بهترین آنتی ویروس های Bootable و رایگان برای کامپیوتر

بهترین آنتی ویروس های Bootable و رایگان برای کامپیوتر
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

برخی اوقات ممکن است یک کامپیوتر به قدری آلوده شده باشد که حتی نشود وارد محیط ویندوز شد. در این شرایط استفاده از آنتی ویروس بوتیبل آخرین راه پیش روی ما است.

مراجعه به وبسایت‌های مختلف امروزه تبدیل به یک بخش ثابت و اصلی زندگی روزمره ما شده است. با این وجود همه ما از خطراتی که در دنیای اینترنت ما را تهدید می‌کنند در امان نیستیم. ویروس‌ها، باج افزارها، تروجان‌ها و … بخش عمده این خطرات را تشکیل می‌دهند. یکی از راه‌هایی که می‌توانیم تا حد زیادی خود را از این موارد مصون نگه داریم، استفاده از نرم افزارهای آنتی ویروس است. در اکثر مواقع آنتی ویروس‌ها می‌توانند بیشتر تهدیدات آنلاین را خنثی کنند.

اما مواقعی هم هست که ممکن است به یکی از آن ویروس‌های خطرناک آلوده شویم. این نوع ویروس‌ها می‌توانند کنترل کامپیوتر را از دست شما خارج کنند؛ آن‌ها اجازه نمی‌دهند به آنتی ویروس دسترسی پیدا کنید و در بدترین موارد حتی نمی‌گذارند کامپیوتر را روشن کنید. نوع دیگر ویروس‌ها روت‌کیت‌ها هستند. روت‌کیت نوع خاصی از نرم افزار کامپیوتری آلوده است.

antivirus / آنتی ویروس Bootable

در حقیقت آن‌ها مجموعه‌ای از بدافزارها هستند که با هدف دسترسی به بخش‌هایی از کامپیوتر که در استفاده عادی و روزمره کاری با آن‌ها نداریم طراحی شده‌اند. روت‌کیت‌ها در بیشتر مواقع با استفاده از یک پوشش مجازی در سیستم پنهان می‌شوند.

روت‌کیت‌ها یکی از مهمترین دلایلی هستند که آنتی ویروس‌ها سیستم را به طور مرتب اسکن می‌کنند زیرا این بدافزارها می‌توانند به شدت به کامپیوتر و امنیت آن آسیب وارد کنند. آن‌ها باهوش هستند و پس از اینکه وارد سیستم شدند می‌توانند به خوبی خود را از دید پنهان کنند، به همین دلیل به احتمال زیاد حتی با اسکن توسط آنتی ویروس نیز نمی‌توانید آن‌ها را پیدا کنید.

در اینجاست که آنتی ویروس های Bootable به کار می‌آیند. وقتی اوضاع به شدت خراب شد باید از این آنتی ویروس‌ها استفاده کنید.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 


آنتی ویروس Bootable چیست و چه فرقی با آنتی ویروس معمولی دارد؟


همگامی که بحث مقابله با بدافزارها و ویروس‌ها به میان می‌آید، آنتی ویروس بوتیبل آخرین راه چاره‌ای است که پیش روی شما قرار دارد. این آنتی‌ویروس‌ها از دید بسیاری از کارشناسان یکی از بهترین ابزارها برای از میان بردن ویروس به شمار می‌آیند. علاوه بر این هنگام مواجهه با روت‌کیت‌ها نیز می‌توانند مثمر ثمر واقع شوند.

antivirus / آنتی ویروس بوتیبل

با استفاده از آنتی ویروس بوتیبل می‌توانید بر روی یک کامپیوتر دیگر که آلوده نیست، یک دیسک دی‌وی‌دی یا فلش ویژه ایجاد کنید. به این دیسک‌ها، دیسک نجات (Rescue Disc) گفته می‌شود. این دیسک‌ها بسیار کارآمد هستند و می‌توانند کامپیوتر را پاکسازی کنند؛ حتی اگر با یک روت‌کیت مخفی شده روبه رو باشید. همانطور که گفتیم این آخرین راه چاره است و بیشتر هنگامی استفاده می‌شود که سیستم آلوده شده قابل راه‌اندازی یا بوت کردن نیست یا خطری که متوجه سیستم است از طریق روش‌های معمول قابل دفع کردن نباشد.

آنتی ویروس معمولی و آنتی‌ ویروس Bootable با یکدیگر متفاوت هستند. برای مثال آنتی ویروس معمولی یک نرم افزار محافظتی است و با زیرنظر گرفتن سیستم و اسکن آن به دنبال خطراتی که متوجه دستگاه است گشته و با آن‌ها مقابله می‌کند. این آنتی ویروس‌ها قابل بروزرسانی هستند و بیشتر آن‌ها نیز به طور خودکار آپدیت می‌شوند.

antivirus / آنتی ویروس بوتیبل

اما آنتی ویروس‌های بوتیبل برای محافظت از شما طراحی و ساخته نشده‌اند. هدف اصلی آن‌ها پاکسازی کامپیوتر پس از آن که سیستم به بدافزار آلوده شده و قابل استفاده نیست است. به خصوص زمانی که آنتی ویروس معمولی کامپیوتر قادر به مقابله با ویروس مورد نظر نیست یا زمانی که بدافزار اجازه دسترسی به آنتی ویروس را نمی‌دهد و آن را غیرفعال می‌کند.

 


بهترین آنتی ویروس های بوتیبل رایگان


 

آنتی ویروس بوتیبل Kaspersky Rescue Disk

آنتی ویروس بوتیبل Kaspersky Rescue Disk

Kaspersky Rescue Disk یکی از بهترین آنتی ویروس های بوتیبل است. این آنتی ویروس انواع مختلفی از اسکن مانند اسکن یک فایل به خصوص و درایوهای سیستم را ارائه می‌دهد. همچنین می‌توانید سکتورهای بوت سیستم را هم برای پیدا کردن یک بدافزار سمج و مزاحم اسکن کنید. علاوه بر این‌ها دیسک نجات کسپرسکی ابزارهای اضافی دیگری مثل مدیریت فایل و مرورگر فایرفاکس را هم در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

یکی از ویژگی‌های قابل توجه Kaspersky Rescue Disk گرافیک یا رابط کاربری متن محور آن است. بیشتر کاربران رابط کاربری گرافیکی را ترجیح می‌دهند ولی کسپرسکی گزینه رابط کاربری متن محور را هم برای آن دسته از کامپیوترهایی که قدرت پردازشی پایینی دارند در نظر گرفته است. آنتی ویروس کسپرسکی مدت‌ها است به عنوان یکی از بهترین آنتی ویروس‌های جهان شناخته شده است. از طریق دیسک نجات آن نیز می‌توانید این آنتی ویروس را در یک فرمت بوتیبل مورد استفاده قرار دهید.

دانلود دیسک نجات کسپراسکای

 

آنتی ویروس بوتیبل Bitdefender Rescue CD

آنتی ویروس بوتیبل Bitdefender Rescue CD

دیسک نجات بیت دیفندر از بسیاری از جهات مانند کسپرسکی است. حجم دانلود بالا، رابط کاربری ساده و گزینه‌های مختلف برای اسکن سیستم از جمله این شباهت‌ها هستند. اسکن کامپیوتر پروسه نسبتا آسانی دارد و در حین انجام آن می‌توانید فایل‌های دلخواه خود را از اسکن مستثنی کنید، فایل‌های آرشیوی مثل فایل‌های زیپ و 7z را اسکن کنید، فایل‌هایی که از یک حجم مشخصی کمتر هستند را اسکن کنید یا حتی فایل‌های مورد نظرتان را با کشیدن و رها کردن وارد اسکنر کنید. البته در بیشتر مواقع اسکن استانداردی که خود برنامه انجام می‌دهد کارتان را راه می‌اندازد و می‌تواند بدافزار یا ویروس مزاحم را پیدا کند.

در این دیسک نجات مرورگر فایرفاکس، فایل منیجر، ابزار بازیابی اطلاعات و چند مورد دیگر نیز قرار دارد. از طرف دیگر Bitdefender Rescue CD یک نقطه ضعف اساسی دارد و آن هم این است که دیگر بروزرسانی نمی‌شود و به همین دلیل بانک اطلاعاتی آن قدیمی است. با این حال هنوز هم یک دیسک نجات قابل اتکا و کارآمد به شمار می‌آید.

 

آنتی ویروس بوتیبل Avira Rescue System

آنتی ویروس بوتیبل Bitdefender Rescue CD

Avira Rescue System یک آنتی‌ ویروس Bootable مبتنی بر سیستم عامل اوبونتو است. این دیسک نجات از آنجایی که شامل یک راهنمای کامل برای اسکن کامپیوتر است، یکی از بهترین آنتی ویروس‌های بوتیبل برای افراد مبتدی به حساب می‌آید. افزون بر این آویرا هنگام اسکن به نسبت کسپرسکی و بیت دیفندر گزینه‌های محدودتری دارد که برای یک کاربر تازه کار ممکن است بهتر باشد.

Avira Rescue System رابط کاربری ساده‌ای هم دارد که کار با آن را آسان کرده است. این آنتی ویروس دارای یک مرورگر وب و همچنین ابزار پارتیشن بندی دیسک است. از آنجایی که این آنتی ویروس مبتنی بر لینوکس است در سیستم‌هایی که از این سیستم عامل استفاده می‌کنند هم می‌توان به راحتی و بدون مشکل آن را به کار گرفت.

 

آنتی ویروس بوتیبل Dr.Web LiveDisk

آنتی ویروس بوتیبل Dr.Web LiveDisk

Dr.Web برخلاف اسم مشکوکی که دارد در محیط برنامه خود گزینه‌های گسترده زیادی برای انجام انواع مختلف اسکن ارائه می‌کند. در حقیقت اگر آن را با رقبایش مقایسه کنیم می‌توانیم بگوییم دکتر وب بیشترین گزینه برای اسکن سیستم را دارد.

برای مثال می‌توانید فایل‌ها را بر اساس نوع و حجم اسکن کنید. می‌توانید مشخص کنید به محض پیدا کردن انواع مختلف بدافزار مثل روت‌کیت، آگهی‌افزار (Adware) و … برای هر کدام به طور جداگانه چه نوع اقداماتی انجام شود. همچنین می‌توان میزان زمانی که اسکنر برای اسکن هر فایل صرف می‌کند را هم محدود کنید. این قابلیت بیشتر زمانی به کار می‌آید که فایل‌های ویدیویی با حجم بالا داشته باشید.

یکی دیگر از ویژگی‌های شایان توجه دکتر وب سازگاری آن با سیستم عامل لینوکس است. می‌توانید از آن برای اسکن سیستم‌های مبتنی بر این سیستم عامل هم استفاده کنید.

دانلود آنتی ویروس بوتیبل Dr.Web LiveDisk

 

آنتی ویروس بوتیبل Panda Cloud Cleaner Rescue ISO

آنتی ویروس بوتیبل Panda Cloud Cleaner Rescue ISO

Panda Rescue ISO برنامه‌ای است که به نرم افزار Panda Cloud Cleaner اجازه می‌دهد بدون اجرای تسک‌های اضافی که ممکن است سبب توقف آن شوند، یک سیستم را اسکن کند. برای استفاده از آن ابتدا باید دیسک Panda Rescue ISO را بوت کنید. در ادامه سیستم ویندوز را راه اندازی می‌کند اما پیش از اجرای هر برنامه دیگری ابتدا نرم افزار Panda Cloud Cleaner را اجرا می‌کند. تمام تسک‌های دیگر سیستم متوقف خواهند شد تا احتمال توقف برنامه توسط ویروس کمتر شود.

البته مشکلی که هنگام استفاده از این برنامه ممکن است به آن بربخورید زمانی است که ویروس آنقدر سیستم را آلوده کرده باشد که حتی قادر نباشید ویندوز را بوت کنید. اگر به چنین مسئله‌ای برخوردید باید از سایر آنتی‌ویروس‌هایی که در این مطلب به آن‌ها اشاره کردیم استفاده کنید زیرا آن‌ها برای اجرا نیازی به بوت کردن ویندوز ندارند.

دانلود آنتی ویروس بوتیبل Panda Cloud Cleaner Rescue ISO

 

آنتی ویروس بوتیبل Trend Micro Rescue Disk

پس از معرفی چند نمونه از حجیم‌ترین آنتی‌ویروس‌های بوتیبل اکنون نوبت به معرفی کوچکترین آن‌ها رسیده است. دیسک نجات ترند مایکرو شاید کم حجم‌ترین دیسک نجات حاضر در این لیست باشد ولی از نظر امکانات و ابزارهایی که ارائه می‌دهد از سایر رقبای خود چیزی کم ندارد.

با توجه به سایز 70 مگابایتی که دارد نمی‌توانیم به دلیل نداشتن یک رابط کاربری گرافیکی به آن خرده بگیریم. هنگام استفاده از این دیسک نجات باید از طریق منوهای متنی راه خود را پیدا کنید. البته این کار در نگاه اول برای بسیاری از کاربران سخت و مشکل به نظر می‌رسد ولی در عمل این منوها به ساده‌ترین شکل ممکن طراحی شدند و از همین رو به راحتی می‌توانیم گزینه‌های مدنظرمان را پیدا کنیم.

دانلود دیسک نجات ترند مایکرو برای ویندوز

 

آنتی ویروس بوتیبل ESET SysRescue Live

آنتی ویروس بوتیبل ESET SysRescue Live

آخرین آنتی‌ ویروس Bootable که در این مطلب به آن می‌پردازیم یک آنتی ویروس پیشرفته با ویژگی‌های گسترده به نام ESET SysRescue Live است. ESET SysRescue Live گزینه‌های زیادی برای کنترل چگونگی انجام اسکن ارائه می‌دهد. کاربران می‌توانند فایل‌های آرشیوی، پوشه‌های ایمیل، لینک‌های نمادین (Symbolic Links)، سکتورهای بوت و … را اسکن کنند یا در صورت تمایل از حالت‌های مختلف اسکن خود برنامه استفاده کنند.

ESET SysRescue Live همچنین یک ابزار آنالیز دیسک دارد تا درایوها را بتوان با استفاده از آن چک و ایرادات احتمالی را پیدا کرد. علاوه بر این یک ابزار دیگر برای تست رم سیستم نیز دارد. همچنین مرورگر کرومیوم، ابزار مدیریت پارتیشن GParted، نرم افزار TeamViewer برای دسترسی به سیستم از راه دور و چندین ابزار کارآمد دیگر نیز در این آنتی ویروس قرار داده شدند.

دانلود ESET SysRescue Live

 

آلوده شدن سیستمی که از آن استفاده می‌کنیم آن هم از طریق اینترنت موضوع عجیب یا غیرقابل تصوری نیست. بسیاری از کاربران تا به حال این تجربه را داشته‌اند. با این حال خطراتی که در محیط اینترنت با آن‌ها روبه رو هستیم بسیار زیاد هستند و حتی اگر قبلا تجربه مواجهه با چنین مشکلی را نداشتید، بهتر است برای روز مبادا آماده باشید.

هرکدام از آنتی ویروس های Bootable بالا می‌توانند به شما در حل مشکلی که با آن روبه رو هستید کمک کنند. فقط کافی است دستورالعمل‌های آن‌ها را دنبال کنید تا در ظرف کمتر از 10 دقیقه دوباره به سیستم خود دسترسی پیدا کنید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 90.4 میلیون دلار
  Godzilla vs. Kong
  اکران: 31 مارس 2021
 • 44.2 میلیون دلار
  Tom and Jerry
  اکران: 26 فوریه 2021
 • 41.6 میلیون دلار
  Raya and the Last Dragon
  اکران: 05 مارس 2021
 • 34.1 میلیون دلار
  Mortal Kombat
  اکران: 23 آوریل 2021
 • 34.1 میلیون دلار
  Kimetsu no Yaiba: Mugen Ressha-Hen
  اکران: 23 آوریل 2021
 • 23.4 میلیون دلار
  Nobody
  اکران: 26 مارس 2021
 • 13.1 میلیون دلار
  The Unholy
  اکران: 02 آوریل 2021
 • 1.8 میلیون دلار
  Separation
  اکران: 30 آوریل 2021
بازی ها
 • 24 اردیبهشت 1400
  Mass Effect Legendary Edition
 • 03 خرداد 1400
  Deathloop
  پلی استیشن 5
 • 01 تیر 1400
  Back 4 Blood
  پلی استیشن 5