بررسی فیلم The Irishman از نگاه منتقدان دنیا + نمرات
نسیبه عسکری
نویسنده:نسیبه عسکری
ارسال شده در:14 مهر 1398، 12:00

بررسی فیلم The Irishman از نگاه منتقدان دنیا + نمرات

فیلم The Irishman یا «مرد ایرلندی» ساخته مارتین اسکورسیزی به تازگی اکران شده و نقدها و نمرات مثبتی دریافت کرده است. برای مرور امتیازات فیلم The Irishman با پلازامگ همراه باشید.

جدیدترین فیلم مارتین اسکورسیزی با نام آیریشمن که بر اساس فیلمنامه‌ای از استیون زایلیان و از روی رمانی با نام «شنیدم که منازل را رنگ می‌کنی» (I Heard You Paint Houses) اثر چارلز برنت ساخته شده، به تازگی در پنجاه و هفتمین فستیوال فیلم نیویورک اکران شد و در مقابل دیدگان منتقدین قرار گرفت. بسیاری از صاحب نظران پس از تماشای این فیلم، آن را مورد تحسین قرار دادند و امتیازات بالایی را برای آن در نظر گرفتند. در ادامه قرار است چند بررسی فیلم The Irishman را با هم مرور کنیم و نگاهی به مهمترین نمرات فیلم مرد ایرلندی داشته باشیم. البته باید به این نکته هم اشاره کنیم که اکران عمومی این فیلم در سینماها در تاریخ 11 نوامبر یا 10 آبان 98 خواهد بود.

فیلم مرد ایرلندی

اگر بخواهیم ویژگی‌های جذاب فیلم آیریشمن را برشماریم به فهرست بلندبالایی می‌رسیم. اول از همه اینکه اسکورسیزی فیلم را ساخته و به نظر اکثر منتقدان تجربیات تمام سال‌های حضورش در سینما را در این فیلم به کار گرفته است. مورد بعدی حضور بازیگران سرشناسی چون رابرت دنیرو، ال پاچینو  و جو پشی در این فیلم است. تم فیلم مانند اکثر ساخته های اسکورسیزی جنایی است و به ماجراهای یک تبهکار معروف ایرلندی به نام «فرانک شیران» می‌پردازد. در نهمین همکاری رابرت دنیرو با اسکورسیزی، این بازیگر توانا نقش اصلی فیلم را بر عهده دارد. او به عنوان یک کهنه سرباز جنگ جهانی دوم و همچنین یک تبهکار حرفه‌ای، کارهای غیر قانونی زیادی برای «خانواده بوفالینو» انجام داده است. در تریلر فیلم The Irishman دیدیم که فرانک به مرور ماجراهای تبهکاری خود و شرح دادن آنها می‌پردازد.

فیلم The Irishman

این فیلم همچنین چهارمین حضور مشترک دنیرو و پاچینو در یک اثر سینمایی است و پنجمین فیلمی است که در آن دنیرو و پشی را در کنار هم می‌بینیم. همچنین از دیگر موارد جالب این فیلم می‌توان به اولین حضور پاچینو در فیلمی به کارگردانی اسکورسیزی اشاره کرد. تمام این موارد در کنار یکدیگر باعث شدند تا از همان ابتدا حساب ویژه‌ای روی آیریشمن باز کنیم. حالا که نمرات فیلم هم گواه کیفیت بالای آن هستند، احتمالا شما هم مثل ما برای تماشای این اثر آرام و قرار ندارید. در ادامه با گزیده نمرات فیلم مرد ایرلندی همراه باشید.

 


نقد فیلم The Irishman از نگاه منتقدین دنیا


آیریشمن / irishman

Time / استفانی زاکارک: 100

در دو ساعت و نیم ابتدایی از زمان سه ساعت و نیمه فیلم The Irishman با اثری کاملا هوشمندانه و سرگرم کننده مواجه می‌شوید؛ به طوری که شاید تصور کنید این تمام چیزی است که فیلم می‌خواهد ارائه کند. اما در نیم ساعت پایانی مرد ایرلندی به شکل عمیقی تاثیر گذار ظاهر می‌شود و شما متوجه می‌شوید که اسکورسیزی در تمام طول فیلم چه برنامه‌ای برای مخاطب خود داشته است.

irishman / فیلم مرد ایرلندی

 

The NewYork Times /  ای او اسکات: 100

وقتی به این فیلم و مخصوصاً مدت زمان آن و پایان بندی زیبایش نگاه می‌کنیم همه چیز شبیه یک حرکت دایره وار به نظر می‌رسد. این آخرین فیلم اسکورسیزی نیست و همچنین آخرین فیلمی نیست که یک نفر بر اساس ماجراهای مافیایی و در دوران اوج چنین گروه‌هایی می‌سازد، اما می‌توان آن را نقطه عطفی در این ژانر تلقی کرد. یک اثر جاودان و ماندگار، چیزی پیچیده است. فیلم مرد ایرلندی علاوه بر این که به اثری ماندگار تبدیل شده، بزرگ و عمیق و به شکل شگفت‌ انگیزی دلنشین است.

 

NewYork Post / جانی الکسینسکی: 100

اسکورسیزی با آیریشمن در اوج قرار دارد. فیلم او هرگز خسته کننده نمی‌شود و به موضوعات غیر منتظره‌ای در ژانر مافیایی می‌پردازد. ذهن اسکورسیزی و هنر کارگردانی او طی این سال‌ها کهنه و از مد افتاده نشده است. زمانی که او 47 سال داشت فیلمی ساخت که شخصیت اصلی‌اش همیشه می‌خواست یک گانگستر باشد و حالا در 76 سالگی فیلمی ساخته که مهمترین خواسته شخصیت اصلی‌اش بازگشت دخترش است.

فیلم The Irishman / رابرت دنیرو

Indie Wire / اریک کان: 100

رابرت دنیرو همیشه در فیلم های جنایی اسکورسیزی در بهترین حالت خودش ظاهر شده است. حالا او در نقش فرانک شیران یکی از بهترین نقش‌آفرینی‌های سال‌های اخیرش را به نمایش گذاشته است. شیران تقریباً در تمام صحنه‌های فیلم حضور دارد و داستان به طور کلی در دنیای رنگارنگ او روایت می‌شود. شاید او یک مرد سالخورده باشد که داستان‌های بلند قدیمی را روایت می‌کند، اما همین ویژگی باعث شباهتش به کارگردان اثر شده است. البته شیران ارتباطش را با دنیای خود از دست داده، اما اسکورسیزی به خوبی ثابت کرده که سرزنده‌تر از همیشه است.

 

Variety / اوون گلیبرمن: 100

فیلم The Irishman ساخته مارتین اسکورسیزی بسیار جذاب و معرکه است. مانند یک قصه گانگستری با شکوه که در رگ‌هایش یخ جریان دارد. فکر می‌کنم این همان فیلمی است که بسیاری از ما می‌خواستیم از اسکورسیزی ببینیم؛ بازنمایی از یک دنیای تبهکاری که رد پای آثار قبلی اسکورسیزی در آن دیده می‌شود، اما در عین حال ما را به نقطه‌ای رفیع و جدید می‌رساند.

فیلم آیریشمن

 

The Wrap / آلونسو دورالد: 95

The Irishman فیلمی پر از شخصیت‌ها، اتفاقات، ایده‌ها و ماجراهای تاریخی است و به همین دلیل بارها و بارها قابل دیدن است. با این حال این فیلم پس از اولین باری که تماشایش می‌کنید هم به شکل عمیقی تاثیر می‌گذارد. ‏مرد ایرلندی به ما یادآوری می‌کند مارتین اسکورسیزی حدود 30 سال پس از Goodfellas همچنان ماجراهای گانگستری عجیب و نفس‌گیری برای تعریف کردن دارد و همچنین می‌تواند به روش‌های شگفت انگیز این ماجراها را برایمان تعریف کند.

 

IGN / متیو داگرتی: 92

نگاه جدید مارتین اسکورسیزی به ژانر جنایی که خودش از شکل دهندگان آن نیز هست، روایتگر یک داستان بسیار جذاب است که با جلوه‌های ویژه عالی و یک نقش آفرینی سه نفره استثنایی از رابرت دنیرو، ال پاچینو و جو پشی همراه شده است. این کارگردان صاحب نام یک فیلم عمیق و حتی تاریک ساخته که به اندازه ساخته‌های کلاسیکش جذاب و سرگرم کننده است.

فیلم irishman

 

Screen Daily / استفن ویتی: 90

فیلم مرد ایرلندی را می‌توان این گونه تعریف کرد: یک اثر کلاسیک از اسکورسیزی با حرکات پر پیچ و خم دوربین، مونولوگ‌هایی که گاهی دیوار چهارم را می‌شکنند، شوخی‌های بامزه، صحنه‌های احساسی و خشونت‌های معمولی. البته در نیم ساعت پایانی فیلم، وجهه‌ای عمیق‌تر از این کارگردان را مشاهده می‌کنیم؛ سکانس‌های قابل تامل، شدت تاسف و نگرانی برای فرصت‌های از دست رفته را به تصویر می‌کشند.

 

The Verge / جسی حسنجر: 90

اسکورسیزی معمولاً شخصیت‌های تبهکار فیلم هایش را با ترکیبی از حس جاذبه و تنفر شکل می‌دهد و شخصیت‌های فیلم The Irishman مخصوصاً در انتهای داستان، کم زرق و برق‌تر از شخصیت‌های قبلی اسکورسیزی هستند. این افراد در دوره تاریخی دهه‌های 60 و 70 امریکا زندگی می‌کنند، اما اکثر آنها علی‌الخصوص فرانک، زندگی‌شان را وقف کار بی‌ارزش و کوچک خودشان کرده‌اند و بیهوده با زمان می‌جنگند. The Irishman از بسیاری جهات یک فیلم پیرمردانه است؛ از فیلمسازی که در دوران پایانی عمرش از تجربیات جوانی و فیلم‌های کلاسیک خود بهره می‌گیرد.

مرد ایرلندی / The Irishman

 

Slant / کیث اولیچ: 88

اسکورسیزی به خوبی می‌داند که مخاطبانش به دنبال چه چیزی هستند: بازگشت به روزهای باشکوه. اما از سوی دیگر این موضوع را نیز کاملا درک کرده است که هیچ کس نمی‌تواند دقیقا همان فردی باشد که قبلاً بوده است. بنابراین او همین شور و اشتیاق را در متن و  جنبه‌های تکنیکی آیریشمن به کار گرفته است.

 

The Hollywood Reporter / استفن دالتون: 80

تصمیم اسکورسیزی برای تبدیل The Irishman از یک سریال کوتاه به یک فیلم سینمایی موضوعی عجیب و گیج کننده است. افرادی که انتظار دارند پویایی برجسته فیلم‌هایی مانند Goodfellas و Casino را در اینجا هم ببینند شاید ناامید شوند، اما مرد ایرلندی فیلمی است که از جنبه‌های مختلف می‌توان آن را یک اثر سینمایی زیبا و باشکوه نامید.

irishman / فیلم آیریشمن

 

The Guardian / بنجامین لی: 80

زمانی که یک کارگردان تصمیم می‌گیرد تا به ژانر همیشگی خود بازگردد، این طور به نظر می‌رسد که با مونتاژی از بهترین کارهای او مواجه خواهیم شد. The Irishman در بسیاری از صحنه‌ها آشنا به نظر می‌رسد اما همچنان جذاب و سرگرم کننده است. البته باید به یک ساعت پایانی فیلم هم اشاره کنیم که تا حدی تکراری می‌شود. در نیم ساعت انتهایی فیلم که از سرعت آن کاسته می‌شود و شوخی‌ها و خشونت فروکش می‌کنند، ناگهان با وحشی‌گری خرد کننده کهنسالی مواجه می‌شویم. این خاتمه‌ای است بر خونریزی بی حد و حصر و تو خالی بودن انگیزه جنایت و مردانی که خیلی دیر از اولویت‌های نادرست‌شان در زندگی آگاه می‌شوند. اسکورسیزی در این فیلم به چیزی فراتر از بلوغ و پختگی رسیده و با اینکه به آثار قبلی اش نگاه می‌کند، اما به شکلی صریح یادآور می‌شود که نباید تبهکاران و ویرانی‌هایی که بر جای می‌گذارند را پر زرق و برق و دوست داشتنی جلوه دهیم.

با توجه به گزیده‌هایی از بررسی فیلم The Irishman که در بالا مشاهده کردید نظرتان درباره این فیلم چیست؟ آیا به اسکورسیزی و سبک فیلم سازی وی علاقه دارید؟ از بین آثار این کارگردان کدام یک را از همه بیشتر می پسندید؟ لطفاً نظرات خود را از طریق کامنت ها با ما در میان بگذارید.

برای آگاهی از آخرین مقالات مجله پلازا در کانال تلگرام ما عضو شوید t.me/plazamag عضویت در کانال تلگرام
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha