18 کلید میانبر ویندوز که کار شما را راحت تر می کنند

18 کلید میانبر ویندوز که کار شما را راحت تر می کنند
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

استفاده از کلید میانبر ویندوز بر روی کیبورد رایانه بهترین گزینه برای کسانی هستند که بیشتر وقت خود را از کامپیوتر استفاده می‌کنند. این کلیدهای ترکیبی می‌توانند به کار شما سرعت داده و با کاهش مانور لازم، حرکت مچ را کمتر کرده و خستگی را کاهش دهند.

اگر جزو آن دسته از افرادی هستنید که بیشتر روز از کامپیوتر استفاده می‌کنند، خوب می‌دانید که کلید‌های میانبر ویندوز چقدر برای صرفه جویی درزمان مناسب هستند. استفاده از کلیدهای میانبر ویندوز روی کیبورد علاوه بر این که به کار شما سرعت می‌بخشد، حرکت مچ دست را هم کاهش داده و از خستگی مچ جلوگیری می‌کند.

کلید میانبر ویندوز

برخی از این کلیدها آنقدر رایج و مصطلح هستند که تقریبا همیشه از آنها استفاده می‌کنیم. مثلا وقتی می‌خواهید تمام محتوای چیزی را انتخاب کنید، ناخودآگاه از کلید های ترکیبی CTRL-A استفاده می‌کنید. اگر چیزی را اشتباه انجام داده و یا تغییرات را نمی‌پسندید، CTRL-Z کلیدهایی هستند که می‌توانند تغییرات را به حالت اولش بر گردانند. حال اگر تمام کار برایتان رضایت بخش بود، با فشردن کلیدهای CTRL-S کار خود را ذخیره می‌کنید.

اما داستان به همین جا ختم نمی‌شود. چندین و چند کلید ترکیبی موجود است که می‌توانید برای راحتی و سرعت بخشیدن به کار از آنها استفاده کنید. در این مطلب، یازده کلید میانبر مهم را به شما آموزش خواهیم داد.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 • کلید میانبر جستجو: CTRL-F
 • کلید میانبر Select All و کلید ترکیبی انتخاب فایل های دلخواه: CTRL-Shift-Click
 • کلید ترکیبی مینیمایز کردن: CTRL-M
 • کلید میانبر بستن پنجره: CTRL-W
 • کلید ترکیبی قفل ویندوز: Windows-L
 • کلید میانبر بوکمارک کردن صفحه: CTRL-D
 • کلید ترکیبی اسکرین شات کامپیوتر: CTRL-PrtScr
 • کلید ترکیبی پیست با حفظ فرمت نوشته: CTRL-Shift-V
 • کلید ترکیبی جابجایی بین صفحات جستجو: Alt-Arrow
 • کلید ترکیبی انتخاب متن برای کپی: Shift-Arrow
 • کلید ترکیبی بازگرداندن تب مرورگر: CTRL-Shift-T
 • کلید میانبر Rename (تغییر نام فایل): F2
 • کلید میانبر Undo کردن: Ctrl-Z
 • کلید میانبر Redo کردن: Ctrl-Y
 • کلید ترکیبی کپی: Ctrl-C
 • کلید ترکیبی کات: Ctrl-X
 • کلید ترکیبی نیم فاصله: Ctrl-Shift-2
 • کلید ترکیبی Run

 


کلید میانبر جستجو: CTRL-F


کلید شورتکات Ctrl-f

بسیار پیش آمده که بخواهید دنبال کلمه‌ای در یک متن یا چندین سند بگردید. خواندن تک تک فایل‌ها و تمام صفحات آنها نه تنها وقت گیر است، بلکه بسیار خسته کننده نیز است. این موضوع زمانی مهم‌تر می‌شود که بخواهید در کمترین زمان ممکن تعداد زیادی از اسناد و فایل‌ها را بررسی کنید.

در این مورد از کلید میانبر CTRL-F استفاده کنید. با فشردن همزمان این دو کلید نوار جستجویی در پایین صفحه باز می‌شود. می‌توانید کلمه موردنظر را در نوار جستجو تایپ کرده و انتخاب کنید که کلمه مورد نظر را در فایل یا فایل‌هایتان هایلایت شود. با این کار به راحتی می‌توانید تنها قسمت‌هایی را بخوانید که دقیقا مرتبط با موضوع موردنظر شماست.

 


کلید میانبر Select All و کلید ترکیبی انتخاب فایل های دلخواه: CTRL-Shift-Click


کلید ترکیبی CTRL-Shift-Click

پروسه اضافه کردن تک به تک اسناد به ذخیره ابری و یا پیوست کردن آنها به یک ایمیل کار بسیار خسته کننده و وقت گیری است. اگر می‌خواهید تمام فایل‌ها را با هم انتخاب کنید یک راه استفاده از کلید میانبر Select All یا همان CTRL-A است. ایراد دو کلید ذکر شده این است که با این روش دیگر نمی‌توانید انتخابی عمل کنید و باید تمام اسناد را با هم ذخیره یا پیوست کنید.

البته راه بهتری برای این کار وجود داد. به جای انتخاب تمام مدارک، از سه کلید ترکیبی CTRL-Shift-Click استفاده کنید. به این صورت که دو کلید Ctrl و Shift را گرفته و تک به تک رو اسنادی که می‌خواهید کلیک کنید. در آخر تمام اسناد انتخابی را می‌توانید هم زمان بفرستید یا ذخیره کنید.

 


کلید ترکیبی مینیمایز کردن: CTRL-M


کلید شورت کات CTRL-M

عصری که در آن زندگی می‌کنیم، عصر سرعت است. برای رسیدن به سرعت روزافزون زندگی باید همواره چندین کار را باهم انجام دهید. این حقیقتی است که حتی درمورد کار با کامپیوتر نیز صدق می‌کند. در هر لحظه ممکن است چندین برنامه را با هم باز کرده باشید. برای مینیمایز کردن این صفحات می‌توانید از کلیدهای ترکیبی CTRL-M استفاده کنید.

 


کلید میانبر بستن پنجره: CTRL-W


کلید میانبر بستن پنجره: CTRL-W

یکی دیگر از مواردی که بسیار پرکاربرد است، کلید میانبر بستن پنجره یا CTRL-W است. زمانی که چندین برنامه و پنجره را باهم باز کرده‌اید، با فشردن این دو کلید می‌توانید آنها را ببندید. با این کار دیگر لازم نیست از ماوس استفاده کنید.

 


کلید ترکیبی قفل ویندوز: Windows-L


کلید ترکیبی قفل ویندوز: Windows-L

شاید برای شما نیز اتفاق افتاده باشد که سرکار، حداقل برای رفع کسالت، ویدئویی نگاه کنید یا برای مدتی گیم بازی کنید. در این زمان‌ها باید همواره اطراف خود را زیرنظر داشته باشید تا به اصطلاح کسی مچ تان را نگیرد. اگر چنین مشکلی دارید، این دو کلید بسیار به کار خواهند آمد. فشردن کلید میانبر قفل ویندوز یا Windows-L ویندوز را قفل می‌کند و کسی نمی‌تواند متوجه شود که در حال انجام چه کاری بودید.

 


کلید میانبر بوکمارک کردن صفحه: CTRL-D


کلید میانبر بوکمارک کردن صفحه: CTRL-D / شورت کات

گاهی اوقات، تعداد زیاد پنجره در مرورگر خود باز می‌کنید و نمی‌دانید که کدام را باید بوک مارک کنید. داشتن تعداد زیادی پنجره باز شده در مرورگر، سرعت شما را نیز کم خواهد کرد. برای بوک مارک زدن صفحه‌های دلخواه از دو کلید CTRL-D استفاده کنید. البته دقت کنید که چه صفحه‌ای را بوک مارک می‌زنید یا نشان چه صفحه‌ای را حذف می‌کنید.

 


کلید ترکیبی اسکرین شات کامپیوتر: CTRL-PrtScr


کلید ترکیبی اسکرین شات کامپیوتر: CTRL-PrtScr

اسکرین شات گرفتن درگوشی بسیار راحت است اما در کامپیوتر موضوع کمی متفاوت است. اگر موضوعی برایتان جذاب است و می‌خواهید اسکرین شاتی از آن داشته باشید، کلید ترکیبی اسکرین شات کامپیوتر یا همان Ctrl-PrtScr را بزنید. با این کار تصویر صفحه در کلیپ‌برد ذخیره می‌شود و می‌توانید هرجا که بخواهید آن را چسبانده و استفاده کنید.

 


کلید ترکیبی پیست با حفظ فرمت نوشته: CTRL-Shift-V


کلید شورت کات پیست با حفظ فرمت نوشته: CTRL-Shift-V

یکی از میانبرهای بسیار پرکابرد CTRL-V است. با فشردن این کلید میانبر می‌توانید عملیات چسباندن را به راحتی انجام دهید. اما ایرادی که این میانبر دارد این است که احتمال دارد فرمت اصلی شما با این کار بهم بریزد. برای فایق آمدن بر این موضوع به جای CTRL-V از CTRL-Shift-V استفاده کنید. این سه کلید همان عمل چسباندن را انجام خواهند داد ولی این بار فرمت سابق شما حفظ خواهد شد.

 


کلید ترکیبی جابجایی بین صفحات جستجو: Alt-Arrow


کلید شورت کات Alt-Arrow

استفاده از موتور گوگل می‌تواند همچون هزارتویی باشد که درآن گم می‌شوید. برای جستجو در تاریخچه جستجوی گوگل به راحتی از کلید میانبر Alt-Arrow استفاده کنید. با فشردن این دو کلید به راحتی می‌توانید بین صفحاتی که جستجو کرده‌اید جابه‌جا شده و بدانید که جستجو را از کجا آغاز کردید. یرای عقب یا جلو رفتن از کلید های جهتی چپ یا راست استفاده کنید.

 


کلید ترکیبی انتخاب متن برای کپی: Shift-Arrow


کلید میانبر ویندوز Shift-Arrow

Ctrl-C نمونه ای دیگر از میبانبرهای رایج است. این کلید میانبر عمل کپی کردن را انجام می‌هند. اما پروسه انتخاب متن برای کپی با ماوس می‌تواند با میانبر Shift-Arrow جایگزین گردد. تمام کلیدهای جهتی در این کار به شما کمک خواهند کرد.

 


کلید ترکیبی بازگرداندن تب مرورگر: CTRL-Shift-T


کلید میانبر ویندوز بازگرداندن تب مرورگر: CTRL-Shift-T

بسیار اتفاق می‌ا‌‌فتد که تعداد زیادی پنجره در مرورگر خود بار کنید و برخی از این صفحات را باز نگاه دارید تا بعدا آنها را مطالعه کنید. این صفحات احتمال دارد که بوک مارک نخورده باشند. بسته شدن این پنجره‌ها یعنی از دست رفتن اطلاعاتی که می‌خواستید مطالعه کنید. در صورتی که پنجره ای را به اشتباه بستید، نگران نباشید. در حالی که گوگل کروم باز است، سه کلید گفته شده را بگیرید. خواهید دید پنجره‌هایی که اخیرا بسته شده بودند دوباره باز می‌شوند.

 


کلید میانبر Rename (تغییر نام فایل): F2


کلید میانبر rename

می‌توان با انتخاب یک یا چندین فایل و با استفاده از کلید میانبر Rename که F2 است، نام همه آن‌ها را تغییر داد. اگر می‌خواهید نام همه فایل‌های یک فولدر را تغییر دهید، Ctrl-A را زده و سپس کلید میانبر Rename یا همان F2 را از روی کیبورد بزنید.

 


کلید میانبر Undo کردن: Ctrl-Z


کلید میانبر undo و redo

با زدن دکمه‌های Ctrl-Z می‌توانید یک عمل را برگردانید. برای مثال اگر متنی را به صورت اتفاقی حذف کردید، می‌توانید با زدن این دکمه میانبر آن را برگردانید.

 


کلید میانبر Redo کردن: Ctrl-Y


کلید میانبر undo و redo

این دکمه خلاف Undo عمل می‌کند. اگر به صورت اتفاقی چیزی را Undo کردید، می‌توانید با زدن کلید ترکیبی Ctrl-Y آن را بازگردانید.

 


کلید ترکیبی کپی: Ctrl-C


copy / کلید میانبر کپی

کلید ترکیبی کپی در ویندوز، Ctrl-C است که می‌توانید با آن عمل کپی کردن فایل یا متن را انجام دهید.

 


کلید ترکیبی کات: Ctrl-X


cut / کلید میانبر کات

زدن این کلیدها باعث کپی متن یا فایل و پاک کردن آن بعد از پیست شدنش در مقصد است. باید دقت داشته باشید که اگر دقت کافی در استفاده از این روش‌ها نداشته باشید، ممکن است آیتم مورد نظر خود را از دست بدهید.

 


کلید ترکیبی نیم فاصله: Ctrl-Shift-2


nim fasele / کلید ترکیبی نیم فاصله

نیم فاصله یکی از مواردی است که هنگام رعایت دقیق موارد نگارشی و زیباتر بودن متن، از آن استفاده می‌شود. کلید ترکیبی نیم فاصله در ویندوز، Ctrl-Shift-2 است.

 


کلید ترکیبی Run


کلید ترکیبی win+r کجاست

با زدن شورت کات Win+R می‌توانید ران ویندوز را برای اجرای دستورات و برنامه‌های مختلف باز کنید.

در این مطلب سعی کردیم برخی از پرکاربردترین کلیدهای میانبر را با شما در میان بگذاریم. اگر شما هم کلید ترکیبی می‌دانید که می‌تواند برای دیگران کاربردی باشد، می‌توانید آن را با ما در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

خرید کیبورد گیمینگ (کیبورد مخصوص بازی) | خرید کیبورد معمولی | خرید کیبورد بی سیم | خرید کیبورد با سیم

899×519 (950×548)
85.35 KB

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران2 دیدگاه
ندا خانجانی
.
07 مهر 1398، 00:09
پاسخ
0
0
کاش زندگی هم از این کلید های ترکیبی داشت، کارها راحت تر می‌شد
فاطمه جعفری
.
07 مهر 1398، 01:02
پاسخ
0
0
مرسی از آموزش خوبتون. دونستن این کلیدهای ترکیبی خیلی توو سرعت عمل آدم تاثیر میزاره
جدول فروش فیلم ها
 • 45.9 میلیون دلار
  The Croods: A New Age
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 40.3 میلیون دلار
  Wonder Woman 1984
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 19.8 میلیون دلار
  The War with Grandpa
  اکران: 02 سپتامبر 2020
 • 11.9 میلیون دلار
  Monster Hunter
  اکران: 18 دسامبر 2020
 • 10.9 میلیون دلار
  News of the World
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 9 میلیون دلار
  Come Play
  اکران: 28 اکتبر 2020
 • 7.8 میلیون دلار
  The Little Things
  اکران: 29 ژانویه 2021
 • 5.8 میلیون دلار
  Fatale
  اکران: 18 دسامبر 2020
 • 4.7 میلیون دلار
  Promising Young Woman
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 23 میلیارد تومان
  شنای پروانه
  اکران: 04 تیر 1399
 • 15.7 میلیارد تومان
  خوب، بد، جلف 2: ارتش سری
  اکران: 30 بهمن 1399
 • 8.56 میلیارد تومان
  آقای سانسور
  اکران: 26 شهریور 1399
 • 7.5 میلیارد تومان
  زن‌ها فرشته‌اند 2
  اکران: 25 تیر 1399
 • 6.4 میلیارد دلار
  دیدن این فیلم جرم است
  اکران: 16 دی 1399
 • 2.25 میلیارد دلار
  پیشی میشی
  اکران: 08 مهر 1399
 • 2.21 میلیارد تومان
  بی‌حسی موضعی
  اکران: 19 آبان 1399
 • 894 میلیون دلار
  آبادان یازده 60
  اکران: 16 دی 1399
 • 795 میلیون دلار
  تا ابد
  اکران: 15 مرداد 1399
 • 521 میلیون دلار
  روزهای نارنجی
  اکران: 24 شهریور 1399
بازی ها
 • 23 بهمن 1399
 • 24 بهمن 1399
  Super Mario 3D World
  پلی استیشن 4, پلی استیشن 5
 • 05 اسفند 1399
  Persona 5 Strikers
 • 14 اسفند 1399
  Ranch Simulator
 • 28 اسفند 1399
  Prince of Persia Sands of Time Remake
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5
 • 29 اسفند 1399
 • 12 فروردین 1400
  Outriders
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5