بازی Call of Duty: Mobile برای اندروید و iOS عرضه شد

مدتی است بازی Call of Duty Mobile برای پلتفرم‌های iOS و اندروید منتشر شده است. در این مطلب به بررسی بازی کال اف دیوتی موبایل و ویژگی‌ها و ترفندهای مختلف آن می‌پردازیم.

نسخه موبایل سری محبوب کال اف دیوتی هم اکنون برای آیفون و اندروید در دسترس است. پس از آزمایش بتا موفقیت آمیز بازی این عنوان در حال حاضر در دسترس عموم قرار گرفته است. اما شاید اولین سوال اساسی این باشد که کال اف دیوتی موبایل دقیقا چیست؟ آیا صرفا نسخه موبایل یکی از عناوین متعدد این سری در کنسول یا کامپیوتر است؟ و یا یک بازی که منحصرا برای گوشی های هوشمند طراحی شده است؟ با ما باشید تا پاسخ این سوال ها و موارد دیگر را در رابطه با بازی کال اف دیوتی موبایل محصول کمپانی Activision با همدیگر بررسی کنیم.

کال اف دیوتی موبایل / بازی call of duty mobile / دانلود کال اف دیوتی موبایل

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 


کال اف دیوتی موبایل چیست


بازی Call of Duty Mobile برای اولین بار در ماه مارس 2019 رونمایی شد. اکتیویژن (ناشر بازی) اعلام کرد که علاقه‌مند است تا بازی های بیشتری را برای گوشی‌های هوشمند در آینده تولید کند. شرکت سازنده بازی Tencent Studio Timi نام دارد که قبل از این در ساخت بازی‌های چند نفره آنلاین برای پلتفرم‌های موبایل تجربه دارد. در حال حاضر تمام حالت‌های موجود در بازی کال اف دیوتی موبایل PVP (بازیکن در مقابل بازیکن) هستند که این قضیه شامل حالت بتل رویال نیز می‌شود. با این وجود کمپانی اکتیویژن اعلام کرده است که بازی صرفا به حالت‌های چند نفره محدود نخواهد شد و بخش‌های دیگری در آینده به بازی اضافه خواهند شد. بخش اعظم گیم پلی بازی کال اف دیوتی موبایل روی نقشه‌ها و با شخصیت‌ها و اسلحه‌هایی اتفاق می‌افتد که در طی سال‌ها در عناوین مختلف این سری ظاهر شده‌اند؛ عناوینی همانند کال اف دیوتی: مدرن وارفر و بلک آپس. نقشه‌ها، اسلحه‌ها و شخصیت‌های دیگری نیز به مرور به بازی اضافه خواهند شد.

 


آیا بازی Call of Duty Mobile عرضه شده است


جواب همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد مثبت است. پس از آزمایش بتا بازی که در کشورهای هند، کانادا و استرالیا انجام گرفت، کاف اف دیوتی موبایل به طور کامل در روز 1 اکتبر 2019 برای عموم عرضه شد. این بازی در تمام کشورهایی که از گوگل پلی و اپ استور (App Store) پشتیبانی می‌کنند در دسترس است؛ به استثنای کشورهای چین، ویتنام و بلژیک.

کال اف دیوتی موبایل / بازی call of duty mobile / دانلود کال اف دیوتی موبایل

 


قیمت بازی کال اف دیوتی موبایل چقدر است


بازی Call of Duty Mobile رایگان (Free to Play) است. یک سیستم امتیاز با عنوان COD point در داخل بازی تعبیه شده است که برای تعویض اسلحه ها و پوسته‌ها (skin‌ها) به کار می‌آید و این امتیازها از درون بازی قابل خریداند. البته در نظر داشته باشید که با بازی کردن نیز می‌توانید امتیازهای گفته شده را کسب کنید؛ بنابراین برای ارتقا و پیشرفت در کال اف دیوتی موبایل اجباری برای هزینه کردن وجود ندارد. همچنین همانند بازی‌های دیگر این ژانر مثل PUBG Mobile با لول آپ شدنتان در بازی به آیتم‌های بیشتری دسترسی خواهید داشت. لازم به ذکر است که دسترسی خود به آیتم‌های لول‌های بالاتر را می‌توانید از طریق امتیازهای COD سریع‌تر انجام دهید. دو نوع بتل پس (Battle Pass) نیز در بازی وجود دارند: بتل پس رایگان و بتل پس پرمیوم (Premium).

کال اف دیوتی موبایل / بازی call of duty mobile / دانلود کال اف دیوتی موبایل

 


بازی Call of Duty Mobile چه حالت های گیم پلی دارد


اولین سری از حالت‌های گیم پلی بازی کال اف دیوتی موبایل همگی چند نفره‌اند و جزو حالت‌های محبوب طرفداران کال اف دیوتی هستند. در حال حاضر می‌توانید از بین سه نوع مسابقه انتخاب کنید: Normal ،Ranked و Private که انتخابتان بستگی به این دارد که با چه نوع رقبایی می‌خواهید مبارزه کنید. بازی‌های نوع Ranked تجربه (XP) و آیتم‌های بیشتری را برایتان خواهند داشت. حالت‌های کنونی چند نفره بازی به ترتیب شامل این موارد می‌شوند: Free-For-All ،Frontline ،Hardpoint ،Domination و صد البته Team Deathmatch.

کال اف دیوتی موبایل / بازی call of duty mobile / دانلود کال اف دیوتی موبایل

تمامی این حالت‌ها شامل دو تیم پنج نفره هستند که رو در روی هم قرار می‌گیرند؛ به جز حالت Free-For-All که در آن هر فردی مسئول خود است. در حالت Free-For-All حداکثر 8 نفر در یک بازی به مصاف هم می‌روند. علاوه بر این‌ها یک حالت بتل رویال (Battle Royale) نیز همانند بازی‌های PUBG و Fortnite در Call of Duty Mobile وجود دارد. این حالت برای افرادی که حالت Blackout را در بازی کال اف دیوتی: بلک آپس 4 تجربه کرده‌اند آشنا خواهد بود؛ اما اندکی با آن حالت تفاوت دارد. بازی کال اف دیوتی موبایل در حال حاضر دارای حالت‌های چندنفره گفته شده به همراه حالت بتل رویال است؛ اما حالت‌ها و بخش‌های دیگر نیز به مرور به بازی اضافه خواهند شد.

 


کال اف دیوتی موبایل بتل رویال چگونه است


حالت بتل رویال بازی کال اف دیوتی موبایل به شکل انحصاری برای این پلتفرم طراحی شده است و با این که شباهت‌هایی به حالت Blackout بازی کال اف دیوتی: بلک آپس 4 دارد، بخشی مستقل و منحصر به فرد محسوب می‌شود. حالت بتل رویال در بازی زمانی باز می‌شود که به لول هفت برسید. مسابقه‌های این حالت بیش از 100 بازیکن در یک نقشه واحد گنجایش دارند؛ به همراه گروه‌های تک نفره، دو نفره و چهارنفره که در آینده وعده داده شده‌اند. به عبارت دیگر حالت بتل رویال بازی Call of Duty Mobile را می‌توانید تک نفره، دو نفره و یا در تیم‌های چهارنفره تجربه کنید. همانند حالت Blackout در بتل رویال کاف اف دیوتی موبایل نیز از بالای نقشه به پایین پرتاب خواهید شد و ماموریت شما تلاش برای بقا و تبدیل شدن به آخرین کسی است که زنده خواهد ماند. همچنین اگر عضو یک تیم باشید، هم‌تیمی‌های خود را می‌توانید احیا (Revive) کنید که پس از احیا شدن دوباره به بازی باز خواهند گشت.

کال اف دیوتی موبایل / بازی call of duty mobile / دانلود کال اف دیوتی موبایل

در حالت بتل رویال بازی کال اف دیوتی موبایل کلاس‌های شخصیتی مختلفی برای انتخاب وجود دارند که شامل این موارد می‌شوند: مدافع (Defender)، مکانیک (Mechanic)، دیده‌بان (Scout)، دلقک (Clown)، پزشک (Medic) و نینجا (Ninja). هر کدام از کلاس‌های گفته شده یک قابلیت مختص به خود دارد. همچنین وسایل نقلیه گوناگونی نیز برای راندن در بتل رویال وجود دارد که شامل موتور‌سیکلت چهارچرخ (ATV)، هلی کوپتر، خودرو SUV و قایق می‌شود.

شاید مهمترین تفاوت بین حالت بتل رویال و دیگر حالت‌ها در بازی Call of Duty Mobile این باشد که در این حالت علاوه بر دید اول شخص قابلیت بازی از دید سوم شخص را نیز خواهید داشت. بدون شک این قضیه مزایای خود را دارد و همچنین قبل از شروع بازی باید بین این دو گزینه یکی را انتخاب کنید.

 


چه نقشه هایی در بازی کال اف دیوتی موبایل وجود دارند


تعدادی از محبوب‌ترین نقشه‌های چند نفره از نسخه‌های مختلف سری کال اف دیوتی در بازی کال اف دیوتی موبایل در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است. در حال حاضر این نقشه‌ها شامل نقشه Nuketown از بازی بلک ‌آپس، نقشه Crash از سری مدرن وارفر و نقشه Hijacked از بازی بلک ‌آپس 2 می‌شود. نقشه‌های بیشتری نیز به تدریج به بازی اضافه خواهند شد. از این نقشه‌ها می‌توان به Crossfire و Killhouse از سری مدرن وارفر، نسخه بازسازی شده نقشه Firing Range از بازی بلک‌ آپس 4 و Standoff از بازی بلک آپس 2 اشاره کرد. بدون شک می‌توان گفت تمامی این نقشه‌ها جزو نقشه‌های محبوب مخاطبان کال اف دیوتی هستند. نقشه حالت بتل رویال بازی کال اف دیوتی موبایل نیز ترکیبی از المان‌های نقشه‌های نسخه‌های گوناگون سری است و مخصوصا در آن از سری‌ بازی‌های مدرن وارفر و بلک‌ آپس استفاده شده است.

کال اف دیوتی موبایل / بازی call of duty mobile

 


با چه شخصیت هایی می توان در Call of Duty Mobile بازی کرد


علاوه بر وجود کلاس های شخصیتی مختلف در حالت بتل رویال بازی Call of Duty Mobile، شخصیت‌های گوناگون دیگری نیز از بازی‌های مختلف سری به همراه توانایی شخصی سازی ابزارها و لباس‌های مختلف در حالت‌های دیگر این بازی قابل تجربه خواهند بود. با این‌که هنوز در بازی ندیده‌ایم ولی اکتیویژن اعلام کرده است که شخصیت‌های الکس میسون (Alex Mason) و دیوید میسون (David Mason) از سری بلک آپس به بازی اضافه خواهند شد. طرفداران مدرن وارفر نیز به زودی خواهند توانست در نقش جان مک‌ تاویش (John McTavish) با نام مستعار Soap، سیمون رایلی (Simon Riley) با نام مستعار Ghost و همچنین جان پرایس (John Price) به تجربه بازی بپردازند. یک شخصیت دیگر نیز از بازی Call of Duty: Ghost با نام توماس مریک (Thomas A. Merrick) در بازی حضور خواهد داشت. به مرور اطلاعات بیشتری از شخصیت‌های دیگری که در بازی Call of Duty Mobile حضور خواهند داشت دریافت می‌کنیم.

کال اف دیوتی موبایل / بازی call of duty mobile / دانلود کال اف دیوتی موبایل

 


آیا اسکور استریک و منوی Loadout در بازی کال آف دیوتی وجود دارند


همانند تمامی بازی های اخیر کال اف دیوتی در بازی Call of Duty Mobile نیز مکانیزم‌های Loudout و Scorestreak حضور خواهند داشت. منظور از Scorestreak ویژگی‌های جنبی مختلفی است که با کسب تجربه در بازی به آن‌ها دسترسی خواهید داشت و می‌توانید از آن‌ها در نقاط مختلفی هنگام نبرد بهره ببرید. قبل از هر بازی می‌توانید حداکثر سه عدد از این موارد را برای کاراکتر خود انتخاب کنید. Scorestreakهای بازی کال اف دیوتی موبایل شامل این موارد هستند:

 • Recon Car
 • UAV
 • Hunter Killer Drone
 • Air Supply Drop
 • Counter UAV
 • Missle Strike
 • Drone
 • Sentrty Gun
 • SAM Turret
 • Stealth Chopper
 • VTOL

کال اف دیوتی موبایل / بازی call of duty mobile / دانلود کال اف دیوتی موبایل

یک منو لوداوت قبل از بازی نیز همواره در دسترستان خواهد بود تا قبل از نبرد، اسلحه‌های مورد نظر خود را برای شخصیتتان انتخاب کنید. خود اسلحه‌ها هم از طریق پوسته‌ها (Skinها) و الحاقیات (Attachementها) قابل شخصی‌سازی خواهند بود. لوازم جنگی شما برای هر مسابقه در بازی Call of Duty Mobile می‌تواند شامل اسلحه‌های اولیه و ثانویه، یک نارنجک (انفجاری و یا تاکتیکی) و همچنین یک قابلیت جانبی برای اسلحه (Weapon Skill) باشد. Weapon Skillهای معرفی شده برای بازی تا کنون شامل موارد زیرند:

 • Purifier (اسلحه آتش زا)
 • War Machine (نارنجک انداز)
 • Death Machine (اسلحه مینی گان)
 • Transform Shield (سپر تغییرشکل دهنده)
 • Sparrow (تیر و کمان)
 • Tempest (اسلحه برقی)

کال اف دیوتی موبایل / بازی call of duty mobile / دانلود کال اف دیوتی موبایل

پرک‌ها (Perk) نیز در گیم‌ پلی بازی حضور دارند و حداکثر سه تا از آن‌ها را می‌توانید برای خود انتخاب کنید. تعدادی از Perkهای بازی شامل Fast Recover (برای افزایش سرعت بازیابی سلامت) و Demo Expert (برای افزایش آسیب انفجاری) می‌شود. پنج صفحه Loadout برای هر کاراکتر در بازی کال اف دیوتی موبایل وجود خواهد داشت؛ بنابراین به آسانی می‌توانید هنگام ورود بازی از بین صفحات از پیش طراحی شده خود یکی را انتخاب کنید.

 


دانلود کال اف دیوتی موبایل


بازی کال اف دیوتی موبایل هم‌اکنون به صورت رایگان از App Store و Google Play قابل دانلود است. این بازی را از طریق لینک‌های زیر می‌توانید به صورت رایگان دانلود کنید:

دانلود کال اف دیوتی موبایل برای iOS

دانلود کال اف دیوتی موبایل برای اندروید

کال اف دیوتی موبایل / بازی call of duty mobile / دانلود کال اف دیوتی موبایل

با توجه به موارد گفته شده و همچنین الحاقاتی که به مرور به این عنوان از این سری محبوب اضافه خواهند شد بدون شک Call of Duty Mobile پتانسیل آن را دارد که با بازی‌هایی همچون PUBG وارد رقابت شده و شاید حتی پیروز میدان شود. در سال‌های اخیر شاهد این قضیه بوده‌ایم که عناوین منتشر شده برای اندروید و iOS به خصوص نسخه‌های موبایلی سری بازی‌های محبوب کیفیت بیشتری پیدا کرده و بازی‌های مستقل محسوب می‌شوند؛ از این جهت که سازندگان آن‌ها بازی‌های گفته شده را صرفا و به طور تخصصی برای این پلتفرم طراحی کرده و از انتشار نسخه‌های دست چندم کنسولی امتناع می‌کنند که امیدواریم این روند ادامه پیدا کند.

 


ترفندهای بازی کال اف دیوتی موبایل


اگر تازه می‌خواهید وارد دنیای بازی کال اف دیوتی موبایل شوید، در این بخش قصد داریم برخی از ترفندهای مهمی که باید بدانید را با هم مرور کنیم.

 

ترفندهای عمومی بازی کال اف دیوتی موبایل

ترفند های عمومی بازی کال اف دیوتی

 • دو نوع کنترل در بازی وجود دارد که نوع Advanced بهتر است. گزینه Simple شاید آسان و مناسب به نظر برسد، اما شلیک خودکار باعث هدر رفتن مقدار زیادی از مهمات شما می‌شود.
 • سلاح‌های فرعی و نارنجک‌ها را فراموش نکنید. این موارد راحت فراموش می‌شوند اما در صورت استفاده صحیح، می‌توانند وضعیت مسابقه را تغییر دهند.
 • بدون هدفگیری شلیک نکنید. این حالت اصلا دقت کافی را ندارد و می‌تواند محل شما را لو دهد.
 • همیشه پاداش‌های خود را جمع آوری کنید. جوایز مربوط به افزایش لول یا سطح در بازی به صورت خودکار به شما داده می‌شوند، اما باید جوایز مربوط به Season و Event را از بخش‌های مربوطه در منوی اصلی به دست آورید.
 • عضو یک Clan بودن به شما امتیاز تجربه (XP) بیشتری می‌دهد.
 • اسکین اسلحه‌ها به شما امتیاز بیشتری می‌دهند، اما استتار (Camos) اسلحه‌ها اینگونه نیستند.
 • منوهای زیادی در بازی وجود دارند؛ بنابراین بهتر است هر وقت علامت ! در منویی دیدید، وارد آن شوید.

 

ترفندهای بخش مولتی پلیر بازی Call of Duty موبایل

ترفندهای بخش مولتی پلیر بازی Call of Duty موبایل

 • شما بین مرگ‌های خود می‌توانید تجهیزات (Loadout) خود را تغییر دهید. سعی کنید وضعیت تجهیزات مختلفی از قبل داشته باشید و هر موقع که نیاز شد، از آن‌ها استفاده کنید.
 • می‌توانید مسابقاتی را با هوش مصنوعی برگزار کنید. این نکته برای کسانی که می‌خواهند ابتدا با وضعیت کلی بازی و کنترل آن آشنا شوند، بسیار مناسب است.
 • بعد از هر بار که سطح شما در بازی ارتقا می‌یابد، تجهیزات خود را ارتقا دهید زیرا سلاح‌های مختلف قدرتمندتری دریافت می‌کنید.
 • برای استفاده از اسلات‌های تجهیزات بیشتر، باید سطح خود را ارتقا دهید.
 • استفاده از آیتم‌های اسکور استریک خود را فراموش نکنید. ممکن است در حین نبرد، استفاده از موشک‌ها و پهپادهای خود را از یاد ببرید.
 • حالت‌های بازی مبتنی بر امتیاز و مبتنی بر هدف وجود دارند. هر کدام که مناسب شما است را انتخاب کنید.
 • نقشه‌ها را یاد بگیرید. با بازی کردن رفته رفته یاد می‌گیرید که کجای نقشه ممکن است اسنایپر یا نقاطی استراتژیک وجود داشته باشد.

 

ترفندهای بخش بتل رویال بازی Call of Duty Mobile

ترفندهای بخش بتل رویال بازی Call of Duty Mobile

 • کلاس‌های مختلفی برای بازی وجود دارند؛ هر کدام مناسب شما است را انتخاب کنید. مهارت‌های کلاس شما اهمیت کمتری نسبت به آیتم‌هایی که در بازی پیدا می‌کنید دارند.
 • شما آیتم‌ها را با رفتن به نزدیک آن‌ها به مدت حدود یک ثانیه برمی‌دارید. نگاه کردن به آیتم باعث می‌شود که شخصیت شما به صورت خودکار، آن را بردارد.
 • زمانی که صندوق‌ها را باز می‌کنید، به صورت خودکار تمام آیتم‌هایی که می‌توانید حمل کنید را برمی‌دارید. اگر ظرفیت شما تقریبا پر است، بهتر است اجازه دهید هم‌تیمی‌های ضعیف‌تر شما صندوق‌ها را باز کنند.
 • همیشه همراه هم‌تیمی‌های خود باشید. با اینکه کار تیمی در راس کال اف دیوتی موبایل قرار ندارد، بهتر است با هم‌تیمی‌های خود بمانید و از آن‌ها جدا نشوید.
 • هر چه سریع‌تر به مرکز دایره بروید. با اینکه برخی از عناوین بتل رویال به شما اجازه می‌دهند مدت کمی بتوانید خارج از حلقه مورد نظر بمانید، اما کال اف دیوتی موبایل اینگونه نیست. بنابراین بهتر است هر چه سریع‌تر به مرکز حلقه بروید.
 • شما می‌توانید با برداشتن پلاک‌های هم‌تیمی‌های خود، آن‌ها را زنده کنید.
 • استفاده از آیتم‌های بازیابی سلامتی را فراموش نکنید.
 • Loadout حالت بتل رویال تنها جنبه ظاهری دارد. شما باید همه چیز را خودتان به دست آورید.

 

نظر شما در رابطه با بازی کال اف دیوتی موبایل چیست؟ نظرات خود را می‌توانید از طریق بخش کامنت‌های سایت با ما در میان بگذارید.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha
خرید پول بازی کالاف دیوتی موبایل 02 آبان 1398، 12:01

مرسی من دنلودش کردم همه چیش اوکی بود . سایتتون حرف نداره . همین جوری با قدریت برید جلو

علی 05 آبان 1398، 17:04

سلام ببخشید می شه کمکم کنید من اینو kill 30 enemies in TDM mode in map standoff

Merban 06 آبان 1398، 13:24

اگه میشه توضیح بدید تو بخش بتل رویال چجوری سوم شخص کنم دید رو

omid 13 آبان 1398، 13:58

کالاف مدرن وار فار اومده خفن. کالاف موبایل چه مسخره بازیه

قادر 13 آبان 1398، 21:57

کال آف دیوتی رو روی گوشیم نصب کردم ولی ارور میده، چیکارش کنم

دیدگاههای بیشتر ...