بهترین فیلم های روان شناسی تاریخ سینما ؛ از «سرگیجه» تا «باشگاه مشت‌زنی»

بهترین فیلم های روان شناسی تاریخ سینما ؛ از «سرگیجه» تا «باشگاه مشت‌زنی»
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

فیلم های روان شناسی می‌توانند تاثیر عمیقی روی مخاطبانشان به جا بگذارند. در این مقاله به معرفی برخی از بهترین فیلم های روان شناسی می‌پردازیم.

فیلم‌هایی که در ژانر تریلر هستند اغلب به خاطر اضطراب، تعلیق و غافل‌گیری‌هایی که دارند ما را جذب می‌کنند. اما تریلرهای روانشناختی سطح متفاوتی از تعلیق را به نمایش می‌گذارند. این ژانر روی وضعیت‌های ذهنی شخصیت‌هایش که اغلب وهم‌آلود و ناپایدار هستند، متمرکز است. به جای استفاده از ویژگی‌های ژانر ترسناک، در این فیلم‌ها معمولا روابط پیچیده با دیگران به تصویر کشیده می‌شوند. داستان این فیلم‌ها عموما سرشار از غافل‌گیری هستند و درنهایت مشخص نیست که این داستان فقط در ذهن شخصیت‌ها می‌گذرد یا واقعی است.

در این مقاله برخی از بهترین فیلم های روان شناسی را معرفی خواهیم کرد. پس با ما همراه باشید.

بهترین فیلم های روان شناسی

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 • بهترین فیلم های روان شناسی تاریخ سینما
  • فیلم سینمایی Vertigo
  • فیلم سینمایی Taxi Driver
  • فیلم سینمایی The Shining
  • فیلم سینمایی The Silence of the Lambs
  • فیلم سینمایی Se7en
  • فیلم سینمایی The Sixth Sense
  • فیلم سینمایی Fight Club
  • فیلم سینمایی Memento
  • فیلم سینمایی Mulholland Drive
  • فیلم سینمایی The Machinist
  • فیلم سینمایی Black Swan
  • فیلم سینمایی Shutter Island
  • فیلم سینمایی Gone Girl
  • فیلم سینمایی Nocturnal Animals

 


بهترین فیلم های روان شناسی تاریخ سینما


در این قسمت می‌توانید با بهترین فیلم های روان شناسی تاریخ سینما آشنا شوید. در این لیست فیلم‌ها براساس تاریخ ساخت معرفی شده‌اند.

 

فیلم سینمایی Vertigo

بهترین فیلم های روان شناسی

داستان فیلم سینمایی Vertigo یا «سرگیجه» درباره پلیسی به نام اسکاتی فرگوسن است که به خاطر سرگیجه‌هایی که دارد بازنشسته می‌شود. یکی از دوستان قدیمی فرگوسن که به همسرش به دلیل رفتار عجیب و غریب او مشکوک شده از او می‌خواهد که همسرش را تعقیب کند. اسکاتی قبول می‌کند و وارد ماجرایی پر رمز و راز می‌شود.

فیلم سرگیجه را کارگردان فقید سینمای آمریکا یعنی آلفرد هیچکاک (Alfred Hitchcock) در سال 1958 ساخته است. فیلم‌های دیگر هیچکاک هم مانند فیلم سینمایی Psycho یا «روانی» تم‌های روانشناختی دارند. Vertigo نه فقط یک فیلم روان شناسی بلکه یک شاهکار سینمایی است.

نام فیلم سال ساخت ژانر کارگردان امتیاز راتن تومیتوز امتیاز IMDB
Vertigo 1958 تریلر روان شناسی / نوآر آلفرد هیچکاک 95% 8.3

 

فیلم سینمایی Taxi Driver

بهترین فیلم های روان شناسی

داستان فیلم Taxi Driver یا «راننده تاکسی» بعد از جنگ ویتنام اتفاق می‌افتد. یک سرباز سابق مشغول کار با تاکسی می‌شود و هرچه می‌گذرد بیشتر از زندگی واقعی جدا می‌شود. در حالی که سلامت ذهنی او ضعیف و ضعیف‌تر می‌شود، او مصمم می‌شود که دنیا را نجات دهد. درنهایت او نقشه می‌کشد که یک سیاستمدار را ترور کند.

فیلم راننده تاکسی یکی از اولین شاهکارهای مارتین اسکورسیزی (Martin Scorsese) است که در سال 1976 ساخته شده است. در این فیلم رابرت دنیرو (Robert De Niro) و جودی فاستر (Jodie Foster) بازی کرده‌اند. برای آشنایی با بیوگرافی مارتین اسکورسیزی به این مطلب مراجعه کنید.

نام فیلم سال ساخت ژانر کارگردان امتیاز راتن تومیتوز امتیاز IMDB
Taxi Driver 1976 تریلر روان شناسی مارتین اسکورسیزی 98% 8.3

 

فیلم سینمایی The Shining

بهترین فیلم های روان شناسی

اصلا نمی‌شود لیستی از فیلم‌ های روان شناسی بدون فیلم The Shining یا «درخشش» داشت. با قبول کردن شغلی در یک هتل تاریخی، چه چیزی ممکن است اشتباه از کار در بیاید؟ زمانی که جک متوجه توانایی پسرش در دیدن گذشته این هتل وحشتناک می‌شود، اتفاقات فراطبیعی زیادی رخ می‌دهند تا سلامت ذهنی او را زیر سوال ببرند. آیا آنها در این هتل در امان هستند؟

فیلم سینمایی درخشش را استنلی کوبریک (Stanley Kubrick) کارگردانی کرده و جک نیکلسون (Jack Nicholson) با بازی‌اش در آن می‌درخشد.

نام فیلم سال ساخت ژانر کارگردان امتیاز راتن تومیتوز امتیاز IMDB
The Shining 1980 ترسناک / روان شناسی استنلی کوبریک 85% 8.4

 

فیلم سینمایی The Silence of the Lambs

بهترین فیلم های روان شناسی

فیلم سینمایی The Silence of the Lambs یا «سکوت بره‌ها» به خاطر بازی تکان‌دهنده و بسیار خوب بازیگرانش جودی فاستر و آنتونی هاپکینز (Anthony Hopkins) مورد لطف منتقدان و مخاطبان قرار گرفت. ترکیب متفاوت این فیلم از ژانر وحشت و تریلر روانشناختی باعث تاثیر عمیق این فیلم بر جان مخاطبانش شده است. این فیلم سفری به عمق ذهن نفرت‌انگیز یک قاتل سریالی دارد که رابطه‌ای با مامور ویژه کلاریس استارلینگ برقرار می‌کند.

سکوت بره‌ها را کارگردان آمریکایی جاناتان دمی (Jonathan Demme) کارگردانی کرده است. این فیل توسط موسسه فیلم آمریکایی به عنوان پنجمین تریلر برتر و تاثیرگذار تاریخ سینما نامگذاری شده است. در ویدئوی زیر می‌توانید تریلر این فیلم را تماشا کنید.

نام فیلم سال ساخت ژانر کارگردان امتیاز راتن تومیتوز امتیاز IMDB
The Silence of the Lambs 1991 تریلر روان شناسی جاناتان دمی 96% 8.6

 

فیلم سینمایی Se7en

بهترین فیلم های روان شناسی

فیلم سینمایی Se7en آنقدری بالا و پایین دارد که می‌تواند حتی زیرک‌ترین بیننده‌ها را سردرگم کند. زمانی که قتل‌هایی براساس هفت گناه کبیره شروع می‌شوند، کارآگاه باتجربه ویلیام سامرست (با بازی مورگان فریمن / Morgan Freeman) و کارآگاه تازه‌کار دیوید میلز (با بازی برد پیت / Brad Pitt) درگیر این پرونده می‌شوند تا بفهمند چه کسی این قتل‌های ساختارمند را با خونسردی کامل انجام می‌دهد.

فیلم سینمایی «هفت» را کارگردان آمریکایی دیوید فینچر (David Fincher) ساخته است. این فیلم در سال 1995 بیشتر از 327 میلیون دلار فروخت و هفتمین فیلم پرفروش در آن سال بود.

نام فیلم سال ساخت ژانر کارگردان امتیاز راتن تومیتوز امتیاز IMDB
Se7en 1995 تریلر روان شناسی / جنایی دیوید فینچر 81% 8.6

 

فیلم سینمایی The Sixth Sense

بهترین فیلم های روان شناسی

فیلم The Sixth Sense یا «حس ششم» ترکیبی از ژانرهای ترسناک و تریلر روانشناختی است. داستان فیلم درباره یک روانشناس کودک است که درمان پسر کوچکی به نام کول را شروع می‌کند. کول ممکن است مشکلات عاطفی داشته باشد، اما یک چیزی هم در رابطه با روانشناس او جور در نمی‌آید. فیلم حس ششم یک فیلم ترسناک عالی‌ست که برای آن دسته از مخاطبان که به دنبال فیلمی ترسناک بدون خون و خونریزی هستند، مناسب است.

در این فیلم که ام. نایت شیامالان (M. Night Shyamalan) کارگردانی‌اش کرده، بروس ویلیس (Bruce Willis) به ایفای نقش پرداخته است. فیلم The Sixth Sense در مراسم اسکار نامزد 6 جایزه شده بود.

نام فیلم سال ساخت ژانر کارگردان امتیاز راتن تومیتوز امتیاز IMDB
The Sixth Sense 1999 ترسناک / فراطبیعی ام. نایت شیامالان 86% 8.1

 

فیلم سینمایی Fight Club

بهترین فیلم های روان شناسی

یکی از معروف‌ترین و بهترین فیلم های روان شناسی، فیلم سینمایی Fight Club یا «باشگاه مشت‌زنی» است. این فیلم را که براساس کتابی از چاک پالنیک (Chuck Palahniuk) ساخته شده، دیوید فینچر کارگردانی کرده و دومین فیلم فینچر در این لیست است. این فیلم به نوعی نقطه اوج استفاده از راوی غیر قابل اعتماد در دهه 90 میلادی است.

فیلم باشگاه مشت‌زنی به جستجو در ذهن یک راوی بدون نام می‌پردازد که به خرید کردن برای خانه اعتیاد دارد و برای مشکل بی‌خوابی‌اش به جلسه‌های گروه‌های حمایتی می‌رود. زمانی که او با مردی به نام تایلر دردن ملاقات می‌کند، زندگی‌اش هم تغییر می‌کند. دردن او را به یک باشگاه مشت‌زنی معرفی می‌کند؛ جایی که مردان می‌روند تا روی مشکلات احساسی‌شان از طریق مبارزه‌های تفریحی کار کنند. قطعا در این فیلم همه‌چیز آنطور که به نظر می‌رسد نیست.

برد پیت، ادوارد نورتون (Edward Norton) و هلنا بونهام کارتر (Helena Bonham Carter) در این فیلم هنرنمایی کرده‌اند.

نام فیلم سال ساخت ژانر کارگردان امتیاز راتن تومیتوز امتیاز IMDB
Fight Club 1999 تریلر روان شناسی دیوید فینچر 79% 8.8

 

فیلم سینمایی Memento

بهترین فیلم های روان شناسی

وقتی که ما با لئونارد که تمام بدنش را تتوهای مختلف پر کرده است آشنا می‌شویم، متوجه می‌شویم که او از نوعی فراموشی رنج می‌برد که به خاطر آن نمی‌تواند خاطرات کوتاه مدتش را ذخیره کند. به همین دلیل او همه مدارکی که دارد را قبل از فراموش کردن روی بدنش تتو کرده است تا بتواند کسی که همسرش را به قتل رسانده پیدا کند. Memento یا «یادگاری» فیلمی خشونت‌بار، پیچیده و گیج‌کننده است.

ممنتو را کریستوفر نولان (Christopher Nolan) کارگردان خوب آمریکایی-انگلیسی در سال 2000 ساخته است. در سال 2016 این فیلم توسط 117 منتقد از سرتاسر جهان در لیست بهترین فیلم‌های قرن بیست و یکم، رتبه بیست و پنجم را گرفت. Memento در لیست بهترین فیلم‌های فلسفی هم قرار گرفته است. برای آشنایی با بهترین فیلم‌های فلسفی به این مطلب مراجعه کنید.

نام فیلم سال ساخت ژانر کارگردان امتیاز راتن تومیتوز امتیاز IMDB
Memento 2000 تریلر روان شناسی / نئو نوآر کریستوفر نولان 92% 8.4

 

فیلم سینمایی Mulholland Drive

بهترین فیلم های روان شناسی

هر تریلر روانشناختی‌ای باید بتواند سوالات متفاوتی را در ذهن بیننده‌اش ایجاد کند. فیلم سینمایی Mulholland Drive یا «جاده مالهالند» هم دقیقا همین کار را می‌کند و درنهایت بیننده را با سوالات زیادی تنها می‌گذارد. کارگردان این فیلم یعنی دیوید لینچ (David Lynch) علاقه زیادی به چیزهای عجیب، ناشناخته و غیر قابل فهم دارد. او در فیلم جاده مالهالند و داستان هالیوودی‌اش این علاقه را به اوج خود می‌رساند.

در حال حاضر این فیلم به عنوان یکی از بهترین فیلم‌های لینچ و بهترین فیلم‌های قرن بیست و یکم شناخته می‌شود. به همین دلیل هم در لیست بهترین فیلم های روان شناسی قرار گرفته است. این فیلم در جشنواره کن برای لینچ جایزه بهترین کارگردانی را به ارمغان آورد.

نام فیلم سال ساخت ژانر کارگردان امتیاز راتن تومیتوز امتیاز IMDB
Mulholland Drive 2001 رمزآلود / نئو نوآر دیوید لینچ 83% 7.9

 

فیلم سینمایی The Machinist

بهترین فیلم های روان شناسی

کریستین بیل (Christian Bale) برای بازی در فیلم The Machinist یا «ماشین‌چی» بیشتر از 25 کیلوگرم وزن کم کرد. بیل نقش مردی به نام ترور را بازی می‌کند که یک کارگر در کارخانه است. ترور بی‌خوابی دارد و همین مشکل او روی زندگی، همکاران و عزیزانش تاثیر گذاشته است. با کمبود خوابی که دارد، برای ترور غیرممکن است که بفهمد در اطرافش چه می‌گذرد.

کارگردان این فیلم برد اندرسون (Brad Anderson) است و فیلمنامه آن را اسکات کوسار (Scott Kosar) نوشته است.

نام فیلم سال ساخت ژانر کارگردان امتیاز راتن تومیتوز امتیاز IMDB
The Machinist 2004 تریلر روان شناسی برد اندرسون 77% 7.7

 

فیلم سینمایی Black Swan

بهترین فیلم های روان شناسی

فیلم سینمایی Black Swan یا «قوی سیاه» به کارگردانی دارن آرونوفسکی (Darren Aronofsky) و محصول سال 2010 به نوعی شبیه به نسخه زنانه فیلم Fight Club است. شخصیت اصلی این فیلم بالرینی به نام نینا است. نینا که می‌خواهد به عنوان رقاص اصلی برای باله دریاچه قو هنرنمایی کند، سخت مشغول تمرین می‌شود تا موقع اجرا بهترین خودش را ارائه بدهد. اما به خاطر فشارهایی که بر نینا می‌آید او دچار توهماتی عجیب و غریب می‌شود. تا جایی که بیننده دیگر نمی‌داند چه چیز واقعی و چه چیز وهم است.

در این فیلم بازیگرانی چون ناتالی پورتمن (Natalie Portman)، ونسان کسل (Vincent Cassel) و میلا کونیس (Mila Kunis) ایفای نقش کرده‌اند. در هشتاد و سومین مراسم اسکار، پورتمن برای بازی در این فیلم جایزه اسکار بهترین بازیگر زن را دریافت کرد.

نام فیلم سال ساخت ژانر کارگردان امتیاز راتن تومیتوز امتیاز IMDB
Black Swan 2010 ترسناک / روان شناسی دارن آرونوفسکی 84% 8

 

فیلم سینمایی Shutter Island

بهترین فیلم های روان شناسی

فیلم سینمایی Shutter Island یا «جزیره شاتر» فیلمی دیگر از مارتین اسکورسیزی در لیست بهترین فیلم های روان شناسی است. این فیلم براساس رمانی به همین نام نوشته دنیس لهان (Dennis Lehane) ساخته شده است. داستان این فیلم درباره مردی به نام تدی با بازی لئوناردو دی کاپریو (Leonardo DiCaprio) است که به یک موسسه روانی که یکی از بیمارهایش مفقود شده می‌رود. اما هرچه فیلم جلوتر می‌رود مشخص می‌شود که این فیلم فراتر از چیزی است که با چشم‌ می‌توان آن را دید. شاید این عجیب‌ترین نقشی باشد که دی کاپریو تابحال بازی کرده است. در ویدئوی زیر می‌توانید تریلر این فیلم را تماشا کنید. برای آشنایی با بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو به این مطلب مراجعه کنید.

نام فیلم سال ساخت ژانر کارگردان امتیاز راتن تومیتوز امتیاز IMDB
Shutter Island 2010 تریلر روان شناسی / نئو نوآر مارتین اسکورسیزی 68% 8.1

 

فیلم سینمایی Gone Girl

بهترین فیلم های روان شناسی

رمان Gone Girl یا «دختر گمشده» که در سال 2012 منتشر شده بود دو سال بعد توسط دیوید فینچر تبدیل به فیلمی به همین نام شد. این فیلم داستان مردی به نام نیک است که همسرش امی گم شده و احتمال می‌رود که کشته شده باشد. اکثر مردم باور دارند که نیک مسئول این اتفاق است اما نیک روی بی‌گناهی‌اش اصرار دارد. تغییر ژانر فوق‌العاده و موشکافی ذهن یک دیوانه، این فیلم را تبدیل به یکی دیگر از بهترین فیلم های روان شناسی کرده است که نباید از دستش دهید.

فیلم دختر گمشده که سومین فیلم فینچر در این لیست است مورد توجه منتقدان قرار گرفت و برای جوایز مهم و زیادی نامزد دریافت جایزه شد.

نام فیلم سال ساخت ژانر کارگردان امتیاز راتن تومیتوز امتیاز IMDB
Gone Girl 2014 تریلر روان شناسی دیوید فینچر 87% 8.1

 

فیلم سینمایی Nocturnal Animals

بهترین فیلم های روان شناسی

فیلم Nocturnal Animals یا «حیوانات شب‌زی» تریلری به کارگردانی تام فورد (Tom Ford) است که براساس رمان Tony and Susan نوشته آستین رایت (Austin Wright) ساخته شده است. این فیلم داستان یک صاحب گالری هنری است که رمان شوهر سابقش که به تازگی چاپ شده است را می‌خواند. او در حال خواندن متوجه می‌شود که این داستان چقدر شبیه به داستان زندگی خودشان است. داستان این فیلم بین دنیای واقعی و فضای کتاب می‌گذرد.

ایمی آدامز (Amy Adams) و جیک جیلنهال (Jake Gyllenhaal) نقش‌های اصلی این فیلم را ایفا کرده‌اند. فیلم حیوانات شب‌زی نامزد جوایز زیادی شده و جدیدترین فیلم در لیست فیلم های روان شناسی این مقاله است.

نام فیلم سال ساخت ژانر کارگردان امتیاز راتن تومیتوز امتیاز IMDB
Nocturnal Animals 2016 تریلر روان شناسی / نئو نوآر تام فورد 74% 7.5

در این مقاله 14 مورد از بهترین فیلم های روان شناسی را معرفی کردیم. بهترین فیلم روانشناختی‌ای که شما دیده‌اید چه فیلمی بوده است؟ شما می‌توانید در پایین همین صفحه نظرات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

 

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران6 دیدگاه
عاطفه
.
30 آبان 1398، 00:37
پاسخ
0
0
سکوت بره ها
عاطفه
.
30 آبان 1398، 00:38
پاسخ
0
0
سکوت بره ها
Spidy
.
10 آذر 1398، 15:47
پاسخ
0
0
فیلم های درخشش،سکوت بره ها و باشگاه مشت زنی واقعا باحال بودند
Spidy
.
10 آذر 1398، 15:49
پاسخ
0
0
باشتگاه مشت زنی و حس ششم واقعا باحال بودن
حسین
.
15 آذر 1398، 13:18
پاسخ
0
0
جای فیلم زندگی عزیز به کارگردانی گوری شینده واقعا خالیه البته چون محصول آمریکا نیست و آسیایی هست (فقط مشکلش همینه !)
نمایش 1 دیدگاه دیگر
جدول فروش فیلم ها
 • 90.4 میلیون دلار
  Godzilla vs. Kong
  اکران: 31 مارس 2021
 • 44.2 میلیون دلار
  Tom and Jerry
  اکران: 26 فوریه 2021
 • 41.6 میلیون دلار
  Raya and the Last Dragon
  اکران: 05 مارس 2021
 • 34.1 میلیون دلار
  Mortal Kombat
  اکران: 23 آوریل 2021
 • 34.1 میلیون دلار
  Kimetsu no Yaiba: Mugen Ressha-Hen
  اکران: 23 آوریل 2021
 • 23.4 میلیون دلار
  Nobody
  اکران: 26 مارس 2021
 • 13.1 میلیون دلار
  The Unholy
  اکران: 02 آوریل 2021
 • 1.8 میلیون دلار
  Separation
  اکران: 30 آوریل 2021
بازی ها
 • 19 شهریور 1400
  Life is Strange: True Colors
 • 24 شهریور 1400
  Deathloop
 • 20 مهر 1400
  Back 4 Blood