ماتریکس 4 : داستان، تاریخ اکران و هر آنچه از فیلم Matrix 4 می دانیم

ماتریکس 4 : داستان، تاریخ اکران و هر آنچه از فیلم Matrix 4 می دانیم
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

فیلم ماتریکس 4 به کارگردانی و نویسندگی لانا واچوفسکی ساخته می‌شود و قرار است بهار 1400 اکران شود. برای اطلاع از جزئیات فیلم Matrix 4 با این مقاله از پلازامگ همراه باشید.

زمانی که خبر ساخته شدن قسمت جدیدی از مجموعه محبوب و جریان‌ساز «ماتریکس» منتشر شد، رسانه‌های دنیا را تحت تاثیر قرار داد. ماتریکس 4 به‌وسیله لانا واچوفسکی، یکی از دو خواهری که سه‌گانه اصلی را خلق کردند، کارگردانی می‌شود و حضور دو بازیگر اصلی یعنی کیانو ریوز و کری-آن ماس هم در آن تایید شده است. حالا سوال اصلی هواداران مجموعه این است که چگونه می‌توان بعد از پایان داستان در انتهای سه‌گانه اصلی و کشته شدن شخصیت‌های ریوز و ماس در فیلم The Matrix Revolutions، مجددا با همین شخصیت‌ها یک نسخه جدید را ادامه داد؟

فیلم ماتریکس / فیلم Matrix

پاسخ‌های زیادی برای سوال بالا وجود دارند؟. فراموش نکنید که با یک فیلم علمی-تخیلی طرف هستیم که بخش عمده اتفاقاتش در دنیایی مجازی جریان دارد؛‌ دنیایی که هر اتفاقی در آن قابل رخ دادن است. اما یک سوال مهم‌‌تر: چرا بعد از اکران دو نسخه ضعیف‌تر از این مجموعه (منظورم قسمت‌های دوم و سوم یعنی The Matrix Reloaded و The Matrix Revolutions هستند) هنوز هم طرفداران با معرفی یک ماتریکس جدید تا این حد هیجان‌زده می‌شوند؟ آنها چه انتظاراتی از قسمت جدید دارند و مایلند چه چیزی را در این نسخه ببینند؟ برای رسیدن به جواب این سوالات، پیشنهاد می‌کنم که این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 


مروری بر فیلم های گذشته مجموعه ماتریکس


اولین شماره از مجموعه ماتریکس در سال 1999 اکران شد. این فیلم را واچوفسکی‌ها (در ابتدا با نام «برادران واچوفسکی» شناخته می‌شدند، اما پس از تغییر جنسیت، آنها را «واچوفسکی‌ها» می‌نامند) کارگردانی کردند و خودشان هم فیلمنامه‌اش را نوشتند. در این فیلم علمی-تخیلی که داستانی پادآرمان‌شهری را روایت می‌کرد، بازیگرانی چون کیانو ریوز، لارنس فیشبرن، هوگو ویوینگ و کری-آن ماس حضور داشتند.

فیلم ماتریکس / فیلم Matrix

داستان فیلم در یک دنیای شبیه‌سازی شده کامپیوتری به نام «ماتریکس» جریان داشت که به‌وسیله یک هوش مصنوعی شرور کنترل می‌شد. در این دنیا ربات‌ها جسم انسان‌ها را به‌ عنوان منابع انرژی مورد استفاده قرار می‌دهند و در عوض، ذهن آنها را وارد یک دنیای شبیه‌سازی شده و دروغین می‌کنند. در این بین، یک گروه آزادی طلب به رهبری فردی به نام «مورفئوس» تشکیل می‌شود که قصد دارد انسان‌ها را از خواب غفلت بیدار کند و به سلطه ربات‌ها پایان دهد. او با همکاری یکی دیگر از اعضای گروه به نام «ترینیتی» با یک هکر کامپیوتری به اسم «نئو» ارتباط برقرار می‌کند و به او می‌فهماند که در دنیایی ساختگی در حال زندگی کردن است. نئو در واقع یک شخص برگزیده است که باید زندگی بشر را نجات دهد.

این فیلم به‌خاطر داشتن محتوای فلسفی پیچیده و سنگینش معروف است و حتی به ایده‌های مختلف مذهبی و دینی می‌پردازد. فیلم Matrix علاوه بر اینکه نظر مثبت منتقدان را دریافت کرد و با استقبال مخاطبان مواجه شد، چهار جایزه اسکار هم گرفت که همگی مربوط به جنبه‌های فنی فیلم مثل تدوین و جلوه‌های ویژه بودند.

فیلم The Matrix Reloaded

دومین فیلم از مجموعه ماتریکس The Matrix Reloaded نام داشت که در سال 2003 اکران شد. کارگردانی و نویسندگی این فیلم هم بر عهده واچوفسکی‌ها بود و علاوه بر بازیگران اصلی قسمت قبل، چند بازیگر جدید نیز به داستان اضافه شده بودند. ماجراهای این فیلم شش ماه پس از اتفاقات قسمت اول جریان داشتند. درحالی که نئو و ترینیتی در این فیلم رابطه نزدیک‌تری با هم دارند، نئو در تلاش است تا خالق ماتریکس را پیدا کند و به پاسخ سوالاتش (از جمله اینکه چرا او یک فرد برگزیده است) برسد. سرانجام او موفق به پیدا کردن سازنده ماتریکس می‌شود. او به نئو می‌گوید که تنها فرد برگزیده نیست و قبل از او هم پنج نفر دیگر برای این کار انتخاب شده بودند. در نهایت کار به جایی می‌رسد که نئو باید بین نجات ترینیتی و «زایان»، تنها شهر باقی مانده برای انسان‌ها، یکی را انتخاب کند و نئو تصمیم می‌گیرد ترینیتی را نجات دهد.

فیلم The Matrix Reloaded

آخرین فیلم از سه‌گانه ماتریکس The Matrix Revolutions بود که در همان سال 2003 اکران شد. فاصله نمایش این فیلم با فیلم قبلی مجموعه تنها شش ماه بود و حتی از نظر داستانی هم این دو فیلم کاملا در یک راستا و بسیار شبیه به هم هستند.

ماجرا از جایی آغاز می‌شود که ربات‌های غول‌پیکر که شبیه اختاپوس‌های کامپیوتری هوشمند هستند، ظرف 48 ساعت آینده نسل بشر را منقرض خواهند کرد. نئو برای جلوگیری از این اتفاق باید به کامپیوتر اصلی دسترسی پیدا کند. او در نهایت موفق به این کار می‌شود، اما در این راه چشمانش را از دست می‌دهد. نبرد پایانی بین نئو و «اسمیت» (ماموری که سعی در تصاحب ماتریکس دارد) رخ می‌دهد. در نهایت نئو برای نجات زایان خودش را فدا می‌کند.

فیلم The Matrix Revolutions

اما محبوبیت بیش از اندازه مجموعه ماتریکس باعث شد تا شاهد گسترش این مجموعه روی سایر رسانه‌ها نیز باشیم. در سال 2003 یک انیمه چند اپیزودی به نام «انیماتریکس» منتشر شد که به چگونگی شکل‌گیری ماتریکس می‌پرداخت. چند بازی‌ ویدیویی هم از روی این مجموعه ساخته‌ شده‌اند.

 


آیا Matrix 4 یک ریبوت (بازآفرینی) است؟


البته هنوز هیچ‌گونه اطلاعاتی در رابطه با داستان فیلم ماتریکس 4 در دست نیست، اما به‌نوعی می‌توان گفت که این فیلم یک بازآفرینی برای سه‌گانه اصلی نیست. از آنجا که حضور دو بازیگر اصلی در این فیلم تایید شده (کیانو ریوز و کری-آن ماس)، و طبیعتا هر دوی آنها پیرتر شده‌اند، بعید است که این فیلم حتی یک پیش‌درآمد برای سه‌گانه اصلی باشد. البته این امکان وجود دارد که ریوز و ماس با گریم جوان‌تر به‌نظر برسند، اما حدس ما این است که Matrix 4 نه یک ریبوت باشد و نه یک پیش‌درآمد.

فیلم ماتریکس / فیلم Matrix

 


داستان فیلم ماتریکس 4 درباره چه چیزی است؟


آخرین باری که طرفداران داستان نئو را دنبال کردند، مربوط به سال 2003 و فیلم The Matrix Revolutions بود. در این فیلم دیدیم ماشین‌ها در حال نبرد با انسان‌های ساکن زایان هستند و نئو نیز در تلاش است تا معامله‌ای برای نجات تمام انسان‌ها انجام دهد. نئو با مامور اسمیت درگیر می‌شود و در نهایت برای نابود کردن اسمیت و پاک کردن ماتریکس، خودش را قربانی می‌کند.

فیلم The Matrix Revolutions / نئو و اسمیت

متاسفانه در حال حاضر جزئیات زیادی درباره داستان ماتریکس 4 نمی‌دانیم، اما گفته می‌شود که ماجراهای این فیلم در دنیای ماتریکس رخ خواهد داد. با توجه به اینکه نئو در پایان سه‌گانه اصلی جانش را از دست داد، حالا باید ببینیم که سازندگان برای بازگشت او به داستان چه نقشه‌ای در سر دارند. با توجه به بازخوردهای مثبتی که معرفی فیلم Matrix 4 در رسانه‌های اجتماعی به همراه داشت، احتمالا به‌زودی خبرهای بیشتری درباره این فیلم و جنبه‌های مختلف آن خواهیم شنید.

 


بازیگران ماتریکس 4 ؛‌ چه کسانی از فیلم های قبلی بازگشته اند؟


تاکنون رسما اعلام شده که دو بازیگر اصلی فیلم‌های قبلی یعنی کیانو ریوز و کری-آن ماس، در نقش‌های خودشان یعنی توماس ای. اندرسون (همان نئو) و ترینیتی در فیلم ماتریکس 4 حضور خواهند داشت. کیانو ریوز یک سال بسیار شلوغ و پرکار را پشت سر می‌گذارد. او علاوه بر بازی در فرنچایز John Wick، در فیلم Destination Wedding هم حضور داشت و به عنوان صداپیشه شخصیت «دوک کابوم» در انیمیشن Toy Story 4 به هنرنمایی پرداخت. او در بازی مورد انتظار Cyberpunk 2077 نیز حضور خواهد داشت.

از سوی دیگر کری-آن ماس به دنیای سینمایی مارول پیوست و در سریال Jessica Jones در نقش «جری هوگارت» مشغول به بازی شد؛ شخصیتی که در سایر سریال‌های مارول مثل Daredevil و Iron Fist و همچنین Defenders هم حضور پیدا کرد. به‌جز این دو نفر، حضور بازیگران دیگری هم در فیلم ماتریکس 4 تایید شده است.

نیل پاتریک هریس که او را با بازی در نقش بارنی در سریال How I Met Your Mother می‌شناسیم، قرار است نقش مهمی در فیلم Matrix 4 داشته باشد. جسیکا هنویک (Jessica Henwick) از سریال Iron Fist نتفلیکس هم در حال مذاکره برای ایفای یکی از نقش‌های اصلی فیلم است. یحیی عبدالمتین دوم (Yahya Abdul-Mateen II) هم که او را از فیلم آکوامن می‌شناسیم، قرار است یکی از نقش‌های اصلی دیگر فیلم ماتریکس 4 را ایفا کند.

بازیگران فیلم ماتریکس 4 / matrix 4 cast

علاوه بر این بازیگران، گفته می‌شود جیدا پینکت اسمیت هم در حال مذاکره برای بازگشت در نقش نیوبی (Niobi) است. او این نقش را در فیلم‌های The Matrix Reloaded و Matrix Revolutions ایفا کرده بود.

بازیگران فیلم Matrix 4

 


تاریخ اکران فیلم ماتریکس 4


مراحل ساخت این فیلم قرار است فوریه سال 2020 (بهمن 1398) آغاز خواهد شود. زمان اکران ماتریکس 4 هم از سوی کمپانی برادران وارنر، 21 می 2021 (1 خرداد 1400) تعیین شده است. نکته جالب درباره این تاریخ انتشار، آن است که فیلم دیگر کیانو ریوز یعنی جان ویک 4 هم قرار است دقیقا در همین روز اکران شود. احتمالا تاریخ اکران یکی از این دو فیلم در آینده تغییر کند؛ اما اگر چنین اتفاقی نیفتد، قطعا مشاهده رقابت این دو فیلم در باکس آفیس، جالب خواهد بود؛ رقابتی که برنده آن در هر صورت، کیانو ریوز خواهد بود.

نظر شما درباره فیلم Matrix 4 چیست؟‌ آیا فیلم‌های قبلی مجموعه ماتریکس را دیده‌اید؟ نظرات خود را در این رابطه با ما در میان بگذارید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران14 دیدگاه
Rozbeh
.
19 شهریور 1398، 18:54
پاسخ
0
1
نمی دونم چرا اسرار دارید که نیو مرده!!!!! اگر دقت کرده باشید شخصیت های اصلی که از مصنوعی بودن ماتریکس اطلاع دارند،دنیای ماتریکس رو با کدهای سبز رنگ تحلیل میکنند و وقایع اتفاق افتاده رو متوجه میشن، حالا اگر ماتریکس:انقلاب ها رو با دقت ببینید نیو بعد از کور شدن جهان واقعی رو به شکل کدهای رزد و نارنجی میبنه،حالا اگر آخر فیلم رو دوباره نگاه کنید میبینید که بعد از اینکه نیو اسمیت رو شکست میده ماشین ها بدن نیو رو انقال میدن که در لحظه آخر ما می بینیم که کدهای نارنجی و زرد این انتقال رو نشون میدن ، این کدهای زرد و نارنجی نشون دهنده زاویه دید نیو هست و یعنی اون زندست،اصلا اگر مرده بود چه نیازی به انتقال بدنش بود؟ میتونستن بدن بی جانش رو کنار تیرینیتی رها کنن . چند روز پیش تو سایت ها دنبال دانلود نسخه 3d فیلم ترمیناتور بودم که تو خلاصه داستان نوشته بود رباتی از فضا برای کشتن جان کانر به زمین میاد!!!!!!!!!!...
ارسلان
.
15 اسفند 1398، 13:52
پاسخ
0
0
@Rozbeh
از فضا؟؟؟کلا ترمیناتور ربطی به فضا نداره
ایمان
.
17 مهر 1398، 21:19
پاسخ
0
1
عالیه، بی صبرانه منتظر ماتریکس 4 هستیم
امیر
.
21 آبان 1398، 09:30
پاسخ
0
2
بر چه مبنایی به این نتیجه رسیدید که قسمت دوم و سوم ماتریکس ضعیف بوده‌اند؟!
Asal
.
19 آذر 1398، 18:56
پاسخ
0
0
نه مگه نئو مرد نه بابا دقیق تایید نکرد که مرد یه جورایی پایانش باز بود با روح روان آدم بازی نکنید لطفا چون هیچ کس حرفی از مرگش نزد و امکان داره مثل قسمت دوم جایی گیر کرده باشه والا 😑🤣
علیرضا
.
26 آذر 1398، 19:26
پاسخ
0
0
فیلم ماتریکس بنظر میرسه ارزش دیدن داشته باشه
کیانو ریورز
.
23 شهریور 1399، 17:22
پاسخ
0
0
@علیرضا
بنظر میرسه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ اگه نبینی هر چی عمر از خدا گرفتی همرو ریختی تو جووب
کیانو ریورز
.
23 شهریور 1399، 17:24
پاسخ
0
0
@علیرضا
به نظر میرسه؟؟؟؟؟؟؟ یعنی اگه سه قسمت قبلیشو ندیدی تمام عمری که از خدا گرفتیو ریختی تو جووب، آب برده
نمایش 5 دیدگاه دیگر
جدول فروش فیلم ها
 • 56 میلیون دلار
  The Croods: A New Age
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 14.8 میلیون دلار
  The Marksman
  اکران: 15 ژانویه 2021
 • 12.6 میلیون دلار
  News of the World
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 7 میلیون دلار
  Nobody
  اکران: 26 مارس 2021
 • 5.9 میلیون دلار
  Promising Young Woman
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 3.8 میلیون دلار
  Boogie
  اکران: 05 مارس 2021
 • 2.1 میلیون دلار
  Nomadland
  اکران: 19 فوریه 2021
 • 23 میلیارد تومان
  شنای پروانه
  اکران: 04 تیر 1399
 • 15.7 میلیارد تومان
  خوب، بد، جلف 2: ارتش سری
  اکران: 30 بهمن 1399
 • 8.56 میلیارد تومان
  آقای سانسور
  اکران: 26 شهریور 1399
 • 7.5 میلیارد تومان
  زن‌ها فرشته‌اند 2
  اکران: 25 تیر 1399
 • 6.4 میلیارد دلار
  دیدن این فیلم جرم است
  اکران: 16 دی 1399
 • 2.25 میلیارد دلار
  پیشی میشی
  اکران: 08 مهر 1399
 • 2.21 میلیارد تومان
  بی‌حسی موضعی
  اکران: 19 آبان 1399
 • 894 میلیون دلار
  آبادان یازده 60
  اکران: 16 دی 1399
 • 795 میلیون دلار
  تا ابد
  اکران: 15 مرداد 1399
 • 521 میلیون دلار
  روزهای نارنجی
  اکران: 24 شهریور 1399
بازی ها
 • 10 اردیبهشت 1400
 • 10 اردیبهشت 1400
  New Pokemon Snap
 • 17 اردیبهشت 1400
  Resident Evil 8: Village
  پلی استیشن 5, ایکس باکس سری ایکس
 • 03 خرداد 1400
  Deathloop
 • 01 تیر 1400
  Back 4 Blood
  پلی استیشن 5