکترونیک خود را بازیافت کنیم. با استفاده طولانی‌تر از فناوری‌ها و گوشی‌های موجود، کمک زیادی به حفظ سیاره خود کرده‌ایم.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha