شب یلدا شب یلدا

نقد و بررسی سریال کارآگاه حقیقی (True Detective) و نمرات منتقدان

سریال کارآگاه حقیقی یکی از محبوب‌ترین سریال‌های چند سال اخیر است که با استقبال مخاطبان و منتقدان مواجه شده است. برای نقد و بررسی سریال True Detective با پلازامگ همراه باشید.

تاکنون سه فصل از سریال آنتولوژی جنایی آمریکایی True Detective که کارگردان اصلی و خالق آن نیک پیزولاتو است، از شبکه‌ی HBO پخش شده است. سریال کارآگاه حقیقی، مجموعه‌ای است پرکشش که می‌تواند بیننده را متحیر و میخ‌کوب کند. دو قسمت نخست فصل سوم این سریال، توسط جرمی سالنی‌یر کارگردانی شد و انتظار می‌رفت که کارگردانی قسمت سوم هم بر عهده او باشد، اما با توجه به تداخل در برنامه‌ریزی‌هایش مجبور به خروج از این پروژه شد. در مارس 2018، اعلام شد که دنیل ساکهایم به پروژه اضافه شده و ممکن است کارگردانی شش قسمت باقی‌مانده بر عهده او و پیزولاتو باشد. این فصل با استقبال خوبی از سوی منتقدان همراه بود و بسیاری از نظر فرم داستانی، آن را بازگشت به راه اصلی سریال دانستند. اجرای تیم بازیگری و به خصوص عملکرد ماهرشالا علی مورد تحسین منتقدان قرار گرفت.

نقد سریال true detective

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 


داستان سریال کارآگاه حقیقی


داستان فصل سوم سریال کارآگاه حقیقی، در شهر اوزارکس در سه دوره‌ی متفاوت زمانی رخ می‌دهد به طوری‌ که کارآگاهان با همکاری هم در حال تحقیق درباره‌ی یک جنایت خوفناک‌اند که با گم شدن دو بچه ارتباط دارد.

سریال کاراگاهان حقیقی

 


مروری بر فصل های گذشته ی سریال True Detective


داستان فصل اول کارآگاه حقیقی، روایت غیرخطی دارد و در دو بازه‌ی زمانی سال 1995 و 2012 رخ می‌دهد و داستان دو پلیس به نام‌های راست کول و مارتی هارت را دنبال می‌کند که درگیر پرونده قتل عجیب یک دختر می‌شوند که زندگی حرفه‌ای و شخصی خودشان را برای همیشه دست‌خوش تغییر می‌کند. فصل اول این سریال، در کنار داستان جنایی خود به مفاهیمی همچون بدبینی، هیچ‌انگاری و مسیحیت می‌پردازد.

بازیگران سریال کاراگاهان حقیقی

فصل اول کارآگاه حقیقی با واکنش عمدتاً مثبتی از سوی منتقدان همراه بود و بسیاری آن را جزو یکی از بهترین سریال‌های درام سال دانستند. جمع‌بندی نظرات منتقدان راتن تومیتوز می‌گوید: «در سریال کارآگاه واقعی، بازی وودی هارلسون و متیو مک‌کانهی، بیننده را میخ‌کوب کرده و سبک فیلم، صحنه‌ها و هدایت اجرای بازیگران، روی‌گرداندن از این سریال را بسیار سخت می‌کند.» در متاکریتیک نیز فصل اول سریال، نمره‌ی 87 از 100 را برپایه‌ی نظر 41 منتقد دریافت کرد که به معنای «تحسین جهانی» است.

آتلانتیک، دیلی تلگراف و دیلی بیست، کارآگاه حقیقی را قوی‌ترین سریال سال‌های اخیر توصیف کردند که در یادها خواهد ماند. علی‌رغم نظرات عموماً مثبتی که سریال دریافت کرد، بعضی از منتقدان از جمله مایکل هیل در نیویورک تایمز، کریس کابین در مجله‌ی اسلنت و هنک استیوور در واشینگتن پست نسبت به روند کند داستانی و نحوه‌ی روایت آن انتقاد کرده و اعلام کردند که کارآگاه حقیقی در دستیابی به هدف جاه‌طلبانه‌ی خود شکست خورده‌است.

سریال کاراگاه حقیقی

داستان فصل دوم کارآگاه حقیقی در کالیفرنیا رخ می‌دهد و درباره‌ی همکاری سه افسر پلیس از سه اداره‌ی پلیس مختلف است که پس از پیدا کردن جسد فردی در کنار یک بزرگراه، به دنبال جنایاتی هستند که تبدیل به یک تجارت شده‌ است.

فصل دوم این سریال با واکنش متوسطی از سوی منتقدان همراه بود. تیم بازیگری و خصوصاً اجرای فارل، مک‌آدامز، کیچ و وان مورد تقدیر قرار گرفت. منتقدان همچنین فیلم‌برداری و سکانس‌های اکشن سریال را تحسین کردند، اما در مجموع معتقد بودند که فصل دوم نسبت به فصل اول ضعیف‌تر است. عمده‌ی انتقادات نسبت به طرح داستانی پیچیده و دیالوگ‌ها بود. در متاکریتیک، فصل دوم سریال نمره‌ی 61 از 100 را برپایه‌ی نظر 41 منتقد دریافت کرد که به معنای «نقدهای عموماً مطلوب» است. این کمترین میانگین نمرات در هردو سایت در میان سه فصل سریال است.

 


تریلر سریال کارآگاه حقیقی


در ویدیوی بالا می‌توانید تریلر فصل سوم سریال کارآگاه حقیقی را مشاهده کنید.

 


نقد و بررسی سریال True Detective به همراه نمرات منتقدین


در ادامه نگاهی خواهیم داشت به برخی از نقدهای سریال True Detective که توسط سایت‌های معتبر صورت گرفته‌اند.

نقد سریال کاراگاهان حقیقی

 

CHICAGO SUN-TIMES  /  ریچارد روپر: 100

یکی از نکات خوبی که سریال‌های تلویزیونی «محدود» (سریال‌هایی که معمولا از مینی سریال‌ها طولانی‌تر هستند) دارند این است که فرصت این را داریم که چند تن از بهترین بازیگران سینما را در شش، هشت، یا ده اپیزود ببینیم.

متیو مک‌کانهی و وودی هارلسون در فصل اول «کارآگاه حقیقی».

امی آدامز در سریال «اشیای تیز».

تام هیدلستون در سریال «مدیر شب».

جولیا رابرتز در سریال «بازگشت به خانه».

بیلی باب تورنتون در سریال «فارگو».

و حالا: ماهرشالا علی در فصل سوم سریال «کارآگاه حقیقی».

البته ستاره‌ی اسکاری فیلم‌های «مهتاب» و «کتاب سبز»، سابقه‌ی فعالیت در تلویزیون را که برجسته‌ترینش حضور در چهار فصل سریال «خانه‌ی پوشالی» است دارد، اما علی در سومین فصل سریال کارآگاه حقیقی این پرش زمانی را با بازی گیرا و قوی خود، ملموس می‌کند و تاثیرش را وقتی می‌بینیم که لایه‌های این راز پیچیده، اپیزود به اپیزود و گاهی صحنه به صحنه از سطح آن جدا می‌شود.

سریال کارآگاه حقیقی

 

Uncle Barky / اد بارک: 91

فصل سوم سریال کارآگاه حقیقی چندان جذابیت فصل اول را که متیو مک‌کانهی در آن با نمایش مکاشفه انگیزش همه را میخ‌کوب کرد ندارد، اما نسبت به فصل دوم سریال با بازی کالین فارل و وینس وان که فصل مسخره‌ای از آب درآمد، پیشرفت زیادی کرده است.

 

CNN / برایان لوری: 80

همه در این پروژه خوب هستند و سریال، به‌عنوان یک اثر معمایی مرسوم، خوب عمل کرده است. چیزی که آن را تبدیل به یک اثر عالی می‌کند، فضای خون‌آلود و بازی گیرای علی است؛ از تعقیب و پیگیری سرسختانه‌ی حقایق در دوران جوانی‌اش تا آسیب‌پذیری قانع‌کننده‌اش در دوران کهنسالی.

 

VOX / امیلی تاد وندرورف: 80

فصل سوم سریال به‌جای دو شخصیت، بر یک شخصیت متکی است. ماهرشالا علی در نقش وین هیز، مرکزیت داستان را فرمان‌دهی می‌کند. او تنها  شخصیتی است که در هر سه دوره‌ی زمانی فیلم، پیوسته حضور دارد و تصویر مسحورکننده‌ای خلق می‌کند از مردی که دارد زیر بار مواجهه با مسائل غیرانسانی، می‌شکند.

سریال کارآگاه حقیقی

 

The Oregonian / کریستی ترنکوئیست: 80

بهترین دلیل برای تماشای فصل سوم کارآگاه حقیقی، ستاره‌ی آن، ماهرشالا علی است. متاسفانه فصل سوم این سریال دوباره نشان داد که پیزولاتو در نگارش شخصیت‌های زن، استعداد ندارد. ایجوگو، بهترین خود را ارائه داد، اما زمانی که املی با هیز ازدواج می‌کند، به شخصیتی تبدیل می‌شود که تقریبا عاری از گیرایی است.

در مجموع باید گفت که ماهرشالا علی شگفت‌انگیز است. حتی وقتی که دیالوگ خوبی برایش نوشته نشده، علی غرور، خشم کاهش یافته، غم و انسانیت بسیار را به هیز القا می‌کند و به همین دلیل، کارآگاه حقیقی به یک اثر خاص تبدیل می‌شود.

 

The New York Times / جیمز پونیوزیک: 70

این فصل، اسما داستان دو کارآگاه است، اما در واقع به ماهرشالا علی تعلق دارد (کسی که برای فیلم «کتاب سبز»، برنده‌ی جایزه‌ی گلدن گلوب شد) و او به شدت گیرا و جذاب است.

سریال کارآگاه حقیقی

 

Boston Herald / مارک پریگارد: 67

خبر خوب درباره‌ی فصل سوم این سریال این است که دراین فصل، سریال به مسیر اصلی خود بازمی‌گردد و همانی می‌شود که در فصل اول شاهد آن بودیم؛ نه چیزی که در فصل دوم مشاهده کردیم. همچنین در فصلی که سه دوره‌ی زمانی را به یکدیگر متصل می‌کند، شاهد هنرنمایی ماهرشالا علی هستیم. نقش‌آفرینی علی به‌عنوان پیرمردی که روند زوال عقلش شدت می‌یابد، بسیار اضطراب‌آور است. گریم او در زمان کهنسالی، بهترین گریمی است که تاکنون دیده‌ام و به‌شدت متقاعدکننده است.

سریال true detective

در این مقاله سعی کردیم به بررسی فصل سوم سریال کارآگاه حقیقی بپردازیم و همچنین دو فصل قبل آن را مرور کنیم. آیا شما هم یکی از علاقه‌مندان این سریال هستید؟ نظرتان راجع به این سریال و خصوصا فصل سوم آن چیست؟ به نظر شما کدام فصل این سریال، بهترین فصل آن است؟

برای آگاهی از آخرین مقالات مجله پلازا در کانال تلگرام ما عضو شوید t.me/plazamag عضویت در کانال تلگرام
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha
مونا جلالی 23 آبان 1398، 14:32

همچنان بهترین فصلش همون فصل اول با بازی خیره‌کننده متیو مک‌کانهی است.