تعرفه مکالمه و اینترنت ایرانسل، همراه اول و رایتل برای زائران اربعین

تعرفه مکالمه و اینترنت ایرانسل، همراه اول و رایتل برای زائران اربعین
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

کم کم به روزهای اوج مراسم اربعین و حضور هموطنان در کربلا نزدیک ‌می‌شویم. در این مقاله با گزارش قیمت و نحوه استفاده از اینترنت در عراق و جدیدترین نرخ‌های مکالمه و ارسال پیام کوتاه از عراق با شما هستیم.

چیزی حدود یک هفته بیشتر به اربعین باقی نمانده است. نحوه تماس از ایران با عراق و بالعکس، نحوه استفاده از اینترنت در عراق و نیز نرخ آنها از جمله سوالاتی است که برخی هموطنان عازم کربلا با آن روبرو هستند. با توجه به اینکه امسال زائران ایرانی برای سفر به عراق نیازی به روادید (ویزا) ندارند، گزارش‌ها و پیش بینی‌ها حاکی از افزایش قابل توجه شمار زائران است. این مساله بر اهمیت اطلاع رسانی در این زمینه افزوده است. اگر با سیم کارت ایرانی به عراق سفر ‌می‌کنید، این مقاله را از دست ندهید.

اینترنت در عراق

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 


تعرفه مکالمه، اینترنت و پیامک مشترکین ایرانسل، همراه اول و رایتل برای اربعین


 

نحوه فعال سازی رومینگ ایرانسل در عراق

به گزارش ایرنا، پس از مذاکره مجدد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران و وزارت ارتباطات (اتصالات) عراق، تازه‌ترین نرخ مکالمه و ارسال پیامک از عراق به ایران و نیز بسته‌های اینترنت در عراق برای استفاده زائران اعلام شده است.

لازم به توضیح است که این نرخ‌ها برای افرادی است که از سیم کارت‌های ایرانی در عراق استفاده ‌می‌کنند (و نه افرادی که سیم کارت عراقی تهیه کرده‌اند).

نوع تعرفههمراه اولایرانسلرایتل
اگر به ایران زنگ بزنید (به ازای هر دقیقه)3200 تومان3200 تومان3500 تومان
اگر از ایران با شما تماس گرفته شود (به ازای هر دقیقه)2100 تومان2100 تومان2100 تومان
اگر به شماره عراق زنگ بزنید (به ازای هر دقیقه)2100 تومان2100 تومان3500 تومان
ارسال پیامک به شماره عراقی و ایرانی900 تومان900 تومان1000 تومان
دریافت پیامک در هر حالترایگانرایگانرایگان
هر مگابایت اینترنت با تعرفه آزاد850 تومان850 تومان1000 تومان
بسته یک گیگابایتی ویژه اربعین150 هزار تومان150 هزار تومان
بسته اینترنت رایگان روزانه20 مگابایت (طبق اعلام همراه اول)10 مگابایت5 مگابایت

براساس گزارش ارائه شده، نرخ تماس تلفنی به ایران به ازای هر دقیقه برای دارندگان سیم کارت‌های ایرانسل و همراه اول 3200 تومان و برای رایتل 3500 اعلام شده است. همچنین اگر از ایران با شما در عراق تماس گرفته شود، هزینه دریافت تماس برای شما 2100 تومان به ازای هر دقیقه خواهد بود. اگر زائران بخواهند با سیم کارت ایرانی با شماره عراقی تماس بگیرند، نرخ تماس رومینگ ایرانسل و همراه اول مبلغ 2100 تومان و نیز رایتل 3500 تومان به ازای هر دقیقه خواهد بود. با توجه به هزینه بالای مکالمه، برخی از زائران ارسال پیام کوتاه را‌ ترجیح ‌می‌دهند. ارسال پیام کوتاه از سیم کارت‌های ایرانسل و همراه اول 900 تومان و از رایتل هزار تومان هزینه دارد و دریافت پیام کوتاه همواره رایگان است.

سوال رایج دیگر زائران به اینترنت مربوط ‌می‌شود؛ اینکه چگونه از اینترنت در عراق استفاده کنیم. تعرفه آزاد اینترنت همراه اول و ایرانسل به ازای هر مگابایت، 850 تومان و رایتل هزار تومان تعیین شده است. بسته اینترنتی یک گیگابایتی ویژه اربعین برای دارندگان سیم کارت‌های همراه اول و ایرانسل نیز 150 هزار تومان اعلام شده است. همچنین بسته اینترنت رایگان روزانه برای استفاده دارندگان سیم کارت‌های ایرانسل 10، همراه اول (طبق اعلام وب سایت این شرکت) 20 و رایتل 5 مگابایت در نظر گرفته شده است. شایان ذکر است که تعرفه‌های اعلام شده برای ایرانسل و همراه اول از تاریخ 14 مهر و رایتل از تاریخ 15 مهر، تا سوم آبان اعتبار داشته و تعرفه بسته‌های اینترنت نیز از 16 تا 3 آبان معتبر خواهد بود.

 

رومینگ چیست؟

وقتی در خارج از کشور و بیرون از محدوده آنتن دهی شرکت مخابراتی سیم کارت خود قرار داشته باشید، ‌می‌توانید به یک شبکه مخابراتی دارای آنتن در آن کشور متصل شوید تا همچنان با همان شماره، قادر به استفاده از تماس تلفنی، پیام کوتاه و بسته اینترنتی باشید. به این حالت، رومینگ (Roaming) گفته ‌می‌شود.

به بیان دیگر، چون سیم کارت‌های ایرانی در عراق آنتن دهی ندارند استفاده از آن‌ها، تنها از طریق رومینگ میسر است.

 


کمپین اربعین همراه اول


بسته های اینترنت رایگان همراه اول

افزایش شمار زائران ایرانی که عازم عراق هستند، شرکت‌های مخابراتی و از جمله همراه اول را واداشته تا بیش از پیش به ارائه خدمات به زائران در عراق روی بیاورند. در همین راستا همراه اول مجموعه طرح‌هایی با عنوان کمپین اربعین 98 را به راه انداخته تا در این رقابت عقب نماند.

 

سرویس رایگان اعلام وضعیت

این سرویس به دارندگان سیم کارت‌های همراه اول این امکان را ‌می‌دهد که به صورت رایگان و بدون اتصال به اینترنت، با شماره گیری کد دستوری #7272* لحظه به لحظه دیگران را از وضعیت خود باخبر سازند.

خرید بسته رومینگ همراه اول

بعد از اینکه کد #7272* را شماره گیری کردید، در صفحه بعد باید گزینه مربوط به اعلام وضعیت را انتخاب کنید. سپس شماره تلفن فردی که ‌می‌خواهید پیام رایگان شما به او ارسال شود را وارد کنید. در مرحله آخر متن کوتاهی با «حروف لاتین» نوشته و ارسال کنید.

 

نحوه استفاده و خرید بسته رومینگ همراه اول

تعرفه‌های رومینگ همراه اول برای اربعین

شرکت همراه اول تعرفه «تخفیفی» رومینگ خود، ویژه مراسم اربعین از تاریخ سه شنبه 16 مهر ماه تا جمعه سوم آبان ماه 1398 را به صورت زیر اعلام کرده است:

تعرفه‌های رومینگ همراه اول ویژه ایام اربعین
تماس با ایران (هر دقیقه)3,200 تومان
مکالمه داخلی، تماس با عراق (هر دقیقه)2,100 تومان
دریافت تماس (هر دقیقه)2,100 تومان
ارسال پیامک (هر پیام)900 تومان
دریافت پیامکرایگان
اینترنت مصرف آزاد (هر مگابایت)850 تومان

این شرکت همچنین گفته روشن کردن گوشی و دریافت پیام کوتاه در عراق برای دارندگان سیم کارت‌های همراه اول رایگان است.

برای اطلاع از تعرفه‌های رومینگ همراه اول در ایام اربعین، ‌می‌توانید کد «964» یا نام کشور «عراق» یا «IRAQ» را به 8070 اس ام اس کنید.

 

نحوه فعال سازی رومینگ همراه اول در عراق

بدین منظور باید حتما قبل از عبور از مرز، و با شماره گیری کد #61*1* سرویس رومینگ سیم کارت همراه اول خود را فعال سازی کنید. با خرید بسته اینترنت رومینگ همراه اول برای خود یا دیگر مشترکان همراه اول، سرویس رومینگ فعال ‌می‌شود.

 

بسته‌های اینترنت رومینگ همراه اول ویژه اربعین

خرید بسته اینترنت رومینگ همراه اول ویژه اربعین نسبت به اینترنت آزاد باصرفه‌تر است. مشترکان همچنین ‌می‌توانند از میزان استفاده از بسته خود نیز اطلاع یابند. در زیر تعرفه‌ها و نحوه خرید بسته اینترنت رومینگ همراه اول را مشاهده ‌می‌کنید.

عنوان بستهمدت اعتباردائمی / اعتباریحجم بستهقیمتروش فعالسازی از درگاه USSD
بسته اینترنت رومینگ بین الملل ویژه اربعین1 روزهر دو100 مگابایت25,000 تومان641#*1*
بسته اینترنت رومینگ بین الملل ویژه اربعین7 روزهر دو250 مگابایت65,000 تومان642#*1*
بسته اینترنت رومینگ بین الملل ویژه اربعین7 روزهر دو500 مگابایت100,000 تومان643#*1*
بسته اینترنت رومینگ بین الملل ویژه اربعین7 روزهر دو1024 مگابایت150,000 تومان644#*1*
 • دارندگان سیم کارت‌های اعتباری و دائمی همراه اول ‌می‌توانند برای خرید بسته اینترنت رومینگ همراه اول اقدام کنند.
 • برای استفاده از بسته‌های ویژه اربعین ‌می‌توان از رومینگ هر سه اپراتور مخابراتی عراق یعنی Asiacell، korektel و Zain استفاده کرد.
 • اگر قبل از خروج از ایران اقدام به فعال سازی این بسته‌ها کنید، محاسبات مصرف حجم بسته بعد از ورود به عراق آغاز ‌می‌شود. تا زمان خروج از ایران، تعرفه‌ها به نرخ داخلی محاسبه ‌می‌شود.
 • با استفاده از کد دستوری #6*1* از باقیمانده بسته خود باخبر شوید.
 • پس از اتمام بسته، تمدید خودکار صورت نخواهد گرفت. برای خرید بسته دیگر باید کد دستوری #6*1* را شماره گیری کنید. در غیر این صورت هزینه اینترنت رومینگ به صورت آزاد محاسبه ‌می‌شود.
 • باقیمانده این بسته‌ها پس از بازگشت به ایران قابل استفاده نیست.

 

اینترنت رایگان همراه اول ویژه اربعین 98 برای زائران عتبات عالیات

طبق اعلام وب سایت همراه اول، این شرکت به زائرانی که در ایام اربعین (16 لغایت 30 مهر) به عراق سفر ‌می‌کنند، بسته اینترنت رومینگ 20 مگابایتی هدیه ‌می‌دهد.

عنوان بستهمدت اعتباردائمی / اعتباریحجم دیتا/ مگا بایتقیمت بستهروش فعالسازی از درگاه USSD
هدیه 20 مگا بایت دیتا رومینگ ، دو روزه ویژه اربعین2 روزهر دو20 مگابایترایگان648#*1*

این بسته رایگان بوده و همراه با سایر بسته‌های رومینگ نیز قابل فعال سازی است. همچنین هر مشترک در هر دو روز تنها ‌می‌تواند یک بار درخواست فعال سازی را ارسال کند.

برخی نکات و قوانین مهم درباره رومینگ همراه اول

 • بسته‌های اینترنت داخلی که در ایران استفاده ‌می‌کنید، در عراق قابل استفاده نیستند.
 • برای استفاده از اینترنت در عراق باید گزینه دیتا رومینگ (Data Roaming) را در قسمت تنظیمات شبکه گوشی خود فعال کنید.
 • در تماس‌های رومینگ، هزینه‌ها به صورت دقیقه‌ای محاسبه ‌می‌شوند. یعنی برای مکالمه کمتر از 60 ثانیه هزینه یک دقیقه از شارژ کم ‌می‌شود. با در نظرگیری این نکته بهتر است دقایق مکالمه خود را تکمیل کنید.
 • برقراری تماس بین دو زائر در عراق برای هر دو طرف هزینه در بر دارد. یعنی به جز تماس گیرنده، برای دریافت کننده نیز هزینه محاسبه ‌می‌شود.
 • توصیه ‌می‌شود در ایران و قبل از خروج از مرز، پس از بررسی تعرفه‌های بسته‌های رومینگ ویژه اربعین و با استفاده از کد دستوری #*1* به میزان مورد نیاز، شارژ برای سیم کارت اعتباری خود خریداری کنید. همچنین اگر سیم کارت دائمی دارید، با کد #*23*1* میزان بستانکاری را افزایش دهید.
 • بهتر است زمانی که به اینترنت نیاز ندارید گزینه دیتای موبایل (Mobile Data) گوشی خود را خاموش کنید. همچنین دانلودها و بروزرسانی‌ها را از حالت خودکار خارج سازید.
 • همراه اول همچنین در کشور عراق و نیز در مرزهای خروجی کشور برای پاسخ به سوالات کاربران و ارائه خدمات به آنان حضور دارد.

وای فای رایگان در نقاط مرزی

طبق اعلام وب سایت همراه اول، تما‌می مشترکان همراه اول که در ایام اربعین 98 از طریق مرزهای مهران، شلمچه، چذابه و خسروی قصد عازم شدن به کشور عراق را دارند ‌می‌توانند در پایانه‌های مرزی فوق و نیز برخی موکب‌های بین راهی از اینترنت وای فای همراه اول به صورت رایگان (از 15 تا 30 مهر ماه) استفاده کنند. در اینجا روش تنظیمات و نحوه اتصال به وای فای همراه اول آورده شده است.

 


ایرانسل و زائران اربعین ؛ تعرفه‌ها و خدمات ایرانسل برای اربعین


 

بسته های اینترنت اربعین مخصوص مشترکین ایرانسل

شرکت ایرانسل نیز سعی کرده خدمات ویژه‌ای برای زائران ایرانی اربعین فراهم کند. تعرفه‌ها و خدمات ایرانسل برای اربعین در وب سایت این شرکت اعلام شده است. ایرانسل از تعیین پنج بسته 75 تا 1024 مگابایتی (همگی 7 روزه) خبر داده و گفته از 16 تا 30 مهرماه 98 روزانه 10 مگابایت اینترنت رایگان به مشترکانش هدیه ‌می‌دهد. زائران ایرانسلی همچنین ‌می‌توانند پیش از خروج در مرزهای مهران، خسروی، شلمچه و چذابه از روزانه 100 مگابایت اینترنت رایگان استفاده کنند.

بسته‌های اینترنت اربعین مخصوص مشترکین ایرانسل

حجم (مگابایت)اعتبار (روز)قیمت (تومان)کد فعال‌سازی
۷۵۷۲۰.۰۰۰۱#*۲*۳*۱۱۱۱*
۱۵۰۷۴۰.۰۰۰۲#*۲*۳*۱۱۱۱*
۳۰۰۷۷۵.۰۰۰۳#*۲*۳*۱۱۱۱*
۶۰۰۷۱۲۰.۰۰۰۴#*۲*۳*۱۱۱۱*
۱۰۲۴ (یک گیگابایت)۷۱۵۰.۰۰۰۵#*۲*۳*۱۱۱۱*

اینترنت رایگان ایرانسل ویژه زائران اربعین 98

برای فعال سازی بسته‌های رایگان 10 مگابایتی، ایرانسلی‌ها بایستی کد دستوری #۸*۱۱۱۱* را شماره گیری کنند. کد دستوری #۴*۱۱۱۱* نیز برای فعال سازی بسته رایگان 100 مگابایتی روزانه در شهرهای مرزی مهران، خسروی، شلمچه و چذابه در دسترس مشترکان است.

خدماتحجم (مگابایت)قیمت (تومان)کد فعال‌سازی
دیتای روزانه در شهرهای مرزی (مهران، خسروی، شلمچه، چذابه)۱۰۰رایگان۴#*۱۱۱۱*
دیتای روزانه در کشور عراق۱۰رایگان۸#*۱۱۱۱*

برای استفاده از اینترنت ایرانسل در عراق زائران همچنین ‌می‌توانند با شماره گیری #۲*۳*۱۱۱۱* نسبت به فعال سازی هر یک از بسته‌های مد نظر خود اقدام کنند. اگر مشترکان ایرانسل به صورت آزاد از اینترنت در عراق استفاده کنند هزینه آن به ازای هر مگابایت 850 تومان خواهد بود.

بسته‌های مذکور، اعم از بسته‌های روزانه 5 مگابایتی و 5 بسته هفتگی از طریق اپلیکیشن ایرانسل من نیز قابل دسترسی هستند.

 

تعرفه تماس و ارسال پیام کوتاه ایرانسل برای اربعین

شرکت ایرانسل هزینه تماس با ایران را 3200 تومان، هزینه تماس داخل عراق و نیز هزینه دریافت تماس از ایران را 2100 تومان تعیین کرده است. همچنین ارسال پیامک 900 تومان هزینه داشته و دریافت آن رایگان است.

خدماتقیمت (تومان)
تماس با ایران (دقیقه)۳۲۰۰
دریافت تماس (دقیقه)۲۱۰۰
تماس داخل کشور عراق (دقیقه)۲۱۰۰
ارسال پیام کوتاه۹۰۰
دریافت پیام کوتاهرایگان
مصرف آزاد اینترنت (مگابایت)۸۵۰

برخی نکات مهم که مشترکان ایرانسل باید مدنظر قرار دهند

 • توصیه شده که مشترکان ایرانسل، رومینگ خود را پیش از خروج از ایران فعال کنند. برای فعال سازی رومینگ ایرانسل ‌می‌توانید از طریق اپلیکیشن ایرانسل من و یا کد دستوری  #۱*۱۱۱۱* اقدام کنید. تما‌می اپراتورهای عراقی از رومینگ ایرانسل پشتیبانی ‌می‌کنند.
 • در نظر داشته باشید که بسته‌های اینترنت قابل استفاده در داخل، در عراق قابل استفاده نیستند. اگر بدون بسته‌های رومینگ از اینترنت استفاده کنید، اینترنت شما طبق مصرف آزاد محاسبه ‌می‌شود.
 • مشترکان ایرانسل ‌می‌توانند با شارژ سیم کارت خود قبل از خروج از کشور، یا همراه داشتن کارت شارژ در عراق و شماره گیری کد دستوری #شماره رمز*۱۴۱* اعتبار خود را افزایش دهند. همچنین شارژ سیم کارت با کارت بانکی و داشتن رمز دوم، از طریق کد دستوری #۷* در کشور عراق امکان‌پذیر شده است.
 • روشن کردن گوشی یا فعال سازی رومینگ ایرانسل هزینه‌ای برای مشترکان ایرانسل ندارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به این صفحه سر بزنید.
 • نکته دیگر که باید مد نظر داشته باشید این است که هنگام تماس رومینگ، باید از کد 0098 (کد کشور ایران) استفاده کنید.

 


آیا استفاده از سیم کارت‌های ایرانی در عراق به صرفه است؟


همان طور که دیدید هزینه‌هایی که برای تماس تلفنی، پیام کوتاه و نیز بسته‌های اینترنت رومینگ سیم کارت‌های همراه اول، ایرانسل و رایتل تعیین شده بود بسیار گران هستند. اگر بخواهید با سیم کارت های ایرانی از اینترنت در عراق استفاده کنید باید 150 هزار تومان بابت یک گیگابایت بپردازید. در همین راستا وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به زائران اربعین توصیه کرده به جز موارد ضروری از خدمات رومینگ و به خصوص اینترنت آن استفاده نکنند. آقای جهر‌می در واکنش به نرخ بالای سرویس‌های مذکور، به زائران توصیه کرده برای تماس تلفنی و استفاده از اینترنت در عراق از سیم کارت‌های عراقی استفاده کنند.

وای فای رایگان برای زائران اربعین

در نهایت باید گفت اگر در پیاده‌روی اربعین شرکت می‌کنید برخی از موکب‌های موجود در این مسیر وای فای رایگان به زائران ارائه می‌دهند. شاید وجود این موهبت بتواند نیاز برخی از زائران به صرف هزینه برای خرید بسته‌های گران قیمت اینترنت را برطرف سازد.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 90.4 میلیون دلار
  Godzilla vs. Kong
  اکران: 31 مارس 2021
 • 44.2 میلیون دلار
  Tom and Jerry
  اکران: 26 فوریه 2021
 • 41.6 میلیون دلار
  Raya and the Last Dragon
  اکران: 05 مارس 2021
 • 34.1 میلیون دلار
  Mortal Kombat
  اکران: 23 آوریل 2021
 • 34.1 میلیون دلار
  Kimetsu no Yaiba: Mugen Ressha-Hen
  اکران: 23 آوریل 2021
 • 23.4 میلیون دلار
  Nobody
  اکران: 26 مارس 2021
 • 13.1 میلیون دلار
  The Unholy
  اکران: 02 آوریل 2021
 • 1.8 میلیون دلار
  Separation
  اکران: 30 آوریل 2021
بازی ها
 • 24 اردیبهشت 1400
  Mass Effect Legendary Edition
 • 03 خرداد 1400
  Deathloop
  پلی استیشن 5
 • 01 تیر 1400
  Back 4 Blood
  پلی استیشن 5