آموزش تنظیمات یا کانفیگ کردن مودم های TP-Link و D-Link
محسن امیری
نویسنده:محسن امیری
ارسال شده در:13 شهریور 1398، 18:00

آموزش تنظیمات یا کانفیگ کردن مودم های TP-Link و D-Link

مودم و روتر وسیله‌ای است که تقریبا در هر خانه‌ای یافت می‌شود! اگر به دنبال تنظیم مودم دی لینک یا کانفیگ مودم تی پی لینک هستید، در ادامه قصد داریم راهنمای تنظیمات مودم های D-Link و TP Link را مرور کنیم و ببینیم هر یک از چراغ های مودم نشان دهنده چیست.

در کنار دیگر وسایل الکترونیکی نظیر گوشی‌های هوشمند، تلویزیون و … این روزها مودم و روتر هم یکی از وسایلی هستند که در هر خانه‌ای یافت می‌شوند. شما می‌دانید که نرم افزارهای مختلف را چگونه بر روی گوشی هوشمند خود نصب کنید یا اگر کانال‌های تلویزیون شما حذف شوند یا به هم بریزند، می‌توانید دوباره جستجو کنید و کانال‌ها را بازیابی کنید اما آیا همه ما اطلاعات ابتدایی در مورد نحوه کارکرد مودم و نحوه تنظیم آن را می‌دانیم؟ همانطور که برای نصب نرم افزار و تنظیمات ابتدایی گوشی هوشمند خود به فروشگاه مراجعه نمی‌کنیم، بهتر است بتوانیم تنظیمات مودم و روتر خود را نیز خودمان یاد گرفته و انجام دهیم.

how to configure modem/آموزش تنظیمات مودم

در ادامه این مقاله قصد داریم به در مورد کارکرد مودم به صورت مختصر توضیح دهیم و نحوه کانفیگ کردن تنظیمات مودم را نیز به شما آموزش دهیم. تقریبا هر برند مودم یک نوع تنظیمات برای دستگاه خود دارند اما کلیت و شیوه اعمال تنظیم مودم ها شبیه به یکدیگر است. از آنجا که اکثر ما از مودم‌های برند دی لینک و تی پی لینک استفاده می‌کنیم، در این مقاله به آموزش کانفیگ مودم D-Link و کانفیگ مودم TP Link خواهیم پرداخت.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

  • هر کدام از چراغ های مودم چه چیزی را نشان می دهند؟
  • راهنمای تنظیم مودم های تی پی لینک / TP-Link
  • راهنمای تنظیم مودم های دی لینک / D-Link

 


هر کدام از چراغ های مودم چه چیزی را نشان می دهند؟


how to configure modem/آموزش تنظیمات مودم

مودم‌ها شاید شکل‌های عجیب و غریب زیادی داشته باشند، اما همه آن‌ها در داشتن چند چراغ بر روی خود تفاهم دارند! حتما تجربه قطعی اینترنت را داشته‌اید! این روزها که اکثر کارهای ما مستقیم و غیر مستقیم به متصل بودن اینترنت مربوط می‌شود، لازم است اطلاعات اولیه‌ای از مودم و نحوه عیب یابی آن داشته باشیم. اگر بدانید هر چراغ مودم به کدام بخش از کارکرد آن مربوط می‌شود، در عیب یابی مشکلات قطعی اینترنت خود مهم‌ترین گام را برداشته‌اید. برخی از چراغ‌های مودم، چراغ‌های چشمک زن و برخی نیز چراغ‌هایی هستند که به صورت ممتد روشن می‌باشند. در ادامه هر کدام از این چراغ‌ها را به صورت مختصر توضیح می‌دهیم.

 

چراغ Power

how to configure modem/آموزش تنظیمات مودم

این چراغ نشان دهنده روشن بودن یا نبودن دستگاه مودم است. چراغ پاور باید به صورت ممند روشن باشد. اگر این چراغ چشمک زن بود یا روشن نمی‌شد، باید راه حل را در پریز و اتصالات برقی مودم خود جست و جو کنید. روشن نبودن و چشمک زن بودن این چراغ به معنای عدم تغذیه درست مودم است. برای عیب یابی در صورت روشن نبودن این چراغ می‌توانید ابتدا اتصالات پریز و برق خانه خود و در صورت عدم وجود هیچ اشکالی آداپتور و محل اتصال آداپتور به مودم را چک کنید.

 

چراغ Status ،Link یا ADSL

این چراغ که هر سه نام بالا را می‌تواند داشته باشد، نشان دهنده نحوه ارتباط فیزیکی مودم یا روتر با مرکز مخابراتی است. اگر چراغ استاتوس شما چشمک زن باشد، احتمال اینکه اتصالات تلفنی شما برقرار نباشد زیاد است. حتی ممکن است درگاه اتصالات شما خراب باشد و یا از لحاظ فیزیکی پریز تلفن شما مشکل داشته باشد. به هر حال چشمک زن بودن، خاموش بودن و گاهی نیز قرمز بودن این چراغ حاکی از یک اشکال است.

 

چراغ اینترنت (Internet)

how to configure modem/آموزش تنظیمات مودم

 

این چراغ زمانی که چشمک می‌زند با هر چشمک خود به شما می‌گوید که مودم در حال تبادل داده با شبکه جهانی اینترنت است! اگر چراغ اینترنت شما روشن نمی‌شود، مشکل را باید از طریق تماس با شرکت خدمات دهنده اینترنت خود پیگیری کنید چرا که روشن نبودن چراغ اینترنت بدین معناست که شرکت شما و در نتیجه خط تلفن شما به شبکه جهانی اینترنت متصل نیست.

 

چراغ LAN و چراغ Wireless

how to configure modem/آموزش تنظیمات مودم

مودم و یا روتر شما به تعداد پورت‌های LAN خود چراغ LAN نیز دارد. این چراغ‌(ها) به اتصالات کابلی مودم شما بین لپ تاپ و یا کامپیوتر که به وسیله کابل شبکه و یا همان کابل LAN برقرار می‌شود مرتبط است و روشن بودن ممتد آن به معنای اتصال صحیح و بدون اشکال مودم به دستگاه‌ها از طریق کابل است. در کنار چراغ LAN، چراغ وایرلس نیز وجود دارد که نشان دهنده نحوه کارکرد امواج وایرلس مودم است. اگر این چراغ به صورت چشمک زن باشد، می‌توانید از صحت آنتن و فرستنده امواج وای فای مودم خود مطمئن شوید. در صورتی که چراغ Wireless شما خاموش باشد، احتمال خرابی و یا حتی خاموش بودن فرستنده وایرلس مودم شما وجود دارد.

در برخی از مودم‌ها و روترها، شما می‌توانید فرستنده وایرلس مودم خود را به صورت دستی و از روی مودم خاموش و یا روشن کنید. مثلا در مدل‌های زیادی از برند زایکسل در کنار مودم دکمه‌ای برای خاموش و یا روشن کردن فرستنده بی سیم مودم وجود دارد و خاموش کردن وای فای باعث نمی‌شود که خود مودم شما نیز از کار بیفتد. پس چک کردن این دکمه نیز در صورت بروز اشکال خالی از لطف نیست.

 


راهنمای تنظیم مودم های تی پی لینک / TP-Link


how to configure modem/آموزش تنظیمات مودم

همان طور که اشاره کردیم برند اکثر مودم‌هایی که ما استفاده می‌کنیم، D-Link یا TP Link است. پس برآن شدیم تا در این مقاله آموزش مختصر و مفیدی از کانفیگ مودم D-Link و کانفیگ مودم TP Link را گردآوری کنیم. ابتدا از آموزش تنظیم مودم تی پی لینک شروع می‌کنیم. قبل از شروع به انجام فرآیندهای تنظیم مودم، بهتر است اتصالات ظاهری و چراغ‌های مودم خود را چک کنیم تا از صحت کارکرد ابتدایی و ساختاری مودم اطمبنان حاصل کنیم. تصویر زیر نشان دهنده اتصالات موجود بر روی یک مودم است.

how to configure modem/آموزش تنظیمات مودم

پس از اطمینان از اتصالات، به سراغ تنظیمات نرم افزاری می‌رویم. برای این کار ابتدا مرورگر خود را باز کنید و به آدرس آی پی 192.168.1.1 بروید.

how to configure modem/ چگونه مودم را کانفیگ تنظیم کنیم

در این پنجره باید نام کاربری و پسورد خود را وارد کنید. اگر یوزرنیم و پسورد این بخش را قبلا تغییر نداده باشید، باید در هر دو باکس کلمه admin را وارد کنید. البته ممکن است این یوزرنیم و پسورد پیش فرض چیز دیگری مثل عدد 1234 یا … باشد که حتما در پشت مودم یا دفترچه راهنمای مودم و یا روتر شما نوشته می‌شود. پس از لاگین موفق به این بخش، بر روی گزینه Quick Start کلیک کنید.

how to configure modem/ چگونه مودم را تنظیم کنیم

در صفحه ای که به صورت زیر برای شما باز می‌شود، روی RUN WIZARD کلیک کنید.

how to configure modem/ آموزش تنظیم مودم تی پی لینک

در این بخش بر روی گزینه Next کلیک کنید و رد شوید.

how to configure modem/ راهنمای تنظیم مودم تی پی لینک

در این صفحه لازم است منطقه زمانی خود، یعنی تهران را انتخاب کنیم.

how to configure modem/ آموزش کانفیگ مودم تی پی لینک

در این صفحه از بین گزینه‌های موجود گزینه  PPPoE/PPPoA را تیک بزنید و بر روی Next کلیک کنید.

how to configure modem/ راهنمای کانفیگ مودم تی پی لینک

در این صفحه، نام کاربری و پسورد حساب کاربری را که از شرکت ISP خود دریافت کرده‌اید را وارد کنید. در کنار نام کاربری و پسورد دو باکس VPI و VCI را نیز می‌بینید. معمولا مقادیر وارد شده برای این دو پارامتر در کشور ما به ترتیب 0 و 35 است. اگر این دو عدد در انتها به شما خروجی نداد، بهتر است با شرکت خدمات دهنده اینترنت خود تماس بگیرید و از آن‌ها این دو عدد را سوال کنید. در بخش Connection Type نیز باید گزینه PPPoE LLC را انتخاب کنید.

how to configure modem/ آموزش کانفیگ مودم TP Link

.

این صفحه مربوط به تنظیمات وایرلس شما است. اگر قصد استفاده از وایرلس را دارید، گزینه Access Point را باید فعال کنید. یعنی در مقابل آن دایره  Activated را علامت بزنید. در مقابل باکس SSID نیز باید یک نام برای وایرلس خود انتخاب کنید (همان نامی که برای بقیه نشان داده می‌شود). گزینه Broadcast SSID برای مخفی بودن یا نبودن وایرلس شما است. یعنی وایرلس شما تنها برای گوشی‌ها و دستگاه‌هایی نشان داده می‌شود که قبلا به آن وصل شده باشند. در آخر نیز در بخش Authentication Type باید نوع سیستم رمزگذاری خود را انتخاب کنید. WEP یا WPA/WPA2 و یا WPA-PSK/WPA2-PSK گزینه‌های مختلف این بخش هستند که با انتخاب هر کدام تفاوت بین آن‌ها را می‌توانید بفهمید. با اعمال تمام موارد بالا، بر روی Next کلیک کنید.

how to configure modem/ آموزش تنظیم مودم TP Link

بعد از کلیک بر روی گزینه Next، یک باکس به نام Pre Shared Key برای شما نمایش داده می‌شود. در این باکس شما باید رمز وایرلس خود را وارد کنید. برای اینکه رمز خود را به بهترین نحو وارد کنید حتما به یاد داشته باشید که از اعداد قابل حدس، عبارات کوتاه، نام خود، تاریخ تولید، عبارات آسان مثل 1234 (!) و … استفاده نکنید و حتی الامکان از عباراتی طولانی شامل انواع حروف بزرگ و کوچک، اعداد و علامت‌هایی مثل * و # و … استفاده کنید.how to configure modem/ آموزش تنظیمات مودم TP Link

تبریک می‌گوییم! شما به انتهای مراحل تنظیم مودم تی پی لینک خود رسیده‌اید و کافیست بر روی Next کلیک کنید تا مودم شما ریستارت شده و با تنظیمات جدید دوباره روشن شود.

how to configure modem/ آموزش تنظیمات مودم تی پی لینک

 


راهنمای تنظیم مودم های دی لینک / D-Link


how to configure modem/ آموزش کانفیگ روتر دی لینک

در بخش دوم آموزش تنظیمات مودم نوبت به اعمال تنظیم مودم دی لینک می‌رسد. کانفیگ مودم D-Link نیز همانند بسیاری از مودم‌های دیگر دارای مراحل مشابهی است که در ادامه هرکدام را توضیح می‌دهیم. برای شروع بهتر است مطابق با عکس بخش قبلی، تنظیمات فیزیکی و اتصالات مودم خود را چک کنید و پس از حصول اطمینان مرورگر خود را باز کنید و به آدرس 192.168.1.1 بروید. در باکس‌های نام کاربری و پسورد، کلمه admin را وارد کنید. اگر با پیغام خطا رو به رو شدید حتما به دفترچه راهنمای تنظیمات مودم خود مراجعه کنید و یا رمز و یوزنیم را که قبلا تغییر داده‌اید وارد کنید.

how to configure modem/ آموزش کانفیگ مودم

 

در این بخش روی گزینه Setup Wizard کلیک کنید.

how to configure modem/ آموزش کانفیگ مودم دی لینک

در این صفحه، ضمن خوشامدگویی، مراحل رو به رو را به صورت خلاصه برای شما نشان داده می‌شود. بر روی گزینه Next کلیک کنید.

how to configure modem/ آموزش کانفیگ مودم D-Link

در صفحه ظاهر شده، اگر قصد دارید پسورد خود را تغییر دهید، با نوشتن پسورد فعلی و پسورد جدید، این کار را انجام دهید. از آنجایی که ما قصد این کار را نداریم، بر روی گزینه Skip کلیک می‌کنیم.

how to configure modem/ آموزش تنظیم مودم دی لینک

در این صفحه، باید کشور و سرویس دهنده اینترنت خود را انتخاب کنیم. اگر کشور ایران و نام شرکت ISP خود را پیدا نکردید، نگران نباشید و از هر دو لیست گزینه Others را انتخاب کنید.

how to configure modem/ آموزش تنظیم مودم D-Link

در این بخش باز هم از شما تنظیمات قسمت قبل پرسیده می‌شود. درست مثل بخش قبل، پارامترهای VPI و VCI را به ترتیب 0 و 35 وارد کنید. در اکثر شرکت‌های ISP ایران این دو عدد ثابت و همان 0 و 35 هستند. می‌توانید برای حصول اطمینان به سایت شرکت ISP خود مراجعه کنید و یا با کارشناسان شرکت تماس بگیرید. در بخش Connection Type هم گزینه PPPoE LCC را انتخاب کنید و در نهایت روی گزینه Next کلیک کنید.

how to configure modem/آموزش تنظیمات مودم

در این بخش باید نوع اتصال خود را انتخاب کنید. نوع اتصال شما گزینه اول یعنی PPPoE/PPPoA است. این گزینه را انتخاب کرده و روی گزینه Next کلیک کنید.

how to configure modem/ آموزش تنظیمات مودم D-Link

در این صفحه باید یوزرنیم و پسورد حساب کاربری خود را که از شرکت ISP خود دریافت کرده‌اید وارد کنید. برای دیگر گزینه‌ها نیز طبق اطلاعات مراحل قبل عمل کنید.

how to configure modem/آموزش تنظیمات مودم دی لینک

تبریک می‌گوییم شما کانفیگ مودم D-Link خود را با موفقیت انجام داده اید!

how to configure modem/آموزش تنظیمات مودم

امیدواریم با استفاده از این آموزش، دفعه بعدی که نیاز به تنظیم مودم  D-Link و TP-Link پیدا کردید، خودتان این کار را انجام دهید. اگر مشکلی در اتصال اینترنت داشتید، می‌توانید به چراغ‌های مودم مراجعه کرده و با استفاده از راهنمای اول مقاله، آن را عیب‌یابی کنید. حتما اگر مودم شما از برند دیگری مثل زایکسل، ایسوس و یا … است، یک بار سعی کنید تنظیمات مودم را خودتان انجام دهید تا در صورت ایجاد خرابی‌های غیر قابل پیش بینی، معطل کارشناس نمانید. اکثر مودم‌ها رویه‌هایی مشابه برای اعمال تنظیمات دارند اما در صورت تمایل می‌توانید اشکالات، نظرات و تجربیات خود را زیر همین صفحه برای ما به اشتراک بگذارید.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha