آپدیت آیفون اپل ؛ مشکلات، روش ها و آموزش جامع بروزرسانی iOS

در این مقاله قصد داریم به نحوه آپدیت آیفون از راه‌های مختلف و مشکلات مربوطه بپردازیم. این راه‌ها شامل بروزرسانی iOS از طریق گوشی، آیتونز، دیتای گوشی و فایل دانلود شده هستند.

جدید ترین بروزرسانی اپل یعنی iOS 13 به تازگی عرضه شده است و همه به دنبال آپدیت آیفون خود به آخرین نسخه هستند. اما خب همه دستگاه‌ها نمی‌توانند این آپدیت را دریافت کنند. در این مطلب قصد داریم هر آنچه که باید برای بروزرسانی آیفون خود بدانید را به همراه مشکلاتی که ممکن است حین آپدیت iOS رخ دهد، با هم مرور کنیم. ابتدا نگاهی به تمامی گوشی‌های آیفون و اولین و آخرین نسخه iOS آن‌ها پرداخته و سپس نحوه آپدیت آیفون از طریق گوشی، آیتونز، دیتای گوشی و فایل دانلود شده را مرور می‌کنیم. اگر پس از آپدیت پشیمان شدید و خواستید نسخه قبلی را دانلود کنید، در ادامه مطلب می‌توانید نحوه انجام این کار را هم یاد بگیرید. در انتها هم مشکلاتی که ممکن است هنگام بروزرسانی iOS با آن‌ها مواجه شوید را مرور می‌کنیم. البته قبل از انجام این کار بهتر است که از دستگاه خود یک بکاپ تهیه کرده و سعی کنید فضای آن را خالی کنید که در ادامه به این موضوعات هم پرداخته می‌شود.

ios update / آپدیت آی او اس آیفون اپل

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 


تاریخچه آپدیت اپل برای آیفون


اپل راه درازی را با سیستم عامل‌های خود از زمان عرضه اولین آیفون و به همراه آن، اولین سیستم عامل خود که iPhone OS نام داشت، طی کرده است. در جدول زیر می‌توانید نسخه‌ای از iOS که هر گوشی آیفون با آن عرضه شده است را به همراه آخرین آپدیت اپل که برای آن عرضه شده، مشاهده کنید.

گوشی تاریخ عرضه گوشی نسخه اولیه iOS آخرین آپدیت اپل
iPhone ژوئن 2008 iPhone OS 1.0 iOS 3.1.3
iPhone 3G جولای 2008 iPhone OS 2.0 iOS 4.2.1
iPhone 3GS ژوئن 2009 iPhone OS 3.0 iOS 6.1.6
iPhone 4 ژوئن 2010 iOS 4.0 iOS 7.1.2
iPhone 4S اکتبر 2011 iOS 5.0 iOS 9.3.5
iPhone 5 سپتامبر 2012 iOS 6.0 iOS 10.3.3
iPhone 5C سپتامبر 2013 iOS 7.0 iOS 10.3.3
iPhone 5S سپتامبر 2013 iOS 7.0 iOS 12.4.1
iPhone 6 سپتامبر 2014 iOS 8.0 iOS 12.4.1
iPhone 6 Plus سپتامبر 2014 iOS 8.0 iOS 12.4.1
iPhone 6s سپتامبر 2015 iOS 9.0.1 آخرین نسخه
iPhone 6s Plus سپتامبر 2015 iOS 9.0.1 آخرین نسخه
iPhone SE مارس 2016 iOS 9.3 آخرین نسخه
iPhone 7 سپتامبر 2016 iOS 10.0 آخرین نسخه
iPhone 7 Plus سپتامبر 2016 iOS 10.0 آخرین نسخه
iPhone 8 سپتامبر 2017 iOS 11.0 آخرین نسخه
iPhone 8 Plus سپتامبر 2017 iOS 11.0 آخرین نسخه
iPhone X نوامبر 2017 iOS 11.1 آخرین نسخه
 iPhone XS سپتامبر 2018 iOS 12.0 آخرین نسخه
 iPhone XS Max سپتامبر 2018 iOS 12.0 آخرین نسخه
 iPhone XR اکتبر 2018 iOS 12.0 آخرین نسخه
iPhone 11 سپتامبر 2019 iOS 13.0 آخرین نسخه
iPhone 11 Pro سپتامبر 2019 iOS 13.0 آخرین نسخه
iPhone 11 Pro Max سپتامبر 2019 iOS 13.0 آخرین نسخه

 


کارهایی که قبل از آپدیت آیفون باید انجام دهید


قبل از بروزرسانی آیفون بهتر است برخی از موارد را انجام داده یا رعایت کنید تا بعدا مشکلی برای شما پیش نیاید. در این بخش به این موارد اشاره می‌کنیم.

 

از گوشی خود بکاپ بگیرید

شما می‌توانید با استفاده از آیکلود یا با استفاده از آیتونز در مک یا کامپیوتر ویندوز، از دستگاه خود بکاپ بگیرید. همواره احتمال بروز مشکلاتی از قبیل از دست دادن تصاویر یا اس‌ام‌اس‌ها وجود دارد و با این کار مطمئن می‌شوید که هیچ اطلاعاتی را از دست نخواهید داد. برای بکاپ گرفتن از طریق آیکلود در حالی که به وای فای متصل هستید، به Settings رفته و روی نام خود بزنید و سپس iCloud را انتخاب کنید. حال روی iCloud Backup زده تا روشن شود و سپس Back Up Now را انتخاب کنید. حال منتظر بمانید تا کار پشتیبان گیری تمام شود. زیر قسمت Back Up Now می‌توانید تاریخ آخری پشتیبان‌گیری موفق را مشاهده کنید.

برای بکاپ گرفتن با آیتونز ابتدا آخرین نسخه آیتونز را دانلود و نصب کنید. حال آیتونز را باز کرده و دستگاه خود را با کابل به کامپیوتر متصل کنید. اگر پیامی ظاهر شد که رمز عبور دستگاه شما را خواست یا با مضمون Trust This Computer (اعتماد کرد به این کامپیوتر) ظاهر شد، کارهای مورد نیاز را که در صفحه نشان داده می‌شود انجام دهید. وقتی گوشی شما در آیتونز ظاهر شد، از بخش Summary گزینه Back Up Now را انتخاب کنید. آخرین بکاپ‌هایی که گرفته‌اید در زیر این قسمت نوشته می‌شوند.

پشتیبان گیری از آیفون با آیتونز

 

فضای گوشی خود را خالی کنید

شما برای بروزرسانی آیفون خود نیاز به فضای زیادی دارید. اگر چیزی حدود 20 گیگابایت فضای خالی در گوشی خود ندارید، برخی از اپلیکیشن‌ها را پاک کنید تا فضای کافی آزاد شود؛ شما بعدا می‌توانید دوباره آن‌ها را نصب کنید. برای آموزش خالی کردن فضای آیفون می‌توانید به این مطلب مراجعه کنید. اگر هنگام آپدیت آیفون فضای کافی ندارید، هنگام بروزرسانی iOS خود سیستم عامل پیشنهاد می‌دهد تا به صورت موقت، برخی از فایل‌ها را پاک کرده و بعدا بازگرداند. این داده‌ها شامل مواردی هستند که سیستم عامل می‌تواند دوباره دانلود کند. اگر با تمام این کارها هنوز فضای کافی در اختیار ندارید، می‌توانید از آیتونز برای آپدیت iOS استفاده کنید.

full storage / خالی کردن فضای ذخیره سازی آیفون

 

گوشی خود را به شارژ وصل کنید

اگر از طریق خود گوشی آپدیت را انجام می‌دهید، باید مطمئن شوید که باتری شما بیش از 50 درصد شارژ دارد. اگر چنین شرایطی ندارید باید گوشی شما به شارژ وصل شود زیرا در غیر این صورت، نصب آپدیت آیفون صورت نخواهد گرفت.

افزایش عمر باتری آیفون / iPhone Battery Life

 

آپدیت iOS را از طریق Wi-Fi انجام دهید

با اینکه در ادامه نحوه آپدیت آیفون با دیتای سیم کارت را آموزش می‌دهیم، اما پیشنهاد می‌شود آپدیت iOS را از طریق Wi-Fi انجام دهید؛ زیرا امکان تمام شدن دیتای گوشی وجود دارد. سعی کنید از یک وای فای امن و نه عمومی برای بروزرسانی آیفون استفاده کنید.

 


آموزش آپدیت iOS از طریق گوشی


برای آپدیت آیفون به آخرین نسخه iOS کافی است به مسیر Settings > General > Software Update در گوشی خود بروید. اگر نسخه جدیدی از iOS نباشد، جمله «Your software is up to date» را مشاهده می‌کنید. با فرض اینکه نسخه جدیدی وجود دارد، گزینه Download and Install را انتخاب کنید.

آپدیت آیفون / بروزرسانی iOS

اگر رمز عبورتان پرسیده شد، آن را وارد کنید. حال دستگاه شما شروع به دانلود آخرین بروزرسانی iOS می‌کند. در این قسمت میزان پیشرفت و مدت زمان باقیمانده از دانلود نشان داده می‌شود که معمولا دقیق نیست و زمان بیشتری طول می‌کشد. شما می‌توانید به سایر کارهای خود ادامه دهید. زمانی که دانلود بروزرسانی آیفون تکمیل شد، گوشی یک نوتیفیکیشن نشان می‌دهد.

بروزرسانی آیفون / آپدیت iOS

بعد از دانلود، روی گزینه Install Now بزنید تا بروزرسانی iOS روی گوشی نصب شود.

 


آموزش آپدیت آیفون با آیتونز


اگر به دلایلی مانند کمبود فضای خالی در گوشی نتوانستید آپدیت iOS را از طریق گوشی انجام دهید، می‌توانید این کار را به صورت دستی و از طریق آیتونز در کامپیوتر انجام دهید. قبل از هر چیزی آخرین نسخه آیتونز را از اینجا دانلود و نصب کنید. سپس گوشی خود را با کابل به کامپیوتر وصل کرده و آیتونز را اجرا کنید. حال گوشی خود را از سمت بالا و چپ انتخاب کرده و از بخش Summary، روی Check for Update کلیک کنید.

آپدیت آیفون 7 با آیتونز

حال گزینه Download and Update را انتخاب کنید تا آپدیت iOS انجام شود. در صورتی که پرسیده شد، رمز عبور خود را وارد کنید.

دانلود آپدیت آیفون 6


آموزش آپدیت آیفون با دیتای سیم کارت گوشی


اگر در حال حاضر به وای فای دسترسی ندارید و می‌خواهید به انجام آپدیت آیفون با دیتای سیم کارت گوشی بپردازید، باید از طریق آیتونز اقدام کنید. دلیل اینکه نمی‌توان آیفون را از طریق دیتای گوشی بروزرسانی کرد آن است که اپل یک محدودیت دانلود قرار داده و شما نمی‌توانید در iOS 12 بیش از 200 مگابایت فایل را از طریق دیتای سیم کارت دانلود کنید. دلیل این کار هم جلوگیری از مصرف اتفاقی دیتای گوشی است. برای آموزش رفع محدودیت دانلود از اپ استور با حجم بیشتر از 200 مگابایت می‌توانید به این مطلب مراجعه کنید. با این وجود یکی از تغییراتی که در iOS 13 شاهد هستیم آن است که این محدودیت برداشته شده و می‌توانید فایل‌های بزرگتر را هم از این طریق دانلود کنید.

وای فای در آیفون / Wifi in iphone

اما در حال حاضر به احتمال زیاد از iOS 12 استفاده می‌کنید و این محدودیت شامل حال شما می‌شود. برای دانلود آپدیت آیفون با دیتای سیم کارت گوشی باید ابتدا یک هات اسپات ایجاد کنید. برای آموزش ایجاد هات اسپات می‌توانید به این مطلب مراجعه کنید. حال که اینترنت دیتای گوشی خود را با کامپیوتر خود از طریق هات اسپات به اشتراک گذاشتید، آخرین نسخه آیتونز را دانلود و نصب کرده و گوشی خود را از طریق کابل به کامپیوتر وصل کنید. حال آیتونز را باز کرده و با انتخاب گوشی خود از منوی بالا و سمت چپ، گزینه Check for Updates را از بخش Summary بزنید. با این کار می‌توانید آخرین آپدیت آیفون را با دیتای سیم کارت گوشی دانلود کنید.

آپدیت آیفون 7 با آیتونز

 


آموزش آپدیت آیفون با فایل دانلود شده


شما می‌توانید آیفون را با فایل دانلود شده از اینترنت هم به صورت دستی بروزرسانی کنید. این فایل‌ها دارای فرمت IPSW هستند. اگر به هر دلیل نمی‌توانید از طریق وای فای گوشی آپدیت iOS را دریافت کنید و یا فضای کافی در گوشی خود برای دانلود ندارید، می‌توانید به آپدیت آیفون با فایل دانلود شده بپردازید. برای مشاهده و دانلود آرشیو کاملی از انواع بروزرسانی اپل می‌توانید از این سایت استفاده کنید.

آموزش آپدیت آیفون با فایل دانلود شده

طبق معمول قبل از هر چیزی مطمئن شوید که از دستگاه خود بکاپ گرفته‌اید و از آخرین نسخه آیتونز استفاده کرده و نسخه آپدیت مورد نظر خود را از سایتی که بالا گفتیم، دانلود کرده‌اید. حال دستگاه خود را با کابل USB به کامپیوتر وصل کرده و بعد از اینکه آیتونز بالا آمد، از بخش Summary و با نگه داشتن دکمه Shift در ویندوز یا Option در مک، روی Check for Update کلیک کنید. حال فایل آپدیت آیفون را که دانلود کرده‌اید، انتخاب کنید. با این کار کمی صبر کنید تا آپدیت آیفون با فایل دانلود شده صورت بگیرد.

آپدیت آیفون 7 با آیتونز

 


آموزش بازگردانی آپدیت iOS


اگر بعدا نظرتان عوض شد و خواستید به نسخه قبلی سیستم عامل خود (مثلا iOS 12) برگردید، می‌توانید این کار را با دانلود نسخه مورد نظر از این سایت برای گوشی خود آغاز کنید. دقت داشته باشید که نمی‌توان گفت که قطعا با داشتن نسخه قدیمی می‌توان آن را بازگرداند. اپل باید نسخه‌هایی که دانلود می‌کنید را ساین (Sign) یا تایید کرده باشد تا بتوانید از طریق آیتونز بازگردانی کنید. این نسخه‌ها با رنگ سبز در سایت بالا نشان داده می‌شوند. همچنین در نظر داشته باشید که با بازگردانی، تمام اطلاعات شما پاک خواهند شد.

downgrade-ios / داونگرید کردن iOS

با توجه به اینکه نکاتی که گفتیم را به دقت مطالعه کردید و می‌خواهید نسخه قبلی خود را بازگردانی کنید، ابتدا نسخه مورد نظر خود را از سایتی که معرفی کردیم دانلود کنید. حال گوشی خود را با کابل به کامپیوتر وصل کرده و آخرین نسخه آیتونز را اجرا کنید. از سمت بالا و چپ، گوشی خود را انتخاب کرده و با نگه داشتن دکمه Shift در ویندوز یا Option در مک، روی Restore iPhone کلیک کنید. حال فایلی که دانلود کرده‌اید را انتخاب کنید. با این کار نسخه‌ای که دانلود کرده‌اید در گوشی شما بارگذاری خواهد شد.

آپدیت آیفون 5s از طریق آیتونز / بروزرسانی اپل

 


سوالات و مشکلات آپدیت iOS


هنگام بروزرسانی iOS ممکن است با مشکلاتی روبه‌رو شوید که در این بخش قصد داریم برخی از موارد رایج و راه رفع آن‌ها را مرور کنیم.

 

آیا آپدیت iOS اطلاعات من را پاک می‌کند

ممکن است نگران باشید که با بروزرسانی آیفون، اطلاعات گوشی شما پاک شود. این نگرانی کاملا قابل درک است و به همین دلیل است که همیشه پیشنهاد می‌شود که ابتدا از گوشی خود بکاپ تهیه کنید. اما اصولا در هنگام آپدیت iOS اطلاعات شما دست نخورده باقی خواهند ماند و پاک نمی‌شوند.

iPhone / حافظه ذخیره سازی آیفون

 

دانلود آپدیت iOS زیاد طول می‌کشد

سرعت دانلود بروزرسانی آیفون بسته به سایز آن و سرعت اینترنت شما می‌تواند متفاوت باشد. سعی کنید هنگام دانلود بروزرسانی چیز دیگری را دانلود نکنید. همچنین اگر در روزهای اولیه عرضه سیستم عامل اقدام به دانلود آن کنید، ممکن است دانلود آن بیش از حد طول بکشد.

 

مشکلات Unable to Check for Update و Unable to Verify Update

هنگام بروزرسانی iOS ممکن است با یکی از خطاهای زیر روبه‌رو شوید.

مشکل آپدیت آیفون 5s / بروزرسانی اپل

در این صورت ابتدا تلاش کنید تا از همان شبکه وای فای دوباره دستگاه خود را آپدیت کنید. اگر دوباره یکی از این پیام‌ها را می‌بینید، سعی کنید دستگاه خود را از طریق شبکه دیگری بروزرسانی کنید. اگر مشکل ادامه داشت، می‌توانید دستگاه خود را از طریق آیتونز آپدیت کرده و یا اقدام به حذف آپدیت و دانلود دوباره آن کنید. برای حذف بروزرسانی آیفون می‌توانید به مسیر Settings > General > [Device name] Storage رفته و آپدیت iOS مورد نظر را فهرست اپلیکیشن‌ها پیدا کنید. حال روی آن زده و گزینه Delete Update را انتخاب کنید.

delete-ios-update / حذف آپدیت آیفون

 

آپدیت گوشی آیفون کامل نمی شود

هنگام نصب آپدیت، ممکن است پیشرفت آن کند به نظر برسد. مدت زمان اعمال آپدیت به سایز آن و تعداد فایل‌هایی که در گوشی دارید بستگی دارد. همیشه مطمئن باشید که گوشی‌تان در حال شارژ شدن است. اگر شارژ دستگاه شما تمام شده، آن را به شارژ وصل کرده و روشن کنید تا عمل بروزرسانی ادامه پیدا کند. اگر آپدیت اپل کامل نمی‌شود و نوار پیشرفت مدت زمان زیادی است که حرکت نکرده، دستگاه خود را ریستارت کنید.

بروزرسانی آیفون 4 / آپدیت اپل

بروزرسانی اپل کار چندان سختی نیست و در این مطلب سعی کردیم نحوه انجام این کار را با روش‌های مختلف بیان کنیم. این روش‌ها شامل بروزرسانی iOS از خود گوشی، آپدیت آیفون از طریق آیتونز، آپدیت اپل با دیتای گوشی و در نهایت، بروزرسانی آیفون با استفاده از فایل دانلود شده می‌شوند. پس از آن هم نحوه بازگرداندن گوشی به آپدیت قبلی را بیان کردیم و در انتها هم به برخی از مشکلات رایج هنگام بروزرسانی iOS و نحوه حل آن‌ها پرداختیم. اگر سوالی درباره بروزرسانی آیفون دارید می‌توانید آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha
دانیال 05 مهر 1398، 12:01

چقدرر کامل بود، خیلی ممنون، تازه میخواستم گوشی آیفون 6s خودم رو با دیتا آپدیت کنم که مطلب شما رو دیدم. آموزش اپدیت ایفون از این بهتر نمیشه.

میثم 05 مهر 1398، 23:51

مرسیی از آموزش خوبتون.. بسی استفاده کردیم.. فکر کنم واسه من که آیفون 7 دارم این آخرین آپدیتی بود که اومد و تونستم انجام بدم

سهيل 03 اسفند 1398، 17:34

سلام. ميخواستم بدونم كه آيا با آپديت ورژن ١٠ به ١٣ گوشيم خيلي كند ميشه. من قبلا 4s داشتم كه از آپديتش به شدت پشيمون شدم. چون خيلي سرعت گوشي كند شد. حتي touch گوشي هم ضعيف شده بود(موقع ورق زدن صفحات). ممنون ميشم راهنمايي كنيد

Hosein 29 اسفند 1398، 19:48

برای من download and install داره بعدش کمرنگه و نمیشه اپدیت کرد یه سایتی زده گفته برو توی سایت یه راهنمایی میکنید

Ali 02 فروردین 1399، 18:41

سلام..ممنون میشم راهنمایی کنید آیفون ۷ مادرم رو دیروز آپدیت کرد م. از دیروز خاموش شده و مونده رو صفحه سیب حتی در شارژ هم هست ولی روشن نمیشه چی کار باید بکنیم؟

دیدگاههای بیشتر ...