بلک فرایدی یا جمعه سیاه چیست؟ ناگفته هایی درباره شلوغ ترین جمعه سال!

بلک فرایدی (Black Friday)، جمعه سیاه ، حراج جمعه (به قول بعضی‌ها حراجمعه!) یا هر اسم دیگری که رویش می‌گذارند، روزی مخصوص طرفداران تخفیف و خرید ارزان است. برای آشنایی بیشتر با این جمعه شگفت انگیز با ما همراه باشید.

چیزی به حراج جمعه سیاه در ایران و جهان نمانده و خریداران در تمام دنیا در حال آماده شدن برای خرید محصولاتی هستند که تمام سال برایشان منتظر بوده‌اند. در این روز تخفیفات زیادی روی محصولات مختلف زده می‌شود و مخصوصا در فروشگاه‌های خارجی، شاهد صحنه‌هایی هستیم که شبیه جنگ است. چنین اتفاقی یک روز بعد از عید شکرگزاری که مردم به خاطر چیزهایی که دارند شاکر هستند، کمی عجیب است. در ایران هم چند سالی می‌شود که فروشگاه‌های مختلف حراج بلک فرایدی دارند و محصولات خود را با تخفیف به مشتریان عرضه می‌کنند. در این مطلب می‌خواهیم نگاهی به تاریخچه جمعه سیاه و حقایق جالبی از آن بپردازیم. برای ورود به صفحه بازار جمعه سیاه فروشگاه پلازا هم می‌توانید از این لینک اقدام کنید.

تاریخچه جمعه سیاه

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

پاوربانک انرجایزر مدل UE15005 ظرفیت 15000 میلی آمپر ساعت

پاوربانک انرجایزر مدل UE15005 ظرفیت 15000 میلی آمپر ساعتEnergizer UE15005 15000mAh Power Bank

وزن350 گرم
شدت جریان خروجی2.1 آمپر
قابلیت شارژ سریعدارد

 


بلک فرایدی یا جمعه سیاه چیست


جمعه‌ سیاه یا بلک فرایدی نام حراجی فردای روز شکرگزاری است. دلیل نام‌گذاری این روز به جمعه‌ سیاه، ترافیک و جمعیت بالای ایجادشده از مردمی است که برای خریدهای ارزان‌قیمت به فروشگاه‌ها هجوم آورده‌اند. اولین بار دپارتمان پلیس فیلادلفیا از عبارت جمعه‌ی سیاه برای توصیف هرج‌ومرج و هجوم توأم با خشونت مردم در مرکز شهر استفاده کرد.

بلک فرایدی / black friday

فروشندگان علاقه‌ای به نام «جمعه‌ی سیاه» نداشتند، چراکه از صفت «سیاه» غالباً برای توصیف روزهای سقوط بازار بورس استفاده می‌شود؛ روزهایی مانند دوشنبه‌ی سیاه، که نام منتخب برای روز 19 اکتبر 1987 و یکی از به‌یادماندنی‌ترین روزهای سقوط ارزش سهام در بازار بورس است. در این روز سهام شرکت Jones Industrial Average Dow به میزان 23 درصد سقوط کرد که بیشترین کاهش قیمت سهام یک‌روزه را در تاریخ بازار بورس رقم زد.

مثالی دیگر روز 24 اکتبر 1929 موسوم به پنجشنبه‌ سیاه است. این روز آغاز رکود بزرگ اقتصادی بود و پس‌ از آن سه‌شنبه‌ی هفته‌ی بعد را نیز سه‌شنبه‌ی سیاه نام گذاری کردند؛ چرا که در آن روز ارزش سهام علی‌رغم تمام تلاش‌های سهامداران و سرمایه‌گذاران برای جلوگیری از سقوط بازار بورس، به میزان 11 درصد سقوط کرده و بازاری را که در آن روزها به‌عنوان چرخاننده‌ی اقتصاد می‌شناختند، برای سرمایه‌گذاران ناامن کرد.

جمعه سیاه

پس تعجبی نیست که فروشندگان با نام‌گذاری جمعه‌ی سیاه موافق نبوده و در تلاش بودند تا به این نام بار مثبت بدهند. از طرفی این روز برای فروشندگان یکی از پرفروش‌ترین روزهای سال بود؛ پس تصمیم گرفتند تا در مقابل این نام‌گذاری مقاومت نکرده و به این رویه ملحق شوند.

فروشندگان از این نام برای توصیف موفقیت خود در فروش استفاده کردند و حسابدارها واژه‌ی «سیاه» را برای توصیف سوددهی در یک روز کاری انتخاب کردند. آن‌ها برای مشخص کردن سقوط و کاهش درآمد و سوددهی از رنگ قرمز استفاده می‌کنند پس جمعه‌ی سیاه برای فروشندگان و اقتصاد آن‌ها به معنای جمعه‌ی پرسود است.

پایه نگهدارنده موبایل ریمکس مدل RM-C10

پایه نگهدارنده موبایل ریمکس مدل RM-C10Remax RM-C10 Phone Holder

نحوه اتصالآهنربا,گیره نگهدارنده

 


تاریخ جمعه سیاه 2019 در ایران و جهان


جمعه سیاه، جمعه فردای عید شکرگزاری است که در واقع، چهارمین جمعه ماه نوامبر محسوب می‌شود. تاریخ جمعه سیاه 2019، 29 نوامبر مصادف با 8 آذر 1398 است. بیشتر فروشگاه‌های اینترنتی، حراج جمعه سیاه خود را در ساعت 00:00 جمعه آغاز می‌کنند که در واقع، همان نیمه‌شب پنج شنبه است.

تاریخ جمعه سیاه امسال

 


تاریخ بدترین خشونت ها در جمعه سیاه


خشونت در جمعه‌ سیاه کابوس نیروی پلیس است. از سال 2010 خشونت در روز بلک فرایدی منجر به 12 کشته و 117 مصدوم شده است. به نظر می‌رسد که بیشترین خشونت در فروشگاه‌های زنجیره‌ای وال مارت اتفاق می‌افتند و به دنباله‌ی آن هشتک #Walmartfights (به معنای مبارزات والمارتی) به وجود آمده است.

  • در سال 2018 سه نفر در فروشگاهی در آلاباما مورد اصابت گلوله قرار گرفتند که وضعیت یکی از آن‌ها وخیم بود.
  • در سال 2017 پنج نفر در درگیری بلک فرایدی در فروشگاهی در آلاباما زخمی شدند که منجر به بسته شدن فروشگاه شد.
  • در سال 2016 سه نفر در ایالت‌های تنسی، نیوجرسی و نوادا مورد اصابت گلوله قرار گرفتند و یکی از آن‌ها جان خود را از دست داد.
  • در سال 2013 پلیس به یک دزد فروشگاهی در حالی که با ماشینش فرار می‌کرد، شلیک کرد.
  • در سال 2012 به دو نفر بیرون فروشگاه وال مارت شلیک شد. آن‌ها در حال جروبحث بر روی جای پارک ماشین بودند.
  • بخش الکترونیکی وال مارت پرخشونت‌ترین است. در سال 2011 زنی برای خرید یک دستگاه Wii با تخفیف 60 درصد به سمت جمعیت حاضر اسپری فلفل پاشید!
  • در سال 2010 هجوم مردم در ساعت 5:30 صبح، باعث خروج اضطراری کارکنان این فروشگاه شد.
  • در سال 2009 و بازهم دریکی از فروشگاه‌های والمارت و در بخش الکترونیکی، حضور پلیس برای جلوگیری از خشونت لازم شد.

حراجمعه / بلک فرایدی

بدترین جمعه‌ی سیاه اما در سال 2008 اتفاق افتاد. در آن روز مردی زیر پای مردم جان داد. علی‌رغم قد 195 سانتی‌متری و وزن 122 کیلویی، یکی از کارگران موقت وال مارت نیویورک زیر پای مردم و به دلیل خفگی جان سپرد. حداقل 2000 نفر با شکستن درب‌ها، به درون فروشگاه هجوم آوردند و او را زیر پای خود خفه کردند. در آن روز چند تن دیگر نیز صدمه دیدند که یکی از آن‌ها زنی حامله بود.

این‌طور که به نظر می‌رسد پلیس برای نام‌گذاری این روز به جمعه‌ سیاه، دلیلی موجه داشته است.

 


ناگفته هایی درباره جمعه‌ سیاه


 

جمعه‌ سیاه همیشه شلوغ‌ترین روز خرید سال نبوده

جمعه‌ی سیاه رسماً در سال 2001 بود که عنوان شلوغ‌ترین روزِ خرید سال را به خود اختصاص داد. تا قبل از آن شلوغ‌ترین روز خرید در سال شنبه‌ قبل از کریسمس بود.

 

بلک فرایدی در دهه‌ 90 تبدیل به اتفاقی عمومی شد

بااینکه سال‌هاست که در این روز آمریکایی‌ها جشن می‌گیرند اما اصطلاح جمعه‌ی سیاه اکثراً در فیلادلفیا مورد استفاده قرار می‌گرفته است. یک زبان‌شناس آمریکایی می‌گوید که این اصطلاح در اواسط دهه‌ 90 همه‌گیر شد. از آن زمان به بعد در تمام دنیا از نام جمعه‌ سیاه استفاده کردند و این عنوان بار تبلیغاتی بالایی پیداکرده است.

حراج جمعه سیاه در ایران

کلاه‌برداری‌های بلک فرایدی

تحقیقاتی توسط WalletHub نشان داد که 14 درصد از کالاهایی که در روز جمعه‌ سیاه به فروش می‌رسند، قیمتی مشابه باقیمت معمول دارند. همچنین در این تحقیقات مشخص شد که 17 درصد کالاهای فروخته‌شده در جمعه‌ سیاه، قیمتی بالاتر از آمازون دارند!

 

همیشه جمعه‌ سیاه زمان مناسبی برای خرید نیست

بسیاری جمعه‌ سیاه را با مسابقات فیلم Hunger Games مقایسه می‌کنند! اما آیا لازم است برای یک خرید ارزان، تن به چنین مبارزاتی داد؟ دلایل زیادی برای شرکت نکردن در خرید این روز وجود دارد و یکی از مهم‌ترین آن‌ها، امنیت جانی و مالی شماست. اما راه‌های دیگری نیز هست که می‌توان جایگزین جمعه سیاه کرد و صحیح و سالم به زندگی ادامه داد.

تخفیف بلک فرایدی

روز بعد از جمعه‌ سیاه نیز برای خرید مناسب است

فردای جمعه سیاه، بانام «شنبه‌ی تجاری کوچک» شناخته می‌شود. این روز همیشه شنبه آخر ماه نوامبر است و بر خلاف شرکت‌های تجاری بزرگ، مخصوص تجارت‌های کوچک و نوپا است. در این روز نیز پیشنهادهای خوبی در اختیار خریداران قرار می‌گیرد.

هدست بوم پادز مدل Headpods

هدست بوم پادز مدل HeadpodsBoompods Headpods Headset

نوع اتصالباسیم
رابطجک 3.5 میلی متری

 

از خانه بیرون بزنید

شرکت REI هرساله تبلیغات زیادی در ارتباط با عدم مشارکت در جمعه سیاه می‌کند. هدف این شرکت این است که کارکنان و خریداران از خانه بیرون زده و هوایی تازه کنند.

 

بسیاری از پیشنهادهای بلک فرایدی زودتر شروع می‌شوند

اگر شما یکی از افرادی هستید که از خرید جمعه سیاه لذت می‌برید، بسیاری از پیشنهادها و تخفیف‌های جمعه‌ی سیاه زودتر از موعد شروع‌ شده و می‌توانید تا قبل از شلوغی و ازدحام جمعه‌ی سیاه خریدهای خود را ثبت کنید.

تخفیف جمعه سیاه

 

روزهای دیگری نیز برای خرید ارزان وجود دارد

تصور این است که جمعه سیاه بهترین روز برای خرید ارزان است، اما حقیقت این است که در روزهای دیگر سال نیز پیشنهادهای جذاب و قابل‌توجهی از طرف فروشگاه‌های بزرگ مانند آمازون ارائه می‌شود.

 

حراج جمعه رفته رفته در ایران هم شناخته شده‌تر می‌شود و به همین دلیل در این مطلب سعی کردیم اطلاعاتی را درباره تاریخچه بلک فرایدی با شما به اشتراک بگذاریم. فروشگاه پلازا هم تخفیفات فوق‌العاده‌ای را برای مشتریانش در نظر گرفته است که می‌توانید از لینک زیر به صفحه مخصوص حراج جمعه سیاه پلازا وارد شوید.

 

بازار جمعه سیاه پلازا
اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha
Omid 07 آذر 1398، 10:13

می تونید برید از لینک پایین با کد تخفیف PL-BlackFriday خرید کنین https://www.plaza.ir/landing/blackfriday

آقا 07 آذر 1398، 21:27

محصولات توی بلک فرایدی پلازا چند درصد آف خوردن؟ چرا زودتر این سیاه جمعه شروع نمیشه. ولی همه ی روزای ما توی ایرانه سیاهه

Kami 08 آذر 1398، 01:53

جمعه سیاه بنظرم یکی از هیجان انگیزترین روزا برای خرید کردنه. 😍

فرهاد 1995 08 آذر 1398، 20:46

اسمش رو باید میزاشتن White Friday نه بلک فرایدی..اینقد که خوبه! با این گرونیا که هست فقط میتونم توو این روزا خرید کنم. لطفا بلک فرایدی هاتون رو زیاد کنین

رامین 10 آذر 1398، 13:09

وحشیگری به سبک کشوره های مدعی پیشرفتگی

دیدگاههای بیشتر ...