بهترین سایت ها و اپلیکیشن های سفارش آنلاین غذا در ایران

سفارش آنلاین غذا به خرید مواد غذایی از طریق وب سایت یا اپلیکیشن گفته می‌شود. اگر علاقمند به سفارش غذا از این طریق هستید و مایلید اطلاعات بیشتری کسب کنید، این مقاله مخصوص شماست.

تکنولوژی در ورود به عرصه‌های مختلف استثناء نمی‌شناسد. امکان سفارش آنلاین غذا به نوبه خود، جلوه‌ای دیگر به صنعت رستوران‌داری بخشیده است. امروزه به لطف این امکان، دسترسی به غذایی که هوس کرده‌ایم، آسان‌تر از همیشه است. سفارش آنلاین غذا در ایران یک کسب و کار بسیار جوان به حساب می‌آید اما به نظر می‌رسد در آینده نه چندان دور شاهد پیشرفت و گسترش قابل ملاحظه آن خواهیم بود. این مقاله را با هدف آشنایی بیشتر شما با سفارش آنلاین غذا و مزایای آن تهیه کرده‌ایم. همچنین به معرفی چند نمونه از معروف‌ترین سامانه‌های سفارش آنلاین غذا در ایران پرداخته‌ایم.

اپلیکیشن سفارش آنلاین غذا

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 • تاریخچه سفارش آنلاین غذا در دنیا
 • مزایای استفاده از سایت های سفارش آنلاین غذا
 • بهترین سایت ها و اپلیکیشن های سفارش آنلاین غذا در ایران
  1. اسنپ فود
  2. ریحون
  3. دلینو
  4. چیلیوری
  5. چنگال
  6. دلیون
  7. مامان پز
  8. مامی فود
 • سفارش آنلاین غذا و آینده آن در ایران

 


تاریخچه سفارش آنلاین غذا در دنیا


نخستین سفارش آنلاین غذا از طریق رستوران‌های زنجیره‌ای آمریکایی Pizza Hut در سال 1994 و با سفارش پیتزا انجام گرفت. نخستین سرویس سفارش آنلاین غذا در سال 1995 و با عنوان World Wide Waiter در کالیفرنیای آمریکا تاسیس شد. GrubHub یک نمونه از شرکت‌های سفارش آنلاین غذا است که از یک اپلیکیشن سفارش غذا بهره می‌برد. این شرکت آمریکایی حدود 20 میلیون کاربر فعال داشته و با 115,000 رستوران در 2200 شهر آمریکا مرتبط است.

old website pizza hut / اولین سفارش آنلاین غذا در تاریخ

نخستین سفارش آنلاین غذا در تاریخ، یک پیتزا پپرونی بزرگ با قارچ و پنیر پیتزای اضافه (1994) بود.

دهه 2000 میلادی با گسترش بکارگیری امکان سفارش آنلاین غذا توسط رستوران‌ها مصادف شد. در ادامه با گسترش اینترنت و گوشی‌های هوشمند، این قابلیت تثبیت شد و جای پای خود را محکم‌تر کرد.

در سال 2015 سفارش آنلاین، پیشی گرفتن خود از سفارش تلفنی را شروع کرد. در همین سال، بازار سفارش و ارسال غذا به صورت آنلاین در چین از 0.15 میلیارد یوان به 44.25 میلیارد یوان رشد کرد. همچنین طبق آمار سپتامبر 2016، ارسال غذا از طریق سفارش آنلاین 3 درصد از کل تراکنش رستوران‌های آمریکا را تشکیل می‌داد.

 


مزایای استفاده از سایت های سفارش آنلاین غذا


امکان سفارش آنلاین غذا برای مشتریان و نیز خود رستوران‌ها مزایای بیشماری دارد. در زیر مهم‌ترین مزایایی که استفاده از سایت یا اپلیکیشن سفارش آنلاین غذا برای مشتریان دارد ذکر شده‌اند.

Online Food Ordering / سفارش آنلاین غذا

راحتی

نمی‌توان انکار کرد که سفارش غذا به درب منزل یکی از راحت طلبانه‌ترین سرویس‌های دنیای امروز است. شما تنها با چند بار لمس گوشی خود یا چند کلیک، سفارش آنلاین غذا را انجام می‌دهید و در ظرف مدت کوتاهی غذای گرم به پشت درب منزل یا محل کار شما می‌رسد.

سفارش غذا بدین شکل برای افراد پرمشغله مانند دانشجویان بسیار مناسب است. دیگر نیازی به نگرانی بابت آماده سازی غذا و اینکه آیا فرصت پختن غذا را خواهید داشت یا نه، نیست.

البته اگر می‌خواهید هر روز یا اغلب، غذا را به صورت آنلاین سفارش دهید، باید مراقب سلامتی و اضافه وزن خود نیز باشید. راحتی بیش از حد این نوع سفارش می‌تواند باعث دردسر شود!

 

صرفه جویی در زمان

با سفارش آنلاین غذا، شما می‌توانید در مدت بسیار کوتاهی غذای گرم و کامل را درب منزل دریافت کنید. نیازی به صرف زمان برای بیرون رفتن و خرید تک تک موارد به صورت جداگانه نیست. همچنین وقت باارزش شما بابت پختن و آماده سازی این موارد گرفته نمی‌شود. برای داشتن غذای محبوبتان تنها کافیست آن را سفارش دهید.

بدین‌ترتیب یک دانشجوی پرتلاش مجبور نخواهد بود هر روز، زمانی را به پخت یا آماده سازی غذا و نیز شستن ظروف اختصاص دهد.

Online Food Ordering / سفارش آنلاین غذا

عدم نیاز به نظافت و شستن ظروف

هنگام سفارش غذای آنلاین، رستوران معمولا از ظروف یکبار مصرف استفاده می‌کند و همه موارد مورد نیاز از جمله ادویه را برای شما می‌فرستد. شما می‌توانید غذا را در همان ظروف میل کنید. همه اینها به معنی این است که بعد از صرف غذا هیچ چیزی کثیف نمی‌شود.

 

تنوع بالای گزینه‌ها

بسته به شهر محل سکونت، سفارش آنلاین غذا می‌تواند لیست بسیار متنوعی از انتخاب‌ها را در دسترس شما قرار دهد. یک سایت یا اپلیکیشن سفارش آنلاین غذا می‌تواند با رستوران‌های بسیار گوناگونی در ارتباط باشد و تنوع بی نظیری از غذاها را در دسترس مشتریان خود قرار دهد.

Delion / دلیون سفارش آنلاین غذا

غذاهای خوشمزه

تا به حال چند بار در حین آشپزی غذای خود را سوزانده‌اید یا بعد از پخت متوجه بی مزه بودن آن شده‌اید؟ سفارش غذای آنلاین به افرادی که از آشپزی چیز زیادی نمی‌دانند یک انتخاب فوق العاده است. البته شما می‌توانید غذاهای ساده مانند ماکارونی، املت و ساندویچ را درست کنید، ولی احتمالا اینها بعد از مدتی تکراری می‌شوند.

با سفارش آنلاین غذا شما می‌دانید غذایی خوشمزه و نسوخته خواهید داشت و گرسنه نمی‌مانید. هنگام سفارش دادن غذاهای خوشمزه، از مغذی بودن آن‌ها نیز اطمینان حاصل کنید.

 

تخفیف‌های ویژه

هر سایت یا اپلیکیشن سفارش غذا ممکن است روزانه برای برخی از غذاهای خود تخفیف ویژه ارائه دهد. یا از مشتریان وفادار خود هزینه کمتری طلب کند. بدین ترتیب شما می‌توانید غذای مورد علاقه خود را داشته باشید و مقداری پول نیز پس انداز کنید.

اپلیکیشن سفارش غذا

خلاصی از دردسرهای تماس تلفنی با رستوران

زیبایی فناوری روز این است که انجام هر کاری را از طریق اینترنت میسر کرده است. پیش از این مشتریان مجبور به تماس با خطوط تلفنی شلوغ بودند تا با دردسر، یک غذا سفارش دهند و همچنان نگران این باشند که آیا صدایشان درست شنیده شده است یا خیر. اما این روزها در حال سپری شدن هستند. با سفارش آنلاین احتمال اینکه رستوران غذای اشتباهی برای شما ارسال کند کاهش می‌یابد.

 

سفارش آنلاین غذا آگاهانه‌تر است

با استفاده از سایت یا اپلیکیشن سفارش آنلاین غذا نه تنها در کسب اطلاع از خدمات رستوران ، دچار مشکل نمی‌شوید، که به منوی آن با جزییات کامل دسترسی خواهید داشت.

ممکن است در اپلیکیشن سفارش غذا جزئیات و آپشن‌هایی را ببینید که در صورت مراجعه حضوری از چشمتان دور می‌ماند.

 


بهترین سایت ها و  اپلیکیشن های سفارش آنلاین غذا در ایران


غذا خوردن یکی از نیازهای اصلی ما انسان‌هاست. تهیه غذای مناسب یکی از کارهایی است که در طول تاریخ همواره دردسر و زحمت به همراه داشته باشد. در دنیای امروز، اپلیکیشن‌ها و وب سایت‌ها به کمک ما آمده‌اند تا راحت‌تر نیاز به غذا خوردن و رفع گرسنگی را برطرف کنیم.

1- اپلیکیشن سفارش غذا «اسنپ فود»

Snapp Food / اسنپ فود

اسنپ فود که با نام سابق زودفود از سال 1388 فعالیت خود را آغاز کرده است، قدیمی‌ترین سایت سفارش آنلاین غذا در ایران خوانده شده است. این مجموعه فعالیت خود را با تهران شروع کرد. اما حالا با مراجعه به وب سایت اسنپ فود با انبوهی از رستوران‌های مرتبط با این شرکت در سرتاسر کشور مواجه می‌شوید.

اسنپ فود در وب سایت خود از ارائه انواع غذا از جمله غذاهای ایرانی، سنتی، فرنگی، چینی، دریایی، ایتالیایی، مغولی، فست‌فود، گیاهی و رژیمی خبر داده است. همچنین این شرکت سعی کرده امکانات مختلفی در اپلیکیشن سفارش آنلاین غذا و وب سایت خود تدارک ببیند تا رضایت خاطر کاربران را فراهم کند.

در اسنپ فود امکان نمره دهی و ابراز نظر درباره رستوران‌ها وجود دارد. کاربران می‌توانند قبل از انتخاب رستوران و سفارش، به نمره و به خصوص نظرات دیگر کاربران توجه کنند. به نظر می‌رسد جو رقابتی، موجود باعث بالا رفتن کیفیت غذاها و نیز فرصت استفاده از نظرات دیگران، موجب انتخاب آگاهانه‌تر خواهد شد.

لینک دانلود اپلیکیشن سفارش غذا اسنپ فود: اندروید | iOS

 

2- اپلیکیشن سفارش غذا «ریحون»

Reyhoon / ریحون

وب سایت سفارش آنلاین غذای ریحون از بهمن سال 1397 فعالیت خود را در تهران آغاز کرد. حالا این شرکت با هزاران رستوران و فست فود در اقصی نقاط کشور در ارتباط است. ریحون، خدمات خود را با عنوان «سفارش آنلاین غذا از بهترین رستوران‌ها و فست‌فود‌‌ها» خلاصه کرده است.

این شرکت سعی کرده با ارائه توضیحاتی از مزایای خرید از ریحون و مقایسه آن با خرید حضوری از رستوران‌ها، مشتریان را به خرید آنلاین تشویق کند. وب سایت و اپلیکیشن ریحون نیز قابلیت ارسال نظر و نمره دهی به رستوران‌ها را دارا است. کاربران می‌توانند قبل از انتخاب رستوران از نظرات مشتریان قبلی استفاده کنند. همچنین فهرستی از رستوران‌های برتر توسط ریحون معرفی شده‌اند.

لینک دانلود اپلیکیشن سفارش غذا ریحون: اندروید | iOS

 

3- اپلیکیشن سفارش غذا «دلینو»

delino / دلینو

دلینو یکی دیگر از سامانه‌های سفارش آنلاین غذا در ایران است. این شرکت نیز همانند دیگران سعی کرده با به رخ کشیدن راحتی سفارش آنلاین غذا نسبت به مراجعه حضوری و نیز نمایش تصاویر غذاهای متنوع و خوشمزه کاربران را به خود جذب کند.

دلینو تنها در تهران با 914 رستوران در ارتباط است. تنوع بالای غذاها، روش‌های پرداخت متنوع (حضوری، اعتباری و آنلاین)، امکانات مختلف در وب سایت و اپلیکیشن، و ارائه تخفیف‌های ویژه از مزایای دلینو به شمار می‌رود. همچنین با استفاده از انبوه نظرات مفید کاربران می‌توانید انتخاب کاملا آگاهانه‌ای داشته باشید.

لینک دانلود اپلیکیشن سفارش غذا دلینو: اندروید | iOS

 

4- چیلیوری

Chilivery / چیلیوری

چیلیوری (chilivery) یکی دیگر از مجموعه‌های بزرگ سفارش آنلاین غذا در ایران است. چیلیوری با بیش از 3000 رستوران در شهرهای مختلف در ارتباط است و غذاهای بسیار متنوعی را به مشتریان خود ارائه می‌دهد. انواع غذاها از جمله غذاهای ایرانی، فست فود، صبحانه، ایتالیایی و هندی در چیلیوری ارائه می‌شوند.

چیلیوری پس از شناسایی محل سکونت شما، رستوران‌های نزدیک را نمایش می‌دهد. استفاده از نظرات و امتیازات کاربران برای هر رستوران نیز کمک شایانی در انتخاب مناسب رستوران خواهد کرد. همچنین در کنار نام هر رستوران، سطح قیمتی غذاهای رستوران و مدت زمان ارسال غذا قابل مشاهده است. چیلیوری از یک اپلیکیشن سفارش آنلاین غذا نیز بهره می‌برد.

لینک دانلود اپلیکیشن سفارش غذا چیلیوری: اندروید

 

5- چنگال

Changal / چنگال

چنگال از دیگر سرویس‌های سفارش آنلاین غذا است که از سال 1395 و در تهران فعالیت خود را آغاز کرده است. چنگال هم اکنون در شماری از شهرها فعال است و قصد دارد در شهرهای بیشتری حضور داشته باشد.

شما در چنگال ابتدا شهر و محله خود را وارد می‌کنید تا فهرست رستوران‌های باز نمایش داده شوند. می‌توانید نتایج جستجو را برحسب سطح قیمت (اقتصادی، متوسط و بالا) و برحسب نوع غذا (از جمله غذای ایرانی، محلی، ساندویچ، دریایی، ایتالیایی، گیاهی و صبحانه) فیلتر کنید. چنگال همچنین با در نظر گرفتن برخی مزایا سعی کرده مشتریان را راضی نگه دارد؛ می‌توانید نتایج جستجو را به رستوران‌های دارای جایزه، تخفیف و ارسال رایگان محدود کنید. این شرکت نیز در کنار وب سایت خود مجهز به یک اپلیکیشن سفارش آنلاین غذا است.

لینک دانلود اپلیکیشن سفارش غذا چنگال: اندروید | iOS

 

6- دلیون

Delion / دلیون

دلیون به عنوان یک سامانه سفارش آنلاین با تمرکز بر صبحانه و میان وعده در تهران فعالیت می‌کند. این شرکت امیدوار است در آینده فعالیت خود را گسترش دهد و شعباتی در سراسر ایران داشته باشد. کاربران می‌توانند از طریق وب سایت یا اپلیکیشن سفارش آنلاین غذا اقدام به ثبت سفارش خود کنند. هزینه‌ها به صورت آنلاین یا به صورت نقدی در محل قابل پرداخت است.

برخلاف دیگر شرکت‌های بالا که بیشتر واسطه رستوران‌ها و مشتری بودند، دلیون خود عهده دار تهیه غذا است. در دلیون انواع میان وعده و صبحانه ایرانی، فرنگی و ساندویچ ارائه می‌شود.

تبلیغ اهمیت وعده صبحانه در زندگی، محور اصلی تبلیغات دلیون است. در وبلاگ این شرکت یک ضرب المثل قدیمی آورده شده که «صبحانه را مانند یک پادشاه، ناهار را مثل یک شاهزاده و شام را مثل یک گدا بخورید.»

لینک دانلود اپلیکیشن سفارش غذا دلیون: اندروید | iOS

 

7- مامان پز

Maman Paz / مامان پز

سامانه سفارش آنلاین غذای مامان‌پز یک ویژگی دارد که آن را از سایر سایت‌های قبلی که معرفی کردیم متمایز می‌سازد: تمرکز بر غذاهای خانگی و همکاری با خانم‌های خانه دار. این شرکت امکان انتخاب سفارش از بین 400 زن خانه دار (مامان) و نیز 100 رستوران را فراهم کرده است.

مامان پز که در حال حاضر تنها در تهران فعال است، تلاش کرده با تاکید بر خانگی بودن غذاها و در عین حال رعایت نکات بهداشتی و تازگی مواد غذایی مورد استفاده، رضایت مشتریان را جلب کند. این شرکت همچنین قابلیت کم، زیاد و حذف و اضافه کردن مواد اولیه و نیز نحوه طبخ، تزئین و ارسال سفارش را مطابق با نظر کاربر در هنگام ثبت سفارش فراهم ساخته است.

مامان پز ایجاد اشتغال برای خانم‌های خانه دار و همچنین ارائه غذایی با بالاترین کیفیت برای کاربران را مهم‌ترین اولویت‌های خود خوانده است. برای سفارش غذا از مامان پز باید حداقل از یک روز قبل سفارش خود را ثبت کنید تا مواد اولیه تازه تهیه شود.

برای دسترسی به مامان پز و سفارش غذا می‌توانید به این آدرس مراجعه کنید.

 

8- مامی فود

Mami Food / مامی فود

مامی فود نیز به مانند مامان‌پز با تمرکز بر غذاهای خانگی توسط بانوان خانه دار فعالیت می‌کند. اما این مجموعه برخلاف مامان پز که در حال حاضر به تهران محدود است، در 50 شهر خدمات ارائه می‌دهد.

مامی فود ارتقای سلامت غذایی و در نتیجه سلامت جامعه، و توانمندسازی و ایجاد اشتغال برای بانوان خانه دار را از جمله سیاست‌های خود دانسته است. سفارش تمامی غذاهای مامی فود از یک روز قبل امکانپذیر است.

برای سفارش آنلاین غذا از مامی فود می‌توانید به وب سایت آن مراجعه کنید.

 

 


سفارش آنلاین غذا و آینده آن در ایران


اپلیکیشن سفارش غذا

همان طور که اشاره شد سفارش آنلاین غذا در ایران یک صنعت بسیار جوان است که هنوز جای خود را پیدا نکرده و تا بلوغ راه زیادی در پیش دارد. در این مقاله 8 مورد از معروف‌ترین سامانه‌های سفارش غذای آنلاین را معرفی کردیم. اما سایت‌های دیگری نیز وجود دارد که عمدتا محلی و محدود به یک شهرستان خاص هستند. موارد معرفی شده اغلب مزایای تحسین برانگیزی را برای رفاه حال مشتریان فراهم کرده‌اند اما کاستی‌ها و محدودیت‌های فراوانی نیز وجود دارد که قطعا با گذر زمان بهبود خواهند یافت.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha
نور 04 اسفند 1398، 15:51

عالی است موفق باشید