نقد و بررسی بازی John Wick Hex ؛ داستان، تریلر و نمرات منقدین

یکی از متفاوت‌ترین عناوین اخیر بازی جان ویک است که به تازگی منتشر شده است. در این مطلب به بررسی بازی John Wick Hex به همراه تشریح داستان، تریلر و نمرات منتقدین می‌پردازیم. با ما باشید.

بازی John Wick Hex در 8 اکتبر 2019 (16 مهر 98) برای پلتفرم کامپیوتر (ویندوز و مک) منتشر شده است. سازندگان بازی (Bithell Games) همچنین اعلام کرده‌اند که این بازی در آینده برای کنسول‌ها نیز عرضه خواهد شد. سبک بازی ترکیبی از اکشن و استراتژی است و حالت قابل بازی آن تک‌نفره محسوب می‌شود. بازی John Wick Hex توسط کمپانی Good Sheperd Entertainment عرضه شده و از منظر روایت یک پیش‌درآمد برای سری فیلم جان ویک به حساب می‌آید. با ما باشید تا با بررسی داستان، تریلر و گیم پلی بازی جان ویک به نمرات منتقدین در رابطه با بازی بپردازیم.

بازی John Wick hex / بازی جان ویک اندروید

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

  • داستان بازی John Wick Hex
  • تریلر بازی جان ویک
  • گیم پلی بازی جان ویک
  • بررسی بازی John Wick Hex و نمرات منتقدین

 


داستان بازی John Wick Hex


وقایع بازی John Wick Hex در بازه زمانی رخ می‌دهند که جان (John) هنوز هلن (Helen) را در شهر نیویورک ملاقات نکرده است. اگر فیلم‌های سری جان ویک را دیده باشید حتما می‌دانید که هلن همسر قهرمان داستان (John) محسوب می‌شود و مرگ او سبب می‌شود جان به تدریج به دنیای آدمکش‌ها بازگردد. در فیلم‌های سری هلن و خاطرات او با جان از طریق فلش‌بک‌ها و عکس‌ها نشان داده می‌شود. صحنه آغازین بازی John Wick Hex با مکالمه‌ای میان فردی مرموز به نام Hex و دو فرد با نام‌های وینستون (Winston) و شارون (Charon) که هر دو ربوده شده‌اند شروع می‌شود.  ربوده شدن شارون و وینستون توسط هکس (Hex) سبب می‌شود جان به دنبال دلیل غیبتشان بگردد. هکس دو فرد گفته شده را مخفی کرده است و همچنین از این قضیه مشکوک است که اگر کسی به دنبال آن‌ها بگردد باید با ملاقات ادگار وو (Edgar Wu) در Chinatown شروع کند. در آغاز بازی John Wick Hex قهرمان اصلی بازی را می‌بینیم که به سمت Chinatown حرکت می‌کند.

 

 


تریلر بازی جان ویک


 

 

 


گیم پلی بازی جان ویک


بازی John Wick Hex یک عنوان استراتژیک زمان‌بندی شده (Timeline Strategy) به همراه المان‌هایی از مدیریت منابع است که در آن بازیکنان کاراکتر مشخصی را در طی مراحلی با طراحی شش‌ضلعی‌ وار کنترل می‌کنند و در عین حال از حرکات و کنش‌های متنوع برای از میان بردن دشمنان و همچنین جاخالی دادن در برابر آن‌ها استفاده می‌کنند. در بازی جان ویک تمام حرکات شخصیت اصلی (John) و دشمنان او در یک نمودار زمانی (Timeline) که شباهت زیادی به نمونه‌های موجود در برنامه‌های ادیت ویدیو (Video Edit) دارد نشان داده می‌شود. بازیکن در بازی John Wick Hex دستورالعمل‌های مشخصی را به جان خواهد داد و این دستورالعمل‌ها در نمودار زمانی او مشخص شده و توسط قهرمان بازی اجرا خواهند شد. این دستورالعمل‌ها و یا به عبارت بهتر کنش‌ها موارد مختلفی را در بر می‌گیرند. مواردی همانند انتخاب جایگاهی بهتر جهت تیراندازی، تغییر حالت ایستادن قهرمان بازی جهت ارتقای شانس‌ او برای اصابت گلوله به هدف و همچنین کنش‌های دفاعی و کاورگیری بهتر در برابر دشمنان. علاوه بر تمام این‌ها بازیکنان همچنین باید در نظر بگیرند که میزان گلوله جان محدود است (به عنوان مثال در اسلحه Handgun خود تنها 15 گلوله دارد).

بازی جان ویک ps4 / دانلود بازی جان ویک برای pc

البته در نظر داشته باشید که جان قادر است از اسلحه‌های دشمنان نیز استفاده کند اما این امر نیازمند زمان خواهد بود که مخصوصا در این بازی ارزش زیادی دارد؛ چرا که بازیکنان قبل از انجام دادن هر عملی باید نسبت به پیامد‌های آن و موثر بودن این قضیه جهت جلوگیری از کشته‌شدن توسط دشمنان فکر کنند. یکی از نکات جالب گیم پلی بازی جان ویک آن است که هر موقع که یک بازیکن تصمیم به تیراندازی بگیرد جان ویک دو گلوله را به سمت دشمنان خود شلیک خواهد کرد چرا که در فیلم‌ها نیز همواره برای از بین بردن دشمنان خود مورد گفته شده را ترجیح می‌دهد. مرحله اول بازی John Wick Hex پر از مه (Fog of War) است که با پیشروی بیشتر در آن این مه از میان خواهد رفت. به طور کلی گیم‌پلی بازی را ترکیبی از تاکتیک‌های بازی‌هایی همانند XCOM به همراه مکانیزم تصمیم‌گیری سریع موجود در عناوینی مثل Superhot دانسته‌اند. یکی از نکات جذاب دیگر در رابطه با بازی آن است که هنگام اتمام یک مرحله بازی این قابلیت را دارد که برخی از حرکات انجام داده شده را بازپخش (Replay) کند؛ بدون این‌که منتظر ورودی خاصی از بازیکن‌ها باشد. این مکانیزم به احتمال زیاد جهت تقلید سیالیت موجود در صحنه‌های اکشن سری فیلم‌های جان ویک در بازی گنجانده شده است.

 

 


بررسی بازی John Wick Hex و نمرات منتقدین


 

در این بخش نمرات و نظرگاه‌های سایت‌های مختلف را راجع به بازی John Wick Hex با همدیگر بررسی خواهیم کرد. با ما باشید.

 

Metro GameCentral

نمره: 90

بازی John Wick Hex یکی از بهترین عناوین ساخته شده از روی فیلم و همچنین یک بازی اریجینال به سبک اکشن استراتژیک محسوب می‌شود و از نظر تنش و آدرنالین موجود در آن با بهترین عناوین سبک خود رقابت می‌کند.

 

Gaming Nexus

نمره: 88

بازی John Wick Hex از همه نظر بسیار خوب طراحی شده است. در این عنوان شاهد ترکیبی منحصربه‌فرد از نظر گیم‌پلی هستیم. John Wick Hex موفق شده است که دنیای جان ویک را در سینما به عاریت گرفته و با وفاداری کامل آن را به عرصه گیمینگ انتقال دهد. سیستم مبارزه بازی روان است؛ و یکی از نکات جذاب بازی ظرافتی است که هنگام کنترل قهرمان اصلی از جنبه‌های مختلف حس می‌کنیم.

دانلود بازی جان ویک برای اندروید / دانلود بازی جان ویک برای کامپیوتر

Hooked Gamers

نمره: 85

تصمیم سازندگان نسبت به تبدیل بازی John Wick Hex به یک بازی استراتژیک انتخاب هوشمندانه‌ای محسوب می‌شود؛ و از این طریق جنبه‌هایی از شخصیت جان (همانند دقت عمل او) به شیوه‌ای انتقال شده است که بدون‌شک نمی‌توانست از طریق ژانر شوتر اول شخص (FPS) منتقل شود. به طور کلی این بازی تجربه‌ای سرگرم‌کننده است که مخاطب‌هایش را به چالش می‌کشد اما در عین حال دقت می‌کند که از نظر درجه سختی حد انصاف را رعایت کند. John Wick Hex اقتباس بسیار خوبی از فیلم آن محسوب می‌شود و رضایت خاطر هواداران جان‌ ویک را فراهم خواهد کرد.

 

Critical Hit

نمره: 85

بازی John Wick Hex یک عنوان به دقت‌طراحی شده، تاکتیکی و یک شوتر خوب است که چالشی سخت‌گیرانه را به وسیله اکشن هوشمندانه خود و لایه محکمی از سبک متفاوت برای مخاطبانش به ارمغان آورده است.

گیم پلی بازی جان ویک / تریلر بازی جان ویک

Eurogamer Italy

نمره: 80

این قضیه شگفت‌انگیز است که چگونه یک بازی به سبک استراتژی نوبتی (Turn based) این قابلیت را دارد که ریتم سریع فیلم‌های جان ویک را برای ما القا کند. در بازی John Wick Hex پی خواهید برد که ذهن یک قاتل درجه یک چگونه کار می‌کند؛ البته بدون این ریسک که در واقعیت خطری شما را تهدید کند.

 

GameSpot

نمره: 80

بازی John Wick Hex گیم‌پلی‌ای به سبک نوبتی (Turn based) دارد که با ریتمی نامعمول که تا کنون آن را تجربه نکرده‌اید پیوند خورده است. این بازی مکانیزم‌های خود را برای القای آدمکش بودن شما تنظیم می‌کند و در همین حال با چالش‌های خود سبب می‌شود احساس نکنید که این قضیه را رایگان به دست آورده‌اند. John Wick Hex یک بازی روان و صیقل‌خورده است که موفق می‌شود برایتان تجربه‌ای تازه و درگیرکننده را رقم بزند؛ تجربه‌ای که به خوبی از اکشن خاص فیلم‌های جان ویک گرفته شده است.

بازی جان ویک برای ایکس باکس

IGN Italia

نمره: 80

بازی John Wick Hex یک تجربه سرگرم‌کننده و جذاب است که موفق شده است به هدف خود رسیده و به خوبی اکشن خاص فیلم‌های سری را در قالب یک عنوان استراتژیک با طراحی مرحله خوب و همچنین گرهی درگیرکننده ارائه دهد. مکانیزم مدیریت زمان در بازی John Wick Hex اهمیت زیادی دارد و نیازمند دقت فراوان است؛ اما در عین حال منصفانه طراحی شده و با تسلط روی آن احساس پاداش خوبی به مخاطب منتقل می‌کند. البته می‌توان گفت بعضا درجه سختی بازی از تعادل خارج می‌شود و به طور کلی این عنوان یک بازی «عالی» محسوب نمی‌شود؛ اما در «خوب» بودن John Wick Hex و ساخته‌شدن آن با دقت فراوان نمی‌توان هیچ شکی برد.

 

COGconnected

نمره: 73

بازی John Wick Hex در زمینه ساختن یک چهارچوب استراتژیک زمان‌مند منحصر‌به‌فرد موفق عمل کرده است اما از سوی دیگر به دلیل فقدان پرداخت کامل در برخی نقاط و همچنین المان‌های تکراری دچار ضعف می‌شود. اگر با المان‌های زمخت‌تر بازی John Wick Hex مشکلی نداشته باشید تجربه آن بدون شک ارزش دارد؛ اما نهایتا می‌توان گفت این بازی می‌توانست از پرداخت بیشتری جهت رسیدگی به تمام جنبه‌ها و انتقال کامل روح فیلم‌های سری بهره ببرد.

دانلود بازی جان ویک برای اندروید / دانلود بازی جان ویک برای کامپیوتر

به طور کلی می‌توان گفت بازخورد‌ها نسبت به بازی John Wick Hex مثبت است. خلاقیت سازندگان بازی در رابطه با گیم‌پلی این عنوان به همراه عوامل دیگر John Wick Hex را تبدیل به یک بازی موفق کرده است که به خوبی اکشن موجود در سری فیلم‌های جان ویک را به دنیای گیمینگ انتقال داده است. این انتقال به هوشمندانه‌ترین شکل ممکن انجام شده و چهارچوب مناسبی نیز برای آن در نظر گرفته شده است. اگر به فیلم‌های جان ویک و اکشن خاص موجود در آن‌ها علاقه‌مند هستید و یا به طور کلی از طرفداران جان ویک هستید تجربه بازی John Wick Hex را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

 

نظر شما در رابطه با بازی John Wick Hex چیست؟ نظرات خود را می‌توانید از طریق بخش کامنت‌های سایت با ما در میان بگذارید.

 

 

 

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha