آموزش 6 روش برای اتصال لپ تاپ به تلویزیون با کابل و وایرلس

اتصال لپ تاپ به تلویزیون (LED یا LCD) در ویندوز کار آسانی برای زمان‌هایی است که نیاز به صفحه نمایش بزرگتری دارید. در این مطلب 6 روش وصل کردن کامپیوتر به تلوزیون را با کابل و بدون کابل یا وایرلس را مرور می‌کنیم.

یکی از کاربردهای لپ تاپ، دیدن فیلم و سریال است. کم نیستند کسانی که روزانه زمان زیادی را صرف دیدن فیلم و سریال می‌کنند. لپ تاپ و دیدن مدیا روی آن جوانب مثبت زیادی به همراه دارد که از جمله آن‌ها پشتیبانی از فایل‌های مختلف برای پخش و همچنین گرفتن خروجی از کارت گرافیکی برای پخش کردن مدیا روی نمایشگرهای دیگر است. در مورد بازی‌های کامپیوتری هم این ویژگی‌ها صدق می‌کنند، برخلاف کنسول‌ها، لپ تاپ می‌تواند دامنه وسیعی از بازی‌ها را در فرمت و کیفیت‌های مختلف اجرا کند. اما شکایت بسیاری از گیمرها و کسانی که کار آن‌ها دیدن فیلم و سریال است، اندازه کوچک مانیتور لپ تاپ نسبت به تلویزیون است. پس چرا دوست ندارید با اتصال لپ تاپ به تلویزیون خود، این بازیکن اصلی در زمینه بازی کردن و دیدن فیلم، بی‌رقیب شود.

connect lap top to pc / اتصال کامپیوتر به تلویزیون با کابل HDMI

راه‌حل‌های مختلف و روش‌های مناسب با هر موقعیتی برای وصل کردن لپ تاپ به تلویزیون وجود دارد که همگی آن‌ها بسته به شرایط تلویزیون و لپ تاپ، قابل استفاده هستند که شامل بدون کابل و با کابل HDMI و … می‌شوند. بر اساس اینکه تلویزیون کجا قرار دارد، لپ تاپ قرار است کجا باشد، خانه شما چه چیدمانی دارد و قرار است چه نوع از مدیا روی تلویزیون ارائه شود، شرایط و نحوه عملکرد برای وصل کردن این دو به هم نیز متفاوت خواهد بود. در ادامه به شما شرایط مختلف و روش‌ها گوناگون اتصال لپ تاپ به تلویزیون را خواهیم گفت.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 • اتصال لپ تاپ به تلویزیون با کابل HDMI
 •  وصل کردن لپ تاپ به تلویزیون بدون کابل با استفاده از HDMI بی سیم
 • اتصال لپ تاپ به تلویزیون بدون کابل با پخش کننده میراکست
 • وصل کردن لپ تاپ به LED به صورت بی سیم با پخش کننده گوگل
 • اتصال کامپیوتر به تلویزیون به صورت بی سیم با پلکس
 • اتصلا لپ تاپ به LCD با استیم لینک (Steam Link)
 • کدام  روش اتصال تلویزیون به لپ تاپ برای شما مناسب است؟

 


اتصال لپ تاپ به تلویزیون با کابل HDMI


یکی از راحت‌ترین راه‌های اتصال لپ تاپ به تلویزیون که بستگی زیادی هم به چینش وسایل و قرارگیری موقعیت دو دستگاه دارد، استفاده از روش فیزیکی با کابل HDMI است. این کابل کیفیت خوبی از تصویر و صدا را در تلویزیون ارائه خواهد کرد. زمانی که شما در خانه خودتان یا اطراف شبکه‌های وایرلس قرار دارید، استفاده از اتصالات سیمی کاملاً ضروری است چرا که امواج ساطع شده از دستگاه‌های وای فای روی تصاویر و کیفیت آن‌ها، همچنین صدای ارسالی تأثیرگذار است و باعث نارضایتی شما می‌شود. به همین منظور اگر در آپارتمانی هستید که تعداد زیادی مشترک در آن ساکن هستند، بهترین راه اتصال لپ تاپ به تلویزیون با کابل HDMI است.

HDMI

اگر دقت کرده باشید ما در مورد آپارتمان صحبت می‌کنیم، فضایی کوچک که همه ارتباطات به هم محدود به چند متر هستند. اگر خانه بزرگ دارید و نیازمند اتصال همیشگی تلویزیون به لپ تاپ هم هستید، استفاده از کابل برای شما انچنان که باید و شاید نمی‌تواند مفید باشد. مگر اینکه خانه از خودتان باشد و کرایه‌نشین نباشید و بتوانید با کابل‌کشی در کنار دیوارها اقدام به رساندن اتصالات از اتاق به تلویزیون کنید. این مورد و راهکار برای کسانی که مالکیت خانه و خلاقیت ندارند، غیرممکن است. از طرفی قیمت کابل HDMI کم نیست که شما بخواهید سیم‌کشی کنید. کابل هم دارای نقطه شکست در تصاویر و کیفیت است. مسافت‌های طولانی برای انتقال اطلاعات موجب کاهش کیفیت تصویر خواهد شد، پس توقع نداشته باشید تصویر یک متری با تصویر 25 متری یکسان دیده شود. کابل‌های جمع شونده و با کیفیت وجود دارند ولی هزینه آن‌ها مقرون به صرفه نیست و باعث خواهد شد از خیر مانیتور بزرگ هم بگذرید.

برای وصل کردن لپ تاپ به تلویزیون با کابل HDMI ابتدا باید کابل را به پورت‌های روی تلویزیون و لپ تاپ وصل کنید.

connect lap top to pc / اتصال لپ تاپ به تلویزیون با کابل HDMI

بعد از اینکه اتصال را بین تلویزیون و لپ تاپ برقرار کردید، Input یا ورودی تلویزیون خود را روی پورت مورد نظر تنظیم کنید. احتمالا در روی کنترل تلویزیون، دکمه‌ای با عنوان Input یا Source وجود داشته باشد. اگر با این تنظیمات آشنا نیستید، به دفترچه راهنمای تلویزیون مراجعه کنید.

connect lap top to pc / وصل کردن لپ تاپ به تلویزیون با کابل HDMI

اگر به صورت خودکار اتصال لپ تاپ به تلویزیون برقرار نشد، در لپ تاپ خود کلیدهای ویندوز+P را فشار دهید. و از قسمت نشان داده شده، گزینه Duplicate را انتخاب کنید. این قسمت برای ویندوز 7 به صورت زیر است که در بقیه ویندوزها هم همین گزینه‌ها ظاهر می‌شوند.

connect lap top to pc / اتصال لپ تاپ به تلویزیون با کابل HDMI

 

 • معایب: محدودیت مکانی و اندازه، وابستگی شدید به چینش وسایل
 • مزایا: کیفیت تصویر و صدای خوب، اتصال مطمئن

 


 وصل کردن لپ تاپ به تلویزیون بدون کابل با استفاده از HDMI بی سیم


زمانی که وصل کردن لپ تاپ به تلویزیون با کابل HDMI بر اساس موقعیت شما مناسب نباشد، بهترین راهکار برای استفاده از HDMI بی سیم است. در این اتصال، فرستنده و گیرنده‌ای به صورت آداپتورهای جداگانه وظیفه ارسال و دریافت اطلاعات را بر عهده می‌گیرند. بر همین اساس شما می‌توانید لپ تاپ را در یک اتاق و تلویزیون را در مسافتی دورتر قرار دهید و محدودیتی در مورد کابل فیزیکی همانند اندازه کابل و سیم‌کشی ندارید. دستگاه‌های ارسال و دریافت، ویژگی تقویت امواج دارند و کاهش کیفیتی نخواهید داشت. همچنین از آنجایی که تکنولوژی به کار رفته ارسال نقطه به نقطه است، امواج وای فای و شبکه‌های بی‌سیم روی آن تأثیری نخواهند داشت.

HDMI بی‌سیم

این اتصالات تا مسافت‌های 30 متری به‌خوبی پاسخگو هستند. اما محدودیت‌های دیگری هم وجود دارد. ازجمله اینکه شما نمی‌توانید ویدیوهای 4K را توسط این دستگاه‌ها انتقال و مشاهده کنید و درنهایت شما قادر خواهید بود کیفیت 1080 را روی هر دو دستگاه داشته باشید. قیمت این دستگاه‌ها هم در مقابل کابل بسیار زیاد و شاید هم گزاف باشد. قیمت فرستنده و گیرنده، 150 تا 200 دلار است. مورد دیگر لگ یا ایست‌هایی است که در زمان پخش ویدیوها و بارگذاری آن‌ها روی فرستند و گیرنده به وجود می‌آید. در مورد دیدن فیلم شاید این مشکل آنچنان بزرگ نباشد اما هیچ گیمری نمی‌خواهد زمان بازی، چند ثانیه عقب‌تر از دوستان خودش باشد.

 • معایب: هزینه بالا و عدم پخش ویدیوهای 4K
 • مزایا: راحت، بدون نیاز به کابل، نداشتن محدودیت مکانی همانند کابل، عدم تأثیرپذیری از شبکه‌های وای فای

 


اتصال لپ تاپ به تلویزیون بدون کابل با پخش کننده میراکست


تولید پخش‌کننده بی‌سیم اینتل با عنوان WiDi متوقف شده است اما میراکست (Miracast) راه اینتل را ادامه می‌دهد و در ویندوزهای 10 و 8.1 می‌تواند به‌خوبی عمل کند. فقط کافی است روی گزینه اعلان‌های ویندوز کلیک کنید، منو باز شده را گسترش دهید (بازکنید) و روی گزینه اتصال (Connect) کلیک کنید. شما می‌توانید با این گزینه تصویر را روی هر دستگاهی که قابلیت پشتیبانی از میراکست را داشته باشد ارسال کنید. اغلب نمایشگر‌ها و تلویزیون‌های هوشمند توانایی پشتیبانی از آن را دارند. اگر دستگاه شما از آن پشتیبانی نمی‌کند، شما می‌توانید یک گیرنده میراکست اختصاصی خریده و آن را به تلویزیون وصل کرده و استفاده کنید.

میراکست / miracast

استفاده از این مورد راه حل خوب و مقرون به صرفه‌ای برای وصل کردن لپ تاپ به تلویزیون به جای سیم‌کشی و خریدن آداپتورهای HDMI است. در این روش هم مانند روش قبلی، کیفیت تصاویر حداکثر تا 1080pپشتیبانی می‌شود. اگر لپ تاپ با رزولوشن بالا دارید و قرار باشد که تصاویر را از روی آن به تلویزیون ارسال کنید، بی‌شک تصویر با رزولوشن 1080p در تلویزیون نمایش داده می‌شود. متأسفانه این سیستم هم همانند دیگر روش‌های وایرلس و بی‌سیم دارای مشکلات لگ تصویر و تأثیرپذیری از شبکه‌های وایرلس است که در بازی‌های کامپیوتری شما را اذیت خواهد کرد.

 • معایب: پشتیبانی نکردن قطعی از 4K، لگ هنگام بازی
 • مزایا: پشتیبانی از ویندوز 10 و 8.1، دریافت و ارسال هم‌زمان خوب

 


وصل کردن لپ تاپ به LED به صورت بی سیم با پخش کننده گوگل


اگر علاقه زیادی به پخش برنامه‌های تلویزیونی و فیلم‌های پخش آنلاین روی تلویزیون دارید، به شما گزینه دیگری با عنوان گوگل کروم کست (Google Chromecast) را پیشنهاد می‌کنیم که با استفاده از آن به راحتی می‌توانید به اتصال لپ تاپ به تلویزیون به صورت وایرلس بپردازید. کافی است که این دستگاه را به تلویزیون خود وصل کنید و آن را به شبکه خود اتصال دهید. حال می‌توانید همه آنچه که در اینترنت به دنبال آن بودید را از طریق مرورگر گوگل کروم روی تلویزیون خودتان مشاهده کنید و به‌آسانی و با فشردن یک دکمه از دیدن آن‌ها لذت ببرید. البته روی سخن ما با عزیزانی است که دوست دارند از برنامه‌های تلویزیونی و پولی همانند نتفلیکس، هولو و دیگر شبکه‌های پخش آنلاین سریال و برنامه استفاده کنند. همچنین شما با کروم کست می‌توانید ویدیوهای یوتیوب، گیف‌ها و صفحات وب را که در مرورگر کروم باز کرده‌اید، در تلویزیون پخش کنید.

 

گوگل کروم کست / Google Chromecast

برای داشتن کیفیت‌های بهتر باید پول بیشتری هم بدهید. این پخش‌کننده در دو نوع عرضه شده است. پخش‌کننده 1080p با قیمت 35 دلار و دستگاه پخش‌کننده الترا کروم بوک با قابلیت پخش 4K به قیمت 69 در بازار موجود است. اگر تلویزیون شما دارای پلتفرم Android TV است، نیازی به خرید کروم کست نیست و می‌توانید از قابلیت‌های آن استفاده کنید.

کروم کست در لپ تاپ کاملاً قابل استفاده و عملی است اما کاربرد اصلی آن مربوط به گوشی‌های همراه و اتصال آن‌ها با تلویزیون است. اگر گوشی شما اندرویدی است، بدون نیاز به اجرای مرورگر کروم، می‌توانید کل صفحه‌نمایش گوشی یا کروم بوک خود را در تلویزیون پخش کنید. در مورد کروم کست باید گفت که بسیاری از برنامه‌ها می‌توانند از آن پشتیبانی کنند و نیازی ندارید که همیشه نگاهتان به گوشی باشد و از گوشی می‌شود به عنوان یک کنترل کننده استفاده کرد. مخصوصاً زمانی که دوست دارید بازی کنید. اما در مورد کامپیوتر کمی محدودیت وجود دارد و شما باید همه‌کارهای خودتان را در محدوده مرورگر کروم انجام دهید.

برای پخش می‌توانید روی منوی سه نقطه‌ای مرورگر کروم کلیک کرده و گزینه Cast را انتخاب کنید و یا روی صفحه مرورگر راست کلیک کرده و Cast را انتخاب کنید.

chromecast 2 / اتصال لپ تاپ به تلویزیون بدون کابل

اگر اولین بار این کار را انجام می‌دهید، با صفحه کوچک زیر مواجه می‌شوید که با زدن روی OK, Got It کار خود را ادامه دهید.

chromecast 2 / وصل کردن لپ تاپ به LCD بدون کابل

حال با زدن روی فلش، می‌توانید تب کروم یا کل دسکتاپ خود را پخش کنید.

 

 • معایب: محدود بودن به اندروید
 • مزایا: ارزان بودن، توانایی پخش کیفیت 4K، پیش‌فرض بودن روی نمایشگرهای هوشمند

 


اتصال کامپیوتر به تلویزیون به صورت بی سیم با پلکس


برای استفاده از پلکس (Plex) لازم است که شما تلویزیونی داشته باشید که برنامه پلکس روی آن نصب شده باشد. در این صورت می‌توانید با استفاده از این برنامه، هر آنچه که روی لپ تاپ دارید، روی پلکس بارگذاری کنید و هر جا لازم باشد از آن استفاده کنید. پلکس یک سرویس‌دهنده آنلاین است که می‌تواند همه فایل‌های صوتی و تصویری شما را در خود داشته باشد و بر روی دستگاه‌هایی که پلکس می‌تواند بر آن‌ها اجرا شود، فایل‌های شما را بازپخش کند. همچنین در مواردی به عنوان ضبط کننده برنامه‌های زنده تلویزیونی و پخش‌کننده برنامه‌های آنلاین هم می‌تواند کاربرد داشته باشد.

plex / پلکس

پلکس، از بسیاری از سرویس‌های پخش آنلاین برنامه‌هاس تلویزیونی پشتیبانی می‌کند و روی بیشتر دستگاه‌های رسانه‌ای قابل نصب است. برنامه پلکس برای دانلود روی هر دو سیستم‌عامل اندروید و iOS وجود دارد و رایگان است. اما برخی از ویژگی‌های آن همانند مشاهده زنده برنامه‌ها، پولی است و شما برای یک ماه 5 دلار، یک سال 40 دلار و برای اشتراک یک برا برای همیشه، 120 دلار باید پرداخت کنید. تا زمانی که لپ تاپ شما به اینترنت وصل باشد، شما بدون نیاز به هیچ اتصال دیگری می‌توانید از پلکس روی دیگر دستگاه‌هایتان استفاده کنید.

شکل رایگان پلکس نیز بسیار کاربردی است. با این وجود هر چیزی که با پلکس روی تلویزیون پخش می‌کنید باید در سرورهای پلکس ثبت شده باشد. به همین دلیل هیچ بازی را نمی‌توانید توسط پلکس مشاهده کنید. تنها کیفیتی هم که می‌تواند به شما بدهد 1080p است و به‌هیچ‌وجه نمی‌تواند 4K را پشتیبانی کند.

 • معایب: عدم پخش 4K، پشتیبانی نکردن از بازی
 • مزایا: بیرون از خانه هم می‌تواند به‌خوبی کار کند، بیشتر سرویس‌های پخش آنلاین را پشتیبانی می‌کند، با دادن پول بیشتر، عملکرد بهتر دارد

 


اتصلا لپ تاپ به LCD با استیم لینک (Steam Link)


شرکت والو چند سال پیش از دستگاه استیم لینک رونمایی کرد که با استقبال خوبی مواجه نشد اما عملکرد این دستگاه همه را شگفت‌زده کرده بود. این دستگاه به طور خاص برای بازی‌های کامپیوتری ساخته شده بود و کافی بود که آن را به تلویزیون وصل کنید و با استفاده از دسته جانبی آن، هر بازی که روی کامپیوتر خود داشتید را روی آن اجرا کرده و تصاویر را در تلویزیون مشاهده کنید. کارهای گرافیکی بر عهده کامپیوتر و پردازنده گرافیکی بود و استیم لینک وظیفه مدیریت صدا و تصویر را بر عهده داشت. اگر اتصال بی‌سیم خوب و قوی دارید، عملکرد آن بسیار خوب است. اگر بتوانید یکی از دو دستگاه متصل را از طریق اترنت به روتر وصل کنید، عملکرد آن بهتر هم می‌شود.

استیم لینک / Steam link

اگر تلویزیونی دارید که از اندروید تی‌وی پشتیبانی می‌کند یا پخش‌کننده Nvidia Shield TV دارید، می‌توانید به جای استفاده از دستگاه استیم لینک، تنها از برنامه آن استفاده کنید.

استیم لینک بر اساس پخش بازی‌های کامپیوتری ساخته شده است و بر اساس حالت Big Picture استیم عمل می‌کند، بنابراین تنها می‌توانید فیلم‌هایی که در استیم وجود دارند را با آن تماشا کنید..

 • معایب: مخصوص بازی بودن
 • مزایا: تأخیر بسیار کم برای اجرای هم‌زمان بازی

 


کدام روش اتصال لپ تاپ به تلویزیون برای شما مناسب است؟


در این مطلب سعی کردیم 6 روش اتصال لپتاپ به LED را در ویندوز به شما آموزش دهیم. در نهایت این خود شما هستید که تعیین می‌کنید چه روشی را می‌توانید برای اتصال تلویزیون به لپ تاپ استفاده کنید. راه حلی که بیشتر افراد با آن آشنایی دارند، HDMI است اما در یک آپارتمان با چند اتاق مسلماً استفاده از استیم لینک، مخصوصاً زمانی که قرار است بازی انجام دهید، می‌تواند مفیدتر باشد. به طور مشابه مواردی مانند گوگل کست و پلکس هم در کنار روش‌های دیگر می‌توانند کاربردهای مختلفی همانند مشاهده محتوای آنلاین داشته باشند. در این بین، میراکست و آداپتورهای HDMI را فراموش نکنید، اگر قصد دارید که فقط کل صفحه دستگاه خود را روی تلویزیون پخش کنید، استفاده از این دو مورد بسیار کاربردی است.

1
12345
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha
علی 14 شهریور 1398، 22:24

آموزش خوب و کاملی بود که خیلی هاشو خیلی ها نمیدونن!! فکر کنم فقط با HDMI و کابل VGA رو توو ایران استفاده میکنن.. به هر حال مرسی

سحر 14 شهریور 1398، 23:07

سلام امکان اتصال لپ تاپ به دو تا تلویزیون هم وجود داره؟

Omid 21 شهریور 1398، 10:37

نه اقا

UooU 21 شهریور 1398، 10:37

بله. به راحتی میشه این کارو کرد.

Azer 07 دی 1398، 00:19

سلام من لپ تاپم رو با hdmi با تلویزیون هوشمند متصل میکنم ، اتصال خوبه ولی تصویر در تلویزیون مدام قطع و وصل میشه(سیاه میشه و سریع برمیگرده) علتش چیه!!؟

mahdi 27 اسفند 1398، 10:17

من تبلتو كه با اسكرين ميرورينگ وصل ميكنم هم همين مشكلو داره

sa.sad 04 مرداد 1399، 18:43

من موبایلو تبلتو با smart view وصل میکنم خیلی راحت وصل میشه قطع هم نمیشه=/

یک کاربر 01 فروردین 1399، 16:05

سلام ممنونم . مطلب کامل و جامعی بود . موفق باشید .