9 روش ساده و ارزان برای سازماندهی و مرتب کردن کابل ها

9 روش ساده و ارزان برای سازماندهی و مرتب کردن کابل ها
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

اگر از جمله کاربران کامپیوتر و یا دیگر تجهیزات الکترونیک هستید و همواره با مشکل درهم برهم شدن سیم و همین طور مرتب کردن کابل روبرو هستید، در این مطلب همراه ما باشید تا راه‌هایی بهینه را برای حل این مشکل به شما معرفی کنیم.

حل کردن مشکل مرتب کردن کابل و تمیز کردن سیم های کثیف ساده‌تر و ارزان‌تر از آنی است که فکرش را می‌کنید. با استفاده از تجهیزاتی همچون بست کمربندی، چسب کاغذی و دیگر اشیایی که در خانه پیدا می‌شوند، شما می‌توانید به ساماندهی کابل ها و سیم های خود بپردازید.

در هر کشوی میز، مرکز تفریحی، گنجه مخصوص تجهیزات حوزه فناوری و کشوی وسایل خانگی مجموعه‌ای از سیم ها و کابل ها پیدا می‌شوند که ممکن است درهم برهم و در هم گره خورده شده باشند. این سیم ها علاوه بر اینکه چندان ظاهر خوبی ایجاد نمی‌کنند، بلکه همچنین موانعی سر راه شما به وجود می‌آورند که ممکن است باعث زمین خوردن شما شوند. وقتی همه سیم ها و کابل ها در هم گره خورده و درهم برهم باشند، در آن صورت هیچ گاه نمی‌فهمید که چه سیمی برای چه دستگاهی است و خدای نکرده، ممکن است موقع نصب یک آپدیت به یک باره سیم کامپیوتر کشیده و آپدیت قطع گردد. ساماندهی کابل ها و تمیز کردن سیم های کثیف فضای محیط شما را مرتب نگاه می‌دارد.

Cable / مرتب کردن کابل

مسلما دلتان می‌خواهد که با استفاده از تجهیزات بی سیم، تا جای ممکن وجود کابل و سیم را در دستگاه‌های کامپیوتری خود کاهش دهید. برای این کار، نیاز به یک روتر خوب و چند نوع تجهیزات دیگر دارید که در سایت‌های فروش آنلاین پیدا می‌شوند. اما با تمام اینها، این امکان وجود دارد که تمامی تجهیزات به صورت بی‌سیم نشوند. به همین خاطر، لازم است تا کنترل کابل ها و سیم های اطراف تجهیزات را در دست بگیرید. می‌توانید آنها را به پشت میز و یا لبه دیوار به صورت ایمن ببندید تا روی کف زمین پخش و پلا نباشند. همچنین سعی کنید که دسترسی پیدا کردن به آنها را ساده‌تر کنید. آن دسته از کابل‌ها و سیم های مهم که ممکن است به آنها نیاز داشته باشید را برچسب‌گذاری کنید.

Cable / مرتب کردن کابل

البته نیازی نیست که پول زیادی را صرف خرید تجهیزات مورد نظر خود کنید تا بتوانید این کارها را انجام دهید. بسیاری از وسایل و ابزارهای لازم که برای این کار نیاز دارید همین حالا در خانه‌تان وجود دارند، از گیره‌های مخصوص گرفته تا رول دستمال توالت. حداکثر لازم است که پول بسیار اندکی را خرج خرید برخی از لوازم مورد نیاز کنید. هرچه باشد، فروشنده‌های محلی نیز باید نان بخورند!

در ادامه به راه و روش‌های مناسب برای سازمان دهی سیم ها و مرتب کردن کابل های خود می‌پردازیم.

عناوین این مطلب:

 • گیره‌های دوپایه کابل کواکسیال
 • بست کمربندی
 • بست‌های کمربندی مدل zip tie
 • چسب پارچه‌ای
 • استفاده از سه‌راهی یا محافظ برق
 • برچسب‌های مخصوص کابل و سیم
 • برچسب‌های چاپ شدنی
 • قفسه‌های جاکفشی را مورد استفاده قرار دهید
 • استفاده از مقوای وسط رول‌های دستمال توالت
 • اول ایمنی

 

گیره‌های دوپایه کابل کواکسیال

هنگامی که کارشناسان نصب اینترنت و یا کابل شبکه برای ارائه خدمات به منزل شما می‌آیند، معمولا تعداد زیادی از گیره‌های دوپایه مخصوص را برای متصل کردن کابل ها و سیم ها به دیوار مورد استفاده قرار می‌دهند و این گیره‌ها را به دیوار، روی کف زمین و یا حتی در صورت لزوم به در و پنجره‌ها نیز متصل می‌کنند. این گیره‌های ساده سیم و کابل به راحتی آنها را در محل خود ثابت نگاه می‌دارند و باعث مرتب شدن آنها می‌شوند و نوعی ارگنایزر کابل به شمار می‌روند.

تمیز کردن کابل های کثیف

این گیره‌ها را معمولا می‌توان با قیمت ناچیزی خریداری کرد. آنها در دو رنگ مشکی و سفید موجود هستند. با استفاده از آنها می‌توانید به ساماندهی سیم ها و کابل های خود بپردازید و همچنین برای جاهایی همچون میزهای کیفیت پایین و یا دستگاه‌های صوتی و تصویری که نمی‌خواهید در آنها از میخ استفاده کنید، گیره‌های مورد نظر به درد می‌خورند. در مجموع باید گفت که گیره‌های دوپایه کابل کواکسیال راهکاری ایده‌آل برای جاهایی هستند که می‌دانید سیم‌ها و کابل‌ها به کجا می‌روند و حالا حالاها قصد تغییر جای آنها را ندارید.

 

بست کمربندی

شاید شما هم از جمله افرادی باشید که زیاد خانه خود را عوض می‌کنید. این نوع بست‌ها به سادگی بسته می‌شوند و در هر جایی قابل استفاده هستند و هنگامی که آنها را جدا می‌کنید، به وسایل خانه آسیبی نمی‌زنند. از این نوع بست‌ها نیز همچون گیره‌های کابل کواکسیال به عنوان ارگنایزر کابل می‌توانید استفاده کنید، بدون اینکه لازم باشد تا در دیوارها و یا وسایل خانه سوراخی ایجاد کنید.

منظم کردن کابل ها

تعدادی بست خریداری کنید که اندازه‌شان مناسب کابل‌های شما باشند. سپس آنها را در کنار و یا زیر و لبه میز و یا محفظه تجهیزات صوتی و تصویری خود متصل کنید. دلیل دیگر مناسب بودن استفاده از بست‌های کمربندی آن است که هر وقت خواستید آنها را جدا کنید، بدون صدمه زدن به دیوار و یا کابل ها می‌توانید این کار را انجام دهید.

 

بست‌های کمربندی مدل Zip Tie

بست‌های zip tie نیز انواعی از بست‌های کمربندی و ارگنایزر کابل هستند و هر زمان خواستید به مرتب کردن کابل و تمیز کردن سیم های کثیف زیادی بپردازید، بسیار به درد شما می‌خورند. این نوع بست‌ها بسیار برای مراکز تفریحی لازم و ضروری هستند و همچنین در تمامی مکان‌هایی که با کابل و سیم سروکار دارند، به کار می‌روند.

ساماندهی کابل

این نوع بست‌ها معمولا در اندازه و تعداد مختلف در بسته‌های گوناگون به فروش می‌رسند. شاید فکر کنید که این بست‌ها فقط از جنس پلاستیک یافت می‌شوند، اما همچنین انواعی از بست‌های فلزی نیز وجود دارند که می‌توان در شرایط سخت همچون فضاهای بیرونی و پارکینگ‌ها از آنها استفاده کرد.

 

چسب پارچه‌ای

هنگامی که بست‌های کمربندی دم دست نیستند و یا در صورتی که به دنبال راهکاری کوتاه‌مدت هستید، چسب‌های پهن و یا پارچه‌ای برای متصل کردن کابل ها به یکدیگر و یا به پشت میز تحریر، دیوار یا کنار میز بسیار مناسب هستند. چسب‌های پارچه‌ای از آن جهت بهترین راهکار ممکن به شمار می‌روند که باعث آسیب رسیدن به سطوح مختلف نمی‌شوند. اگر بسیار حساس هستید و یا تصور می‌کنید که با چسباندن این نوع چسب‌ها به سطوح مختلف صدمه می‌خورد، تکه‌های چسبی را که می‌خواهید به جایی بچسبانید، اول چند بار روی پوست خود فشار دهید و بعد آن را روی سطح مورد نظر قرار دهید. چربی‌های طبیعی که روی پوست انسان قرار دارند، باعث می‌شوند که چسب بعدها راحت‌تر جدا شود.

ساماندهی کابل

 

استفاده از سه‌راهی یا محافظ برق

در صورتی که پریزهای کافی برای متصل کردن تجهیزات برقی ندارید، نمی‌توانید به مرتب کردن کابل و تمامی وسایل برقی بپردازید. سه‌راهی و محافظ برق وسایلی هستند که داشتن آنها برای ساماندهی و مرتب کردن کابل ها و سیم ها در خانه بسیار لازم و ضروری است.

سازمان دهی کابل و سیم ها

هنگام انتخاب یک محافظ برق، مدلی را انتخاب کنید که دارای دگمه خاموش و روشن باشد تا بتوانید با خاموش کردن آن، برق تمامی دستگاه‌های متصل را قطع کنید. در این صورت هنگام نوسان برق مشکلی برای دستگاه‌های شما پیش نمی‌آید. همچنین برخی از انواع محافظ‌های برق نیز جدیدا به بازار آمده که دارای کنترل از راه دور هستند و کاربر به سادگی می‌تواند از راه دور آن را خاموش کند.

 

برچسب‌های مخصوص کابل و سیم

یکی از راهکارهای مناسب برای مشخص کردن کابل‌ها و سیم‌های مودم، روتر وای‌فای یا محافظ برق که سیم‌های مختلفی به آن وصل شده، استفاده از برچسب‌هایی است که مشخص می‌کند چه سیمی برای کدام دستگاه است. شاید این مسئله در نگاه اول بسیار ساده به نظر برسد، اما در عمل بسیار به سازمان دهی کابل و سیم های شما کمک می‌کند.

سازمان دهی کابل و سیم ها

 

برچسب‌های چاپ شدنی

در صورتی که برچسب‌های معمولی به نظر شما چندان مناسب نمی‌آیند، برای مرتب کردن کابل ها با برچسب از یک دستگاه چاپ برچسب استفاده کنید. این نوع دستگاه‌ها برای افرادی مناسب است که دوست دارند تا تمامی دستگاه‌های خود را برچسب‌گذاری کنند و یا جاهایی که شارژرهای مشابه لپ‌تاپ و کابل شارژ گوشی ممکن است با مدل‌های دیگر اشتباه گرفته شوند.

ارگنایزر کابل

 

جاکفشی آویزان را مورد استفاده قرار دهید

برای انبارهای درون پارکینگ‌ها، گنجه‌های مخصوص تجهیزات و مواردی از این دست، از یک جاکفشی آویزان که روی دیوار نصب می‌شوند، استفاده کنید. هر یک از طبقات این جاکفشی برای قرار دادن کابل‌های مختلف قابل استفاده هستند. شما همچنین می‌توانید از دیگر وسایل خانه از جمله جای میخ و پیچ و یا محفظه‌های دیگر برای نگهداری سیم و کابل استفاده کنید.

ارگنایزر کابل

 

استفاده از مقوای وسط رول‌های دستمال توالت

با این ترفند می‌توانید به مرتب کردن کابل ها پرداخته و از گره خوردن آنها جلوگیری کنید. هنگامی که رول دستمال توالت شما تمام می‌شود، مقوای وسط آنها را نگاه دارید. سپس کابل‌ها و سیم‌های خود را جمع کرده و درون این مقوا قرار دهید (البته حواستان باشد که سیم ها را سفت تا نکنید، چرا که باعث قطعی آن می‌شود).

مرتب کردن کابل

مقوای دستمال توالت برای کابل‌های کوتاهی همچون شارژر موبایل بسیار خوب عمل می‌کند و برای کابل‌های بلندتر می‌توان از مقوای وسط حوله کاغذی استفاده کرد. این مقوا را می‌توانید درون جعبه، کیف و یا هر جایی که دوست دارید، بگذارید و با خود به این طرف و آن طرف ببرید.

 

اول ایمنی

هر زمان که با دستگاه‌های الکترونیک و منابع برق سروکار دارید، حواستان به احتمال خطر آتش‌سوزی باشد. از گذاشتن کاغذ و دیگر مواد اشتعال‌زا نزدیک پریز برق خودداری کنید.

مرتب کردن کابل

حواستان به دستگاه‌هایی باشد که فشار زیادی به سیم برق می‌آورند. برای مثال، از گذاشتن و یا رد کردن سیم برق زیر فرش خودداری کنید و هیچ گاه کابل‌های برق را محکم تا نکنید و یا از تا کردن آنها به دفعات بسیار خودداری کنید. در صورتی که از وسایل برقی سررشته ندارید، با سیم‌های برق کاری نداشته باشید. این مقاله بیشتر در مورد سیم‌های تجهیزات الکترونیک است و سیم‌های تجهیزات برقی موضوع دیگری است که در جای خودش باید مورد بررسی قرار گیرد.

برای مشاهده و خرید انواع کابل و مبدل موبایل با کیفیت عالی و قیمت مناسب در پلازا اینجا کلیک کنید

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 163.5 میلیون دلار
  سریع و خشن 9
  اکران: 25 ژوئن 2021
 • 157.5 میلیون دلار
  یک مکان آرام 2
  اکران: 28 می 2021
 • 154.8 میلیون دلار
  بیوه سیاه
  اکران: 09 جولای 2021
 • 51.4 میلیون دلار
  Space Jam: A New Legacy
  اکران: 16 جولای 2021
 • 50 میلیون دلار
  بچه رئیس 2
  اکران: 02 جولای 2021
 • 40.4 میلیون دلار
  The Forever Purge
  اکران: 02 جولای 2021
 • 16.9 میلیون دلار
  Old 2021
  اکران: 23 جولای 2021
 • 13.4 میلیون دلار
  Snake Eyes
  اکران: 23 جولای 2021
 • 7 میلیارد تومان
  دینامیت
  اکران: 10 تیر 1400
 • 1.5 میلیارد تومان
  خورشید
  اکران: 27 آبان 1400
 • 1.36 میلیارد تومان
  هفته‌ای یک بار آدم باش
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 950 میلیون دلار
  تک خال
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 257.43 میلیون تومان
  پیشی میشی
  اکران: 08 مهر 1400
 • 184 میلیون تومان
  خون شد
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 90 میلیون تومان
  لاله
  اکران: 27 اسفند 1399
 • 84 میلیون تومان
  آقای سانسور
  اکران: 26 شهریور 1400