مودم را کجا قرار بدهیم؟ بهترین مکان ها برای قرار دادن مودم در خانه

شاید خرید مودم جدید، بهترین راهکار برای افزایش سرعت وای‌فای باشد. اما تا زمانی که با قطعی اینترنت مواجه نشدید، خوب است برای تقویت سیگنال مودم در خانه کارهایی را انجام دهید که در ادامه بیان می‌شوند.

زمانی که روتر و یا مودم به خوبی گذشته کار نمی‌کند و صحبت از ارتقای سیگنال وای فای و در پی آن افزایش سرعت اینترنت در خانه می‌شود؛ اولین و ساده‌ترین راه خرید یک مودم جدید یا افزودن تجهیزاتی به آن برای ارتقای سرعت است. برای خرید مودم می‌توانید از راهنمایی‌های این مقاله استفاده کنید. این ایده تقریبا در همه موارد کارآمد خواهد بود و یک روتر مش و تقویت‌کننده وای فای قطعا می‌تواند سرعت اینترنت را ارتقا داده و اینترنت را با سرعت بهتری در خانه پوشش دهد. اما درواقع اولین سوالی که باید بپرسید این است آیا از همه کارایی مودم خود استفاده می‌کنید یا خیر؟ در بسیاری از موارد سریع‌ترین راه برای از بین بردن چنین مشکلاتی این است که برای بهره‌مندی از اتصالات بهتر، موانع را از سر راه وای فای بردارید و به عبارتی از قراردادن مودم در نقطه کور خانه خودداری کنید.

بهترین جای قرار دادن مودم در خانه / modem/ Where to Place Your Router for the Best Wi-Fi Signal

در ادامه این این مقاله ما نکاتی را در مورد قرار دادن مودم در بهترین مکان خانه و همچنین تقویت سیگنال وای فای را در قالب مطالب زیر به شما بیان خواهیم کرد.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 • بهترین مکان قرارگیری مودم در خانه کجاست؟
  • مودم را در یک بخش مرکزی قرار دهید
  • مودم را در بلندی قرار دهید
  • دیوارها و پنجره‌ها می‌توانند مانع دریافت امواج شوند
  • موانع را از بین ببرید
  • از نویز و تداخل جلوگیری کنید
  • آنتن‌ها را جابه‌جا کنید
 • راه های تقویت قدرت آنتن دهی مودم
  • Firmware مودم خود را آپدیت کنید
  • فرکانس مودم شما چیست؟
  • کانال مودم را تغییر دهید
  • آنتن مودم خود را تعویض کنید
  • از تقویت کننده سیگنال وای فای استفاده کنیدپ
 • سخن پایانی

 


بهترین مکان قرارگیری مودم در خانه کجاست؟


یک روتر بی سیم در اصل یک نقطه دسترسی بی سیم بوده که به روتر اصلی شبکه متصل شده است. اما راحتی اتصال بی سیم ممکن است امواج رادیویی را کاهش دهد. حتی دانستن اصول اولیه اینکه امواج رادیویی چگونه کار می‌کنند به شما کمک خواهد کرد تا سیگنال بد و یا پوشش ضعیف وای فای را از بین ببرید. در اینجا هم می‌توانید با 9 دلیل تضعیف وای فای آشنا شوید.

در این بخش قرار است نکاتی درباره بهترین مکان قرارگیری مودم در خانه را بیان کنیم تا سیگنال وای فای در خانه بهترین پوشش ممکن را داشته باشد. درواقع با از بین بردن تداخل و پیدا کردن یک جای بهینه برای مودم می‌توانیم مطمئن شویم که چه مودم قدیمی و یا جدید باشد، بهترین عملکرد را خواهد داشت.

مودم را در کجا قرار دهیم

 

مودم را در یک بخش مرکزی قرار دهید

خوب است بدانید که سیگنال‌های رادیویی فقط از یک جهت پخش نمی‌شوند. درواقع این سیگنال‌ها در اطراف جریان دارند. به همین دلیل اگر مودم در یک بخش مرکزی قرار داده شود می‌تواند کارایی بهتری داشته باشد. در این راستا باید بگوییم که اگر مودم در خانه، مجاور دیواری باشد، کارایی آن به نصف کاهش خواهد یافت. همچنین نکته قابل توجه دیگر این است که سیگنال در فاصله نزدیک قوی‌تر خواهد بود. بنابراین سعی کنید که فاصله بین دستگاه مورد استفاده و مودم را نیز کاهش دهید. بنابراین بهترین مکان برای قرار دادن مودم را می‌توان یک مکان مرکزی معرفی کرد.

بهترین جای قرار دادن مودم در خانه / modem/ Where to Place Your Router for the Best Wi-Fi Signal

با این حساب باید در ابتدا در نظر بگیرید که کدام قسمت خانه بیشتر به پوشش وای فای نیاز خواهد داشت. اگر در پارکینگ و حیاط نیز به اینترنت نیاز خواهد داشت، پس بهتر است که مودم را در جایی از خانه قرار دهید که همه دستگاه‌های قابل استفاده در بخش‌های مختلف خانه را تحت پوشش قرار دهد.

 

مودم را در بلندی قرار دهید

اگرچه تصور موج‌دار بودن امواج رادیویی می‌تواند تجسم خوبی از میزان پوشش باشد، اما امواج رادیویی به صورت دوبعدی نیز در جریان هستند. درواقع امواج رادیویی نه تنها به صورت افقی بلکه به صورت عمودی نیز جریان دارند. درواقع بهتر است امواج رادیویی را به عنوان یک حباب در نظر بگیرید که مودم در وسط آن قرار گرفته است. پس مودم باید از اطراف آزاد باشد. قرار دادن مودم در یک مکان بلند و یا جایی که از زمین فاصله دارد، باعث خواهد شد تا پوشش بهتری از وای فای را داشته باشیم.

Place the router in a higher position/ قرار دادن مودم در بلندی

همچنین این مورد باعث می‌شود تا اجسام کمتری در پوشش وای فای تداخل ایجاد کنند. برای خانه‌های دو طبقه نیز باید در نظر داشته باشید که بهترین مکان برای قرار دادن مودم در حانه جایی نزدیک به سقف طبقه اول است. با این حساب هم در پایین و هم در طبقه بالا پوشش خوبی فراهم خواهد شد.

 

دیوارها و پنجره‌ها می‌توانند مانع دریافت امواج شوند

در بهترین حالت ممکن سیگنال‌های رادیویی در هوا جریان بهتری دارند و دیوارها می‌توانند مانع بزرگی در قدرت سیگنال‌ها ایجاد کنند. معمولا زمانی که کاربران، مودم را در یک اتاق قرار می‌دهند و قرار است در اتاق دیگری از وای فای استفاده کنند، با ضعف سیگنال و ضغیف بودن اینترنت رو به رو خواهند شد. خوشبختانه برخی از مصالح ساختمانی مانند چوب و شیشه معمولاً باعث تضعیف بیش از حد سیگنال نمی‌شوند.

اما باید سعی کنید که دیوارها را بین مودم و بین وسایلی که به آن متصل می‌شوند، کاهش دهید و به حداقل برسانید. درواقع بتن و آجر نقش بسیار مهمی در تضعیف سیگنال وای فای خواهند داشت. همچنین توجه داشته باشید، مکان‌هایی مانند داخل کمد، پشت کمد هم جاهای مناسبی برای قرارگیری مودم نخواهد بود. شیشه چندان جلوی سیگنال وای فای را نمی‌گیرد و یک پنجره بزرگ می‌تواند باعث هدایت سیگنال به بیرون از خانه شود.

 

موانع را از بین ببرید

modem-at-home/ مودم در خانه

خب بتن و آجر و چوب اشیای اصلی که باعث تضعیف سیگنال خواهند شد، نیستند. بلکه مهم‌ترین چیزی که می‌تواند برای سیگنال وای فای مانع بزرگی ایجاد کند، فلز است. قفسه سیمی، میز استیل، یخچال و فریزر در آشپزخانه و حتی سطح‌های فلزی با پوشش چوب باعث تضعیف سیگنال مودم در خانه خواهند شد. درواقع اشیا فلزی بزرگ باعث انعکاس و جذب وای فای خواهند شد و مکان‌های بدون استفاده‌ای را برای وای فای ایجاد خواهند کرد. پس سعی کنید که مودم را از این نوع اشیا در خانه دور کیند.

 

از نویز و تداخل جلوگیری کنید

هر چند در بخش قبلی از موانع صحبت کردیم اما باید بگوییم که موانع قابل مشاهده هستند. اما امروزه در خانه‌ها موارد دیگری نیز وجود دارند که باعث ایجاد تداخل و نویز در امواج رادیویی می‌شوند. مواردی مانند تلفن‌های بیسیم، بلندگوهای بلوتوثی و هر چیز بی سیم دیگری که از اتصالات بی سیم پشتیبانی می‎کند، می‌تواند باعث ایجاد نداخل و نویز شود. این اتفاق مخصوصا در آپارتمان‌های شلوغ بیشتر به چشم می‌آید. حتی آسانسور و تلویزیون نیز باعث تضعیف سیگنال مودم در خانه خواهند شد. اگر هم شک دارید می‌توانید امتجان کنید و سعی کنید مودم خود را دورتر از وسایل یاد شده قرار دهید و نتیجه حتما برایتان جالب خواهد بود.

مودم را در کجا قرار دهیم

در این بین باید به این نکته نیز اشاره داشته باشیم که مهم‌ترین موضوع در زمینه تداخل و ایجاد نویز، امواج مایکرویو هستند. اگر مودم در خانه در فاصله سه متری از مایکروفر قرار دارد احتمالا هر زمان که فر یا ماکروفرتان روشن می‌شود یاعث ایجاد تداخل در سیگنال وای فای خواهد شد.

 

آنتن‌ها را جابه‌جا کنید

مودم را کجای خانه بگذاریم

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند به بهبود عملکرد سیگنال مودم در خانه کمک کند، آنتن‌های مودم است. سعی کنید مودم را برای همان حالتی که ساخته شده است قرار دهید. مثلا قرار دادن مودم به صورت عمودی روی دیوار می‌تواند باعث تضعیف سیگنال آنتن‌های درونی آن شود. معمولاً آنتن‌های خارجی مودم قابل تنظیم هستند و برای تنظیم آن در یک خانه دو طبقه سعی کنید که آنتن را بخوابانید و در زاویه صفر درجه و موازی زمین قرار دهید.

 


راه‌های تقویت آنتن دهی مودم در خانه


همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، افت سیگنال وای فای، مناطق پرت در خانه، امواج مایکرویو و سایر موانع باعث تضعیف سیگنال مودم در خانه خواهند شد. با این حال اگر چاره‌ای برای موارد بالا پیدا نکردید و احساس کردید که اموج وای فای شما ضعیف شده است، در ادامه ما راه‌هایی را برای تقویت آنتن دهی مودم بیان می‌کنیم.

بهترین جای قرار دادن مودم در خانه / modem/ Where to Place Your Router for the Best Wi-Fi Signal

 

Firmware مودم خود را آپدیت کنید

شاید مودم شما به آپدیت نیاز داشته باشد تا بتواند پوشش بهتری را برایتان فراهم کند. با این حساب سختی و آسانی آپدیت نرم افزاری مودم به شرکت سازنده آن بستگی خواهد داشت و از مودمی به مودم دیگر این کار متفاوت خواهد بود. اکثر مودم‌های امروزی فرایند آپدیت را در رابط مدیریتی آن قرار داده‌اند. سایر مودم‌ها نیز نیاز دارند که به وب سایت سازنده آنها بروید و آپدیت را از آنجا انجام دهید. با این حساب توجه داشته باشید که بروزرسانی مودم علاوه بر افزایش سرعت آن از نظر امنیتی نیز مفید خواهد بود.

ارتقای سیگنال وای فای/ wifi

 

فرکانس مودم شما چیست؟

معمولا برخی از روترها از دو پهنای باند استفاده می‌کنند که یکی 2.4 گیگاهرتزی است و دیگر 5 گیگاهرتزی. بدون شک این فرکانس‌ها با هم متفاوت هستند؛ به‌عنوان مثال خیلی از دستگاه‌های بی سیم از فرکانس 2.4 گیگاهرتزی استفاده می‌کنند اما در جاهای خیلی شلوغ استفاده از فرکانس 5 گیگاهرتزی توصیه می‌شود. در این راستا باید بگوییم که فرکانس 5 گیگاهرتزی نه تنها سرعت بیشتری را به ارمغان می‌آرود، بلکه باعث خواهد شد تا تداخل کمتری در شبکه صورت بگیرد. اما باید اشاره کنیم که در حالت معمول فرکانس 5 گیگاهرتزی استفاده نمی‌شود.

مودم را کجای خانه بگذاریم

در ابتدا باید از رابط مودم خود چک کنید که آیا به فرکانس 5 گیگاهرتزی دسترسی دارید یا نه. زمانی که مودم در خانه تنظیم می‌شود در ابتدا باید کسی که مودم را نصب می‌کند به این نکته توجه داشته باشد که کاربر مودم در خانه به کدام شبکه نیاز خواهد داشت و ارتباط با دستگاه‌ها چگونه است. معمولاً در یک آپارتمان پر از مودم و تجهیزات بی سیم توصیه می‌شود که از باند 5 گیگاهرتزی استفاده شود.

 

کانال مودم را تغییر دهید

Change-That-Channel / تغییر کانال مودم

طراحی بیشتر مودم‌های بی سیم به صورت چندکاناله است. اما از آنجایی که کاربران از همه کانال‌های مودم در خانه استفاده می‌کنند، در نتیجه ممکن است اختلالی بین مودم کاربر و مودم همسایه ایجاد شود. این مورد باعث کاهش سیگنال خواهد شد. در این راستا توصیه خواهد شد از بخش تنظیمات مودم کانال مودم را تغییر دهید. می‌توانید از طریق آدرسی مانند 192.168.1.1 که در پشت مودم نوشته شده است، به بخش تنظیمات دسترسی داشته باشید. از اینجا می‌توانید اطلاعاتی در مورد تنظیمات مودم نیز کسب کنید.

 

آنتن مودم خود را تعویض کنید

modem-antena-2/ آنتن مودم

برخی از مودم‌ها به آنتن داخلی مجهز هستند. از این رو تغییر آنتن داخلی به آنتن خارجی می‌تواند راهکار خوبی برای افزایش سیگنال دهی یک مودم در خانه باشد. به همین دلیل است که برخی از شرکت‎های سازنده مودم آنتن‌های خارجی نیز تولید می‌کنند و به صورت جداگانه به فروش می‌رسانند. این آنتن‌ها هم می‌توانند باعث بهبود سیگنال‌ها شوند. این آنتن‌ها برای آن دسته از کاربرانی که نمی‌توانند مکان خاصی از خانه را با سیگنال وای فای پوشش دهند، مناسب خواهد بود. در بسیاری از موارد توصیه می‌شود بین آنتن‌های یک جهته و آنتن‌هایی که یک سیگنال را به اطراف می‌فرستند، مورد اول را انتخاب کنید. دوراقع آنتن‌های تک جهته این امکان را دارند تا سیگنال‌های ضعیفی در همه جهات نداشته باشید و یک سیگنال قوی را در جهتی خاص داشته باشید.

 

از تقویت کننده سیگنال وای فای استفاده کنید

Wireless Range Extender/ استفاده از ریپیتر برای تقویت سیگنال روتر/ repeater at home

مسافت یکی از مواردی است که می‌تواند مشکلاتی را در انتقال سیگنال مودم در خانه ایجاد کند. اگر قرار باشد از مودم خود در محدوده بزرگ‌تری استفاده کنید، می‌بایست امکانی را برای تقویت سیگنال به وجود آورید. در این راستا یک تقویت کننده سیگنال و درواقع دستگاهی به نام ریپیتر Repeater ابزار مناسبی خواهد بود. درواقع ریپیتر سیگنال را دریافت خواهد کرد و آن را تقویت کرده و دوباره ارسال می‌کند. به این ترتیب برد آن افزایش خواهد یافت. در واقع در ساختمانی چند طبقه که از یک روتر وایرلس استفاده می‌کند و مشکل ضعیف بودن اینترنت در آنجا مشاهده می‎شود، بهتر است که از روش تقویت امواج استفاده شود.

 


سخن پایانی


مواردی که به آنها اشاره کردیم همگی به نکاتی اشاره داشت که اگر زمانی با ضعیف بودن سیگنال مودم در خانه مواجه شدید، قبل از تعویض آن، اقداماتی را برای تقویت سیگنال انجام دهید و نکاتی را در این زمینه رعایت کنید. همان‌طور که در متن هم اشاره شده مکان قرار گرفتن مودم در خانه بسیار مهم است و می‌تواند نقش مهمی در برقراری ارتباطی قوی را بین مودم و دستگاه استفاده‌کننده از وای فای داشته باشد.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha