10 موردی که فقط صاحبان کنسول Xbox 360 به یاد دارند + ویدیوی اختصاصی

کنسول ایکس باکس 360 یکی از بهترین دستگاه‌های بازی در تمام دوران است. با اینکه این دستگاه حالا قدیمی شده، اما در این مطلب قصد داریم به تجدید خاطرات‌مان از کنسول Xbox 360 بپردازیم.

مایکروسافت دومین کنسول ایکس باکس را با نام Xbox 360 در سال 2005 عرضه کرد. این دستگاه در نسل هفتم کنسول‌های بازی با پلی استیشن 3 از کمپانی سونی و همچنین کنسول Wii از کمپانی نینتندو رقابت می‌کرد. ایکس باکس 360 نسبت به کنسول قبلی مایکروسافت قدرت پردازشی به مراتب بالاتری داشت و می‌توانست بازی‌هایی با گرافیک باکیفیت را اجرا کند. این کنسول به همراه سرویس بازی آنلاین مایکروسافت یعنی ایکس باکس لایو (Xbox Live) عرضه شد. وجود همین سرویس آنلاین و مخصوصا بازی‌های بخش آرکید آن، یکی از بزرگترین برگ‌های برنده مایکروسافت در نسل هفتم بودند و باعث شدند کنسول Xbox 360 عملکرد تجاری بسیار خوبی در بازار داشته باشد. این کنسول تا سال 2014 بیش از 84 میلیون دستگاه فروخت که این آمار آن را به ششمین کنسول پرفروش تاریخ تبدیل کرده است.

کنسول Xbox 360 در ابتدا به همراه 14 بازی عرضه شد که پرفروش‌ترین آنها Call of Duty 2 بود که بیش از یک میلیون نسخه فروش داشت. سپس بازی Gears of War به بازار آمد که سه میلیون نسخه فروخت و تبدیل به موفق‌ترین بازی ایکس باکس 360 شد، اما در سال 2007 بازی Halo 3 با فروش 8 میلیون نسخه‌ای، لقب پرفروش‌ترین بازی این کنسول را به خودش اختصاص داد.

در طول عمر یازده ساله Xbox 360 (از سال 2005 تا 2016) بازی‌های زیادی برای این کنسول منتشر شده‌اند که بسیاری از آنها جزو بهترین عناوین نسل هفتم هستند. قطعا از این بابت می‌توانیم ایکس باکس 360 را یکی از موفق‌ترین کنسول‌های تاریخ بازی‌های ویدیویی بنامیم، اما در این مقاله قصد نداریم به بازی‌های این کنسول بپردازیم. در اینجا می‌خواهیم برجسته‌ترین خاطراتی که از دوران ایکس‌ باکس 360 داریم را با هم مرور کنیم. با پلازامگ همراه باشید.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

  • سال‌های اولیه ایکس باکس لایو
  • اولین شماره از مجموعه Gears of War
  • تصاویر و نام کاربری پروفایل‌ها
  • نقاشی کردن پنل جلوی کنسول
  • اچیومنت‌ها
  • دوستانی که در بازی Halo 3 پیدا کردیم
  • بازی Uno
  • دریافت پیام‌های تهدیدآمیز
  • داشبورد اولیه ایکس باکس 360
  • حلقه قرمز مرگ

 


10. سال‌های اولیه ایکس باکس لایو


ایکس باکس لایو

سرویس خاطره‌انگیز ایکس باکس لایو در سال‌های ابتدایی راه‌اندازیش شبیه یک شبکه اجتماعی بزرگ برای پیدا کردن دوست و ارتباط با آنها بود. گیمرهای زیادی از سراسر جهان در لابی‌های مختلف این سرویس با یکدیگر چت می‌کردند و با سلایق و دیدگاه‌های هم آشنا می‌شدند. اگر ایکس‌ باکس 360 داشتید احتمالا لابی‌های شلوغ شبکه لایو را به یاد دارید. حالا ایکس باکس لایو تغییرات زیادی کرده است. اکنون فقط گروه‌های دوستان می‌توانند با هم در ارتباط باشند و دیگر کسی از میکروفون استفاده نمی‌کند. حتی لابی‌ها نیز از بین رفته‌اند و به طور کلی با یک شبکه لایو کاملا متفاوت مواجه هستیم.

 


9. اولین شماره از مجموعه Gears of War


بازی Gears of War

اولین بازی Gears of War یکی از بهترین عناوین کنسول ایکس باکس 360 بود. این بازی شوتر سوم شخص در زمان خودش هیچ مشابهی نداشت و یکی از بازی‌هایی بود که صاحبان سایر پلتفرم‌ها مثل پلی استیشن 3 در حسرتش بودند. گیم‌پلی بازی که بر مبنای سنگرگیری و استفاده از تاکتیک‌های گروهی طراحی شده بود، تا آن زمان نظیر نداشت. Gears of War دارای دو بخش داستانی و چندنفره بود. در بخش داستان بازیکن‌ها می‌توانستند به تنهایی یا با همکاری یکی از دوستان خود به صورت Co-Op به جنگ با لوکاست‌ها بروند و مراحل بازی را پشت سر بگذارند. حالت چندنفره آنلاین بازی هم بخش‌های مختلفی داشت که تا هشت نفر می‌توانستند در آن به رقابت بپردازند. Gears of War که ششمین بازی پرفروش ایکس باکس 360 است، در سال 2006 بیش از 30 بار از سوی وبسایت‌ها و نشریات مختلف به عنوان بهترین بازی سال انتخاب شد.

 


8. تصاویر و نام کاربری پروفایل‌ها


پروفایل ایکس باکس 360

یکی از موارد جالبی که مربوط به دوران کنسول ایکس باکس 360 می‌‌شود، وجود پروفایل‌های عجیب و غریب گیمرها بود. این پروفایل‌ها از تصاویر مختلفی استفاده می‌کردند، اما گاهی یک تصویر بین همه باب می‌شد و تقریبا نیمی از کاربران همان تصویر را روی پروفایل خود می‌گذاشتند. چنین افرادی معمولا از نام‌های بی‌سروته هم استفاده می‌کردند. شاید این ویژگی‌ها در آن دوران نشانه خفن بودن یک گیمر بود، اما حالا اوضاع تغییر کرده و کسی به فکر جلب توجه با این روش‌های عجیب نیست.

 


7. نقاشی کردن پنل جلوی کنسول


پنل جلوی ایکس باکس 360

اگر یادتان باشد در قسمت جلوی کنسول ایکس باکس 360 یک پنل وجود داشت که به راحتی جدا می‌شد. در ضمن این پنل به رنگ سفید بود و از جنسی ساخته شده بود که می‌شد با ماژیک آن را رنگ‌آمیزی کرد. خیلی از گیمرها از همین ویژگی استفاده کردند و روی پنل جلوی کنسول خود انواع و اقسام طرح‌ها را کشیدند. بعضی‌ها طرح مربوط به بازی یا شخصیت مورد علاقه خودشان را می‌کشیدند و برخی دیگر به سراغ طرح‌های عجیب و متفاوت می‌رفتند. در نتیجه اکثر گیمرها یک کنسول سفارشی مخصوص خودشان در اختیار داشتند. هنوز هم اگر در یوتیوب جستجو کنید ویدیوهای زیادی پیا می‌کنید که به آموزش نقاشی کشیدن و رنگ کردن پنل جلوی ایکس باکس 360 می‌پردازند.

 


6. اچیومنت‌ها


اچیومنت‌

اولین باری که با یک اچیومنت مواجه شدید را به یاد دارید؟ این پیغام‌های کوچک در واقع نوعی جایزه هستند که بابت انجام کارهای خاصی در بازی‌ها به گیمر تعلق می‌گیرند. سیستم اچیومنت هنوز هم روی پلتفرم ایکس باکس وجود دارد، اما اولین بار روی کنسول ایکس باکس 360 معرفی شد. همزمان با مایکروسافت، کمپانی سونی هم سیستم تروفی را برای کنسول پلی استیشن 3 معرفی کرد. این سیستم‌ها که به نوعی گیمرها را به رکورد زدن در بازی‌ها تشویق می‌کردند مورد استقبال واقع شدند و خیلی زود به محبوبیت رسیدند.


5. دوستانی که در بازی Halo 3 پیدا کردیم


بازی Halo 3

Halo 3 از آن بازی‌هایی بود که باعث شد خیلی‌ها با یکدیگر دوست شوند. این بازی یک لابی کلاسیک شلوغ داشت که همه جور آدمی در آن پیدا می‌شد. تعداد زیادی از گیمرها از طریق همین لابی با هم دوست می‌شدند و از طریق هدست با یکدیگر حرف می‌زدند. اما نکنه ناراحت‌کننده ماجرا این است که پس از اتمام بازی دیگر خبری از دوستان خود نداشتیم و ارتباط‌مان با آنها کلا قطع شد. بازی Halo 3 که در سال 2007 منتشر شد ماجرای یک نبرد فضایی بین انسان‌ها و کاوننت‌ها را روایت می‌کرد. بازیکن‌ها در این بازی هدایت شخصیت اصلی سری یعنی مستر چیف را بر عهده می‌گرفتد و باید با استفاده از سلاح‌ها و وسایل نقلیه مختلف، به جنگ بیگانگان می‌رفتند.

 


4. بازی Uno


بازی Uno

Uno یک بازی کارتی جذاب روی شبکه ایکس باکس لایو آرکید بود. این بازی سه حالت مختلف داشت که هر کدام قوانین خاص خودشان را داشتند. بخش چندنفره Uno امکان بازی به صورت چهار نفره را فراهم می‌کرد. هر چند بازی با مشکلات فنی زیادی هم همراه بود، اما تجربه شیرینی را برای گیمرهای ایکس باکس 360 رقم زد. این بازی تقریبا روی تمام پلتفرم‌های موجود در آن زمان منتشر شده بود.

 


3. دریافت پیام‌های تهدیدآمیز


پیام های ایکس باکس 360

یکی از خاطرات ناخوشایندی که اکثر گیمرها از کنسول ایکس باکس 360 دارند، دریافت پیام‌های نامناسب و تهدیدآمیز است. شبکه لایو امکان برقراری ارتباط بین گیمرها را فراهم می‌کرد، اما این موضوع بدی‌های خاص خودش را هم داشت. یکی از این بدی‌ها دریافت پیام‌های بی‌ادبانه و ناجور از طرف افراد ناشناس بود. البته معمولا کسی به این پیام‌ها توجه نمی‌کرد و حتی با گرفتن اسکرین‌شات، از آنها برای درست کردن جک‌های گیمری هم استفاده می‌شد، اما همین که یک فرد بتواند به فرد دیگر پیام بفرستد و هر چیزی که دلش خواست بگوید زیاد جالب به نظر نمی‌رسد.

 


2. داشبورد اولیه ایکس باکس 360


داشبورد ایکس باکس 360

داشبورد اولیه ایکس باکس 360 طراحی جالب و متفاوتی داشت. این داشبود از چندین صفحه رنگارنگ تشکیل شده بود که هر کدام مربوط به یکی از منوهای کنسول بودند. اگرچه جابه‌جا شدن بین این صفحات رنگی کار جالبی به نظر می‌رسید، اما گاهی هم واقعا گیج‌کننده می‌شد. حتی ممکن بود به‌طور ناخواسته از یک بازی خارج شوید و زمان زیادی را در بین صفحات، به دنبال یک گزینه بگردید. احتمالا مایکروسافت در آن زمان فکر می‌کرد چون پیک پلتفرم بازی می‌سازد، باید منوهای رنگارنگ و سرگرم‌کننده‌ای هم برایش طراحی کند.

 


1. حلقه قرمز مرگ


حلقه قرمز مرگ xbox 360

حاشیه‌سازترین ویژگی کنسول ایکس باکس 360 مرگ ناگهانی آن بود که به‌وسیله سه چراغ قرمز که به شکل حلقه دورتادور دکمه پاور قرار داشتند نشان داده می‌شد. زمانی که این سه چراغ روشن می‌شدند یعنی عمر کنسول شما به پایان رسیده است! البته این چیزی نبود که از ابتدا برنامه‌ریزی شده باشد، بلکه یک مشکل فنی در نسخه‌های اولیه ایکس باکس 360 بود که بعدها برطرف شد. اما افرادی که آن نسخه‌های ابتدایی را خریده بودند این مشکل را هرگز فراموش نخواهند کرد. در یوتیوب ویدیوهای زیادی برای برطرف کردن این مشکل و خارج کردن کنسول از حالت مرگ وجود داشت که تقریبا همه آنها بلااستفاده بودند.

آیا شما هم تجربه بازی با کنسول ایکس باکس 360 را داشته‌اید؟ کدام یک از ویژگی‌های این کنسول را هنوز به یاد دارید؟ کدام بازی Xbox 360 را بیشتر از بقیه دوست داشتید؟ لطفا نظرات خود را از طریق کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha